Филтри за пречистване, омекотяване и обработка на вода

Водопровод и Канализация, Електричество, Газопровод

Филтри за пречистване, омекотяване и обработка на вода

Мнениеот pavirani на 25 Фев 2014 14:23

Понеже често срещам мнения, че пречистване на водата е ненужно и скъпо занимание затова реших да пусна тази тема. Нали водопроводната вода се води питейна, защо да даваме пари за пречистването? Според мене никой не иска да признае, че водопроводната вода е битова вода. При положение, че тя се използва за всичко друго и най-малко за пиене не можем да очакваме в бъдеще да стане по-чиста. За да бъде наистина питейна вода са нужни доста средства и други методи за обработка във ВиК дружества. Поискахме резултати от лабораторни изследвания на водата от ВиК Пловдив. Там са длъжни да изследват водата, която изпращат в домовете ни. Въпреки, че бяхме настоятелни никой не ни е обърнал внимание. Това за мен означава, че сами трябва да решим проблема със замърсената вода.

Така стигаме до въпроса за цената. Системите от филтри които добре пречистват водата за пиене са на цена 99-150 лева. Стандартна система за обратна осмоза, която идеално пречиства водата за пиене е 398 лева. Просто недоумявам как тези системи са смятани за скъпи, при положение, че във всеки дом има техника на много по-висока стойност.

Искам да уточня филтри за вода не са основната дейност на фирмата ми. Магазините за строителни материали работят от доста години и имат редовна клиентела.

Целта на тази публикация е колкото може повече хора да разберат, че грижата за чиста вода е в техните ръце и не е скъпо удоволствие. Ако едно семейство купува вода от магазина инвестицията се изплаща доста бързо. При това водата може да се ползва не само за пиене, но и за готвене. Парадоксално, но поради недобър вкус на водата тя не може да се пие, но манджите се готвят с нея. Това, което причинява отвратителния вкус пак е там, само не се усеща.
Има и мнения: то всичко е замърсено, не можем да се опазим. Да така е, но поне водата за разлика от въздуха може да се пречисти. При това технологията за ефикасно пречистване на водата е доста напреднала, а цените не са непоносими за БГ джоб.

Ще се радвам ако споделяте и Вашето мнение по този въпрос, както и с готовност ще отговарям на запитванията Ви.
pavirani
Потребител

Re: Филтри за пречистване, омекотяване и обработка на вода

Мнениеот Аматьора Бс на 05 Мар 2014 21:16

Колега не се шегувам.В моето семейство детето е на нат. сокове и вода от магазина-ама колко ще изпие.Аз вода не пия-90 процента бира и 10 кока кола.Жена ми също пие само некви фрешове-вечно е на диета.Така чеееееееее само домашните любимци цокат водичка. sk (3).gif
Аматьора Бс
Потребител

Мнениеот $4ЕN на 05 Мар 2014 22:45

СПАМ:
Аз не бих давал на някой от семейството ми да пие газирани напитки (кола) или натурални сокове sk (46).gif . За фрешовете обаче поздравления sk (43).gif
Изображение

Разгледайте новият ми онлайн магазин за иновативни инструменти, пестящи време и енергия на майсторите, с помощта на които се постига по-добро качество:
MANA.bg

Харесайте и фейсбук страницата :
www.facebook.com/mana.bg

Стоян Халембаков 0897614847
infomana.bg@gmail.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот Flo на 06 Мар 2014 00:48

$4ЕN написа:СПАМ:
Аз не бих давал на някой от семейството ми да пие газирани напитки (кола) или натурални сокове sk (46).gif . За фрешовете обаче поздравления sk (43).gif

sk (6).gif За фрешовете връщай поздравленията обратно! От време -на време ,така, за свежарство и кеф може да се пийне фреш,но иначе си е загуба на мат'рял.
Причината е във физиологията на човека.В слюнката се съдържат разните му ..ази, ензими ,които инициират разграждането на въглехидратите ,амилаза например.Та когато дъвчеш плода и го раздробяваш го обогатяваш с тези ензими и като стигне в делбелото черво въглехидратите разграждат благодарение на ензимите и се усвояват от организма,освен тях и минералния им компонент. Като гълташ фреша,той директно попада през гърлото в стомаха,става на киселина и като стигне дебелото черво,няма усвояване,ами го изхвърляш заедно с другите отпадъци от метаболизма.Така губиш от мат'ряла ,вместо да го усвоиш напълно.Колкото до филтрите за почистване на вода,достатъчно е размера им да е до 5 микрометъра,за да спира бактериите.Нямам никаква идея защо и е обратна осмоза на питейната вода от водопровода.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот емил на 06 Мар 2014 11:49

Не , че искам нещо да кажа,
ноо то за да не се губи материал трябва да ядеш портокалите с корите ,а дори маймуните ги белят .
За водата на жената ( аз пия само бира и кола и нищо ми няма) купих кана от рода Брита за 30 лв с филтъра , и е перфектна .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот pavirani на 06 Мар 2014 14:29

емил написа: За водата на жената ( аз пия само бира и кола и нищо ми няма) купих кана от рода Брита за 30 лв с филтъра , и е перфектна .

Водата пречистена с кана е перфектна, но само на вкус. Вкусът на водата се оправя лесно с карбонов филтър, но тези филтри не премахват вредните съставки от водата. Освен това в най-разпространените кани Брита филтрите са в гранулирана форма. Водата прави пътеки през гранулата и пак минава по същия път. Ако непременно държите да пречиствате водата с кана по-добри са филтрите на Аквафор. Те са от пресован активен въглен.
В блога на сайта може да прочетете повече за филтриращи кани . Ще намерите и сравнение на цената на литър вода пречистена с кана и със система от филтри.

Flo написа:
$4ЕN написа:Колкото до филтрите за почистване на вода,достатъчно е размера им да е до 5 микрометъра,за да спира бактериите.Нямам никаква идея защо и е обратна осмоза на питейната вода от водопровода.

Моето мнение относно бактериите е следното: винаги сме живели в близост до различни микроорганизми, изградихме имунитет към тях, стига да не са в голяма концентрация и много болестотворни не предизвикват проблеми. Хлорът във водата добре се справя с тях. Не сме свикнали обаче с "химия" във водата, която от скоро е добавена в резултат на човешката дейност. За това защо и какво пречистват системите от филтри за вода писах в филтри за пречистване на вода-9 аргумента ЗА
pavirani
Потребител

Мнениеот academil на 06 Мар 2014 15:12

pavirani написа:...Освен това в най-разпространените кани Брита филтрите са в гранулирана форма. Водата прави пътеки през гранулата и пак минава по същия път. Ако непременно държите да пречиствате водата с кана по-добри са филтрите на Аквафор. Те са от пресован активен въглен.
...

Горните твърдения категорично не съответстват на теоретическите основи на адсорбцията, също и на практиката.
Последното едва ли е областта на форума, но твърдението се среща втори път,
поради което следва читателите на този форум да бъдат информирани.
Другите, по-малко грешни твърдения, попадат в рамките на рекламните лъ..., пардон, неточности.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот Kumay на 06 Мар 2014 18:40

pavirani написа:. Освен това в най-разпространените кани Брита филтрите са в гранулирана форма. Водата прави пътеки през гранулата и пак минава по същия път. Ако непременно държите да пречиствате водата с кана по-добри са филтрите на Аквафор. Те са от пресован активен въглен.

Не ги разбирам на теория разликите между Брита и Аквафор, но съм ги видял на практика!!! Място за сравнение във вкусът на водата просто няма! Аквафора не можа да изкара и седмица и вкусът на водата стана блудкав.
Бивш служител на Томика ЕООД! Сега в Техномонтаж ЕООД Асеновград - проектиране, производство, транспортиране и монтаж на метални конструкции и термопанели.
https://www.facebook.com/NikolayKlochev
https://www.facebook.com/TehnomontajEOOD/
Аватар
Kumay
ЕЛЕКТРОИНСТРУМЕНТИ
ЕЛЕКТРОИНСТРУМЕНТИ

Мнениеот academil на 06 Мар 2014 19:39

Kumay написа:...Аквафора не можа да изкара и седмица и вкусът на водата стана блудкав.

Необходимо пояснение.
Адсорбционната повърхност на гранулирания активен въглен е до 1 500 м2/грам, вероятно в кана БРИТА има 10-20 грама.
Всеки може да пресметне каква е повърхността на една пресовка в кана АКВАФОР, най-много с големина на цигарена кутия,
100-на квадратни сантиметра.
Съотношението е очевидно.
На практика експлоатационната годност на филтър БРИТА не е вечност, защото порите на активния въглен се запълват с тинята във водопроводната вода.
Самият активен въглен е доста евтин продукт.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот Flo на 06 Мар 2014 21:46

На мен пресован активен въглен ми звучи смислово също както ми звучи понятието безалкохолна ракия sk (43).gif
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот емил на 07 Мар 2014 00:17

Да допълня каните (системите явно още по - добре ) пречистват мътна , и с мирис ракия в кристално бистър подобен на водка алкохол .
Ще пробвам и с бяло вино , макар , че то ми е перфектно .
Отворих :D естествено подобен филтър - въгленът е гранулиран на зърна 1мм и е насипан -не пресован .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот pavirani на 07 Мар 2014 09:46

Порових в нета за активния въглен, има доста видове в зависимост от материала, от който е направен и приложената технология. Производителите на филтрите не дават точна информация за това. Адсорбционната способност на активния въглен зависи от: вида на активния въглен, температурата на водата, pH на водата, времето на контакт, дебита, качеството на водата и много други параметри. Механичните замърсявания запушват порите и намаляват значително адсорбционните способности на въглена. В системите за пречистване на вода първият филтър в механичен за да отстрани този проблем.

По въпроса с каните. Ползвах точно кана Брита, сега имам система за обратна осмоза. От опит знам какво прави една кана и как пречиства една система. Водата в Пловдив е доста твърда и каната постоянно я чистих от варовик. Цената на резервните филтри за каните е доста преувеличена. Каните от една страна са удобни - не изискват монтаж, от друга страна ангажиментът по смяна на филтрите и наливане на вода е постоянен. Колкото и голяма е адсорбционната повърхност на филтъра в каната, способността му да пречисти водата не може да се сравнява с една система от филтри.

Мненията от рода: аз вода не пия защото пия бира и кола - затова след 50 годишна възраст повечето от моите познати вземат хапчета за кръвно.
Относно фрешовете, оказва се, че когато са в големи количества също могат да навредят. Както всичко друго, което не се употребява с мярка.
Смятам, че се злоупотребява и с водата, някои хора нямат нужда от големи количества вода, а им се втълпява да се насилват да я пият.

academil написа:Другите, по-малко грешни твърдения, попадат в рамките на рекламните лъ..., пардон, неточности.

Не разбирам, кое е неточното. Това, че водопроводната вода има нужда да бъде пречистена преди да бъде използвана за питейни цели? Има много начини за пречистването и всеки сам може да прецени дали да го направи и как. Аз предлагам няколко от тях. Целта ми е не непременно да продавам, а да има информация и всеки да избере това, което смята, че съответства на неговите нужди.
pavirani
Потребител

Мнениеот academil на 07 Мар 2014 10:08

pavirani написа:Порових в нета...

Нашите знания не се базират на информация от нета, а от много и то дебели книги.

Общо взето считам, че рекламата на системите за пречистване на вода е полезна, добре е да присъства тук.
academil
Експерт

Мнениеот pavirani на 07 Мар 2014 12:17

academil написа:Нашите знания не се базират на информация от нета, а от много и то дебели книги.

Общо взето считам, че рекламата на системите за пречистване на вода е полезна, добре е да присъства тук.

Ще съм Ви благодарна, ако ме поправяте, когато забележите неточности в моите постове. JC-ThankYou.gif

Колкото до рекламата, да никога не съм криела, че това е един от моите начини за популяризиране на филтрите за вода. Когато обаче се рекламира по този начин, а не отделяйки много пари, това влияе върху цената на продуктите. Платената реклама съвсем естествено е да се включва в цената на продуктите.
pavirani
Потребител

Мнениеот Flo на 07 Мар 2014 12:44

Обратноосмотичната вода (равностойна на дестилираната) е вредна за човека, доколкото в нея отсъстват необходимите микроелементи – калций, манган, калий, натрий, литий, сребро, флуор, йод и други.Освен,че не носи нищо тя извлича минерали от организма.Това ясно се усеща като пием по 3 литра на ден след седмица или месец.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Следваща

Назад към Инсталации