Проект ел.инсталация на тухлен апартамент

Водопровод и Канализация, Електричество, Газопровод

Проект ел.инсталация на тухлен апартамент

Мнениеот A-Rod на 12 Мар 2018 20:23

Здравейте, предстои ми изцяло подмяна на съществуващата ел.инсталация на тухлен апартамент. Блокът е от 1965 год. и сегашното АТ е съставено от 4 витлови автоматични предпазители. Все още не съм намерил конкретен човек за направата и бих искал да ме посъветвате дали е удачно това, което аз съм намислил като идея, а именно:

Понеже в целия апартамент ще се прави окачен таван с вата и кабелите ще минават главно по тавана това изключва мостовия проводник и отиваме на СВТ кабел с гофрирани тръби. Това ще спести някой друг метър кабел, понеже кабелите ще се полагат не по краищатата ми директно към съответния контакт.
1. Тук чуденето ми е при положение, че CВТ-то има двойна изолация (електрическа и механична) трябва ли по тавана като се полага да е в тръба? Спусъците от тавана към стените до контактите и ключовете ще са в тръби!
2. Мисля да няма над всеки контакт/ключ разклонителна кутия, а да има една обща квадратна в единия ъгъл на стаята, като там ще стават връзките. Мисля в тази кутия да ходят магистралите за осветлението и за контактите.
3. За контактите магистрала 4 мм^2 и отделни спусъци 2.5 мм^, като ще има вързани 4 макс 5 контакта на кръг.
4. За осветлението, което ще е предимно от лунички обичайното 1.5мм^. Тук чуденето ми е дали да е магистрала 1.5мм^ и спусъци 1мм^?
5. Апартаментът е съставен от 2 спални, всекидневна с кухненски бокс, 2 тераси, нещо като мокро помещение и баня/тоалетна заедно. Токовите кръгове мисля да са следните:
1. Контакти спалня, 2-ра спалня, всекидневна+едната тераса, бокс+другата тераса, коридор+баня
2. Осветлението е същото...
3. Бойлер, освен предпазителя мисля да има и прекъсвач.
4. Пералня и сушилня на един кръг.
5. Хладилник
6. Фурна
7. Плот
8. Климатик
9. Фурна (Раховец)+ евентуално скара на отделен кръг. Ще се в едната тераса, която ще е остъклена.
10. Решихме само във всекидневната да има климатик, а в двете спални само конвектор. Дали да бъдат на отделен кръг или да се вкл. в кръга за контакти на 2-те спални? Стаите са по 14.5 кв и конвектора ще е макс 2000W (по-вероятно 1500W). В спалните ще има обичайните неща - TV, компютър/лаптоп, нормално озвучение, прахосмукачка ще се включва

Общо взето това е което се чудя....Утре ще добавя и разположението на стаите, ако проявите интерес към моята тема, за което ще съм ви много признателен.
A-Rod
Потребител

Re: Проект ел.инсталация на тухлен апартамент

Мнениеот A-Rod на 21 Мар 2018 14:07

Добавям и скицата на апартамента.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
A-Rod
Потребител

Мнениеот A-Rod на 10 Апр 2018 13:39

Здравейте, нещо не съм формулирал правилно темата ли, че никой не дава някакво мнение? sk (13).gif sk (23).gif
A-Rod
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 10 Апр 2018 19:15

Колегите са много заети напоследък, а може и да не са видели темата. Надявам се, че ще отговори някой, защото това не е моя ресор и аз не мога да бъда полезен! :)
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот em67 на 13 Апр 2018 20:55

A-Rod написа:1. Тук чуденето ми е при положение, че CВТ-то има двойна изолация (електрическа и механична) трябва ли по тавана като се полага да е в тръба? Спусъците от тавана към стените до контактите и ключовете ще са в тръби!
2. Мисля да няма над всеки контакт/ключ разклонителна кутия, а да има една обща квадратна в единия ъгъл на стаята, като там ще стават връзките. Мисля в тази кутия да ходят магистралите за осветлението и за контактите.
3. За контактите магистрала 4 мм^2 и отделни спусъци 2.5 мм^, като ще има вързани 4 макс 5 контакта на кръг.
4. За осветлението, което ще е предимно от лунички обичайното 1.5мм^. Тук чуденето ми е дали да е магистрала 1.5мм^ и спусъци 1мм^?
5. Апартаментът е съставен от 2 спални, всекидневна с кухненски бокс, 2 тераси, нещо като мокро помещение и баня/тоалетна заедно. Токовите кръгове мисля да са следните:
1. Контакти спалня, 2-ра спалня, всекидневна+едната тераса, бокс+другата тераса, коридор+баня
2. Осветлението е същото...
3. Бойлер, освен предпазителя мисля да има и прекъсвач.
4. Пералня и сушилня на един кръг.
5. Хладилник
6. Фурна
7. Плот
8. Климатик
9. Фурна (Раховец)+ евентуално скара на отделен кръг. Ще се в едната тераса, която ще е остъклена.
10. Решихме само във всекидневната да има климатик, а в двете спални само конвектор. Дали да бъдат на отделен кръг или да се вкл. в кръга за контакти на 2-те спални? Стаите са по 14.5 кв и конвектора ще е макс 2000W (по-вероятно 1500W). В спалните ще има обичайните неща - TV, компютър/лаптоп, нормално озвучение, прахосмукачка ще се включва

1. -осветление - 2 кръга : 2 x 1P C6A 3 x 1.5mm²
- коридор и двете спални
- всекидневна ,баня , бокс и двете тераси
2. -контакти общи нужди- 4 кръга : 4 x 1P C16A 3 x 2,5 mm² магистрала и спусъци
спалня 1+ коридор
спалня 2
хол
к. бокс (надплотови + хладилник )
3. - контакти - усилени - 6 бр. ( кръга)
- бойлер 1P C16A -3 x 2,5 mm² твърда връзка ( без щепсели и контакти ) http://el-materiali.com/produkt/%D0%B1% ... a-legrand/
- фурна 1 x 1P C16A 3 x 2.5mm²- твърда връзка ( без щепсели и контакти) https://vikiwat.com/shnurov-izvod-tvard ... al-bg.html
- плот котлони 1 x 1P C16A 3 x 2.5mm²- твърда връзка ( без щепсели и контакти) https://vikiwat.com/shnurov-izvod-tvard ... al-bg.html
- климатик 1 x 1P C16A -3 x 2.5mm²
- тераса ( скара + фурна )1 x 1P C16А -3x2.5 mm²( но не трябва да работят едновременно !!! )
- пералня + сушилня 1 x 1P C16A- 3 x 2.5mm² ( но не трябва да работят едновременно !!! )

Относно обща разклонителна кутия -меко казано е лоша идея.
Връзки в р. кутии- http://global.wago.com/bg/%D0%BF%D1%80% ... /index.jsp
СВТ - компромисно ... може да се положи директно върху скарата на окачения таван .......
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот A-Rod на 17 Апр 2018 19:37

Благодаря за пълния отговор Em67....само, че четейки поста се появиха още няколко въпроса.
Като си писал магистралите за контакти общо предназначение, кръговете за бойлер, фурна, плот, всички си ги дал с кабел 2.5 мм^2. Вярно, че за целите ми е достатъчен, но нали примерно, ако се натоварва по до граничната стойност ще започне по-бързо да старее? Та в този ред на мисли не е ли по-удачно да се сложи по-високото сечение. Цената в случая не е кой знае какъв фактор, а и няма да оскъпи инвестицията.
Другото ми питене относно общата разклонителна кутия, лоша идея е различни кръгове да са в една кутия ли? Ако се раздели примерно осветлението от контактите общо предназначение? Замислих се примерно за вариант, ако има разклонителна кутия на окачения таван чрез ревизионен отвор. Вярно по трудно достъпна е, но не е болка за умиране.
Иначе се отказах СВТ-то да е без гофре по окачения таван и връзките в разклонителните кутии ще са с WAGO.
A-Rod
Потребител

Мнениеот em67 на 20 Апр 2018 15:48

A-Rod написа:Благодаря за пълния отговор Em67....само, че четейки поста се появиха още няколко въпроса.
Като си писал магистралите за контакти общо предназначение, кръговете за бойлер, фурна, плот, всички си ги дал с кабел 2.5 мм^2. Вярно, че за целите ми е достатъчен, но нали примерно, ако се натоварва по до граничната стойност ще започне по-бързо да старее? Та в този ред на мисли не е ли по-удачно да се сложи по-високото сечение. Цената в случая не е кой знае какъв фактор, а и няма да оскъпи инвестицията.
Другото ми питене относно общата разклонителна кутия, лоша идея е различни кръгове да са в една кутия ли? Ако се раздели примерно осветлението от контактите общо предназначение? Замислих се примерно за вариант, ако има разклонителна кутия на окачения таван чрез ревизионен отвор. Вярно по трудно достъпна е, но не е болка за умиране.
Иначе се отказах СВТ-то да е без гофре по окачения таван и връзките в разклонителните кутии ще са с WAGO.

sk (43).gif В този ред на мисли, а и за по-сигурно, пусни магистрала 10mm² и спусъци 6mm² , трудно ще направиш връзките и ще е голям зор да монтираш окомплектовката ,но ще е мноооого здраво . Шегувам се sk (37).gif
Сигурността и надеждността на всяка една инсталация се определя от най -слабото и звено , ключовете за осветление издържат ток до 10А, а контактите 16А .
Дали ще се стопи ключа или контакта ,ами монтирай 32А предпазители и кабел 4мм² включи в удължител няколко по-мощни уреда си готов. sk (43).gif

Защити и сечения на проводниците се изчисляват .
Допустим продължителен ток за кабели с медни жила с каучукова изолация в оловна, PVC или каучукова обвивка, бронирани и небронирани... и тн.
- СВТ 3 x 2,5mm² -27A
А аз съм дал токоограничаване чрез автоматичен предпазител 16А. За какви претоварвания става въпрос ..... sk (13).gif

Ясно съм ти написал ,че обща разклонителна кутия е меко казано лоша идея . Една от причините заради която не се прави подобна .....я е , че ако при направата или с времето се получи лоша връзка в разклонителната кутия ще изпушат връзките на цялото помещение , а не на един контакт или ключ.
Разклонителната кутия може да е и на окачен таван, зад ключ или контакт.....
Да не изпадаме в безсмислени обяснения, не се опитвай да измисляш нова електротехника . Има два варианта за направата на една ел. инсталация:
-Правиш го както трябва -съгласно правилниците и разпоредбите.
-Всички останали начини .
sk (51).gif
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Назад към Инсталации