Въпрос за дефектнотокова защита

Водопровод и Канализация, Електричество, Газопровод

Re: Въпрос за дефектнотокова защита

Мнениеот em67 на 29 Авг 2014 23:08

[
academil
Формално погледнато използването на ШВПС в тези случаи на захранване на външно тяло на климатични системи не противоречи
на Наредба 3.

Имах в предвид изолацията на ШВПС а не гъвкавината му .
И ШВПС и ШКПТ не са за външно полагане .И двата нямат UV защита,, водоустойчивост, устойчивост на химическа среда (киселинните дъждове)
,особено ШКПТ с каучуковата си изолация, която се нацепва след няма и година на слънце . Но може да се направи компромис -да бъде изтеглен ШВПС в гофрирана тръба с UV защита . ФИЛКАБ не произвеждат кабели ,те търгуват с тях но само с качествени продукти ,познавам ги и работя с тях от над 17 години.. Лошото е ,че няма никакъв контрол на вноса в България и на пазара е пълно с невероятни боклуци .Попадам на такива "медни проводници" със сребристо жълтеникав цвят , неизвестно от каква сплав ... и "изолация", която се цепи преди да си почнал разделката на кабела .
Нищо не пречи обаче да се иска от климатизационната фирма да сложи друг подходящ кабел, примерно ШКПТ,
даже и да се доплатят най-много 20 лв.

Напълно съм съгласен ,но това е въпрос на добра воля от такива фирми,в тази държава няма закон с който да ги задължиш. Ако са само те ,ама не.
За съжаление Наредба 3 очевидно е непълна.

Наредба № 3 , не ми се говори за нея ,ако започна да я коментирам ще ме питат защо изобщо я цитирам . Бардак ,като всичко в България
Апропо ,честито на целокупният ни български народ. В сайта на ДКВЕР още го няма но имаме нова форма на отчитане при промишлената ел. енергия . Това ще доведе до нови цени на всичко естествено. Вече няма тарифи-дневна ,нощна и върхова ...... мериме само Активна и Реактивна . Вече препрограмирах електромерите при мен z_wsm61.gif
Последна промяна em67 на 30 Авг 2014 00:39, променена общо 5 пъти
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Re: въпрос за дефектнотокова защита

Мнениеот em67 на 30 Авг 2014 00:19

stefansmail
относно фазите - какъв би бил проблема ако не са с уеднаквен товар?

Не става въпрос за уеднаквяване на товара ( това не е по силите на никой sk (43).gif ,това е инсталация от монофазни консуматори ) а за разпределение и мощност . Когато включат постоянното ел.захранване от ЕРП дружеството ,напишете колко А е токоограничителният предпазител на изхода от електромера . Тогава и ще коментираме .И без това съм пред свършен факт ,инсталацията е налице . Човек, каквото сам си направи, друг не може да му го стори.
А за проекта нещо не разбрах ,с проектанта не сте ли обсъждали тази инсталация ,като сте видял ,че не е това което искате защо не я върнахте за доработване или пълно преработване ? Нещо няма логика ,платихте за нищо ,така ли да го разбирам ?
Как така нямате постоянно захранване , а знаете какво е сечението на захранващият кабел -10mm? , ваш кабел ли положихте.. ?
Не знаете какво е токоограничаването на сградата (а имате предварително проучване и предварителен договор с ЕРП друж.) ,но сте изчислили стойностите на вътрешните предпазители -63А ,50А ,40А ? За кривата на изключване ,да не питам
Мистерии и загадки .... :D
Ако е ваш захранващият кабел кажете , меден ли е или алуминиев , подземно или въздушно е положен ,или е тайна .
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Re: въпрос за дефектнотокова защита

Мнениеот stefansmail на 30 Авг 2014 11:38

em67 написа: А за проекта нещо не разбрах ,с проектанта не сте ли обсъждали тази инсталация ,като сте видял ,че не е това което искате защо не я върнахте за доработване или пълно преработване ? Нещо няма логика ,платихте за нищо ,така ли да го разбирам ?
Как така нямате постоянно захранване , а знаете какво е сечението на захранващият кабел -10mm? , ваш кабел ли положихте.. ?
Не знаете какво е токоограничаването на сградата (а имате предварително проучване и предварителен договор с ЕРП друж.) ,но сте изчислили стойностите на вътрешните предпазители -63А ,50А ,40А ? За кривата на изключване ,да не питам
Мистерии и загадки .... :D
Ако е ваш захранващият кабел кажете , меден ли е или алуминиев , подземно или въздушно е положен ,или е тайна .

Когато правих проекта за къщата се разбрах с архитекта за пакетна цена на квадрат (както масово се работи) в която бяха включени всички нужни проекти : Вик , Ел , Вертикална планировка и тн.
За съжаление се оказа , че се правят проекти само колкото да има , и да минат пред общината.При единствената ми среща с ел.проектанта , за да обсъдим проекта , човекът много ясно ми каза : аз съм го направил така , а пък ти си го направи както си искаш. Проекта е за 15,5kW като при тези стойности цената за присъединяване е 700лв , а от 16kW до 50 или 60 не съм сигурен , цената е 2400лв и масово проектите за къщи 5 категория се правят така ,че да влязат в по ниската цена.

Относно кабела: къщата е на около 30 м от границата на имота където ще бъде разположено електромерното табло и съм положил подземен меден кабел СВТ 5x10mm? във пвц тръба 110мм. - какъвто е заложен в проекта одобрен от ЕВН. Самото присъединяване трябва да стане до края на годината според договора с едногодишен срок за изпълнение който трябваше да подпиша ,тъй като тук имаме забрана за строителство през лятото , а ЕВН трябва да копаят улицата за да прекарат тeхния кабел.
Аватар
stefansmail
Активен потребител

Мнениеот em67 на 31 Авг 2014 00:52

емил написа:Гръмоотводът при удар от мълния отвежда ел заряд по своят проводник директно в земята , иначе зарядът ще мине през конструкцията и може да причини пожар .
Анулира и евент статични заряди при непряко попадение , и така предпазва от индуктирани пренапрежения .

sk (37).gif
Главната задачка на гръмоотвода е да предотврати генерирането на мълния в зоната му на действие . На по-старичките с "четчицата" отгоре,като се смарангяса времето се вижда коронният разряд (свети Елм ), това се случва преди да 'метне" нагоре заряд с който отслабва ел.поле и "къшка мълниите към комшиите " .
Ако все пак комшийският е по- добър и я изкъшка , а тя реши да тресне коя да е къща ( Божа работа си е ) трябва да я заведе до земята .
Ако тая гад се труди по друг начин ,то той е секретен м...а му
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот емил на 31 Авг 2014 21:24

Ех ,Ем, , мойте уважения , прекалено много знаеш като за електроинженер, вероятно това ти създава проблеми :D

Другото обяснение за действието на гръмоотводът е :

Вятърът наелектризира облака примерно положително +
Той , облакът тръгва над земята и търси отрицателни заряди , в краен случай наи- високото място с нулев потенциал .
Обли кълбовидни обекти , като дърво с корона , или сгради имат склонност да натрупват високи статични заряди .
Щом облакът мине дад тях , той измерва разстоянието до обектя , и потенциалът му , и ако е с обратен заряд той му праща мълния :fies: .

Гръмоотводът лъже облака , че къщата е с нулев потенциал , дори да не е , както Одисей е излъгал Циклопа :D
Получава се парадокс - нашият покрив е наелектризиран отрицателно , , но облакът мери потенциалът на най- близкото до него място - гръмоотводя ,който е нулев , и те - така , подминава .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот em67 на 31 Авг 2014 22:32

емил написа: прекалено много знаеш като за електроинженер, вероятно това ти създава проблеми :D

То туй не пречи да пием по ракия по повод единомислието . sk (51).gif
Туй с гръмоотвода го пишат като актив на Б.Франклин . Да ама не , у древна Азия не са го и чували ,aма по пагоди на илядо и кусур години си го имат от време оно -метален порив с връх и лентица до земята .

И да добавя -адаш не е към теб!!

Уважаеми съфорумници ,уважавайте знанията и опита на по-възрастните си колеги. Те са придобити с учебник в едната ръка и клещи в другата , не с google and wikipedia . А опита е на базата на мнооогото грешки ,които са допускали. sk (42).gif
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот em67 на 01 Сеп 2014 08:11

stefansmail
В къщата ще си живея ...... , жената и децата на 5 и 8 години

От самото начало си допуснал една огромна грешка ,без да имаш представа от проектантско задание си дал такова ,ако не пряко то косвено.
Имайки някакви специфични изисквания към ел.инсталацията не си отишъл при проектанта и не си ги споделил с него.
Втората грешка е , решението сам да преработиш и изпълниш проекта (който кой знае защо не ти е харесал ) очевидно нямайки необходимите знания за това.
От тук започват и практическите грешки .
. Входящия кабел е 5x10кв , към вторичните табла има подведен 3x6кв .Предвиден е трифазен предпазител 63 А . Вторичните табла ще са с 40А и 50А.

Първа грешка . Ако вторичните подтабла се захранват от кабел 3X6 mm? главният предпазител в ГРТ няма как да е 63А .Дори да приема ,че кабелът е от чиста мед (ама не е ) при открито полагане 6mm? е с max .допустим продължителен ток 50А ,а при скрито полагане (под мазилка и тн.) слизаме на 34 А , което за съжаление ни сваля на предпазител от 32А . Ако се претовари термично 63 A все някога ще изключи, медта няма да се стопи sk (43).gif ,но изолацията ....... ще почне ,малко по малко или от раз.......
Или се сменят кабели или предпазители. Ако кабела е изтеглен в тръба ...няма проблем ,ако е замазан под мазилката директно -предпазители или копане и смяна . Ако се сменят само предпазители , за да се спази селективноста на защитата от главен 63 А падаме на главен 40А в подтаблата съответно на 32А за главен . Това води до много сериозен проблем с инсталираната мощност на етаж 1 и 2 ,32А на фаза не я покриват дори при коефициент за едновременност 0.5. (авансово те предупреждавам и да не са 32 а 40 А се тая пак си на предел) Всеки един нов уред включен в инсталацията ще е в повече . Това е -по-малкият проблем ,който си създал сам ,копаш стените и сменяш ...рано или късно неволята ще те накара.
Проекта е за 15,5kW като при тези стойности цената за присъединяване е 700лв

Втора голяма грешка е, че не си наясно какво означава - захранване II-ра група – от 7 до 15 kW (дано при EVN да не е така) .Разходи се до тях и питай . Това не са 3X 15kW а общо за трите фази 15kW ( токоограничаване на 3x25A) ,което грубо казано при твоят начин на разпределение на фазите (всеки етаж на отделна фаза) ти дава по 5kW на етаж. Меко казано ,като включиш печката да готвите и единият климатик , плюс някоя друга крушка за светлинка ,за вторият етаж ,един климатик и пералнята ( в режим нагряване на водата тя е около 2.5 kW) -вечно си на предела . Има един начин за решение но първо провери в EVN дали това е сумарна м-ст .Ако ще е такова захранването ,кабелите си остават ,сменяш само зашитите sk (43).gif За друго с фазите -няма смисъл да говоря . За възможни други грешки при самото правене на останалата инсталация ........?
За грешки три и четири .... ,хайде стига ,че няма да спиш.

За защитите от пренапрежение ,нито изчисляването им нито каквото и да е по тях е в твоите възможности ,спри да четеш каталозите и викай "някой" да ти помага на място. ама да не е тоя дето ти е давал акъл досега sk (37).gif .
Относно централната , "самотна "ДТЗ -твърдо не , причините са много но явно не ги разбираш , форума на ел.проектантите - гледай си проекта....... sk (38).gif Желая ти късмет и дано си разбрал нещо от написаното.
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот stefansmail на 02 Сеп 2014 18:58

Ще го имам в предид , благодаря!
Аватар
stefansmail
Активен потребител

Мнениеот em67 на 02 Сеп 2014 20:29

stefansmail написа:Ще го имам в предвид , благодаря!

Когато дойде време да ти се включи постоянното захранване ...дрънкай по Скайпа.Ще ти обясня какво да направиш за да се вдигне с поне малко големината на входящият предпазител , който ще захранва къщата ти . Няма да е много , но ще е от сърце sk (43).gif ,поне да си на 32А или 40А . Ако не си скръндза ..... метода работи безотказно.
Между другото , тази част от захранващият кабела ,която ще е външна ( излиза от земята и се подвръзва в електромерното табло - утре ще добавя и снимка ) не е никак лошо ,даже е задължително да е вкарана в метална тръба или гъвкава метална гофрирана тръба Ф37(метален шлаух с изолация) .Най- вероятно ЕВН няма да го направят....97% . Най- много да нахлузят някое PVC. Металната гофра с изолация струва 2.00 гроша за метър , приготви си два три метра или метална тръба 2" 1.5 м. .. та да ти е мирна главата .
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот stefansmail на 03 Сеп 2014 10:01

em67 написа: Когато дойде време да ти се включи постоянното захранване ...дрънкай по Скайпа.Ще ти обясня какво да направиш за да се вдигне с поне малко големината на входящият предпазител , който ще захранва къщата ти . Няма да е много , но ще е от сърце sk (43).gif ,поне да си на 32А или 40А . Ако не си скръндза ..... метода работи безотказно.
Между другото , тази част от захранващият кабела ,която ще е външна ( излиза от земята и се подвръзва в електромерното табло - утре ще добавя и снимка ) не е никак лошо ,даже е задължително да е вкарана в метална тръба или гъвкава метална гофрирана тръба Ф37(метален шлаух с изолация) .Най- вероятно ЕВН няма да го направят....97% . Най- много да нахлузят някое PVC. Металната гофра с изолация струва 2.00 гроша за метър , приготви си два три метра или метална тръба 2" 1.5 м. .. та да ти е мирна главата .

Благодаря още веднъж.

em67 написа:спри да четеш каталозите...

Аз пак се зачетох в един каталог :D ...
em67 написа:при открито полагане 6mm? е с max .допустим продължителен ток 50А ,а при скрито полагане (под мазилка и тн.) слизаме на 34 А

и там пише:
допустимо токово натоварване за СВТ 3x6mm?
-в земя (температура 20°C) - 55А
-във въздух (температура 30°C) - 43А
което , ако е вярно ме устройва напълно. А предполагам ,че изложените данни са с немалък запас...
Аватар
stefansmail
Активен потребител

Мнениеот em67 на 03 Сеп 2014 20:07

допустимо токово натоварване за СВТ 3x6mm?
-в земя (температура 20°C) - 55А
-във въздух (температура 30°C) - 43А
което , ако е вярно ме устройва напълно. А предполагам ,че изложените данни са с немалък запас...

Форумът не е образователен ,аз не водя курс в ПУЦ . Помага се до време .Не четеш условието - във въздух - под земя !
Дожаля ми ,че си с малки деца ,за това ти помагам. За изчисления на кабели , защити , проекти и направа на ел.инсталации се плаща ,наеми си фирма .
Само това оставаше ,сега да почнеш да изчисляваш кабели и резервите им . sk (37).gif
Само захранващият 5x10mm? е под земя .
3x6mm? между ГТР (главно разпределително табло) и АТ (апартаментните табла) да не би да е положен подземно или въздушно , или май е под мазилка ? Под земя и под мазилка в тръба не е едно и също . Да не говорим за това ,че тези изчисления са за проводници от чиста електролитна мед . От какво са твоите знаят само стари баби и Господ ,пазарът е пълен с боклуци и контрол няма . В преден пост съм ти сметнал нещата ,чети !

Чл. 1659. Основните термини и определения....
1. електрическа инсталация - съвкупност от проводници и кабели с принадлежащите елементи и детайли, осигуряващи тяхното закрепване и механична защита; електрическите инсталации са открити и скрити;
2. открита електрическа инсталация - положена по повърхността на стени, тавани и други строителни елементи и съоръжения (включително и в зоната на окачени тавани, двойни подове и стени), изпълнена на въжета/струни /обтяжки, ролки, изолатори, в тръби, кожуси или в гъвкави (металически, пластмасови) ръкави, на лавици (скари) или в открити канали; откритите електрически инсталации са неподвижни, подвижни и преносими;
3. скрита електрическа инсталация - положена в строителни елементи на сгради (стени, подове, фундаменти) и съоръжения, изпълнена в тръби и гъвкави ръкави, улеи, кухини и в закрити канали, непосредствено под мазилката, както и като предварително замонолитена в строителни елементи при производството им в заводски условия..........
EVN ще те подвключат към входящ 3x25 A /3x32A . А ти вместо там да си решаваш проблема си чешеш главата каква нова глупост да сътвориш . Отиди до офиса им и разбери как стоят нещата . Май не осъзнаваш ,че теб вече не те касае проблема с 6mm? :datz:
"Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто - да го направиш."
Н.Хайтов.
Последна промяна em67 на 03 Сеп 2014 22:03, променена общо 3 пъти
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот stefansmail на 03 Сеп 2014 21:39

Благодаря за вниманието и за отделеното време.

"Не се страхувай да търсиш и опитваш. Не забравяй, че Ноевият ковчег е направен от аматьори. Професионалистите са направили Титаник"
не знам кой го е казал
Аватар
stefansmail
Активен потребител

Мнениеот pooh на 03 Сеп 2014 22:00

stefansmail написа:Благодаря за вниманието и за отделеното време.

"Не се страхувай да търсиш и опитваш. Не забравяй, че Ноевият ковчег е направен от аматьори. Професионалистите са направили Титаник"
не знам кой го е казал

Тук май настъпи котето ...
Що не разпитваш аматьорите, вместо Професионалистите? Ама за това сме и на този хал - колкото повече плаща човек - толкова повече му се вдига стандарта ... много време ми трябваше да го разбера и осмисля, но подобни личности ми помагат неимоверно. Ще си прави сам нещо от което няма и понятие, ще се вържат да му отварят очите хората, които не само разбират, но и умеят, а за финал ще им изръси дебилния лаф за ноевия ковчег ...
Та няма да има оправия скоро. Само спестени парички са ви в главите, но като стане "Мяу!" и давате мило и драго. Ама ние сме за бой, че тогава ви жалим ... :wallbash:
JC-ThankYou.gif
Искрен съм - отвори ми очите за българската психология, много повече отколкото 20 години стаж в строителството. a (61).gif
Преди да ни направят бедни, ще ни направят прости!
Колкото повече - толкова повече!
3 пъти режа ... и все късо!
Аватар
pooh
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво

Мнениеот Стилиян Лукаров на 03 Сеп 2014 22:32

stefansmail написа:Благодаря за вниманието и за отделеното време.

не знам кой го е казал

Аматьорите изпълнили "Ноевият ковчег", също са получавали съвети от Професионалист...
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот em67 на 04 Сеп 2014 02:31

academil Съвет: тази материя не е за начинаещи, непременно се обърни към правоспособен електротехник.

em67 От самото начало си допуснал една огромна грешка ,без да имаш представа от проектантско задание си дал такова ,ако не пряко то косвено.
Втората грешка е , решението сам да преработиш и изпълниш проекта ..... очевидно нямайки необходимите знания за това.

Сам видя ,че в " Клуб на проектанта - Schneider Electric " никой не ти обърна внимание ,по обясними причини и аз . Тук се опитахме -меко казано да помогнем .

Двама от членовете на форума ,колегата Академил и аз ти казахме,че правенето на ел.инсталация не е твоя работа . За едно Мерси ти проведохме "малък" образователен курс по основи на електротехниката , даже и нагоре sk (3).gif . Изгубихме си времето да ти обясняваме най-елементарни неща . Да ти даваме безплатно съвети ,които имат определена цена - "техническа консултация от проектанти и съгласуване на работни проекти за 1 час 31,67 без ДДС, цени на EVN" ,за преработки и изчисления цената е друга.
Проектанта ,който е изготвил ел.проекта го е подписал с името си и е сложил неговият личен печат и отговаря за грешки в проекта пред закона.
Неговият проект бил лош...щото твоя е Ного Убав.... sk (3).gif
stefansmail човекът много ясно ми каза : аз съм го направил така , а пък ти си го направи както си искаш.

Най- вероятно е имал в предвид промяна на местата на някои контактни излази и други дреболии. А има и вариант да си е казал:
- За толкова пари толкова работа ,ако искаш тунинг си доплащай .... sk (37).gif
em67 Искате супер модерна............. инсталация ? Няма проблем ,струва пари , е за едни много за други малко .

Дали си имал или нямал пари да проектираш и строиш къщата си е твой проблем .Защо си се посвидял да си пуснеш нормално захранване в по -горна група още с инвестиционният проект , не ме интересува .

Относно аматьорите , когато на някой от твоето семейство (примерно )му се развали зъб , обясни му кой е правил Титаник и кой ковчега на Ной и го прати при ковача с клещите . Стоматологът е професионалист .
Лошото е ,че от такива като теб ми се губи желанието да помагам ,а някои хора за разлика от теб имат нужда от това .
От мен сбогом. sk (29).gif
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

ПредишнаСледваща

Назад към Инсталации