Допълнителна изолация външна/вътршна изолация

Допълнителна изолация външна/вътршна изолация

Мнениеот ivan_ws на 02 Авг 2015 11:15

Здравейте, в процес съм на придобиване на апартамент на акт 14. Външната топлоизолация е направена, но още не е нанесена мазилката и боята (има мрежа и шпакловка отгоре), което ми дава около седмица прозорец, в който да реша следния проблем. Стените са от Porotherm 25 N+F Light с 5см. външно EPS. Според Винербергер на тази тухла и трябват 8см EPS, а и колкото повече... Мога да задам на строителя да сложи още за моя сметка. Апартамента е мезонет на 5-6 етаж североизточно изложение с лек юг, най-общо казано с по две вътрешни и две външни стени на етаж.
Но въпроса ми е кое е по-добре (оптимално и като цена).

1- Още 5см EPS върху вече положения 5см EPS.

2- X см пресована минерална вата върху вече положения 5см EPS. За кеото се съмнявам да се навие, тъй като специално трябва да се закупи, а мои хора немога да вкарам тъй като още е строеж, а и ще излезе по-скъпо и като материал и като заплащане на други хора (аз съм зает и няма да успея).

3- Да оставя отвън така, а от вътре да направя вътрешна с 2см XPS + шпакловка? 2см EPS + шпакловка? или Х см непресована вата затворена с гипс-картон. Тук съображенията са ми да не ми изяде повече от 4-5см от стените, защото това би направило около 0.5 - 1м2, който съм плащал на прилична цена, а и намаляване здрвината на стените, като цяло не съм голям фен на вътрешните изолации основно заради отслабването на стените, но съм съгласен с ползотворния им ефект.

4 - т.1/т.2 + т.3

Ще съм благодарен на компетентно мнение, тъй като няма много писано за полагане на изолация върху вече положена. А и покрай цялата разправия не ми остава никакво време и неуспявам сам да си направя проучването. Благодаря!

P.S. Забравих да оставя място и за други идеи извън посочените, като материал, дебелини, финиши и т.н.
ivan_ws
Потребител

Re: Допълнителна изолация външна/вътршна изолация

Мнениеот academil на 02 Авг 2015 11:31

Формулиране -> за всички, задаващи въпроси.
http://www.bgremonti.com/forum/viewtopic.php?f=19&t=2130
Вижте и тема:МУХЪЛ спасение и др. подобни.
http://www.bgremonti.com/forum/viewtopic.php?f=82&t=1507&p=38376&hilit=%D0%BC%D1%83%D1%85%D1%8A%D0%BB#p38376
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот емил на 02 Авг 2015 12:34

Не прави нищо повече нито отвън , ептем пък от вътре .
От вътре от какво ще се изолираш ?
Търговците ви побъркват направо ...
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот ivan_ws на 02 Авг 2015 12:54

емил написа:Не прави нищо повече нито отвън , ептем пък от вътре .
От вътре от какво ще се изолираш ?
Търговците ви побъркват направо ...

За отвън - в предвид, че ще ми излезе по груби сметки 500-600лв. доплащането за +5см ЕПС мисля, че и да не помогне няма да навреди.
А за отвътре - в момента живея в сграда ново строителство с тухли Forati + 5 см EPS и зимата външните стени са хладни към студени (южно изложение), а познат със същата конфигурация сложи 2см XPS отвътре и са почти неутрални, като температура спрямо стайната.

А относто мнението на academil с темата за мухала. Изчетох я цялата и едни казват ,че вътрешната изолация предразполога мухъл други обратното. Знам че, вътрешна без външна е червен килим за мухъл, въпреки че преди повече от десетилетие с баща ми направихме точно това(поради незнанието ни) на панелно жилище западно изложение и мухъл започна да се опитва да избие в едно ъгълче години по-късно, но с едно пръскане на SAVO и симптомите отшумяват за половин година напред.
Та при мен: Говорим за последни два етажа от новопостроена сграда в София. Ще се отоплявам/охлаждам с климатици, които по субективно мнине действат положително в намаляване на влажността, най-малкото от принудителното движение на въздуха, а пък лятото интензивно кондензира вътрешното тяло и суши въздуха. За това моля academil да каже, какво имаше в предвид с посочването на тази тема към моя случай, явно аз не виждам някакъв подводен камък. Благодаря
ivan_ws
Потребител

Мнениеот academil на 02 Авг 2015 14:07

При вътрешна топлоизолация паронепропускливата мембрана е задължителна, а такава няма посочена, нито в калкулацията.
А това е даже риф. Защото със сигурност по вътрешната стена ще има след време мухъл, е няма да се вижда,
но алергенното му действие ще е налице.
Единственият плюс, по мое виждане, на вътрешната ТИ е намаляване на температурната разлика стена-въздух, по-комфортно е.

Климатиците през зимата по никакъв начин не намаляват битовата влага, освен ако са с опция за свеж въздух, но и той е малък
за постигане на здравословната кратност на циркулация 1 и влажност под 60%. Вътрешната рециркулация на въздуха в най-добрия
случай изравнява влажността в обема на помещението, но намалянето на влажността от това е части от процента.
Освен това за района на София, с продължителни температури под -5 гр.Ц за зимния и част от преходните периоди, дори -15 гр.Ц,
битовите климатици далеч не са най-подходящия начин на отопление, поради рязко падане на СОР; търговската уловка, че работят
до -25 гр.Ц не ги прави икономически приемливи.
Аз бих препоръчал инфрачервени тръбни отоплители за тези периоди.
Съвсем накратко - микроклиматът не се определя само от температура, а и от кратност на циркулация по свеж въздух, влажност,
скорост на въздуха в помещението и температурна разлика стена-въздух.
Поставянето на компресорни влагоотделители ще свали влагата под 60%, обаче не решава въпроса със свежия въздух.
Тази сграда би следвало да има ОВК-проект с определяне на нормативната дебелина на външната топлоизолация. Дебелина 5 см със
сигурност не оопределя необходимия коефициент на топлопреминаване по Наредбата, някъде към 10 см трябва да е.
Изглежда ОВК-проектантът не си е свършил работата както трябва в тази част, или изпълнителят е променил дебелината по свое
усмотрение.
Или изпълнителят не е задал в заданието за проектиране изискване за топлоенергийна ефективност; проектантът все пак е длъжен
да се съобрази с нормативните изисквания.
Ако има нормален НСН, то тази сграда не би следвало да получи Акт 14, поради неизпълнение на изискванията на Наредбата.
Изпълнителят следва за своя сметка да монтира външна ТИ с нормативно определената дебелина.
ОВК-проектът е безобразен, вероятно се свежда само до изчисляване на топлинните товари, и нищо повече.
Собственикът да си решава сам нерешените проблеми, не са никак малко.
А вероятно ще има и кухненска аспирационна уредба, която още повече усложнява въпроса с материалния баланс по въздухообмен.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот ivan_ws на 02 Авг 2015 15:06

На 100% се съгласявам с всичко, което казваш. По проект знам, че трябваше да е 8см изолазията, но явно по български са се спестили някакви пари. Честно казано не бих надигал вой, с цел да не създам проблем пред властите и да не стане така, че акт 16 да се проточи във времето. И без това ми е притеснено. Точно затова искам да компенсирам от своя страна и за своя сметка недостатъка, като сложа още 5 отгоре. За вътрешната досега четох мнения и твои включително и за малкото плюсове, като комфорт и една идея спестени пари, не си заслужава риска със съмнителната био и химична безопастност на стиропора!! Така че, отпада вътрешна. Обичам нещата да се правят, както трябва и не се циганя, ако се наложи бих инвестирал и във влагооловители и пречистватели на въздуха. ЗА тези неща съм. Същото важи и за климатиците, ще инвестирам в наистина добри (включително термопомпен бойлер). Замисли ме и за инфрачервеното (да помага на климатика през зимата). Попринцип сградата е газифицирана, но доста четох и тотално се отказах от газта. Общо взето чакам само едно "ДА сложи още 5см външна". Радвам се, че тук има доста компетентни хора в твое лице.

И използвам момента, за да не пускам друга тема.
Покривът е железобетон 10-12см(~30гр. наклон) с хидроизолация, 10см каменна вата и битумни керемиди. На втория етаж спалнята е под този покрив. Мисля, че там вече ще трябва да му се сложи нещо и отвътре, което ясно ще е каменна вата. Каква дебелина и плътност? Трябват ли някакви вентилационни отвори?
И второто, по-притеснително, Половината таван в хола се пада открита тераса на второ ниво (бетонна плоча с хидпоизолация) и най-вероятно трябва и за него нещо подобно.
ivan_ws
Потребител

Мнениеот academil на 02 Авг 2015 16:57

ivan_ws написа:... Общо взето чакам само едно "ДА сложи още 5см външна".

При тази житейска позиция, която ми импонира, несъмнено решението е единствено: монтиране на още 5 см външна ТИ.
ivan_ws написа:...
Покривът е железобетон 10-12см(~30гр. наклон) с хидроизолация, 10см каменна вата и битумни керемиди.
На втория етаж спалнята е под този покрив.

При вътрешен микроклимат температура 22 °C и относителна влажност под 60 %, при климатичните условия за София,
м. февруари с температури до -15 °C, то при външно положена ТИ 100 мм минерална вата 80 кг/м3 и ХИ температурата на
вътрешната страна на тавана е 17,8 °C, а точката на росата е 15,4°C. Няма да има кондензация.
Оттук нататък монтирането на вътрешна ТИ ще намали съществено топлинните загуби, които при такъв таван са доминиращи.
Икономически е оправдано монтиране на ТИ от вътрешната страна с дебелина 50 мм минерална вата 80 кг/м3.
Паронепропускливата мембрана (откъм помещението) е препоръчителна, при по-ниски температури или при овлажняване на ватата
на външната ТИ, ще има конденз.
ivan_ws написа:...Половината таван в хола се пада открита тераса на второ ниво (бетонна плоча с хидпоизолация)
и най-вероятно трябва и за него нещо подобно..

Температурата на вътрешната страна на тавана е 7,6 °C, а точката на росата е 18,6 °C. Кондензация ще има.
При дебелина 15 см минерална вата 80 кг/м3 температурата на вътрешната страна на тавана е 19,2 °C. Кондензация няма има.
Паронепропускливата мембрана е задължителна.
Вътрешният дизайнер ще оформи по подходящ начин нивата на тавана, за да е функционално и естетически издържано.
ivan_ws написа:... Трябват ли някакви вентилационни отвори?

Задължителни са. Повече от топлоизолациите.
1. Вентилационни клапи на прозорците, всяка пропуска 8-10 м3/ч. Общата кубатура на етажа, разделена на специфичната
пропускливост определя броя им, разпределени пак така пропорционално по отделните стаи.
Същото и за втория етаж.
Предполагам наличие на баня/WC и на двата етажа.
2. Компенсационни решетки долу на вратите на стаите с площ поне два пъти по-голяма от площта на вентилационните клапи за
съответната стая.
3. Компенсационни решетки долу на вратите на всяка баня/WC, по-големи.
4. Монтиране на аксиален вентилатор на лагери във всяка баня/WC с дебит колкото е кубатурата на всеки етаж - вероятно
150-250 м3/ч, вместо монтирания пластмасов на втулка. По принцип е постоянно работещ, но мощността е ниска, 20-30 Вт.
Успех.
academil
Експерт

Мнениеот HowToGrowEasy на 12 Мар 2018 16:46

academil написа:
ivan_ws написа:... Общо взето чакам само едно "ДА сложи още 5см външна".

При тази житейска позиция, която ми импонира, несъмнено решението е единствено: монтиране на още 5 см външна ТИ.
ivan_ws написа:...
Покривът е железобетон 10-12см(~30гр. наклон) с хидроизолация, 10см каменна вата и битумни керемиди.
На втория етаж спалнята е под този покрив.

При вътрешен микроклимат температура 22 °C и относителна влажност под 60 %, при климатичните условия за София,
м. февруари с температури до -15 °C, то при външно положена ТИ 100 мм минерална вата 80 кг/м3 и ХИ температурата на
вътрешната страна на тавана е 17,8 °C, а точката на росата е 15,4°C. Няма да има кондензация.
Оттук нататък монтирането на вътрешна ТИ ще намали съществено топлинните загуби, които при такъв таван са доминиращи.
Икономически е оправдано монтиране на ТИ от вътрешната страна с дебелина 50 мм минерална вата 80 кг/м3.
Паронепропускливата мембрана (откъм помещението) е препоръчителна, при по-ниски температури или при овлажняване на ватата
на външната ТИ, ще има конденз.
ivan_ws написа:...Половината таван в хола се пада открита тераса на второ ниво (бетонна плоча с хидпоизолация)
и най-вероятно трябва и за него нещо подобно..

Температурата на вътрешната страна на тавана е 7,6 °C, а точката на росата е 18,6 °C. Кондензация ще има.
При дебелина 15 см минерална вата 80 кг/м3 температурата на вътрешната страна на тавана е 19,2 °C. Кондензация няма има.
Паронепропускливата мембрана е задължителна.
Вътрешният дизайнер ще оформи по подходящ начин нивата на тавана, за да е функционално и естетически издържано.
ivan_ws написа:... Трябват ли някакви вентилационни отвори?

Задължителни са. Повече от топлоизолациите.
1. Вентилационни клапи на прозорците, всяка пропуска 8-10 м3/ч. Общата кубатура на етажа, разделена на специфичната
пропускливост определя броя им, разпределени пак така пропорционално по отделните стаи.
Същото и за втория етаж.
Предполагам наличие на баня/WC и на двата етажа.
2. Компенсационни решетки долу на вратите на стаите с площ поне два пъти по-голяма от площта на вентилационните клапи за
съответната стая.
3. Компенсационни решетки долу на вратите на всяка баня/WC, по-големи.
4. Монтиране на аксиален вентилатор на лагери във всяка баня/WC с дебит колкото е кубатурата на всеки етаж - вероятно
150-250 м3/ч, вместо монтирания пластмасов на втулка. По принцип е постоянно работещ, но мощността е ниска, 20-30 Вт.
Успех.
HowToGrowEasy

Мнениеот HowToGrowEasy на 12 Мар 2018 16:49

Добър ден, вече една седмица чета по цял ден и незнам какво решение по точно да взема.
Мойте родители имат 2 стаен апартамент във град Видин на първият етаж,между блока има фуга 20 сантиметра , била за заметресение така ми обясниха.И точно там е много студено защото минава студеният вятър през фугата.Също така във мазето има 20 см вода когато започне зимата и оттам тръгва мухълът във едната стая защото баща ми е изолира тази страна дето е фугата със 2 см стереопор.Аз живея във Чехия от 89 година и тук се прави изолация от 15 см външна със камена вата.

Та въпросът ми е следният искам да направя подово парно вързано към бойлера на апартамента както си го направих във Чехия а то е на бетоновата плоча съм сложил 5 см стереопор на него арматура ф 6 със 15х15 отвора на квадрата ,за да връзвам мъркучите ф 20 във спирала със свински опашки и всичко е залято със бетон 5 см.Много добре работи парното и много икономично.

Също искам да изолирам плочата със хидроизолация и асвалт както при живковото време за да е запечатам преди да сложа подовото парно.

Дограмата също ще се сменя но още съм объркан със нея, всеки казва нещо различно,например във Чехия ми сложиха също но не съм доволен, когато е - градуса се получава конденз на прозорците и на вратата на балкона и започва едно подлагане на тавички и гъби да да попива водата, добре че имам подово парно че да изсъхва че ше стане локва.

Искам да сложа 10 см Фибран ,пароизолация 2 см въздушна фуга и накрая гипскартон както на стената така и на тавана.
Във кухнята, банята и коридора само на тавана ще сложа защото ще се намали много пространството, във хола и спалната не е толкова фатално. Ще съм благодарен на всички мнения за да не направя грешка защото ще си взема отпуска лятото на един месец за да направя този ремонт на родителите ми.

Това е линка дето съм правил котлето на електрическото парно.
https://www.youtube.com/watch?v=-sFk_NXECg0&t=131s
https://www.youtube.com/watch?v=vEys-iUcNpY
HowToGrowEasy

Назад към Топлоизолация