Водосточни тръби в канализацията - за и против

Водопровод и Канализация, Електричество, Газопровод

Водосточни тръби в канализацията - за и против

Мнениеот boqnkov на 19 Юли 2015 00:23

Здравейте! В момента изграждам ВиК инсталацията на къщата ми, която е до етап груб строеж. До къщата имам Шахта в която има тръба Ф160 към уличната канализация, както и чиста вода. Според вас добре ли е да вкарам водосточните тръби от улуците в общата тръба Ф110, която върви около къщата или да ги оставя да се изливат до къщата? Другото, което искам да попитам е относно оставен "Спусък" за мръсна вода от тоалетната към външната канализация. На фаза основи, заложих спусъка с коляно Ф110 като му дадох наклон 2% (съответно и по вертикалата се наклони леко) Сега като се ровя по - обстойно разбрах, че по принцип трябва да се направи с две дъги по 45 гр. Не знам дали бях ясен. Спусъка илиза вертикално 20см над първата плоча и съответно излиза под кота терен на 20см и стърчи около 40 см. Това проблем ли е?
boqnkov

Re: Водосточни тръби в канализацията - за и против

Мнениеот nikolov333 на 12 Окт 2015 01:02

Въпроса е зададен преди месеци и сигурно вече е решен, но мога да дам пример, с блока в който живея, в отговор на други подобни въпроси.
Блока е 3 етажен с 2 входа, строен преди 50г с равнинен покрив 380м2, подобен на панелните днес и с 5 бр. улуци ф120мм се отвежда водата в мръсната канализация с керамични тръби с вътрешно ф150-160мм. Понеже тръбите в които бяха включени улуците бяха разбити направихме същото, което питаш и ти..т.е. включихме ги в обща хоризонтална ПВЦ тръба с ф110мм и в момента 5-те улука се оттичат през нея в мръсната канализация през ф160мм и за 3 години няма проблем. Панелните блокове са на подобен принцип, но дъждовната вода се оттича заедно с мръсната вода на тоалетните във вертикалните ПВЦ тръби с ф110мм, които са изведени директно на покривната плоча като сифони.
Затова мисля, че няма проблем да включиш улуците в тръбата за мръсната вода и според мен ще е по-добре.. sk (49).gif
"Теория" е, когато всичко е ясно, но нищо не работи. "Практика" е, когато всичко работи, но не е ясно защо..
Като обединим теорията с практиката обикновено се оказва, че нищо не работи и никой не знае защо.
Аватар
nikolov333
Потребител

Мнениеот емил на 12 Окт 2015 22:31

Никога не съм виждал да се пуска дъждовна вода в канализация .То не е и законно .
Това означава градската пречиствателна да пречивства и дъждовна вода ...
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот nikolov333 на 12 Окт 2015 22:48

Ами ако не си живял в панелен блок може, но помисли си, виждал ли си панелен блок с улуци..и къде отиват дъждовните води? sk (43).gif
Поне старите комунистически панелки са така..дъждовната вода се оттича заедно с мръсната във вертикалните PVC тръби..и оттам в градската канализация.
В нашия град има два открити канала в най-ниската му част, които преминават през целия град и в тях се оттичат всички мръсни и дъждовни води.
Та даже и да не ги смесим в канализацията на блока ни при проливен дъжд всички шахти се пълнят с вода и тя отива пак в тия централни канали.
Наскоро направиха пречиствателна станция на края на града по Европейските програми, но не знам дали минават и дъждовните и мръсните води.
П.П. Сега, като спомена дали е законно, прочетох някаква Наредба 4 от 2004г.в сила от 2005г.та не знам до колко е валидна в момента, но там пише:
Чл. 4. ал.(5) Канализационните системи се ползват за отвеждане, пречистване и заустване в съответен водоприемник на отпадъчните и/или дъждовните води от имотите на потребителите
Чл. 5. ал.(2) Услугата канализация включва дейностите, свързани с отвеждане на отпадъчните и дъждовните води от имотите на потребителите чрез канализационни отклонения и улични канализационни мрежи в урбанизираните територии и чрез отвеждащи колектори, пречистване на отпадъчните води чрез пречиствателни станции или пречиствателни съоръжения при необходимост и заустване на отпадъчните или пречистените води във водоприемници при удовлетворяване на изискванията за опазване на околната среда.
"Теория" е, когато всичко е ясно, но нищо не работи. "Практика" е, когато всичко работи, но не е ясно защо..
Като обединим теорията с практиката обикновено се оказва, че нищо не работи и никой не знае защо.
Аватар
nikolov333
Потребител

Мнениеот емил на 13 Окт 2015 23:15

Повърхностно е да се мисли , че Живковите строители не сме знаели десетки видове пречиствателни станции , или сме правили скапани малки жилища от незнание .
Причините бяха суперниските цени , или направо изпълненията без пари , както и невъзможните срокове , както и необезпеченоста с хора .
Водоотвеждането в панелните блокове го правехме разделно ( по проект) , и чак извън блока при липса на пречиствателна се обединяваха 2+1 :D
Идеята беше к'ат се направи пречистватена да се разделят . :wink:
Да се изведат верт . щрангове и превърнат в сифони на покрива ми изглежда мн . революзионно и донякъде гениално :D ,като знам , че такива като мен са ги правили го допускам все пак за възможно .
"Канализационни системи " не означава една тръба а няколко разделни тръби/ системи - примерно за дъждовни води ,за битови мръсни , за промишлени мръсни , за взривни води и всичко това независимо , и водещо наразлични места .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот nikolov333 на 14 Окт 2015 00:12

Съгласен съм..не ми е ясно какви са подземните канализации в момента, може и да са разделени, но през 1960г.явно или не са мислили за пречиствателни станции или канализацията тогава е била комбинирана, но и в съвременните канализационни системи се допуска включване на дъждовни води на потребители.
От същата Наредба 4..чл.27 ал.(5)"Количеството на включваните в канализационната система дъждовни води от поземлени имоти се определя с измервателно устройство - собственост на потребителя, или се договаря"... а вече в кои тръби зависи от типа на изградената канализация(разделна или смесена). :sauf:
http://w3.uacg.bg/ftp/fhe/Normi_za_KS_2006-2013/Naredba%20RD-02-20-8-13g.doc
НАРЕДБА № РД-02-20-8 от 17 май 2013 г.за проектиране, изграждане и експлоатация на канализационни системи
Чл. 10. (1) В зависимост от начините на функциониране се проектират следните видове канализационни мрежи:
1. гравитационни канализационни мрежи;
2. вакуумни канализационни мрежи;
3. напорни канализационни мрежи.
(2) В зависимост от конструктивните и технологичните особености се проектират следните видове гравитационни канализационни мрежи:
1. смесена канализационна мрежа;
2. разделна канализационна мрежа;
3. полуразделна канализационна мрежа;
4. комбинирана канализационна мрежа (комбинация от смесена и разделна канализационна мрежа).
Аватар
nikolov333
Потребител

Мнениеот емил на 14 Окт 2015 20:14

Аз съм писател ,не читател така , че позагубих смисълът на темата,
но ако сега си правя канализацийте бих ги направил разделно и бих ги обединил долу така ,
че да ма възможност за бъдещо евентуално разделяне .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот nikolov333 на 15 Окт 2015 11:20

Да най-добре е да е така... sk (49).gif
Аватар
nikolov333
Потребител

Мнениеот Roshla Roshleva на 22 Окт 2015 09:24

Най-евтиния вариант е да се включат към канализацията за отвеждане, но идва проблема с миризмите по терасните сифони.
Аз бих поставила сифони с клапи против миризми или една клапа преди да се обединят водите и бих ги включила.
Roshla Roshleva

Мнениеот ckkgk на 01 Фев 2017 12:05

Здравейте!
Да запитам нещо и аз по темата. Става въпрос за 6 етажен панелен блок. На третия етаж съм и при дъжд/сняг "вали" при мен в банята. На 6ти, 5ти и 4ти етаж няма течова, следователно тръбата е спукана между 3ти и 4ти етаж. Комшията въобще отказва да обсъжда въпроса със разбиване, т.е. трябва да се спасявам поединично. Ясно ми е, че правилният подход е подмяна на старата тръба, но за момента този вариант не е възможен при мен. В щтранга на банята вървят две тръби ПВЦ ф110 мръсна и дъждовна канализация. Както си му е реда мръсната излиза с отдушник на покрива. Мисля в подпокривното пространство да поставя една тетка/тройник на мръсната канализация и в нея да отведа от воронката дъждовната канализация, т.е. да байпасирам тръбната разводка от подпокривното пространство надолу. Четох някъде, че било възможно при проливен дъжд да не може да поеме дебита и на 1я етаж да връща мръсотии. В нета намерих инфо, че за ф110 и дават да поема макс. дебит 6 л/с. Искам да чуя Вашето професионално мнение по въпроса.
Благодаря предварително.
ckkgk

Мнениеот chapara на 01 Фев 2017 20:11

По принцип не е редно, но като няма изход е възможно. Щом до сега фи 110 е отвеждало водата и сега ще смогва, покрива не се излива в една единствена тръба, той е разделен на полета и всяко поле си има собствена водоотточна тръба, нещата са сметнати. По лош би бил обратния байпас фекалните води при дъждовните sk (43).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот ckkgk на 02 Фев 2017 07:55

Благодаря за отговора sk (43).gif
ckkgk

Мнениеот baumeisterhaus на 15 Мар 2018 13:23

Здравейте,
Малко снимки от мен, докато бях в Швеция.
Много практично решение за листата, които влизат в дъждовната канализация.
Хората са решили проблема - за или против. Направили са разделна канализация - отделно събират дъждовната вода и отделно битовата.

http://www.aivimoti.com/web/Pic%20remonti/20160912_141933.jpg
http://www.aivimoti.com/web/Pic%20remonti/20160912_141939.jpg
http://www.aivimoti.com/web/Pic%20remonti/20160912_141944.jpg

И малко в страни от темата - на всяко жилище има вентилационни отвори по фасадите за проветряване /на снимките/, както и луфтери на прозорците, които регулират притока на пресен въздух.
Image
Повече за мен на - https://goo.gl/8SebdR
Аватар
baumeisterhaus
Потребител

Мнениеот емил на 15 Мар 2018 14:42

Браво , страхотна снимка / идея , това ако сме по- пъргава държава трябва да се въведе и тук !
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот chapara на 15 Мар 2018 17:24

И ще изчезва на секундата по най-вандалския начин z_wsm47.gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Следваща

Назад към Инсталации