Изграждане на уличен водопровод за собствена сметка

Водопровод и Канализация, Електричество, Газопровод

Изграждане на уличен водопровод за собствена сметка

Мнениеот tnk_1 на 16 Ное 2011 11:21

Здравейте и поздрави на всички участици във форума!
Досега само разглеждах темите, но се налага и аз да се обърна към вас за помощ.

Става дума за водоснабдяване на бъдеща еднофамилна къщичка в УПИ - ще трябва да изградя за собствена сметка 70 линейни метра уличен водопровод, ф90 мм. Ще е с една чупка под прав ъгъл (50 м + 20 м, като буква "Г"). Улицата е без настилка, денивелацията от началната до крайната точка е 2.70 м. Имам изготвен нивелетен проект за вертикално планиране на улицата и трасировка на осовата мрежа. Всичко това е според изискванията, които са ми дадени в писмо от ДАГ.

Оттук нататък следва да поръчам на ВиК-инженер да изготви проект на самия водопровод. Получих две оферти на стойност около 900-1000 лв за изготвянето само на проекта за тези 70 метра тръба. Отделно всяко съгласуване с многобройните инстанции се заплаща допълнително. Но съгласуванията мога да ги придвижа и сам.

Въпросите ми са два:
- ако имате представа, това ли е обичайната цена за проект за тази дължина (доколкото разбрах, ценообразуването е на лин. метър) и
- има ли тук / познавате ли инженер по ВиК, който да може да изготви този проект за някаква по-поносима цена?

Предварително благодаря и успешен ден на всички! :)

ПП: Ако някой има въпроси за стъпките, през които съм минал дотук или през които ще мина занапред при изграждането на водопровода, с готовност ще отговоря.
tnk_1
Потребител

Re: Изграждане на уличен водопровод за собствена сметка

Мнениеот ivanj на 16 Ное 2011 14:09

за къде става въпрос
ivanj
Активен потребител

Мнениеот academil на 16 Ное 2011 14:48

Чл.1 ал.2 от Закона за регулиране на водоснабдителните и канализационните услуги регламентира,
че водоснабдителните и канализационните услуги са
услугите по пречистване и доставка на вода за питейно-битови, промишлени и други нужди,
отвеждане и пречистване на отпадъчните и дъждовните води от имотите на потребителите в урбанизираните територии /населените места и селищните образувания/,
както и дейностите по изграждането, поддържането и експлоатацията на водоснабдителните и канализационните системи, включително на пречиствателните станции и другите съоръжения.

А тези услуги се извършват от общинските предприятия "ВИК-хххххххххххххх" ЕООД.

Разбира се, има и още два начина за решаване на проблема, избраният е сред тях,
но нито е най-евтин, нито най-бърз, нито най-законен.

Някои от общините/кметствата предлагат някаква форма на съдружие.

Други пък изискват одобряване на разрешителното за строеж по ЗУТ, като кметът издава заповед за:
1. Учредяване на суперфиция за прокарване на водопровода.
2. Посочва обезщетението, което трябва да се плати в Общината.
3. Заповедта се вписва в Агенцията по вписванията, защото по улицата има вече утежнения, изчаква се съответния срок за обжалване.
4. Издава съответното разрешение за строеж по проект, изготвен от сертифициран проектант.
Обаче всичко това са задължения на общинското предприятие "ВиК" ЕООД.
И всичко това е за сметка на водопотърпевшия срещу обещания за светло бъдеще.

Винаги съм избирал четвъртия начин.
Директна връзка с бригадата за съответния район - аварийна група се нарича,
и те знаят какво работят, а проектът за тях е готов за час-два,
услугата включва и партида и пломбиране.

Според мен кметското незаконно е по-незаконно от моето незаконно. Не ли ?
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот tnk_1 на 16 Ное 2011 15:44

Ivanj, става дума за района на община Панчарево - т.е. отношенията са със ДАГ-София, "Софийска вода" АД, Столична голяма община и т.н., но за самия специалист-проектант не знам дали това има значение - той трябва да изготви само проекта за водопровода, няма да ходи на терена (в първия си пост споменах, че имам нивелетен проект и трасиране), също така няма да обикаля институциите за да прави съгласуванията, така че може да изготви проекта и да ми го прати от всяка точка по света и у нас. :)

Academil, благодаря за вариантите, за съжаление в моя случай единственият начин е този, по който действам ( става дума за сключване на договор с ВиК, съответно после разрешение за строеж). Да, много скъп начин, затова, ако имаш някаква идея как мога да се свържа с аварийната група, за която споменаваш, веднага ще се обърна към тях. Засега ме свързаха с някаква фирма, която извършвала аварийните ремонти там по договор със "Софийска Вода", от тази фирма единствено ми дадоха най-ниската цена само за изграждането, но пак е около 4500 лв. грубо. А има и проекти, и други разходи, както и таксите за съгласуванията с 9 инстанции.
tnk_1
Потребител

Мнениеот academil на 16 Ное 2011 16:49

Има съществено значение - "Софийска вода" АД е концесионер, не е общинско дружество.
Независимо от това, че цитираният закон важи и за концесионер,
но в България не съществува механизъм, по който европейски, или по старите понятия - защото има и канадски концесионери, западен концесионер,
да бъде принуден да инвестира в инфраструктурата, която е длъжен да поддържа.

Не зная какви вътрешни реорганизации са направени в "Софийска вода" АД,
но съдейки по тези в ЕОН, сигурно така е и в ЕVN и ЧЕЗ,
най-вероятно няма аварийни групи, както в общинските дружества "ВИК",
а тези оторизирани фирми със сигурност са паралелни фирми на управителите на концесионера.

Сумата е ужасно голяма, направо е грабителска - останалите необходими суми само засилват впечатлението,
адресът им не е на "Хайдушка поляна", къде беше управлението на БТК,
ама тук освен грабеж си е и изнудване чрез парадоксалния способ отказ от изпълнение на законни задължения.

ПП. Документацията до тук съществува ли в електронен вид ?
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот Стилиян Лукаров на 16 Ное 2011 20:54

academil написа:Сумата е ужасно голяма, направо е грабителска...

Опс, тук не съм съгласен!
Само тръбата, като материал излиза 734.3 лева и то без предвидена фира. Тази цена е за ПЕ тръба PN10 ф90. Според мен материалите ще стигнат до около 1000 лева с транспорта. След това идва багер, който ще копае на дълбочина около метър. Ако положат тръбата в обсадна такава и сложат пясък около нея сумата за материалите ще скочи. Следва обратен насип. Ако му направят и шахтичка с кран в нея, пак се оскъпява. Слагаме и надници за работници. Според мен тук себестойността на ремонта, като труд и материали е около 2000 лева.
Сега идва това с което не съм съгласен!
Ние не видяхме оферта по която да коментираме! Ами ако тези 70 метра не са само голо поле, а е предвидено разбиване и възстановяване на тротоар или асфалтов път? Ако има пресичане на кабели или други инсталационни връзки по пътя до къщата. Според мен цената е формирана в зависимост от особеностите и сложността на трасето.
tnk_1, ако пуснеш офертата тук или дадеш подробна и изчерпателна информация за трасето и подготвените видове работа, ще можем да ти кажем по-ясно, дали цената е висока или ниска.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот academil на 16 Ное 2011 21:31

Ай, АDМIN-е, позапри се...

admin написа:... Ако положат тръбата в обсадна такава...

Къде се е чуло и видяло обсадна тръба на уличен водопровод в някакво село, 90 мм, според мен трябва да е 80 мм...

admin написа:... Ако му направят и шахтичка с кран в нея,..

Това е сградно отклонение и е извън тази сметка...

admin написа:...Според мен тук себестойността на ремонта..

Какъв ремонт, човекът иска да получи разрешение за постройка на къщичка и му искат присъединителните книжа.

admin написа:... Ами ако тези 70 метра не са само голо поле, а е предвидено разбиване и възстановяване на тротоар или асфалтов път ?

tnk_1 написа:... Улицата е без настилка, денивелацията от началната до крайната точка е 2.70 м.

admin написа:...Ако има пресичане на кабели или други инсталационни връзки по пътя до къщата.

tnk_1 написа: ...Имам изготвен нивелетен проект за вертикално планиране на улицата и трасировка на осовата мрежа. Всичко това е според изискванията, които са ми дадени в писмо от ДАГ.

обаче сега идва и главното

admin написа:...Опс, тук не съм съгласен!

това е в началото

admin написа:...Сега идва това с което не съм съгласен!

това е вече накрая...

Нищо не разбрах !!!
academil
Експерт

Мнениеот Стилиян Лукаров на 17 Ное 2011 00:26

Имам предвид, че нямаш офертата за изпълнение на тази услуга пред теб и поради този факт не можеш да коментираш, че това е "ужасно голяма, грабителска сума"! Човека казва, че му искат 4500 за реализиране на услугата. Ти от къде знаеш каква точно е услугата? Аз съм сигурен, че офертата не е само за прекарване на водопроводната тръба! В тази оферта има калкулирани и други услуги, затова и предложих на човека да даде повече подробности за предложението, което са му направили. Иначе във форума сме свидетели на много подвеждащи въпроси и също толкова много прибързани отговори.
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот academil на 17 Ное 2011 06:55

admin написа:Имам предвид, че нямаш офертата за изпълнение на тази услуга пред теб и поради този факт не можеш да коментираш, че това е "ужасно голяма, грабителска сума"!

Първичният въпрос касае сумата за проектиране. Налице са две оферти 900-1000 лв.

Обаче да прецизираме и вторичния въпрос - цената на изпълнението.

tnk_1 написа:...цена само за изграждането, но пак е около 4500 лв. грубо...

Потвърждавам, че и за това

admin написа:Според мен тук себестойността на ремонта, като труд и материали е около 2000 лева.

За нормален терен приемлива сума с известен резерв...
Предварително АБСОЛЮТНО никой не може да даде точна оферта - зависи от машиночасовете на багера.
Ами ако има 1 метър в дълбочина скала за разбиване...

Следователно първата сума ще стане вече "...около 5 500 лв..." с материалите, но вероятно повече.

Три пъти разлика е грабителство; според моята практика оферти над 30 % от нормалната цена - в коша.

И още, нима не е грабителство да изнудват човека да прокара за собствена сметка водопровод за половината село ?

Всъщност исках да помогна на човека по някакъв начин -
най-малкото да се ориентира и противопостави на безчовечното изнудване.

На първо време му трябва ВИК-проектант, който няма да го изнудва за двучасово проектче с 900 - 1 000 лв.
Защото дори чертежът да е в мащаб М1:1 тука пък разликата е към 7-8 пъти, следователно

Кой знае защо, но мисля, че към тези проектанти са го ориентирали горните грабители от "Софийска вода",
и между тези условно казано трима водни юнака тече информация, двустранно.

Но вече няма да бързам, нищо че тук отделих 4 плътни часа за проучване и дирене.
academil написа:ПП. Документацията до тук съществува ли в електронен вид ?

Съжалявам, че взех отношение.
Провокира ме издевателското отношение към почтен човек,
поставен в безпомощно състояние от дузина свързани мошеници.
academil
Експерт

Мнениеот academil на 17 Ное 2011 10:26

academil написа:Обаче да прецизираме и вторичния въпрос - цената на изпълнението...

Е-е-е, няма проект все още, значи и оферта няма как да има, значи груба оценка...

academil написа:Три пъти разлика е грабителство...

от ремонтната фирма,
най-вероятно паралелна фирма на управителите на концесионера "Софийска вода".

academil написа:И още, нима не е грабителство да изнудват човека да прокара за собствена сметка водопровод за половината село ?

Грабителство от "Софийска вода".
По закон е тяхно задължение.

academil написа:...към тези проектанти са го ориентирали горните грабители от "Софийска вода"...

Обаче нищо не пречи да са проектантите на самия концесионер "Софийска вода".

academil написа:...почтен човек, поставен в безпомощно състояние от дузина свързани мошеници.

Маркиран е, няма избор.
academil
Експерт

Мнениеот Стилиян Лукаров на 17 Ное 2011 11:33

Днчо, не се сърди! За това си прав!
Аз единствено коментирах офертата за изпълнение, която не можем да видим.
А това за изнудването на хората от подобни държавни и частни структури е обществена тайна. Особено, когато в даден район цари монопол за дадена услуга.
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот academil на 17 Ное 2011 13:08

Иосиф Кобзон очень спокойно ответил на вопрос,
сколько людей из тех, кому он помогал и помогает,
ответили ему если не взаимностью, то хотя бы «спасибо».
Он ответил сначала: «Нет», потом: «Очень редко»,
напослед: «Я это для себя делаю. Мне физически лучше, когда я помогаю. Это необходимо для гигиены души».
academil
Експерт

Мнениеот tnk_1 на 17 Ное 2011 14:08

Здравейте,

Благодаря за включванията!

Засега все още не поставям на обсъждане цената за изграждане на водопровода (около 4500 лв. – това са труд, материали и 1 пожарен хидрант, без сградно отклонение и водомерна шахта), в предния си пост съм споменал, че дадената сума е груба, не съм споменал, че това е оферта. Дал съм тази цена само информативно. Уточнена е устно в разговор, на база данните, които съм написал в първия си пост. Човекът от аварийната фирма ми обясни, че точна и твърда оферта ще мога да получа едва след като представя проекта за водопровод. Но ако обсъждате и тази цена – за мен е полезно, все пак е ориентир занапред. Не съм сигурен дали изграждането не трябва да е от лицензирана фирма, т.е. може би не всяка строителна фирма може да го извърши – това е нещо, което трябва да проверя, но това по-натам, като се стигне до багера ? .

Да се върна на основното - към момента съм на етап търсене на ВиК-инженер (правоспособен да проектира водопровод), който да изготви проекта за водопровода. Затова в първия си пост съм поставил само въпроси, свързани с цената на такъв проект.

Дотук имам две писмени оферти от ВиК-инженери, първата е на стойност 950 лв. (не пише с ДДС или без), втората е на стойност 960 лв. с ДДС. Включват следните неща, съответно от първата и втората оферта:

-част Водоснабдяване – 600 лв / 480 лв
-част Пожарна безопастност - 130 лв / 240 лв
-част План за безопасност и здраве - 100 лв / 240 лв
-част Временна орг. на движ. и възст. на пътна настилка - 120 лв / няма
Доклад за съответствие – не се включва в цената. Съгласувания – не се включват в цената. Такси – не се включват в цената.

Пътна настилка официално няма, съседи са насипвали чакъл, а 20 м от тези 70 м са обикновена почва; всъщност и улицата я нямаше в плановете на НАГ, добре, че служителите в Панчарево бяха отзивчиви и ми изровиха някакъв план от 1990 г, където е нанесена. Но тя няма вертикална планировка и затова аз правя планировката до моя имот. Хубаво поне, че не искаха да правя за цялата улица.

Документите, които са ми поискали за да ми направят оферта за „Инвестиционен работен проект за уличен водопровод”, са:
-изходни данни от „Софийска вода” – писмо с обяснения плюс една скица с имота и ВиК-трасетата около него; струва 195 лв., издава се от дружеството, служи да се види къде технически може да стане включването; служи за издаване на Уведомително писмо от НАГ,
-Уведомително писмо от HАГ – документ, който съдържа задължителните изисквания, в моя случай – точен обхват (дължина и трасе) на бъдещия водопровод ( това са само номер? на осови точки - на присединяване, чупка, крайна), диаметър – ф90 мм; писмото струва 60 лв за тези метри, издава се от НАГ на Столична община, „Сердика” 5.

Това е. В смисъл, тези изходни данни им бяха нужни за да ми дадат оферта. Въпросите за релеф, насип, подложка, настилка, градуси на наклон, осова мрежа и т.н. не са ми били поставяни от ВиК-инженерите при изготвяне на офертите. Тези неща могат да се вземат под внимание чак след като са готови нивелетният проект и трасировката, които са готови едва сега, т.е. след офертите – с други думи това изглежда няма значение за офертата, което показва, че изглежда за ценообразуването основното е било линейната дължина.

Понеже мярнах, че се спомена скала – имам и геоложки доклад за имота и наоколо, обаче е в архитектите и не мога да погледна, но май теренът е само от пръст, иначе щяха да ми обърнат внимание.

Academil, документите ги получавам на хартия, но няма проблем да сканирам и да пращам и приемам необходимото за оферта и проект по мейл, ако имаш пред вид някой ВиК-инженер.

Да допълня – цената просто ми се видя висока и малко непосилна за тази услуга, може и да е нормална цена, изобщо не съм наясно. Например за нивелетния проект и трасировката, с два дни ходене до мястото и заснемане по 1-2 часа, после изготвяне на два доклада, пълни с таблици, данни, чертежи, коти, градуси, полигони, ъгли, сечение на терена и т.н., плюс придвижването в НАГ, за което са поели грижа от фирмата и включва кореспонденцията помежду им, платих всичко 300 лв без ДДС.
tnk_1
Потребител

Мнениеот ivanj на 17 Ное 2011 15:21

tnk_това е за 220м Ф90 през 2008г обекта е 3 категория което ще рече че трябва фирма и приемателна комисия от РДНСК . А това ми са разходите

1.Фирма - 5570лв без ддс
2.ХЕИ 82лв
3.Геодезическо заснемане - 300лв
4.Изготвяне на проект ВиК - 300лв
5.Обяд - 95лв за комисията
6.Гориво разход - 178лв
7.Телефон - 103лв
8.Общинска служба зем. и гори - 20лв
9.стр. надзор - 1200лв
10.Пожарен хидрант - 700лв
11.Заверка при нотариус - 3лв
12.Разрешение за проектиране Вик - 25лв
13.Строително разрешение - 30лв
14.Такса РДНСК - 150лв
15.Такси и комисионни за ДНСК - 2лв.

ОБЩО: - 8758лв
и после го предаваш на ВиК БЕЗВЪЗМЕЗНО за експлоатация а бе луда работа с колко парадокси ще се сблъскаш не е истина
ivanj
Активен потребител

Мнениеот tnk_1 на 17 Ное 2011 18:45

Ivanj,
Много благодаря за тази информация!
Имаш ли някакви координати на човека, който е изготвил твоя ВиК-проект?
Цената, която си платил, макар и отнесено към 2008-а г., изглежда къде-къде по-разумна и то за 220 м, а при мен са само 70 м и няма утежняващи фактори.
Трасето при теб имаше ли настилка и за населено място ли става дума?
tnk_1
Потребител

Следваща

Назад към Инсталации