Дискусия за хидроизолация на тераса

Дискусия за хидроизолация на тераса

Мнениеот chapara на 01 Сеп 2011 15:41

Принципно темата я пускам ,за доизчистване и размишления относно направата на хидроизолация върху външна тераса, която е облицована с гранитогрес, здраво залепен.След направата на изолацията , ще се налепят отново плочи.Аз имам някакви мнения по въпроса,но замислянето ми е в/у това ,че клиента не желае да се къртят старите плочи и каква да е изолацията която ще хване за плочите и по нея после да се налепят другите. Сградата е има няма 3-4 годишна. Предният строител е правил под плочите хидроизолация, обаче която се оказва че тече.Идеята ми е да събера повечко мнения, за да реша как да процедирам. За сега мисля между продуктите на "Вебер" и "Изомат" да се ориентирам ,но там никъде няма описание дали могат да се ползват надеждно в/у положени вече плочи sk (25).gif Бих се радвал на съвети и мнения.Ето че след 35 години в бранша, съм изправен пред дилема a (12).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Re: Дискусия за хидроизолация на тераса

Мнениеот Flo на 01 Сеп 2011 21:23

Ламарина поцинкована 0,5-0,7 мм колега,изрязана колкото цялата тераса/не знам колко е де,но до 7 м.не е проблем/ или от парчета с огъвки за снаждане. Залепяне на ламарината за гранитогреса със строителна полиуретанова пяна и отгоре вече замазка и нов грес. Припомням,че почти всички модели гранитогрес пият вода, освен тези изрично упоменати за външно полагане/май са само 2 модела/,които пият малко ,същото важи и за купешките циментови лепила,трябва да се чете,че стават за външно,щото и те се срещат рядко.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот Стилиян Лукаров на 01 Сеп 2011 21:39

Сега ме настъпи по мазола! :D
Единият материал е на Кьостер. Двукомпонентен е, цената за торбата и тубата е 180 лева. Материала е добър и много здрав. Използвай смело. В момента си изолирам двете бани на обекта с него. Не го мажа с четка, а го шпакловам. Пластовете са минимум 2. След като мине технологичното време, можеш спокойно да си лепиш плочи отгоре... естествено с флексово лепило.

DSC03725.JPG

КЬОСТЕР БЪЛГАРИЯ ООД • София 1330 • бул. “Ал. Стамболийски” 249 вх.А ет.1K?STER
NB-Еластик Сив

-Official test certificate, MPA (Institite for testing of non-metal materials) in Clausthal – Zellerfeld
-Test Certificate, College of Ostfriesland, water vapour permeability

Двукомпонентно еластично минерално покритие

Описание
NB–Еластик Сив K?STER представлява водонепропускливо, еластично износоустойчиво покритие с отлична адхезия спрямо всички минерални субстрати. Материалът свързва пукнатини с ширина до 2 мм и е абразивно устойчив. Той е устойчив и на води, предизвикващи корозия на бетона от рода на разредени киселини и алкали. Притежава добра UV-устойчивост.

Технически характеристики
Плътност /прахообразен и течен комп./ ~ 1.7 г/см3
Свързващи съставки/синтетични комп./ мин. 52 тегл.%
Температура на полагане мин.+2° С
Удължение при опъване > 50 %
Якост на опън 0.7 N/мм2
Премостване на пукнатини/при 2 мм пласт/ > 2 мм
Адхезионна якост на опън > 0.5 N/мм2
Устойчивост на водно налягане ~ 7 бара
Трайност след смесване на компонентите ~ 2 часа
Устойчивост на пешеходен трафик след ~ 24 часа
Полагане на следващи слоеве след ~ 2 дни

Сфера на приложение
NB–Еластик Сив K?STER създава износоустойчиви, еластични хидроизолационни покрития. Използва се за третиране на повърхности, подложени на механичен натиск или при повърхности, подложени на опасност от напукване. Например: хидроизолиращ пласт върху тераси и балкони, за предпазване на бетонови повърхности, ползвани за пешеходен трафик, както и за хидроизолация на водни резервоари, плувни басейни, мокри и влажни помещения под плочки и керамични облицовки.
В случай, че хидроизолацията е направена от NB–Еластик Сив K?STER /2 слоя/, продуктът може да се използва /като трети слой/и като лепило за плочки. Не е подходящ за хидроизолация от негативната страна, както и за хидроизолация на покриви.

Подготовка на основата
Повърхността трябва да бъде твърда,здрава и чиста.
Хигроскопичните субстрати се грундират с Polysil TG 500 K?STER. Нехигроскопичните субстрати предварително се навлажняват. Избягвайте застояването на вода върху площите, подлежащи на хидроизолация.

Начин на приложение
Разбъркайте добре двата компонента с бавноскоростен миксер като прибавяте прахообразния компонент към течния. NB–Еластик Сив K?STER се нанася минимум на 2 ръце с четка или мистрия. В областите, предразположени към напукване поставете Еластична мрежа K?STER в първия пласт, докато той е още пресен и го покрийте поне с още един пласт NB–Еластик K?STER. Поставете Еластична лента
К 120 K?STER в пресния първи слой при връзките стена-под и и покрийте страничните мрежовидни ивици на лентата с NB –Еластик Сив K?STER. Прясно обработените с NB–Еластик Сив K?STER повърхности да се предпазват от замръзване и дъжд до тяхното пълно изсъхване.

Разходна норма
Условия min.d слой разход брой слоеве
Почвена влага 2 мм 3.6 кг/м2 мин.2 слоя
Вода без налягане 2 мм 3.6 кг/м2 мин.2 слоя
Вода под налягане 2.5 мм 4.5 кг/м2 мин.2 слоя
Връзка вертикален-хоризонтален елемент
2 мм 3.6 кг/м2 мин.2 слоя

Почистване на инструментите
Почистват се с вода веднага след употреба.

Опаковка
33 кг комбиниран комплект
Прахообразен компонент: 25 кг торба
Течен компонент: 8 л пластмасова туба

Съхранение
В хладни, но не хладилни помещения в оригинални неразпечатани опаковки ~ 6 месеца.

Мерки за безопасност
Носете предпазни очила и ръкавици по време на работа.

Цитирани технически брошури:
K?STER Полизил TG 500 Aрт.No 4.011
K?STER Еластична лента К120 Aрт.No 11.03
K?STER Еластична мрежа Aрт.No 11.05

Горната информация е базирана на резултатите от нашите изследвания и практически опит в тази сфера. Данните от тестването са средни стойности, получени при определени условия. Правилното, ефективно и успешно приложение на нашите продукти не е предмет на нашия контрол. Апликаторът е отговорен за правилното приложение, съобразено със специфичните условия на строителния обект, както и за крайния резултат от строителния процес. Това би могло да изисква и допълнителни указания освен препоръките, дадени тук и отнасящи се за стандартни случаи. Спесификациите, направени от наши служители или представители, които се различават от съдържащите се в тази техническа карта, изискват писмено потвърждение. Валидните стандарти за тестване и полагане, технически данни и технологични правила на приложение, трябва винаги да бъдат съблюдавани. Гаранцията е валидна само по отношение на качеството на нашите продукти съгласно нашите срокове и условия, не и по отношение на тяхното ефективно и успешно полагане. Тези инструкции са технически ревизирани и отменят всички предходни варианти.
тел/факс: +359 2 929 21 34 • GSM: 0888 62 67 25 • koster_bg@abv.bg" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false; • http://www.koster-bg.com

Другият материал е ЕПДМ! Също много здрав материал! Това е единствения материал на който бих се доверил, ако ще си правя някаква хидроизолация по къщата. Системата и работи перфектно и при бани и тераси.
Ето ти линк към сайта на фирмата.

Желая ти успех! sk (49).gif
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот bat_al_a на 01 Сеп 2011 22:20

Вземи и пробвай с това :

http://www.hidroizolaciq-techna-guma.com/index.html

или

Изофлекса на Изомат. Мажеш лепиш платно отгоре, като изсъхне мажеш пак с валяка и си лепи плочките отгоре. Ползвал съм ги и като изолация за бани, върху които лепят плочки и за такива проблемни тераси и за нови тераси, върху които ще се полагат плочки.
bat_al_a
Активен потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 01 Сеп 2011 22:23

Flo написа:Ламарина поцинкована 0,5-0,7 мм колега,изрязана колкото цялата тераса/не знам колко е де,но до 7 м.не е проблем/ или от парчета с огъвки за снаждане. Залепяне на ламарината за гранитогреса със строителна полиуретанова пяна и отгоре вече замазка и нов грес. Припомням,че почти всички модели гранитогрес пият вода, освен тези изрично упоменати за външно полагане/май са само 2 модела/,които пият малко ,същото важи и за купешките циментови лепила,трябва да се чете,че стават за външно,щото и те се срещат рядко.

Фло, това с ламарината правено ли е някъде?
Дай повече информация за водонапиването на гранитогреса, че се чувствам некомфортно - до сега не бях чувал, нито пък чел за тази му особеност.
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот chapara на 01 Сеп 2011 22:48

Мислим, мислим давайте, няма да излезна както обикновенно с готов отговор.Ма това с ламарината инвеститора няма да го приеме.Отвореното време за работа е скъсено на мах.Обекта е скъпо действащ магазин,няма да имам място нито за матеряли, нито за прах ,е мамата си трака ,ако може с магическата пръчица да стане . Та ако може супер бързо,супер чисто, супер здраво и доживотна гаранция .Е такова животно няма ,освен че приказката се започва с ,ма сега нали е криза ,дай да видиме ,нещо надолу z_wsm47.gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот chapara на 01 Сеп 2011 22:58

Flo написа:Ламарина поцинкована 0,5-0,7 мм колега,изрязана колкото цялата тераса/не знам колко е де,но до 7 м.не е проблем/ или от парчета с огъвки за снаждане. Залепяне на ламарината за гранитогреса със строителна полиуретанова пяна и отгоре вече замазка и нов грес. Припомням,че почти всички модели гранитогрес пият вода, освен тези изрично упоменати за външно полагане/май са само 2 модела/,които пият малко ,същото важи и за купешките циментови лепила,трябва да се чете,че стават за външно,щото и те се срещат рядко.

Фло, не искат къртене, а нивото няма мегдан за вдигане! Ползвах един продукт ,тия дни ще ида да го видя дали се произвежда, на Изомат, двукомпонентен,получава се 3-4 мм. дебелина, взимал съм мостра ,изключително здрав, на едни обекти в Добринище.Но се полагаше в/у готова замазка,а не в/у плочи, или аз не съм се поинтересувал тогава, защото ме интересуваше за замазка.Жалко че оставих мострата на инвеститора :datz: Събирам предложения ,за да не се уакам на дърти години :? z_wsm47.gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот chapara на 01 Сеп 2011 23:04

admin написа:Дай повече информация за водонапиването на гранитогреса, че се чувствам некомфортно - до сега не бях чувал, нито пък чел за тази му особеност.

Такова съм изпълнявал , но с медна ламарина на резервоар в "Интерпред",бааааааааси преди не знам колко години, никакви битуми не помогнаха.
Но тогава строяхме РСО z_wsm47.gif ,пари бол и т.н. т.Много скъпа изработка ,която по време на криза няма кой да инвестира :D
"Чапара" Е.О.О.Д.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот Илиян Илиев™ на 02 Сеп 2011 20:33

Някъде в някой форум споменах за този продукт.

http://www.mapei.it/it-it/product-detai ... DLinea=129

Него ползвахме последно за една тераса под която има апартамент.

Нанася се на две ръце с мече или баданарка. Достатъчен е 1 час за нанасяне на втората ръка. За лепенето на плочки са достатъчни 4 часа след нанасяне на втората ръка.

Готов е за нанасяне. Минимален слой дебелина за двете ръце 0,7 милиметра. Демек ако е по-малко не е добре, ако е повече не вреди. На места при счупени плочки сложихме около 6-7 милиметра и не се спука.

Иначе досега ползвахме двукомпонентен на същата марка.

http://www.edilportale.com/prodotti/map ... _8407.html

При него си трябва бъркане. Хваща коричка много бързо, което води до изнервяне на майстора нанасящ го. Освен това се слага стъклена мрежа между двете ръце, което оскъпява допълнително от към материали и работна ръка. Освен това май са нужни поне 24 след втората ръка за слагане на плочките. Може да се маже и с мече и баданарка, но това горното е песен работа. На гъстота е малко по бозаво от латекс и е финно, като боята, а мапеластика е с фибри и си има свое мнение при нанасянето.

От няколко години ползваме двукомпонентната и досега не сме имали оплаквания. За пръв път ползваме готовата, но се очертава да ползваме само нея в бъдеще. Естествено тепърва ще видим дали ще има оплаквания, но според мен няма да има. След като изсъхне наподобява гума, огъва се и се разтяга.
Аватар
Илиян Илиев™
Активен потребител

Мнениеот academil на 02 Сеп 2011 20:37

Мнооого профешънъл ! :respekt:
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот Flo на 03 Сеп 2011 19:32

admin написа:]
Фло, това с ламарината правено ли е някъде?
Дай повече информация за водонапиването на гранитогреса, че се чувствам некомфортно - до сега не бях чувал, нито пък чел за тази му особеност.

Ламарината фигурира в наредбата за хидроизолациите,там са упоменати и изискванията към нея.Аз така съм хидроизолирал една тераса към 30 квадрата и един покрив от 170 квадрата като върху ламарината има бетон.

Повече информация за водопопивността на гранитогреса има във всеки Протокол от първоначално изпитване към Декларацията за съответствие,които съпровождат задължително строителните продукти в това число и гранитогреса. Който е на пазара с гранитогрес трябва да го предоставя тоя документ.Гранитогреса има две качества на водопопивност :< 3% и 10%>. Например AISPAGREX екструдирани керамични плочки/глазиран гранитогрес/ е с водопоглъщаемост Е : < и равно на 3% . Тука трябва да уточним,че тия проценти са части от водата ,която е използвана при изпитването,т.е колко % е изпил греса от воден стълб с определен диаметър и височина .
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот Стилиян Лукаров на 03 Сеп 2011 20:42

Това за ламарината предполагам, че е възможно само с дебел пласт бетон или замазка отгоре.
Що се отнася до греса съм останал с впечатление, че той на практика не поема вода. Теоритично обаче, ако за други подобни материали поемането се определя примерно 0,1%, то при греса е нещо като 0,001%. Това е извод след диалог с колега - досега не съм се интересувал по въпроса и съм приемал по "дифоулт", че гранитогреса има водопопиваемост 0. Ще потърся някъде техническа карта за грес, за да видя какво пише.
JC-ThankYou.gif за информацията.
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот Илиян Илиев™ на 03 Сеп 2011 23:48

Нали всички се сещаме, че не е важна попивателността на греса, а на неговата фуга и от тук, това което е под самия грес?
Аватар
Илиян Илиев™
Активен потребител

Мнениеот chapara на 06 Сеп 2011 00:21

Видим,слушамммммммм, да минат почивните дни. z_wsm47.gif Утре отивам на оглед z_wsm47.gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот pipi на 06 Сеп 2011 21:54

Здравейте, бихте ли ми дали идея как да направя под в мазе, за да се пригоди за живеене. В момента е само пръст, понякога се появява и влага.
pipi

Следваща

Назад към Хидроизолация