Филтри за пречистване, омекотяване и обработка на вода

Водопровод и Канализация, Електричество, Газопровод

Re: Филтри за пречистване, омекотяване и обработка на вода

Мнениеот Flo на 31 Мар 2014 14:06

Човекът е произлязъл от морето.Солевият състав на кръвната му плазма е аналогичен на солевия състав на морската вода,дори след Втората световна война морската вода е включена в списъка на кръвопреливащите средства.За бирата:ако изпиеш две бири,а изпикаеш три, това се води дехидратация.Или с други думи дехидратация е състояние,когато пием по-малко вода ,отколкото отделяме.Трябва да се има пред вид,че вода и то много се отделя и през кожата,поне една бира на ден.Спортистите обикновено при тренировки и състезания губят значително количество вода и някои съвети към тях от спортните доктори могат да се прилагат и в останалите случаи при нормалните хора.Ето и един такъв практичен съвет за бързо извън клинично определяне дали сме в състояние на дехидратация:ако пикаем за по-малко време от 24 секунди вероятността да сме дехидратирани е много голяма.Това е така,защото при риск от загуба на вода,организма започва да я пести .
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот pavirani на 14 Апр 2014 13:12

Chefo77 написа:Интересна тема се е заформила, търговец на системи за филтриране на чешмяна вода спори за биохимия с биохимик ... Без да искам да обидя когото и да е, спорът не мисля, че е адекватен.
Аз мога "да се похваля" с кана на Електролукс, използваща филтриращ елемент на 3М. Разликата между водата от нея и Брита-та на родителите ми е осезаема и не е в полза на по-популярната марка sk (6).gif
Иначе имах един клиент, който от години пиеше САМО дестилирана вода. Жив и здрав си беше, леко главата не го слушаше, но то сигурно е от друго :)
И, съвсем между другото, перманентно добра храна няма. Добрата храна е разнообразната храна. Колкото и да ми се обясняват веганите sk (6).gif

Здравейте, отново съм тук. Така нареченият "търговец на филтри за вода" навремето е учил и химия и биохимия. Освен това е говорил с лекари, които четат доста специализирана литература. Тезата, че водата може да извлече нещо, което е нужно за организма, при положение, че този организъм е здрав е доста несъстоятелна според тях. При мене не става въпрос само за търговия, убедена съм в полезността на филтрирането на водата. Как ще става това е въпрос на избор на всеки потребител. Затова на сайта не съм писала рекламни слогани, а съм се постарала да дам достъпна информация. Предлагам филтри за питейна вода с осмотична мембрана и такива без осмоза.
Не се обиждам, радвам се, че темата е интересна. sk (29).gif

Flo"
Не е далеч от логиката мисълта,че филтъра,събирайки органика може да развие бактерия .На бактериите метаболитните отпадъци (крайния продукт на храненето им) обикновено са токсични и може да преминат във филтрата.Затова филтъра трябва да се сменя често или да се промива в обратен ток,още по-често.
[/quote]

[quote="Flo написа:
Наскоро една възрастна жена с остеопороза ми сподели ,че въпреки калциевите добавки и основно салатите,които консумирала, пак била с ниска костна плътност.Стана ми любопитно и порових малко в по-обширна литературна справка,както се казва.Направиха ми впечатления няколко неща.Първо усвояването на калций от млякото било същото,колкото от минералната вода ,богата на калций.Значи на стари години един хубав източник на минерална вода ще е от полза колкото кофичките с кисело мляко. Второто е усвояването.Оказва се ,че голяма доза от калций се усвоява по-трудно от малка и ,че трябва, за да поемем нужните ни 1000 мг. на ден трябва да ги приемаме на 5 пъти.Така се обяснява и дефицита на калций при веганите,които пасат много минерали наведнъж вместо на 5 пъти.При тях има и утежняващо обстоятелство от прекаленото и основно рупане на зелембаци-ниското ниво на киселинност в стомаха.Така ,че хипотезата ,че можем да си пием обратноосмотична вода и да си набавяме минералите от храната за по-възрастните хора не е много благоприятна.В някои райони с тежко натоварване на околната среда от рудничарска дейност обратноосмотичната вода би била от полза така,че аз не споря.Всяко нещо трябва да си има оценка за необходимост и приложимост.

На пръв поглед е съвсем естествено, че филтрите трябва да се сменят редовно. На практика съм срещала случаи когато филтрите в системата за пречистване на вода за пиене не са били сменяни от години. Всеки желаещ включваме в нашата система за напомняне за подмяна на филтри и при желание изпращаме по куриер.

Пак лекарите са ме предупредили (също не съм първа младост) да не вземам никакви калциеви добавки.
Според мене всеки организъм е различен и това, което е добро за един не винаги е добро за друг човек. Не съм и привърженик на крайности.
Идеални технологии все още не са изобретени затова трябва трезва преценка какво е полезно в случая и какво не. За съжаление най-често потребителите се влияят от добре звучащи рекламни послания, не им се занимава да задълбочат темата и да преценят кое е за тях и кое не е.
pavirani
Потребител

Мнениеот емил на 14 Апр 2014 16:47

Тоочно така , без обидни реплики, и без спорове ще е по- добре ,спец аз научавам от темата доста полезни неща .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот Flo на 15 Апр 2014 13:48

Не знам дали съм го споменал,ама ще повторя sk (43).gif Човек средно на ден трябва да пие по 30 мл вода на всеки килограм от теглото си. За 80 кг. са си впечатляващите 2,4 л.,и ако това е деминерализирана вода,да не ви е чудно после защо се чудите за някои чести болестни симптоми !
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот academil на 15 Апр 2014 16:07

Flo написа:Обратноосмотичната вода (равностойна на дестилираната) е вредна за човека, доколкото в нея отсъстват необходимите микроелементи – калций, манган, калий, натрий, литий, сребро, флуор, йод и други.Освен,че не носи нищо тя извлича минерали от организма.

Всичко това е съвършено вярно, и наистина в напредналите страни обратноосмотичната вода не се препоръчва,
а се преминава към структурирана вода.

Какво е положението обаче в нашата не толкова напреднала страна, и по-конкретно с предлаганите обратноосмотични инсталации по темата ?
Специално разгледах рекламната информация за обратноосмотичната инсталация, дадена чрез линк в първия пост.
Един механичен филтър, два адсорбционни филтъра с активен въглен, единият пресован (за този абсурд вече писах), мембрана за обратна осмоза
и накрая минерализатор, станаха общо 5 колонки.
Имам известни познания по водоопреснителни инсталации, вкл. и за промишлени инсталации с обратна осмоза в биотехнологически производства.
Задължителен елемент е циркулационната помпа, като колкото е по-висока степента на очистване, толкова налягането е по-високо,
напр. в инсталация за обратноосмотично опресняване на морска вода налягането достига до 70 бар.
В разпространяваните системи няма описана циркулационна помпа, което ще рече, че работното налягане се определя от налягането във водопроводната мрежа, т.е. до 4-4.5 бар, и процесът е доста бавен. Помпа няма, защото една винтова помпа за високо налягане ще добави още една тризначна сума, може и повече да е от стойността на колоните.
Или степента на очистване в тези домашни съоръжения е доста ниска, и да се говори за пълна деминерализация в случая
просто не отговаря на същността на процеса и на характеристиките на мембраната за обратна осмоза.
Потребителите не бива да се страхуват, съоръжението просто е една доста добра филтруваща система, и водата е далеч от дестилираната.
Подозирам, че за акумулатори не е подходяща. :D
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот pavirani на 27 Май 2014 21:50

Академил, благодаря за поста. Признавам, че научих полезни неща. Съгласна съм, че домашните системи не могат да произведат дестилирана вода. Днес имах запитване от клиент, който искал да закупи система за обратна осмоза и да използва водата за акумулатори. Естествено съветът ми беше, че не става.
При промишлените инсталации за обратна осмоза мембраните са с много по-малки отвори, за да премине водата през тях е нужно високо налягане и такива системи наистина правят деминерализирана вода. Такова прецизно пречистване не е нужно за домашни нужди. За пиене е важно водата да не съдържа вещества, които са с много по-голяма молекула от водната. Такива са пестицидите, тежките метали и други. Те не преминават през мембраните използвани в домашните системи.

Относно помпата, която да увеличава налягане за нуждите на предлаганите от нас системи за обратна осмоза - имаме ги отделно в офертата. Цената на помпа за обратна осмоза е 147.50 лева. Може да се добави когато налягането във водопроводната мрежа не е достатъчно.

Пишеш и за структурирането на водата. За да допълним офертата започнахме да продаваме и йонизатори за вода. За сега имаме само един модел, следващата седмица очакваме да получим още 3.
pavirani
Потребител

Мнениеот Flo на 28 Май 2014 08:43

[quote="pavirani За пиене е важно водата да не съдържа вещества, които са с много по-голяма молекула от водната. Такива са пестицидите, тежките метали и други.
.[/quote]
В чаша с вода има една молекула вода,в кофа с вода има една молекула вода,морето е една молекула вода.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот academil на 28 Май 2014 10:55

Flo написа:...
В чаша с вода има една молекула вода,в кофа с вода има една молекула вода,морето е една молекула вода.

Аз съм чувал - не помня къде и кога :? , че в 1 г вода се съдържат 3,7.10^22 молекули.
Но не знам кое е химически фолклор ! sk (23).gif
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот Flo на 28 Май 2014 22:32

academil написа:
Flo написа:...

Аз съм чувал - не помня къде и кога :? , че в 1 г вода се съдържат 3,7.10^22 молекули.
Но не знам кое е химически фолклор ! sk (23).gif

Н2О,както искаш го мери, все е това.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот danbi на 23 Юни 2015 21:44

Темата изглежда по-обща, но общо взето се обсъждат само филтрите с активен въглен и домашни инсталации за обратна осмоза.

Напоследък на пазара масово се предлагат инсталации за омекотяване на водата с обмен на натриеви йони. Какви са проблемите при ползване на такава инсталация за питейни цели?
Без пот няма мед.
danbi
Потребител

Мнениеот pavirani на 03 Ное 2015 12:22

Принципът на действие на уредите за омекотяване на твърда вода с йонообменна смола е замяна на калциеви и магнезиеви йони с натриеви. Най-честата причина за твърдостта на водата е съдържащи се в нея калциев и магнезиев карбонат. Когато водата преминава през бутилка със смолата на мястото на калций и магнезий се поставя натрий и водата става мека. Преди тези уреди се монтира механичен филтър за вода. Изводът е, че омекотената с уреда вода е пречистена механично и с отстранен калций и магнезий. При пиене не би трябвало да е вредна за здравето, ако не е противопоказно увеличеното съдържаие на натрий. Омекотителите за вода не пречистват добре водата предназначена за пиене. Това означава, че те не премахват тежки метали, пестициди, органични съединения и други разтворени във водата вредни съставки.

При правилно подбран модел (количество смола) омекотителите за вода с йонообменна смола дават гаранция за напълно елиминиране на причинени от твърдата вода проблеми. Предлагаме такива уреди за малки апартаменти (с 10 литра смола), за по-големи апартаменти (20-25 литра смола) и за големи апартаменти и къщи (с 30 литра смола). Те са с автоматичен програматор, което означава, че един път настроен омекотителят сам следи за регенерация на смолата, а потребителят само добавя сол в контейнера и подменя предварителния флтър.
Изображение
pavirani
Потребител

Мнениеот aldo на 04 Ное 2015 12:14

Прочетох с интерес и трите страници( дотук) по темата и съм приятно изненадан от полезната и конструктивна дискусия.
Бих желал да питам капацитетите по тази материя за мнението им за руския филтър, който се монтира като проточен на изхода на кран.
"Гейзер", с филтър от йонообменен материал "Арагон".
Сайта им : http://www.geizer.com
Да допълня - ползвам такъв от няколко години и водата от него е "по-вкусна" от чешмяната, каквото и да значи това :)
ПП Посочих конкретен сайт, за да е ясно за какво става дума, моля да не се счита за реклама.
aldo
Потребител

Мнениеот academil на 04 Ное 2015 17:01

Принципно моделите филтри "ГЕЙЗЕР" са предназначени за твърда вода.
ВНИМАНИЕ: има модел Гейзер-3ВК ЛЮКС за мека.
В Русия обаче за твърда вода с счИта тази с твърдост над 3,566 Н°(немски градуси), а водата там рядко е над 6-7 Н° (Урал).
За сравнение водата в България е много твърда, различна за различните райони, но достига до 24 Н°, най-често 12-17 Н°,
рядко под 10 Н° (Рила, Пирин, София).
За сведение на БГ-МАМА читателките - водата с твърдост над 4 Н° прави плътни накипи в чайниците.

Модел "ГЕЙЗЕР-КЛАСИК".
Класическа тристепенна схема, състояща се от механичен филтър (очистване до 5 мкм-2, примерно ръждивост), смесена анионо-
катионообменна дейонизационна колона, и адсорбционна колона с активен въглен (кокосови черупки с неизвестни гранулометрия
и технология на производство).
Модели "ГЕЙЗЕР-БИО" и "ГЕЙЗЕР-УЛТРАБИО".
Допълнително в дейонизационната колона се създава силно градиентно електрическо поле с висока напрегнатост за отделяне на
бактерии и вируси (до 100%, 100%). Наличие на сребърни йони.
За всички модели липсва информация за регенерация на йонообменната смола.
Това изисква подмяна на дейонизационната колона след декларираната производителност от 10000 л.
За четиричленно семейство това е приблизителен период от максимум 3 години, при твърдост на водата до 8 немски градуса.
Срокът на адсорбционната колона с активен въглен средно е 6-9 месеца, с предварително механично очистване 3-4 пъти по-дълъг.
Механичният филтър се подменя 3-4 пъти в годината.
Цената на комплект колони е около 60% от цялата система.
Насадките в колоните не са описани, налице са 28 патента, със сигурност отнасящи се до тях.
Системата, както и всички други, е предназначена за ползване САМО при плюсови температури;
дейонизационната колона НИКОГА не трябва да остава без вода.

Налице са отрицателни (руски) отзиви за висока твърдост на филтрираната вода (неефективност на дейонизационната колона),
наличие на остатъчен мирис (ниска ефективност на адсорбционната колона),
некачествено изпълнение на винтовите връзки, изискващи допълнително уплътняване (недопустимо при пластмасови детайли).

ЦИТАТИ (същността на отзивите е понятна и без превод).
"2014-01-22. Купили мы этот фильтр...Гейзер 3...стоит почти 4000 рублей (б.м. 200 лв.). Первое время пили воду и чувствовался
непонятный привкус, запах. Присутствовала небольшая мутность...После кипячения воды в чайнике, у совершенно нового чайника
начала образовываться накипь и кипяченую воду не возможно пить...
...пишу продолжение отзыва...14.04.2014.
...соседи с нижнего этажа и сказали мне что я их заливаю ...
...кран (б.м. част от комплекта за спиране на водата към филтъра)...каким то образом сломался и оттуда происходила вся течь...
Через ламинат, бетонные перекрытия, водичка текла к бедным соседям.
Качество материала просто отвратительное. Года не прошло как кран сломался.
Не тратьте время и деньги на такое ужасное качество."

"Надо же, в первый раз слышу плохое о таком фильтре..."

"Хорошо очищает воду даже из скважины (б.м.сондаж). До него воду пили только бутелированную. Накипь образовывалась
моментально. Установили фильтр, и пьем прямо из под крана!"

"Данный фильтр Гейзер 3 приобрел в 2011г. При установки, в место стыка краника перекрытия воды забил фонтан .
Пришлось покупать специальную нить для подмотки. Через 2 недели в чайнике появилась накипь причем резко и в
большом объеме.
...если у Вас жесткая (б.м. твърда) вода то данный фильтр Вам я думаю не поможет.
Недостатки: слишком малый ресурс катриджей."

Накратко за "ГЕЙЗЕР"-филтрите: добри химически постижения, йонообменните смоли са с малък капацитет, съвременно руско
изпълнение, в средния ценови клас.

НЕОБХОДИМО ДОПЪЛНЕНИЕ. Съгласно предписанията на СЗО водата трябва специално се минерализира с калций-магнезий-калий
соли, необходими за нормално функциониране на организма.
Отделянето на тези соли чрез филтри е вредно - недостигът например на калий води до сърдечно-съдови проблеми, липсата
на калций в организма води до 147 заболявания - атеросклеротични плаки, вторичен диабет, тетания и мн. др.

Да напомня, човекът е пил стотици хиляди години нефилтрирана вода. И съдържа 70-75% вода.
Така че преди да монтирате какъвто и да е филтър направете или се снабдете с анализ на вашата водопроводна (или сондажна)
вода.
Ако при вас от крана тече прозрачна вода, без странични мириси, твърдостта е до 10 Н° поставяне на филтър е безсмислено,
даже вредно.
Навярно от написаното в тази тема се просветихте - то ние затова пишем, че проблемите са многостранни и важни.
И както при всички случаи препоръчвам сериозно запознаване с теорията и практиката - махленски и интернет проучвания,
фирмени реклами и диплянки, форумни мнения, становища и съвети, не са достатъчни. Парите са ваши, от нас препоръките.

Още битовизми за водата. Не се поддавайте на модата и на рекламните внушения, избягвайте честата употреба (без нужда) на
минерална вода.
И не забравяйте - т.н. трапезна вода в какви да е купешки бутилки най-често е водопроводна, рядко изворна или филтрирана,
обаче винаги с неизвестна твърдост.
Вредата от пластмасовите опаковки - отделно, да не споменавам пак за стотиците хиляди години. :D
academil
Експерт

Мнениеот pavirani на 05 Ное 2015 22:23

academil написа:Да напомня, човекът е пил стотици хиляди години нефилтрирана вода. ......
Така че преди да монтирате какъвто и да е филтър направете или се снабдете с анализ на вашата водопроводна (или сондажна)
вода.
Ако при вас от крана тече прозрачна вода, без странични мириси, твърдостта е до 10 Н° поставяне на филтър е безсмислено,
даже вредно.
Навярно от написаното в тази тема се просветихте - то ние затова пишем, че проблемите са многостранни и важни............
И не забравяйте - т.н. трапезна вода в какви да е купешки бутилки най-често е водопроводна, рядко изворна или филтрирана,
обаче винаги с неизвестна твърдост.
Вредата от пластмасовите опаковки - отделно, ............... :D

1. Човекът е пил нефилтрирана вода хиляди години до сега. Да така е, но никога земята не е била толкова замърсена от човешката дейност както е сега. Водата на земята от хиляди години е една и съща. От скоро, ние хората замърсихме въздуха, почвата. Преминавайки през тях оводата разтваря много неща.

2.Твърдостта на водата и нейната прозрачност не са единствените показатели, по които да вземем решение дали да филтрираме водата или не. Истински анализ на водата е скъп. Не всички примеси миришат.

3. Домашните системи за обратна осмоза елиминират от водата само част от полезните за човека минерали. Приложените в тези системи мембрани са на границата между нанофилтрация и обратна осмоза (размер на порите 0.0001 микрон). Домашните системи за обратна осмоза най-често работят с нормалното налягане на водопроводната мрежа. За да премине водата през по-малки от 0.0001 микрон размери на порите в мембрана е необходимо по-голямо налягане.

4. Филтрите без мембрана за обратна осмоза не деминерализират водата. Добрите системи за пречистване на вода за пиене без мембрана за обратна осмоза съдържат няколко филтъра, които пречистват водата на много нива, но не я деминерализират. Има системи с капилярна мембрана (ултрафилтрация).

5. Активният въглен има наистина удивителни свойства да адсорбира много вещества. Вкусът на водата се подобрява основно при филтрация с активен въглен.

6. Филтърните патрони и линейните филтри с йонообменна смола са наистина с малък капацитет. Колко вода ще омекоти зависи от количество съдържаща се във филтъра смола и от нейната твърдост. Примесите на желязо и манган значително понижават йонообменния ресурс. Водопроводната вода в България почти не съдържа манган и желязо.

7. От какво е добре да се ръководим при избора на филтрите? Преди всичко е важно кой е производителят. Второто условие е всичките компоненти на системите за пречистване на вода за пиене да имат сертификати за питейна вода.
Не винаги цената е определяща. Срещам доста реклами на различни филтри на баснословни цени, които не са качествени. Обикновено се рекламира, че пречистват всичко и най-добре. Всяка технология има обаче своите ограничения.

8. Поставяне на добре подбран, качествен филтър няма как да е вредно. Има мнение, че водата пречистена с обратна осмоза е вредна понеже е деминерализирана. Както по-рано написах домашните системи за обратна осмоза нямат възможност да деминерализират водата.
Всеки може да прецени дали и как да пречиства водата.

9. Бутилираните води наистина е добре да се избягват. Минералните не е добре да се пият всеки ден. Трапезните са филтрирани води, при които нямаме контрол върху честотата на подмяна на филтрите. Какво има в пластмасата използвана за бутилки също е загадка.

На края снимка на използвани предварителни филтри в система за обратна осмоза.
Изображение
pavirani
Потребител

Мнениеот academil на 06 Ное 2015 07:51

pavirani написа:...
1. Човекът е пил нефилтрирана вода хиляди години до сега. Да така е, но никога земята не е била толкова замърсена от човешката
дейност както е сега.
Водата на земята от хиляди години е една и съща. От скоро, ние хората замърсихме въздуха, почвата.
Преминавайки през тях оводата разтваря много неща.

Твърдението в крайна сметка се отнася за чистотата на питейната вода, в която попадат замърсители от битова, промишлена,
селскостопанска дейност, както и от общото замърсяване на атмосферата с химически съединения от битово изгаряне на твърди и
течни горива, ТЕЦ, отопление, двигатели с вътрешно горене в сухоземния и морския транспорт, топлинно замърсяване, нефтени
разливи, прахово замърсяване, радиационно замърсяване.

Степента на замърсяване на "почвите и въздуха" би имала конкретен познавателен характер, ако беше ориентирана върху
питейната вода в България.
В тоя си вид твърдението е едно клише в най-общ вселенски мащаб, малко значим за българската аудитория,
имам предвид форумните читатели.
Респективно има единствено рекламен характер, целящ повишаване ползваемостта на филтрите за домашна вода.
Кои обаче? Неясно.
Поради което, единствено с цел повишаване на знанията на читателите по въпроса, пиша това.
Съвсем не отричам необходимостта или полезността на филтрите за домашно приложение.
В подкрепа на това мога да кажа, че произвеждах четириколонни филтри, описани в преден постинг като "ГЕЙЗЕР", за познати с
много твърда вода, далеч преди да се появяви по магазините каквото и да е.
Четириколонни - тогава нямаше достъпни смесени йонообменни смоли, бяха анионообменни и катионообменни, една колона повече.
В най-обикновени колони, направени от парче РVС-тръба.
"ХИМКО"-Враца продаваше йонообменни смоли - анионо- и катионообменни, ГДР-производство, цена стотинки на литър.
Цената на едно устройство беше под двайсетина лева, по цени преди 1989 г.
И сега ще е от този порядък, останалото е от рекламни или ненужни опции, с ниска значимост за целта - домашно пречистване
на питейната вода.
По-късно промишлени за появилите се търговци на акумулатори.
Е, неугледни като дизайн, в сравнение с красивите колони на домашните инсталацийки, появили се някъде към 1995 г.
Това го казвам за ориентация, за да посоча, че за йонообменните филтри градацията нисък-висок ценови диапазон няма смисъл.

Малко статистика. На човек от населението на България годишно се падат около 2400 куб.м вода, докато в Сахара – по 60 куб.м.
Около 1/3 от населението на планетата изпитва постоянна нужда от вода.

Има данни за степента на замърсеност на водите в Европа.
Данните за цяла Европа може да намерите в RDF формат на страницата на E-PRTR.

България е една от европейските държави с най-малък воден ресурс.
Годишният приток на вода е 15,7 милиарда куб.м или между 2300 и 2500 куб.м годишно на човек от населението.
За сравнение в Румъния този показател е 10 000 куб. м на човек,
Средното потребление на вода в България е около 100 литра дневно на човек, сочи статистиката.
Едва 10 на сто от питейната вода се използва по предназначение - останалите 90 на сто изтичат за напояване и в индустрията.
Това представлява около 360-400 куб.м. на човек за година, или около 15-16 % от разполагаемия ресурс.
Неефективното ползване на водите и разпиляването им е съвсем друг въпрос.
Средната за света стойност е 1 240 куб.м на човек за година, вкл. промишленото използване.
Според Организацията за водни ресурси Китай има годишно водно потребление на човек от населението в рамките на 700 куб.м,
докато за САЩ то е 3-4 пъти повече: около 2 500 куб.м.
Според МРРБ страната ни губи средно 60 % от питейната си вода, тъй като водопроводните мрежи са изключително амортизирани.
В момента около 200 000 българи в 300 селища в страната са на воден режим.
Водоснабдяването в България е предимно от изградените планински язовири, захранвани от дъждовни и снежни води,
много малка част от водоснабдяването е от подземни водоизточници, най-вече в СИ България.
Всеки трябва да знае от какъв и от кой водоизточник е доставяната в дома му вода. И ще повторя - данни от анализ на водата,
съвсем не е необходимо да се плаща за индивидуален анализ, спокойно могат да се намерят публикувани данни за района. Аз имам
за сума райони, главно поради използването на водопроводната вода за топлофикационни цели в домашните отоплителни инсталации.
А би трябвало да е омекотена с йонообменен филтър, поне под 7 немски градуса.
България в момента разполага с 12 язовира, в които има 1,5 милиарда куб. м питейна вода.
Около 60 % от водата във водните резервоари не стига до потребителите, а в някои райони загубите стигат до 90 %.

В светлината на горната статистика акцентирането на показателя "налицие на пестициди, нефтопродукти, тежки метали и пр."
в питейната вода в България е силно преувеличено.
Има известна стойност за преобладаващо водоснабдяване от собствени подземни водоизточници, главно в добруджанския район.
Замърсяването се дължи на голямата амортизация на водопреносната мрежа, посочена по-горе, оттам много честите аварии -
ежедневният бюлетин за райони на големите градове без вода отдавна е като синоптичните прогнози. Местните вестници на
него поддържат тиража.
Почти 100 % от водопреносната мрежа в България е изградена от етернитови тръби, включващи задължително голям процент
азбест. Канцерогенното здействие на азбеста отдавна е доказано, употребата му е забранена.
Какъв промил много фини азбестови частици се отделят във водопроводната вода у нас е неизвестно,
каква е ефективността на механичната очистка от азбест е неизвестно, най-вероятна малка.
Със сигурност обаче тези частици не преминават през водоочистващите системи с наномембрани.

Основният извод за България е - водопроводната вода има нужда от пречистване от механични примеси и от болестотворни
микроорганизми.
Йонообменното пречистване не решава въпроса изобщо, дори с наличието на сребърни йони в йонообменните колони -
инактивацията изисква време, недостатъчно при проточните филтри. Само цената е двойно и тройно по-висока.
Остават филтрите с обратна осмоза с подходящи мембрани. Препоръчителни за големите градове с чести аварии на
водопреносната мрежа.
В някои места без водопроводни аварии, както и за някои специфични цели за ползване на омекотена вода, могат да се
използват йонообменните филтри.
academil
Експерт

ПредишнаСледваща

Назад към Инсталации