Проблем с конденз зад кухненски диван

Проблем с конденз зад кухненски диван

Мнениеот vlad0 на 01 Авг 2018 09:45

Здравейте,

Зимно време имам голям проблем с конденза зад дивана в кухнята след основен ремонт и не знам дали не се дължи на грешно решение при ремонтната дейност.
Това представлява стаята:
k2.jpg

Апартаментът е панелна гарсониера на 1-ви етаж. Терасата е вкарана в кухнята, като външната и долна част е с фибран 2см, а лицето на стаята е със стиропор 5см. Комшията на времето си е преградил тераса от неговата страна и тази страна вече се пада част от моята кухня. Преградата е от итонг 7см. От мояста страна съм изравнил нишата, която се образува със стиропор 10см и цялата стена е мината с циментова мазилка и съответно гипсова шпакловка. Итонга от страната на комшията не е измазан с нищо, стои си на блокчета. Зимно време, когато през деня няма никой, съответно стаята не се отоплява и в ъгълът зад дивана се образува цяла локва вода.

Дали единственият виновник е дивана или конденза се образува заради стиропора? Дали ще се реши проблемът, ако сложа фибран от страната на комшията на неизмазаната преграда с итонг? Или ъгъла от моята страна да го облицовам с някакви каменни плочи? За сега не ми се иска да махам нацяло дивана, понеже си е доста удобно с него.

Все още има време до зимата, но трябва да съм решил проблемът до тогава и ще съм благодарен за вашите професионални препоръки!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
vlad0

Re: Проблем с конденз зад кухненски диван

Мнениеот Стилиян Лукаров на 01 Авг 2018 11:04

Проблема може би е ясен, но от обясненията, които прочетох не съм сигурен в това!
Хора, четете правилата на форума, особено Формулиране и задаване на въпроси. Изпада се в излишни полемики и дълги дебати, които пречат на адекватния диалог.
Накратко - по чертежа и обясненията разбирам, че на бившата тераса има само една стена - тази на съседа. Ако правилно съм разбрал, това е тотална и основна грешка! След това, не разбрах, дали цялата фасада от вън е плътно изолирана - няма снимки на това. Интересуват ме детайлите, особено как е изолиран самия ъгъл. Друг проблем е дебелината на XPS-a ("фибрана", както казвате). Дебелина от 2см е недопустима за изолация на фасада. Минималната дебелина е 5см за XPS. 2-3 сантиметра се ползва, само и единствено при прозорци, и то при положение, че няма нужната дебелина за полагане на повече материал.
Ще трябва подробна информация, трябват снимки (подробни снимки!) на проблемния ъгъл от вън и вътре. Снимките трябва да са от далеч (2-3 метра), за да се вижда добре целия проблемен участък и отблизо да се снимат в детайли проблемните участъци. Снимките трябва да са ясни, не замазани или с лошо качество.
Ако желаете адекватна помощ, постарайте се повече при задаването на въпроса - изяснете (обяснете) проблема подробно и го покажете от всички страни.
Подобни проблеми изначало трудно се решават, защото проблема винаги е свързан с грешна работа. Със сигурност не е спазена технологията на полагане и правилните материали. Това означава, че се бута всичко и - нов ремонт.
Все пак, ако решите да снимате всичко за което помолих (не забравяйте снимките да са ясни!), ще се опитам да помогна със съвет.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот vlad0 на 01 Авг 2018 13:29

Стилиян Лукаров написа:Проблема може би е ясен, но от обясненията, които прочетох не съм сигурен в това!
Хора, четете правилата на форума, особено Формулиране и задаване на въпроси. Изпада се в излишни полемики и дълги дебати, които пречат на адекватния диалог.
Накратко - по чертежа и обясненията разбирам, че на бившата тераса има само една стена - тази на съседа. Ако правилно съм разбрал, това е тотална и основна грешка! След това, не разбрах, дали цялата фасада от вън е плътно изолирана - няма снимки на това. Интересуват ме детайлите, особено как е изолиран самия ъгъл. Друг проблем е дебелината на XPS-a ("фибрана", както казвате). Дебелина от 2см е недопустима за изолация на фасада. Минималната дебелина е 5см за XPS. 2-3 сантиметра се ползва, само и единствено при прозорци, и то при положение, че няма нужната дебелина за полагане на повече материал.
Ще трябва подробна информация, трябват снимки (подробни снимки!) на проблемния ъгъл от вън и вътре. Снимките трябва да са от далеч (2-3 метра), за да се вижда добре целия проблемен участък и отблизо да се снимат в детайли проблемните участъци. Снимките трябва да са ясни, не замазани или с лошо качество.
Ако желаете адекватна помощ, постарайте се повече при задаването на въпроса - изяснете (обяснете) проблема подробно и го покажете от всички страни.
Подобни проблеми изначало трудно се решават, защото проблема винаги е свързан с грешна работа. Със сигурност не е спазена технологията на полагане и правилните материали. Това означава, че се бута всичко и - нов ремонт.
Все пак, ако решите да снимате всичко за което помолих (не забравяйте снимките да са ясни!), ще се опитам да помогна със съвет.

Благодаря за коментара, ще се опитам да обясня по-конкретно нещата с една вътрешна снимка. В момента не живея там и нямам външни снимки, но май е от първостепенно значение, за да се види как точно е ъгълът отвън, тъй като е възможно там да е проблемът. Ще гледам в най-скоро време да направя и външна. До тогава ще ми от полза, ако се разбере дали проблемът е при вътрешното изпълнение, понеже наистина ще е ми е голям проблем a (12).gif
IMG_2414.JPG

1. по чертежа и обясненията разбирам, че на бившата тераса има само една стена - тази на съседа
Може ли да поясните къде е грешката? Това е един вид външната стена, зад която се пада терасата на съседа, която е със старо винкелно остъкление. На срещуположната стена се пада моята тераса, която е зидана с итонг 10см и е затворена с дограма. Дограмите на терасата ми и тази стая са 4 сезона + бяло.
2. След това, не разбрах, дали цялата фасада от вън е плътно изолирана
Само моята фасада е изолирана от вън със стиропор 5см, като обхваща моята външна част на терасата и кухнята. Съседът няма изолация, само старо винкелно остъкление.
3. Дебелина от 2см е недопустима за изолация на фасада
Само подът на бившата тераса е отвън с фибран 2 см, като продължава и до края на сегашната тераса. Т.е. цялата изнесена част под мен е с фибран 2 см отвън. Фасадата е с 5см стиропор.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
vlad0

Мнениеот Стилиян Лукаров на 01 Авг 2018 17:43

Здравейте! :)
5 см изолация е недостатъчна по принцип. Дори в надба № 3 изрично е записано минимална дебелина на топлоизолиращия пласт 8см! Щом е минимална, значи поне 10см, ще свърши работа. Това за дебелината на слоя. Що се отнася до стиропора, то неговия живот с пълния му капацитет на полезна работа при правилно изпълнение е 10-15 години. С намалено КПД, още около 10-15 години. Най-правилният и дълготраен вариант е топлоизолация от вата! Каменна или минерална с плътност поне 130кг/м3, каквато се предпише по проект, но вата - останалото е компромис!

Ще посоча видимите грешки при този случай, за да добиете представа за мащаба на проблема:
1. Тънки фасадни стени - основен проблем и недостатък! Най сериозен е проблемът при стеничката на съседа! Оставили сте да разчитате на стена с дебелина 7см! Бих казал, че липсата на конденз при тези условия би било изненада... Стиропора от вътрешната и страна е безсмислен! Той не работи!
Фасадната стена е винаги с дебелина 25см тухла/бетон или минимум 20см бетон/панел. Проблема е, че не сте изградили от самото начало правилната дебелина на външните стени! Постига се с XPS("фибран") между съществуващата парапетна стена и вторичната вътрешна зидария. XPS-a е по-скоро за олекотяване на зидарията, но служи и като изолация. Минимална дебелина на подобна стена е 15см, но при условие, че не се счита за основна фасадна! Основната фасадна остава зад нея непокътната и с прозорец! Но когато премахнете прозореца и фасадната стена, и направите една лека преградна парапетна стеничка да играе роля на фасадна стена, то тогава задължителната дебелина на стената е минимум 20см + 10см изолация отвън! Приемете тези параметри за минимални с цел спестяване на място в помещението. Иначе правило е фасадна стена 25см (незвисимо от материала) и външна топлоизолация 10см.

2. Тънък пласт изолация - 2см XPS е безотговорно да се сложи на такова място, като пода на тераса, разчитайки да изолира нещо. Минимум 5 см.

3. Детайли по работата - ъгли, застъпване и термомостове.
Тукк не съм сигурен как е изпълнено, но ако има лепило между фугите на платната и особено във фугата на външния ръб, то със сигурност допринася сериозно за основния проблем.

Решение:
Бутате този експеримент (явно не се е получил) и правите всичко отново, така както трябва да бъде! Ако не знаете как и не можете да разчитате на компетентен майстор, то наемете си архитект (инженер), платете му хонорара и той ще ви даде план, който, ако спазите дословно, няма да чуете повече думичката "конденз".
Проблема Ви е комплексен и едва ли ще го решите на "парче" работа.
А по същество работата се състои в следните дейности:
1. Дебела външна стена минимум 20см!
2. Външна изолация от вата 135кг/м3, 10см по стените и пода (тавана на терасата отдолу!).
3. Качествени материали!
4. Професионални изпълнители, познаващи технологията на работа и разбира се, спазващи я!

Не на последно място ще отбележа опасността при пожар - когато е стиропор, особено вътре в помещението, рисковете от бързо задушаване са почти 100%! При ватата няма такава опасност, защото е трудно горима и не поддържа огъня!

Това е в общи линии.
Успех! sk (49).gif
SHL - Строителство и ремонт
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Назад към Топлоизолация