Прозорец с външна ролетна щора без препокриване

Прозорец с външна ролетна щора без препокриване

Мнениеот emilvtc на 12 Окт 2012 12:07

Интересува ме има ли изпитан вариант за монтаж на външна ролетна щора към прозорец, при което в отворено състояние на щората тя (или кутията и) да не закрива прозореца? Искам това да да го изясня още при проектирането на сградата и фазадите и.

Някак си кутията на щората трябва да е монтирана "над" прозореца, но да не стърчи навън от фасадата на сградата (стената е с дебелина 40см).

Проблемите които ме притесняват е топлоизолирането "зад и над" кутията на щората, както и прекарването на въжето за отварянето и.

Как ще се "обърне" прозореца в този случай?
emilvtc
Потребител

Re: Прозорец с външна ролетна щора без препокриване

Мнениеот emilvtc на 13 Фев 2013 12:57

Прозореца е с размери 200х150 см (виж картинката). Идеята е да се отваря само отдушника и прозореца под него. Голямата част е неотваряема. Спрял съм се на алуминиев профил. Ще има и комарник пред отваряемите части.
Въпроса ми е относно вида на щората, термоизолацията и зидарията (бетонния пояс) над прозореца.
Тъй като ширината на прозореца е голяма, тривиалното решение е алуминиева ролетна щора. За съжаление това не ме устройва. Идеята на щората е освен за слънце-защита и някакъв вид термо-изолация (прозореца е западен и се „обдухва“ здраво от вятъра), да се използва и като някакъв вид защита от вандали и цигански набези. Та представете си ако щората е алуминиева – колко време ще успея да я опазя от циганите… Т.е. трябва да е пластмасова, за да не е интересна за тях. При това положение – щорите трябва да са две – една пред голямото стъкло (неотваряемата част) и една пред малките стъкла (отваряемоите части).
До тук добре, но възниква въпроса „КАК СЕ ПОЧИСТВА ЩОРАТА ПРЕД НЕОТВАРЯЕМОТО КРИЛО НА ПРОЗОРЕЦА ОТ ВЪТРЕШНАТА И СТРАНА – ТАЗИ, КОЯТО СЕ ВИЖДА ОТВЪТРЕ, КОГАТО ЩОРАТА Е СПУСНАТА“ ? Ще има и прозорци на втория етаж …
Можете ли да ми предложите варианти и решения за този случай?
Кутията на щората ми се ще да не е на фасадата, а да е в отвора за прозореца, за да не стърчи пред фасадата. Въпроса ми е как се изработват щурцовете/бетонните-пояси и как се термо-изолира около прозореца в този случай? (Стените са 40 см дебели). Начертал съм един вариант, но не знам така ли се прави … Не знам няма ли да има и проблем с въжето за щората … Някой може ли да ми даде инфо и акъл по въпроса?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
emilvtc
Потребител

Мнениеот емил на 13 Фев 2013 15:32

България е от малкото страни според мен , където щорите се монтират по " нашият" начин .
Причината е поради специфичният начин на проектиране ...
В другите държави навсякъде се оставят кутии над прозореца ( ни не както е на вашият чертеж ) където се навиват щорите , така , че Вие сте решил да ги монтирате просто както си трябва :D
навремето се впечатлявах от този скрит монтаж и имам снимки някъде , сега няма време да ги търся , шнурът влиза през гърба на кутията , и така е естествено , не да се праска :D с голямата бургия през дограмата .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот yaneff82 на 13 Фев 2013 23:08

Моите щори точно така са монтирани на цялата къща , кутията хем е вградена хем не закрива прозореца . Утре ще ги щракна .
Монтаж на гипсокартон - снимки http://www.yaneff82.snimka.bg

Страницата ми в фейсбук - https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D ... 422?ref=hl
Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот emilvtc на 15 Фев 2013 13:01

yaneff82 , Благодаря предварително за снимките.
А как си изпълнил термоизолацията около кутията на рулетката?
emilvtc
Потребител

Мнениеот Qwerty111 на 10 Мар 2013 04:22

emilvtc написа:Интересува ме има ли изпитан вариант за монтаж на външна ролетна щора към прозорец, при което в отворено състояние на щората тя (или кутията и) да не закрива прозореца? Искам това да да го изясня още при проектирането на сградата и фазадите и.

Някак си кутията на щората трябва да е монтирана "над" прозореца, но да не стърчи навън от фасадата на сградата (стената е с дебелина 40см).

Изпитани методи има.

Измислени са отдавна.

Основите методи са двa

Погледни втората и третата картинка от линка.

http://www.rolllo-co.de/rollladen.php

Това от втората картинка на линка евентуално би могла да го изработи някоя фирма стига да имаш нерви да изчакаш да пристигнат материали и да имаш желание да платиш за щората повече от самия прозорец.

За третата картинка нямам идея някой да прави от този модел.

Според мен не си прави експерименти.

Тези системи са измеслени до най малката подробност.

Съмнява ме да успееш да ги конструираш успешно и да ги изпълниш с подръчни материали
Qwerty111
Потребител

Назад към Дограма