Предстояща хидроизолация и лепене на плочки на тераса 20кв.м

Предстояща хидроизолация и лепене на плочки на тераса 20кв.м

Мнениеот xbmx на 25 Окт 2015 03:30

Привет. Предстой ми хидроизолиране на тераса открита около 20 кв.м . След посъветване,оглед и разговори с трима различни майстора и изказване от сорта на : "Е как ще лепя плочки на неравна повърхност?" a (12).gif ,реших че ще се справям сам. В наше време си е хубаво да знаеш и занаят ,все пак или по-точно "българи сме ,трябва да знаем всичко" :D . Като всяка професия ,така и тази си има пинизи,с които тепърва ще се сдобивам.
Снимки ще кача за пояснение по-нататък.

-Конструкцията на самата тераса се състой от бетонна плоча , битумна ХИ , Изравнителна мазилка за наклон , лепило за плочки и плочки от циментово-мозаечен вид (около 20-20см).Отводнителен канал тръба Ф100 ,разположен в средата на крайната част на терасата . Осъществена някъде пред далечните 40 - 50 години на 19-ти век , но за мое съжаление се налага ремонтирането й, понеже под самата тераса се намира гараж ,в който почва да сълзи от тавана.

Като цяло имам няколко въпроса,които ме блуждаят:
Не мисля да къртя старата облицовка понеже за да стигна до "гол бетон: трябва да премина пред 8-9 см циментови замазки.

-за ХИ съм се спрял на двукомпонентна ХИ Нещо си Зол с тези характеристики : ЦЪК
Понеже метеорологичните условия позволяват да започна в понеделник или поне така прогнозират синоптиците ,ме притеснява факта ,че старата настилка може да се е напоила с вода , поради валежите миналата седмица. 1.Как да разбера дали ще е проблем да намажа ХИ,понеже запечатам ли вода от долу фирата ще е голяма.

-Изравнителна замазка за наклон , понеже денивелацията на сегашното корито е твърде голяма за избраните от мен гранитогресни плочки 45-45 см. , ще се наложи да направя нова в рамките на 1- 3 см . 2.Трябва ли да е специална( гъвкава ) или може обикновено лепило за плочки или циментово пясъчна мазилка да използувам? 3.С какъв наклона да го сътворя 1см на 1 м ?

-Понеже плочките са 45х45 см гранитогрес устойчиви на студ за вътрешна и външна употреба съм се спрял на лепило Цересит Ц 17 с съответните техн. характ.
ЦЪК
4.Дали изборът ми е правилен ?

Благодаря предварително.

Поздрави Георгиев.
xbmx
Потребител

Re: Предстояща хидроизолация и лепене на плочки на тераса 20кв.м

Мнениеот емил на 25 Окт 2015 12:59

Нищо не мога да те посъветвам .
Знам ,че от лепилото СМ17 по добро няма да намериш .
Хидроизолазията е мн добра , но ти предвиждаш до нея да не стига вода - гр гресът и см17 са абсолютно непропускливи към вода .
Наклоните ... по- големите са по- добри , нормалният плочкаджия лепи по всякакви наклони- всякакви плочи .
Смисленото за мен е отгоре да е хидроизолацията понеже отгоре идва водата .
Замазка за промяна наклон ако можеш не прави ...
Плочите не може да се направят абс уплътнени отдолу за няколко години 5-10... водата и замръзването ще ги вдигнат , дори да са перф.уплътнени водата ще ги атакува от периферията , също и хидроизолацията ,така ,че не знам .
Това че аз не знам как да го направя да издържи повече от 10г , не значи че друг не може , явно има начин .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот chapara на 25 Окт 2015 20:23

Тази тема видя ли я?
viewtopic.php?f=52&t=3258&st=0&sk=t&sd=a&hilit=%D0%9A%D0%B0%D0%BA+%D0%BD%D0%B5+%D1%81%D0%B5+%D0%BF%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%B8+%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%81%D0%B0
,малко беше унищожена поради изчезване на снимките. Тази година ходих до този апартамент по други задачи и след три зими е като току що направена sk (6).gif Също преди 10-15 дни завърших три тераси по почти същата технология, като смених лепилото ,аз съм го сменил де отдавна с
Изображение
от както се появи на пазара sk (6).gif Уникално е!

Ето някоя и друга снимка а иначе могат да се видят всичките тука:

http://chapara.snimka.bg/details/terasa ... 884355.all
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

За съжаление забравих да ги снимам завършени.
В снимките има много съдържание ако се вгледа човек в детаилите sk (6).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот xbmx на 26 Окт 2015 01:21

Качвам и снимки за пояснение:
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
xbmx
Потребител

Мнениеот xbmx на 26 Окт 2015 01:42

Благодаря за мненията колеги.
Към Емил: Поне по това което прочетох и от отговорите на производителя, останах с впечатление ,че и лепилото, и гранитогресните плочки са хигроскопични.Да ХИ-то излиза малко като вторична защита ,но с годините и до него ще стигне вода,понеже терасата е открита.Да няма да разбивам старата настилка,времето ме притиска ,както и липсата на свободно време.Наклона в момента е 2см на 1 метър. Мисля да направя изравнителната замазка за да спестя от лепило и да ми е по-лесно.Понеже не съм се занимавал до сега с такова начинание. Една идея по-добро лепило е ЦМ25 .Поне за тази пари.

Към Chapara: Да колега много хубава тема и браво за добрата работа (не че разбирам много от техниките ,но естетически изглежда супер) , видях я и я прочетох няколко пъти ,по нея се водя един вид.

Поздрави Георгиев.
xbmx
Потребител

Мнениеот chapara на 26 Окт 2015 09:15

Успех sk (29).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот xbmx на 06 Ное 2015 01:10

Ето и постигнатият за сега напредък .

След много обикаляне и гледане установих ,че на всякъде продават еднакви неща, който са икономически не изгодни. Та се спрях на ето този вариант сифон . Изображение
Недостатъкът му според мене е ,че няма ХИ маншон (платно) ,но цената на този маншон беше повече от парите който дадох за ХИ лента с 2 пъти и реших да го елиминиран .

Следа малко (към 3 -4 часа работа с moil.gif ) хамалски труд и хевиметал установих ,че съвременните лепила за плочки , мога да отиват за пастички, а проектантите им обратно в училище :
Изображение
Глождеше ме любопитството ,дали се е напукала и бетонната плоча, от долу и установих , че старата ХИ е 2 сантиметров Дзифтен слой . Беше ми останала малко течна еднокомпонентна битомна ХИ и поправих нужните места с нея. (За жалост не снимах , бях се клепал целия).

Заиграх се и около сифона :
Изображение
Направих 3 слоя с обща дебелина около 1 -1,5 см с армировка.

Таз малка горелчица чудеса прави .
Изображение

След бързите 2 слоя ХИ през 4 часа полагане и добавяне на армираща стъкло-текстилна мрежа ,стигнах до тук , за моя несполука не ми стигна количеството ХИ a (56).gif :(
(все пак използвах калкулатора им за разход,но не смятах че е чак толкова понижен . ) Та сега трябва да чакам , да изсъхне за да продължа с довършването й .
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Ето и гаража как стане след , интересът ми породен от това колко трудно е да се шпаклова .
Изображение
За моя жалост не снимах преди :( . Беше отлепена варо-циментова мазилка на 40-50 години със следи от много капилярна влага ,като цяло държеше много влага и същевременно успяваше да вдига много прах.

Приемам всякакви критики,предложения,съвети, коментари и прочие.

Поздрави Георгиев.
xbmx
Потребител

Назад към Хидроизолация