Фибран(XPS) или Неопор(EPS)

Фибран(XPS) или Неопор(EPS)

Мнениеот droho на 24 Сеп 2010 11:59

Здравейте,
Преди време се възползвах от форума и съветите бяха точни и конкретни. Нещата се получиха.
Сега дойде време за топлоизолацията. Живея в апартамент, панелка на 30 години. Панела е плътен не сандвич(няма изолация в панела). Етажа е 2 от 8 и слънцето грее във фасадата от около 15 часа докато залезе. Тоест огрява го следобяда.
Въпроса ми е какъв материал да използвам за външна топлоизолация. Решил бях да ползвам фибран, който се препоръчва за трегери и бетонни плочи. На мен стената ми е панел което е бетон реално. Майстора който ще я направи ми препоръча ноепор (имал графитни частици и като топлоизолация сходна с фибрана). В много от форумите а и тук за стени се препоръчва EPS.
A, и още един въпрос относно козирката от ламарина която се поставя над изолацията. Майстора я препоръча а на мен чисто естетически много ме дразни. Необходима ли е? Вероятно не се лепи със силикон, така че водата която се стича по стената пак стига изолацията. Единствено при силен дъжд пази от голямо количество вода и да не се рони ръба или поне така си мисля. Много ли ще сбъркам ако я спестя?

Моля Ви препоръчайте ми с какво да я направя фибран или неопор и ако неопор с каква плътност. Дебелината ще е 5см, и само за това съм сигурен. И вероятно бяла драскана мазилка.

Извинявам се ако несъм задал правилно въпроса, но съм електротехник и нямам никаква представа от мазилки и това под нея.
Благодаря!
droho
Потребител

Re: Фибран(XPS) или Неопор(EPS)

Мнениеот admin на 24 Сеп 2010 18:00

Не слагай XPS, сложи си графитния стиропор. По възможност използвай Неопор с плътност 25кг/м3! Дебелината я повиши на 8см - 5см е задължителния минимум! След като съседите над теб няма да правят изолация, ще бъде добре да ползваш козирката, която ти препоръчва майстора.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
admin
СМР
СМР

Мнениеот droho на 26 Сеп 2010 09:29

Благодаря за отговора. Знаех че нещата тук се казват ясно и точно. Оставам на Неопор 25кг/м3 с козирки.
droho
Потребител

Мнениеот Николов на 10 Окт 2010 00:00

А защо неопор? Нима при добро затваряне(шпакловане и измазване) слънцето ще достигне изолационните платна та трябва да е с графит? Според мен просто по дебел и плътен сриропор ще е перфетно, а XPS-а е предимно за трегери, цокли и места, на които влагата е в повече от нормалното.
Николов
Потребител

Мнениеот Miteli на 10 Окт 2010 13:55

Обезмисля се според мен да се слага частична изолация от неопор като съседите от горе или от долу са ниско бюджетно изпълнение като материал
Аватар
Miteli
ВИСОЧИННИ МОНТАЖИ
ВИСОЧИННИ МОНТАЖИ

Мнениеот KIBRIT на 14 Апр 2011 09:07

Miteli написа:Обезмисля се според мен да се слага частична изолация от неопор като съседите от горе или от долу са ниско бюджетно изпълнение като материал

Да,но е по-добре от нищо. Стената ми е северна и като отворя шкаф ме лъха студенина... :wallbash:
Приканих съседите да изолираме/20 м2,без прозорци/,но тяхната логика бе,че ще ме чакат мен,за да им спестя по 20-25 см,след като направя моята... Laie_67.gif
Аватар
KIBRIT

Мнениеот mighty mo на 03 Мар 2012 23:19

Защо да не слага XPS,като го дават точно за бетонни повърхности?И какво ще кажете за XPS върху тухла,може ли и ако не защо?
mighty mo

Мнениеот Zygot на 16 Сеп 2013 20:29

Колеги използвам темата да задам и моя въпрос. Имам две северни и две южни стени на 30г панелка и мерак за външна ТИ. За сега съм се спрял на следната процедура моля поправете, ако има по-добро изпълнение:
1. Неопор
2. Лепило на гребен
3. Фасадна мазилка
4. 10дюбела на кв.м

На повечето места където чета препоръчват фибран за бетонните стени и лепило на топки доста съм объркан кое е правилното решение.

Другият ми въпрос е свързан с остъкляването на терасите, планирам две от тях да се остъклят в такъв случай има ли смисъл да се прави ТИ на стената на стаята не е ли по-добре на балкона след затварянето му?

Благодаря Ви!
Аватар
Zygot
Потребител

Мнениеот admin на 16 Сеп 2013 22:27

Zygot написа:Колеги използвам темата да задам и моя въпрос. Имам две северни и две южни стени на 30г панелка и мерак за външна ТИ. За сега съм се спрял на следната процедура моля поправете, ако има по-добро изпълнение:
1. Неопор
2. Лепило на гребен
3. Фасадна мазилка
4. 10дюбела на кв.м

На повечето места където чета препоръчват фибран за бетонните стени и лепило на топки доста съм объркан кое е правилното решение.

Другият ми въпрос е свързан с остъкляването на терасите, планирам две от тях да се остъклят в такъв случай има ли смисъл да се прави ТИ на стената на стаята не е ли по-добре на балкона след затварянето му?

Благодаря Ви!

Здрасти,
сложи Неопор с дебелина 8-10см (да не забравиш мрежата, че гледам не си я споменал :) )
ХPS-а (Фибрана) е за бетонни повърхности - подове и шайби. Не е желателно обаче да опаковаш целият апартамент или къща с него, че не можеш да се отървеш от мухъл.
Остъкляваш ли терасите, то заложи изолацията от вън по стените под прозореца. Ако имаш и от вътре ще ти дойде повече разход, но не е неправилно, просто е икономически неизгодно да имаш и вън и вътре изолация. :)
На гребен се лепи при идеална повърхност на основата, а на топки при неравна или грапава основа. Неравна основа е такава, която има отклонения от 1-3см на етаж или повече за цялата фасада. Грапава основа е пръсканата мазилка и подобни на нея. За идеална повърхност се смята добре измазана варо-циментова мазилка.
Аватар
admin
СМР
СМР

Мнениеот yaneff82 на 17 Сеп 2013 08:07

Не съм много на ясно с топлоизолацията , ама 10 дюбела на квадрат не е ли много ?Другото което ми направи впечатление е че не си споменал марка материали които смяташ да използваш , а само вида ,а те са от съществено значение , и още нещо , до колкото съм чел вместо лепило може да се използва пяна което за мене е по удачен избор , както за фугите (всички фуги ) така и за лепене .
Монтаж на гипсокартон - снимки http://www.yaneff82.snimka.bg

Страницата ми в фейсбук - https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D ... 422?ref=hl
Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот LyuboS на 17 Сеп 2013 14:49

yaneff82 написа:Не съм много на ясно с топлоизолацията , ама 10 дюбела на квадрат не е ли много ?Другото което ми направи впечатление е че не си споменал марка материали които смяташ да използваш , а само вида ,а те са от съществено значение , и още нещо , до колкото съм чел вместо лепило може да се използва пяна което за мене е по удачен избор , както за фугите (всички фуги ) така и за лепене .

Много скъпо излиза с пяна, освен ако няма някаква съвсен евтина . Аз лепих с пяна върху хидроизолация (щото с лепило беше правена преди и не беше хванало) . Стана много здраво, но сумати флакони заминаха за нищо квадрати, да не говорим че разходната норма която я пише на флакона е много занижена ...
LyuboS
Потребител

Мнениеот yaneff82 на 17 Сеп 2013 16:30

За евтино ли говорим или за хубаво ?
Монтаж на гипсокартон - снимки http://www.yaneff82.snimka.bg

Страницата ми в фейсбук - https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D ... 422?ref=hl
Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот zan на 14 Окт 2013 13:46

Привет на професионалистите.Бих искал да чуя мнението Ви за качествата на Brioterm XPS графитен, румънски. за топлоизолация на под.По технически характерисъики, превъзхожда този на Fibran -България, а в същото време е доста по-евтин.Недостатъкът му , според ваш колега е , че имало проблем с обхвата на мобилните телефони.Доколко вярно може да е това?
zan
Потребител

Мнениеот okvij на 21 Окт 2013 23:11

незнам защо никой не говори за каменна вата това е номер едно и по нищо не може да се сравни с другите материали.отскоро се работи в бг но-това е изолацията
okvij
Потребител

Мнениеот admin на 22 Окт 2013 09:01

okvij написа:незнам защо никой не говори за каменна вата това е номер едно и по нищо не може да се сравни с другите материали.отскоро се работи в бг но-това е изолацията

В България с вата се работи почти от толкова време от колкото се работи и с EPS и XPS! Не се предлага по простата причина, че повече от 90% от клиентите нямат възможност да си позволят изпълнението и.
Аватар
admin
СМР
СМР

Следваща

Назад към Топлоизолация