Външна панелна стена със Северно изложение

Външна панелна стена със Северно изложение

Мнениеот dimitar_g_d на 26 Дек 2019 23:51

Здравейте имам следния въпрос:
Апартамента е Панелен като 2-те спални са крайни (външни) със Северно изложение.
Едната спалня има лек заслон от отсрещния блок на около 20 метра от Нашия. Външната и стена е изцяло зад гардероби и надстройки и не се вижда какво става отзад.
С втората спалня имам сериозен проблем с конденза.
Цялата крайна стена (калкана) и на двете стаи както и стените на прозорците (всички външни стени) са изолирани отвътре с перлитни тухли около 10 см (нещо като огнеопорните тухли, които се намират в акумулиращите печки) слагани от Баща ми преди 30г. когато е бил построен блока.
Преди 2 години извиках Алпинист, който запуши панелните фуги. Няма голям ефект и след опушването.
Някои хора казват, че и външна изолация да направя пак няма да реша проблема :(
Стените са с тапети.
Значи за 2-рата спалня (която е доста студена) дори и без да я отоплявам ако температурите навън паднат под 2-3 градуса става нещо страшно.
По протежението на цялата външна стена (както и половината от стената на прозореца част която е към външния ъгъл на стаята) има конденз и тапетите са мокри на една педя от земята. Също мокър става и балатума.
Етажа е 4-ти. Под мен никой не живее и яко смуче отдолу. Ако пусна климатика да направи 18-19-20 градуса става още по лошо положението с конденза постоянно трябва да се бърше. В стаята 20 градуса пода ми е 9 градуса нямам как да се стопли :(
Дограмата ми е 6 камерна Немска.

Въпроса ми е какво може да се направи с случая?
Ако не направи външна изолация ще се реши ли проблема?
Ако не правя външна изолация а сложа гипсо картон с каменна вата дали ще има ефект.
Фибран да слагам отвътре май не е удачно така съм чувал че се използва само външно.
dimitar_g_d

Re: Външна панелна стена със Северно изложение

Мнениеот Стилиян Лукаров на 27 Дек 2019 10:02

Труден казус! Ако сложиш картон с изолация, само ще потулиш ефекта, но проблема ще остане. За теб е много лошо, че отдолу не се отоплява жилището. Студените подове са коварни! Спасението е само в изолиране на фасадата отвън. Но не само твоя апартамент, задължително трябва да бъде изолиран и долния етаж, като топлоизолацията премине с поне 30см плочата на този под него (ет. 2). Също така всички външни детайли по терасите на твоя и долния апартамент трябва да са добре изолирани! Това е единствения начин да компенсираш липсата на отопление под теб и да повишиш температурата на пода и стените в техните ъгли над точката на оросяване! Трябва ти изолация не само отвън, но и отдолу. Вътрешните изолации ще бъдат само скъпи експерименти!
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот chapara на 27 Дек 2019 16:23

Доста от нещата Стилиян ти е казал. Виж тука :
https://www.google.com/search?client=fi ... 0%B8%D1%8F

Гардеробите ти трябва да са на 10 см. от пода, стените и тавана, така че стените да се вентилират. В момента те играят ролята на кондензен панел, както при сушилните. Здраво проветряване минимум 2 пъти на ден по половин час. Предполагам преди смяната на дограмата този проблем не е съществувал sk (13).gif
Опитай с нещо от гамата:
https://www.google.com/search?client=fi ... 0%B5%D0%BB
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот dimitar_g_d на 01 Яну 2020 23:50

Най вероятно и със старата дървена дограма го е имало проблема но имаше ракла точно в ъгъла и леглата също плътно до двете стени и никой не вижда какво става отзад. Но пак е имало понеже като ги размърдаме лятото и тапетите са мухлясали.
Да не забравя да спомена и конденза по прозорците поне 1 педя дори стават локвички на перваза.
Конденза се получава ако температурата навън падне под 0 градуса. Ако е над 0 няма проблем.
Дограмата уж е хубава Немска Алуплас 5 камерна със двоен стъклопакет 32мм външно стъкло 4 сезона.
dimitar_g_d

Мнениеот dimitar_g_d на 01 Яну 2020 23:55

Здравейте благодаря много за подробния отговор.
Жилището е на 4-ти етаж от 6.
Комшията над мен на 5-тия етаж на тази стена има градени тухли единички. До панелната стена има изградена тухлена стена на север (калкана) и няма подобен проблем с конденз по пода и стените.
Комшията на 3-тия (стаята под моята) каза че няма проблеми. Там никой не живее в тази стая. А под него на 2-рия етаж също няма никой в целия апартамент.
Комшията от 1-вия етаж също няма подобен проблем а знаете колко е студено на 1-ви етаж отдолу са мазета и духа вее става и течение. При него със сигурност пода е по студен от моя. Той имаше корк на тази външна северна стена след това май сложи гипсо картон с вата.
Ходих и при комшийката на 6-тия етаж последен тя също не е забелязала да и се мокрят стените ниско долу и да мухлясват (тя няма никаква изолация на стената гол панел)
Така че не знам как само при мен го има този проблем.
Какво искате да кажете с това изолация отдолу на пода ли да си направя изолация :)
dimitar_g_d

Мнениеот Стилиян Лукаров на 02 Яну 2020 01:28

Имах предвид, че с изолацията на фасадата на съседа под вас, ще се повиши температурата и в неговия апартамент, но не се изразих съвсем точно. Идеята е да вдигнете температурата на стените си с 3-5 градуса, за да прескочите точката на оросяване.
При всеки подобен случай има конкретика на обстоятелствата, която трябва да се вземе предвид, когато се задава препоръка за изпълнение. Това, което съм препоръчал е най-правилното изпълнение при много от тези случаи.
Примерно при съседката от 6-тия етаж разликата е че жилището под нея се обитава, а това е сериозна разлика с вашия случай.
Случая с 5-ти етаж е идентичен с този от 6-ти - вие живеете под него и затопляте.
Със съседа под вас не може да има проблем, защото в стаята температурата е ниска и не се доближава до точката на оросяване. А като се има предвид, че никой не живее там, то няма и генериране на допълнителна влага от човешки дейности.
При случая с първия етаж не съм съгласен, че мазетата са студени! Обикновено са топли, ако са затворени отвсякъде или поне там температурата не пада никога под нулата. Примерно, нашето мазе е с температура около 13-14 градуса. Около абонатните е и по-топло.
Не забравяйте и фактора "проветряване". То е задължителен елемент във всяко жилище! Ако вие не проветрявате, увеличавате риска от конденз, особено, ако сте с нова дограма. При жилищата със стара дървена дограма, проветрението е почти естествено. :)
Също фактора "произвеждана влага" не е малък! Количеството влага се определя от броя на живущите в жилището. Освен от издишан въздух, влага се генерира от процеси, като пране, миене, къпане и готвене, особено къпане и готвене. Повишената влажност на въздуха от тези процеси е сериозен катализатор на образуване на конденз в жилището.
Трябва внимателно да се обследва и да решите какво да правите.
SHL - Строителство и ремонт
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Назад към Топлоизолация