Изтегляне на проводници по тръби.

Водопровод и Канализация, Електричество, Газопровод

Re: Изтегляне на проводници по тръби.

Мнениеот $4ЕN на 20 Дек 2012 01:10

емил написа: Това е мн готин метод , за мен е естеств Счен да се сети и да го направи sk (56).gif Поздравления!

10q бар Емо sk (56).gif
емил написа:Чудното ми е защо проф. жичкаджии не го използват ?

Не само, че не го използват, а даже не искат и да чуят за него. Отхвърлят го директно само като им спомена. Ама насила хубост не става z_wsm47.gif

емил написа:Използвал съм този метод , само , че ми се наложи да изсмуча първо тънък капронов конец , после с него изтеглих жилката , и после с нея кабелЯ :D

И на мен веднъж ми се наложи първо да дръпна една тънка корда, нещо от сорта на 0,5 май беше, не помня. После вързах дебелата и стана перфектно.
По трасето имаше 11 броя 90° завоя. Става въпрос за кабела за тонколона на етажерката в горния десен ъгъл. На снимката се вижда едно гофре горе. Тръгва иначе от жълтата слаботокова кутия в долния лесен ъгъл. Пътя е по пода.
Първоначално мислех колоната да е на първи ред от етажерката, но после прецених, че ще е по-добре да е най-горе, а вече бях положил гофретата под изолацията и замазката на пода. Ако още в началото се бях сетил, че горе е по удачно место за говорителите, щях да си ги пусна през тавана :wallbash: moil.gif

Изображение
Изображение

Разгледайте новият ми онлайн магазин за иновативни инструменти, пестящи време и енергия на майсторите, с помощта на които се постига по-добро качество:
MANA.bg

Харесайте и фейсбук страницата :
www.facebook.com/mana.bg

Стоян Халембаков 0897614847
infomana.bg@gmail.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот tmilanov на 29 Май 2013 20:46

Не съм майстор по електроинсталациите, но когато се налага да си правя ремонт у дома, ще се възползвам от идеята! Много ми хареса! Благодаря!
tmilanov
Потребител

Мнениеот danbi на 18 Авг 2015 22:50

Това е препоръчителния метод за полагане на оптични кабели в HDPE тръби. На по-къси разстояния и бутикови изпълнения се ползват и струни.. че и прахосмукачки с подобна на описаната технология :)

Вместо засмукване с вакуум се използва въздух под налягане. Кабела се закача към "парашутче" и се подава заедно с въздуха под налягане чрез специален уред наречен "кабелен джет" към тръбата. Уреда контролира подаването на кабела и съответно го омаслява за по-лесно хлъзгане по тръбата. Така кабела може да се издуха на няколко километра разстояние, както и да се издуха нов кабел в тръба където вече има кабели.

Замислих се, каква смазка е подходяща за електрическите кабели полагани в тръби?
Без пот няма мед.
danbi
Потребител

Мнениеот $4ЕN на 19 Авг 2015 08:53

danbi написа:Това е препоръчителния метод за полагане на оптични кабели в HDPE тръби. На по-къси разстояния и бутикови изпълнения се ползват и струни.. че и прахосмукачки с подобна на описаната технология :)

Вместо засмукване с вакуум се използва въздух под налягане. Кабела се закача към "парашутче" и се подава заедно с въздуха под налягане чрез специален уред наречен "кабелен джет" към тръбата. Уреда контролира подаването на кабела и съответно го омаслява за по-лесно хлъзгане по тръбата. Така кабела може да се издуха на няколко километра разстояние, както и да се издуха нов кабел в тръба където вече има кабели.

Замислих се, каква смазка е подходяща за електрическите кабели полагани в тръби?

С този кабелен джет със сигурност ще става по-лесно и ще може на по-големи разстояния, но си е специфична апаратура, докато прахосмукачка всеки има :)
За смазка, от едно време използвахме с дядо ми обикновен сапун. Най-вероятно има и специална смазка, както има и "специален" електричарски гипс sk (23).gif
Изображение

Разгледайте новият ми онлайн магазин за иновативни инструменти, пестящи време и енергия на майсторите, с помощта на които се постига по-добро качество:
MANA.bg

Харесайте и фейсбук страницата :
www.facebook.com/mana.bg

Стоян Халембаков 0897614847
infomana.bg@gmail.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот danbi на 19 Авг 2015 14:18

Абе той джета е горе-долу мобилен, но иска голям компресор, с поне 6 атмосфери налягане и огромен дебит --- за който ти е нужен камион да го влачи :)

Прахосмукачката е едно много добро решение. Даже се чудя, що не се предлагат приспособления за целта -- особено към "професионалните" такива.
Без пот няма мед.
danbi
Потребител

Мнениеот em67 на 19 Авг 2015 15:07

$4ЕN написа:За смазка, от едно време използвахме с дядо ми обикновен сапун. Най-вероятно има и специална смазка, както има и "специален" електричарски гипс sk (23).gif

sk (49).gif Дядо ти е от старите майстори , сапун накиснат във вода си е класика .Тест гел ,течен сапун , да е "мазничко" , хлъзгаво и евтино .

По белият свят ... кабелите, преди изтеглянето им в блокове и тръби на подземни колектори се покриват със смазки несъдържащи вещества, които действат вредно на материала на обвивката . Смазка се слага и в началото на тръбата , вкл. след всеки преход през ревизионна колекторна шахта . Най-често се ползва технически вазелин .
В България се ползват смазки -вакси , ама ако има ,виждал съм да слагат sk (28).gif стара грес , остаряло трансформаторно масло , да наливат вода ,после внимателно обират стружките от изолацията ,за да няма повод за скандал . Laie_67.gif
sk (43).gif Специалният електричарски гипс се забърква по стара Врачанска рецепта и докато се бърка се казват едни специални думички happy1.gif
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот емил на 19 Авг 2015 19:47

Прахосмукачката е бавна .
До 2-3 метра прекарвам жилка като и връзвам малко топче хартия набутвам жилката и него в шлауха и паля пиратка .
затискам с крак и за милисекунда топчето се изплюва от другият край .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот chapara на 19 Авг 2015 19:56

емил написа:Прахосмукачката е бавна .
До 2-3 метра прекарвам жилка като и връзвам малко топче хартия набутвам жилката и него в шлауха и паля пиратка .

Laie_67.gif sk (37).gif sk (37).gif sk (37).gif sk (37).gif sk (43).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот em67 на 20 Авг 2015 16:12

емил написа:Прахосмукачката е бавна .
Laie_67.gif
Емо , а ако гофрето е на тавана как го застъпваш с крак? Ако е по-дълго, над 6-7 метра две пиратки ли слагаш, да не предобрим дозата ?Моля спешно отговаряй ,че само на теб ти имам вяра ,а работа ни чака JC-ThankYou.gif
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Предишна

Назад към Инсталации