Проблем - теч

Водопровод и Канализация, Електричество, Газопровод

Проблем - теч

Мнениеот achomire на 30 Юни 2016 18:46

Здравейте,

Пиша, с надеждата за професионален съвет и решение за следния казус, към който има и прикачени снимки:

Сравнително ново строителство - блок на 7 години, 5 етаж, спалня, над която има дневна и леко застъпваща тераса. Външна топлоизолация -5 см, лепена с т.н. "кюфтета", и пред време монтирана вътрешна (фибран - 3см). Не питайте, защо- заварено положение. :)
Преди 2 години започна да се отлепя тапета. След махането му, се останови,че стената е влажна от вътрешната страна. Отвън минава водосток, в който е заустен( без коляно) подов сифон за отводняване на терасата над спалнята. Веднага се свързахме с човек от този форум, който се занимава с хидроизолации на тераси. След оглед и с термографска камера се останови, че терасата е обилно напоена с вода.
Миналата година, майсторът свърши чудесна работа. Положени са всички пластове, като по учебник, като дори въпросната водосточна тръба е допълнително обмазана. Течове нямаше известно време.

Решихме да направим вътрешен ремонт, и за съжаление след демонтиране на фибрана( 3 см положен в областта на гредата), се появи не малка дупка в плочта( прикрепените снимки). Тази дупка "сълзи" нон-стоп, като не можем да разберем, дали това е остатъчна влага в плочата, след обработката на терасите над спалнята или теч от ВиК инсталацията. Цялата кооперация има доста проблемни места и ВиК инсталциите не правят изключение.

За да локализираме проблема, решихме да излеем около 6-8 кофи вода, за да видим дали причината е в терасите/водостока. За наше( и на съседите) учудване , вода не се появи във въпросната дупка.
За сметка на това обаче, периодично( дори при сухо и горещо време), плочата продължава перидично да се мокри, като се стига до моменти в които капе вода. Това ни усъмни, дали да не търсим проблемът във ВиК инсталацията, макар че инсталационния пакет се намира на 3,5 м разстояние от въпросната дупка. Започнахме да записваме часовете на по-теч(обмокряне на плочата), и да ги сравняваме с тези на използване на най-близко стоящата баня над спалнята. Някои от тях съвпадаха, но други значително се раминаваха, което значително намалява шансовете ни за локализиране на проблема.

Ще сме много благодарни, ако изкажете мнение, или споделите опит в подобен тип ситуация!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
achomire
Потребител

Re: Проблем - теч

Мнениеот Стилиян Лукаров на 01 Юли 2016 03:22

Какво означава "Отвън минава водосток, в който е заустен( без коляно)"? Как без коляно? Тръбата от сифона се включва през пробита дупка във водостока или друг вариант?
Доколкото разбрах, дупката се намира вътре в стаята... в ъгъла на стаята? Ако е вярно, какво има при съседа точно над дупката? Прилича на дупка за тръби на парна инсталация или дупка на премахната ПВЦ тръба. Установете какво има над дупката в съседите! Или какво е имало някога, което е било премахнато?
Ако майстора от форума се припознае да се включи в дискусията. Ако майстора е Счен или Божо да ми звънне. :)
Ако е Счен, да пусне малко от стотиците снимки, които знам, че е направил. sk (6).gif
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот $4ЕN на 01 Юли 2016 09:11

Интересен казус.
Аз не се припознавам в изработката на ХИ, но мисля, че се сещам за случая.
Имам становище по случая, но преди да го изкажа и да го подплатя с снимки, и на мен ми е нужна още информация.
Не ми стана ясно този отвор къде се намира?
В плочата под терасата ли е? Ако да, тя с южно изложение ли е?
Къде се намира този водосток спрямо отвора?
Харесайте новата ми страница във фейсбук :)
mana.bg

Стоян Халембаков 0897614847
schenbmxjnkys[at]gmai.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот achomire на 01 Юли 2016 15:36

Здравейте,
Благодаря за бързото включване!

Дупката в стаята се пада под терасата на съседите, на около 20-30см в страни от сифона. Водостокът се намира под сифона, няма никакви колена, или чупки. Минава вертикално през плочата, на около 40 см встрани от дупката.
Миналата година, всички пластове на въпросната тераса бяха премахнати до достигане на плочата. Дупка от горната страна не се виждаше. Преди 2 седмици беше направен и ремонт на терасата в съседство с тази на съседите над нас.
За да се предотврати теч, предложихме, преградния зид между двете тераси да бъде премахнат, нивото и на двете да се изравни и да се сложи лека преградна стеничка от плексиглас. Съседите не се съгласиха и за съжаление направиха ремонт на терасата в съседство, без да изчакат зидът между двете тераси да изсъхне. Този зид е отблокчета Ytong, и най-вероятно е претърпял напояване с вода неколкократно. Той се пада в ос с вътрешната стена.
Казусът е интересен, защото дори и без дъждовно време, има периодични течове по едно и също време.

Дупката от вътрешната страна беше запълнена с полиуретанова пяна и стиропор, които премахнахме, за да може да изсъхне. Желязото, което се вижда е армировката на плочата, която в началото, преди да разчистим, изглеждаше като водопровод. Единият от съседите реши, че вследствие на факта, че това е южна фасада, и армировката на плочата е видима, това е конденз. При богатата литература налице, но малък опит в строителството, се замислих дали е възможно при 30 градуса температура навън и около 20, вътре и на плочата, да се получи конденз.

Последната седмица се занимавам в щателно проверяване на часовете на теч и запълването на дупката с хартия. Като цяло, за влага не може да става въпрос, защото при поредното напояване с вода на парцала, който сложих в тази дупка, количеството на водата в него беше 100-120 мл. Това се случи в рамките на 1 час!

Съседите с ремонтирана терса над нас ги няма, като консумацията на вода в инсталацията при тях е нулева в момента. Тези до тях обаче( които оправиха в последствие и тяхната тераса) са нон-стоп там.

Другата възможна причина за теч, според мен е наличието на тръби за топла/студена вода, които свързват локалното парно с лирата. Те вървят ниско долу в стената. Съседите казаха,че не използват локалното парно и че са източили водата от радиатора.

Мистерията е пълна!
На най-новите снимки се вижда нов теч- лек, но е факт. Отново става около 4 часа следобед.

PS. Човекът, който свърши чудесна работа по терасите на съседите се казва Божидар Стефанов! sk (38).gif
achomire
Потребител

Мнениеот achomire на 01 Юли 2016 17:55

Снимка, преди да започне дъжда.
Видимо петното се разширява.
achomire
Потребител

Мнениеот $4ЕN на 01 Юли 2016 18:17

Супер интресен случай.
А открили ли сте закономерност в часовите интервали, в които се появява влагата?
Примерно в най-топлите часове или след тях?
mana.bg

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот achomire на 01 Юли 2016 18:43

Да, закономерноста е следната:

Влага/ Теч се появява след 3 часа следобед, лятно време.
Теч се появява след използване на банята от съседите.
За съжаление има разминаване,оказа се че вчера не са използвали банята, а теч имаше, а днес са я ползвали, а течът е в същото количество, по същото време.
Доколкото ми е известно терасите отгоре са безтоплоизолация.
Ако е влага не би ли следвалио да се получи отвътрешната страна,дори и по стената? В случая става въпрос за просмукване на вода отгоре-надолу.
achomire
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 01 Юли 2016 20:14

Става много объркващо... няма да мине без оглед на място.
Божо влизай в темата и казвай каква е работата. :)
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот chapara на 02 Юли 2016 09:30

Толкова съм скапан от работа, че нямам време за интернет, но мернах темата. Почвам да имам чувството че се обърквам тотално за случая. Топлоизолация на пода има и рулонна хидроизолация има, но положена зле. аз на другите три тераси премахнах всичко до рулонната хидроизолация, направих армирана замазка ( нивото на дограмата позволяваше) от горе хидроизолация "Мапеластик" с лента по ъглите и налепих мрзоустойчив гранитогрес с "Флекстоп". Там няма повече течове до колкото знам. Как обаче е изпълнена съседната тераса не знам? Ако е така направена, то проблема е някъде във вътрешната водопроводна и канализационна инсталация. Също има широки каменни шапки по бордове на терасите които аз импрегнирах въпреки отказа на съседите от горния етаж, възможно е те да таят с попита вода на долу от съседния апартамент. Общо взето за съжаление на автора доста скрита картинка. Имал съм случай на спукано кранче на тоалетно казанче да тече в съседния вход sk (43).gif С водата е трудна борбата. Вариант с проверка с манометри за налягане, чувал съм че е възможно, но админа да каже, за проверка на евентуално спукан водопровод на горните два апартамента. Ако е канализационна история не ми се мисли, пак Стилян-админа с камери ако може да види нещата. Че има не малък проблем е ясно, но той е комплексен, лошо изпълнение на строителя и вечнотото застрояване над кота корниз за усвояване на таванските помещения в резултат на което се появяват тези открити тераси над жилищна площ. Писах, писах и май нищо не написах sk (5).gif z_ile3511.gif И последно под моите тераси всичко ОК ли е? И проследихте ли изпълнението на проблемната тераса стъпка по стъпка?
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот Стилиян Лукаров на 02 Юли 2016 20:31

chapara написа: С водата е трудна борбата. Вариант с проверка с манометри за налягане, чувал съм че е възможно, но админа да каже, за проверка на евентуално спукан водопровод на горните два апартамента. Ако е канализационна история не ми се мисли, пак Стилян-админа с камери ако може да види нещата.

Цък, админа е зает до Септември месец. :)
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот achomire на 04 Юли 2016 17:06

Здравейте,

Ще се наложи да изпозлваме професионална помощ. След тестване през почивните дни се установи следното:

1. Теч не се появи при тестване с кофи вода на сифоните в банята на съседа.
2. Малък теч се появи след тестване на тоалетното казанче. Странното е, че при 8 последователни пускания течът беше значително по-малко, отколкото, при ползване на същото днес, само веднъж.
3. Значителен теч се появява, след използване на душът при съседите. В комбинация, с иползване на тоалетното казанче, въпросната дупка се обмокря в радиус около 20-30 см и течът тръгва по стената.(прикачената снимка)

Очевидно става въпрос за водопровод, хоризонтален участък, но в каква степен е засегнат и къде е проблемното място - не се знае.
Дали има и проблем при съседите, които още не са се прибрали- също неизветно.
Ще трябва да викаме отново колегите с термографската камера, тъй като съседите твърдят че банята била суха( след допир по плочките).
achomire
Потребител

Мнениеот chapara на 04 Юли 2016 18:01

Да не би да минава отводнителна тръба под чинията и при монтажа като са дупчили за болтовете да е пробита. Имал съм такъв случай, то всъщност какви ли съм нямал, то роман мога да напиша, ама да не се шегувам, че на Вас вероятно Ви се плаче sk (43).gif Това банята на Стефан ли е? А не помня къде са щтранговете, но предполагам зад тоалетната чиния. Прекарай една права линия мислено от сифона на банята към вертикалния мръсен канал и ако тази линия е под чинията, на 99% тръбата е пробита при монтажа на тоалетната:wink: Тези тръби на мивката и на подовия сифон се събират в едно "У" и така тече и от пода и от мивката. Освен това баните на мезонетите са две и кога коя се ползва иди че разбери :motz:
"Чапара" Е.О.О.Д.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот chapara на 04 Юли 2016 18:04

Виж и тази тема в друг един форум sk (13).gif
http://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?f=4&t=54497
"Чапара" Е.О.О.Д.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот $4ЕN на 05 Юли 2016 13:47

Щом влагата се появява при използването на даден източник на вода, следва, че течът е от канализационната инсталация, а не от водопроводната.
Водопроводната инсталация винаги е под налягане и ако проблема е от нея ще е постоянен, докато не се отстрани.
mana.bg

Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот achomire на 05 Юли 2016 16:07

Тоалетната при съседите е доста в страни от подовия сифон. При неколкократно пускане на водата на моноблока, теч нямаше.
Водата в банята е спряна от спирателния кран, теч има отново, и отново в 4 часа следобед. Течовете са като по часовник, което адски ме узадачава.За влага, вследствие на температурна разлика вън/вътре не може да става въпрос.
Съседите над нас, продължават да се в неизвестност, което прави откриването на проблема, невъзможно на този етап.
Започвам да си мислия, че имат проточен бойлер в тяхната кухня, който автоматично загрява вода.

Водопроводните тръби са поцинковани, като преди година като сменяхме смесителя в банята, и двете муфи се разцепиха, вселедствие на ръжда. Освен това, лисваше топлоизолация, както и те бяха поставени не в стената, а пред нея и пространството около тях беше запълнено с изключително ронлива смес ,с преобладаващо количество на пясъка( около 8-10 см пред стената). След подмяната им, съседът под нас спря да се оплаква от теч. Най-вероятно цялата водопроводна мрежа е пълна с отпадъци - пясък и ръжда, което от своя стрна води до по-високо налягане в системата. Течът става в ранния следобед, когато в кооперацията има най-малко хора, т.е. налягането във водопроводната инсталация е най-голямо.

С нетърпение, чакам съседите да се приберат, за да видим, какво се случва при тях.
achomire
Потребител

Следваща

Назад към Инсталации