Хидроизолация на къща

Re: Хидроизолация на къща

Мнениеот nikitheflame на 07 Фев 2012 21:38

Бих искал да взема отношение по темата...
Тази кристализираща хидроизолираща замазка по-добра ли еот онази, която се нанася с баданарка?
Аз имам питане за един общ казус, относно хидроизолиране на мазета против проникване на вода при проливни дъждове.
Значи може да се положи шприц от флексово лепило, да се изчака да изсъхне, после да се нанесе на две ръце хидроизолация, на пода и на стените на височина около 1,5 метра (напр.) от пода, след което да се направи бетонна кора с армировъчна мрежа по стените и пода, като дебелината на кората около стените да е около 5-8 см, а на пода да е 6-10 см, в зависимост от наличната настилка до момента. Така хидроизолацията попада между два устойчиви слоя - зида на мазето и новия бетонен обсад. Това е чисто моя хипотетична теория, която може да бъде коментирана по-професионално, и да се даде мнение дали е добра идеята, или има недопустими недостатъци, или ако е добра, да се предложат промени или подобрения.
Другия вариант е външен дренажен обсад около зида на къщата, които не ми е ясно как се прави и как действа, като моля да се коментира подробно този вариант.
Домашни строителни ремонти в Хасково и региона - 0894 61 94 38, 0889 23 80 81
http://vbox7.com/play:395fdb68
Аватар
nikitheflame
Консултант

Мнениеот IJAN на 08 Фев 2012 16:24

Тука много се коментира дренажа като решение ,но при високи подпочвени води с налягане дренажа няма да реши проблема с наводняване на мазетата.Ето тук един клип показва много добре какви проблеми възникват при високи подпочвени води.
http://www.youtube.com/watch?v=SnhOEUXG ... re=related
Тогава влиза като решение химията отвътре-като хидроизолацията с кристализация,но понякога и тя не решава проблема-след като се вземат такива мерки като тези на този клип
http://www.youtube.com/watch?v=k2XGZDgQ ... re=related
Това последното като изпълнение надали някой ще го хареса.Интересно ми е като потърпевш дали има система която да реши проблема с високите подпочвени води при положение че има дренаж.
Аватар
IJAN
Активен потребител

Мнениеот Flo на 08 Фев 2012 17:13

IJAN написа:Интересно ми е като потърпевш дали има система която да реши проблема с високите подпочвени води при положение че има дренаж.

Ами проблема с високите подпочвени води се решава лесно преди строежа.Например холандския начин е долната,част на къщата да представлява реално корпус на армоциментен плавателен съд.Във Варна в близкото минало имаше цех за плавателни съдове от армиран бетон,а доскоро и се строяха яхти от армоцимент,т.е. бетона плава и не пуска вода.Сега съвременните машини за торкет бетон дават добра възможност изкопа с мазата да се торкетира с водоотвлъскаща добавка и армира с два три слоя мрежа с поне 3 размера на окото по технологията на армоцимента и дебелина на слоя към 3 сантиметра.После може да се хидроизолира с рулонна битумна хидроизолация,която да служи за оставащ кофраж и после да се изливат основите.Така въпроса с капилярната влага или пък теча в мазата се решава кардинално.Но това още в началото на строежа.Обикновенно въпроса с хидроизолацията ни се явява отпосле и решаването му е много трудно.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот IJAN на 08 Фев 2012 17:51

Flo съгласен съм с всичко което каза-обаче къщата е построена вече и то преди 30 години.Затова питането ми е какво е решението при тези обстоятелства?Другото което е като въпрос-кое повече ще уврежда основите -при запечатване отвътре с хидроизолации или както е на 2 клип -с поставяне на отводнителни канали и съответното изхвърляне на водата?
Аватар
IJAN
Активен потребител

Мнениеот gidik на 08 Фев 2012 18:59

Фло, абсолютно точно, вярно и кардинално е твоето решение при нов строеж, НО ОБАЧЕ "модерното" ни строителство във Варна изключва от практиката тези процедури. Цената не е малка. После ни начупват телефоните да ни звънят и викат ела да видиш какъв ми е проблема в мазето. Да ти кажа за един такъв случай. Има една офис сграда на ул. Дунав до OMV (жп гара), със стъклена фасада е. Когато изкопаха дупката за основите, се вдигна 1,5 м воден стълб. Казах си това е моето място, ще преборя инвеститора. Да, но ядец. Шефа на фирмата не искаше и да чуе за ХИ в основите. Щял да слага добавка за водоплътност в бетона. Всичките ми опити да го вразумя да размисли се оказаха напразно. След като вече бяха на довършителни работи, шефа на фирмата ми звъни: "Имам проблем на обекта. Ела да го разрешим" Като влязохме в подземието какво да ти кажа, незнам. Можеш мини ВЕЦ да инсталираш. Естествено решението беше дренаж отвън и .... мигновено брадясване на управителя. Ново разкопаване на основите не беше приоритет. Това пак било много пари. Нещо отвътре да направим ама и гаранции да му дадем. ОК казвам, гаранция ще ти дам когато изровиш сградата отвън и там направим ХИ. Магьосникът (моя милост) си беше загубил магическата пръчка и го оставих да си чупи главата. Можех да му направя инжектиране в пукнатините, но това не дава гаранции, че няма да избие от друго място.
Такива примери колкото щеш във Варна
Сървис Индъстри ЕООД
gidik.si@gmail.com"
+359898577152 Радослав Чичев
Индустриални подови настилки. Саморазливни замазки. Шлайфане, полиране и импрегниране на подове от бетон, мрамор и гранит. Маркировка. Хидроизолации. Инжектиране на смоли в стоманобетонни конструкции.
Аватар
gidik
СМР
СМР

Мнениеот Flo на 08 Фев 2012 19:56

Дай да видим можем ли да даден някаква насока на колегата IJAN. Мисля с известна условност в методиката,че първо трябва да се определи произхода на водата в мазата,дали е висока подпочвена вода или е от покрива при дефекти във водосбора и отвеждането на водата. Тя е следната: с рН метър ,лентичка се замерва рН на водата ,и ако показанията са доста по- различни от 7 ,да речем 6,5 или 7,5 с известна доза увереност може да се каже за подпочвена вода ,ако е близо до 7 става въпрос за дъждовни води.Тъй като обратния насип обикновено е без хумусен състав и с доста строителни отпадъци,то дъждовната вода в близост до къщата може да се очаква и да е около неутралния спектър и така да прониква през основите.Това определяне на активната реакция /РН/ на водата може да даде насоки и за понататъчното мероприятие по хидроизолирането. И в двата случая без копане отвън няма да се мине.Ако е подпочвена вода освен външното хидроизолиране трябва да се нанесе лепена рулонна битумна хидроизолация на пода с подгъв нависоко до кота терен и да се залее с бетон 7-10 см. с добавка за водоплътност ,а стените дасе измажат с разните му хидроизолационни мазилки.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот IJAN на 08 Фев 2012 20:49

Благодаря Flo.Значи има дренаж външен,бетонни пътеки около къщата,заустване на улуците в канализацията.Определено е висока подпочвена вода. Наблудавал съм как прониква през бетона на пода-като начало образува мокри петна през които по малко започва да избива вода.По големия проблем е снадката под стена -от там си тече направо.Изливани са по различно време явно и от там е проблема.Стените са сухи иначе и през тях не минава вода.Това се получава 1-2 пъти в годината и то при продължителни дъждове-но за сметка на това водата стига до 80см от пода.През останалото време на годината е сухо-няма влага даже.
Аватар
IJAN
Активен потребител

Мнениеот gidik на 08 Фев 2012 21:14

Според мен не можеш да се довериш на тест за pH само на избилите води поради факта, че преминават през бетонна стена, а това непременно ще промени действителната ситуазия спрямо отвъншната страна на стените. Имам в предвид, че бетоновите елементи са силно алкални и при контакт с „кисела” вода ще настъпи неутрализация на киселинноста й. За целта трябва да се копае отвън и да се вземат проби за pH, да се дебнат дъждовете и да се замерва и тяхното pH. Чак след това, на база тези 3 резултата, може да се направи някакво заключение, но каквото и да е то, най-доброто решение е разкопаване околовъст на къщата ХИ по стената отвън и изпълнение като по учебник на дренажна система с подложка от чакъл, пясък, дренажна тръба с геотекстил, пак пясък и чакъл, и обратен насип само от пресята пръст или пясък, но в никакъв случай камънаци и остатъци от строежа. Да не пропусна дренажната тръбансе свързва с канализацията или далече и дълбоко направен резервоар за събиране на дъждовна вода за напояване, но и той трябва да е свързан с канализацията при евентуално препълване. Не можеш да знаеш какво е pH-то на почвата в района на дадена къща. Виж тази карта на киселинността на почвата в бг http://www.agrobiostim.com/bulgaria/pad ... p_2_bg.htm
Да ти оговоря на питането, IJAN: водите в основата на една сграда са пагубни, независимо дали са високи подпочвени или повърхностни. Задължително трябва да бъдат отведени далече от сградата. Най добре в канализацията. Някои градове имат две паралелни канализации: една за битова мръсна вода и друга за дъждовни и повърхностни води. IJAN, погледни мухлясването дали е черно или кафяво на цвят. Оттук може да се определи дали е теч или конденз по стените. Това е важно да се знае. Кафяво мухлясване говори за теч, а черното е конденз, Но имай в предвид, че всичко почернява. При теча смо в началото мухлясването има кафеникав вид.
Докато напиша всичко това, IJAN ти си отговорил, но все пак го пускам. За да има проблем с течове в сутерена при наличие на дренаж, нещо не е направено правилно. Има варианти с инжектиране на смоли в пукнатини и сухи фуги за спиране на течове, но това е ремонт на парче Запушваш тук, а утре избива оттам. За да имаш теч, дренажът нещо не сработва. Проверявал ли си дали се изхвърля вода от дренажа след дъжд? Може да е затлачен и действието му да е слабо. Ако е така, не искам да те разочаровам, но те чака велика гимнастика.
Сървис Индъстри ЕООД
gidik.si@gmail.com"
Индустриални подови настилки. Саморазливни замазки. Шлайфане, полиране и импрегниране на подове от бетон, мрамор и гранит. Маркировка. Хидроизолации. Инжектиране на смоли в стоманобетонни конструкции.
Аватар
gidik
СМР
СМР

Мнениеот IJAN на 08 Фев 2012 21:29

Сигорен съм на 100 % че е от висока подпочвена вода с голямо налягане.Дренаж има-не е задръстен ,но той може да реши проблема само частично.Затова през стените не минава вода.Миналата година над мен на съседа на който басейна му е в двора,излят е от бетон и арматура-вярно не е голям-около 2-3м2- подпочвената вода го беше повдигнама с около 10см от земята.Иначе няма мухъл или нещо подобно.
Аватар
IJAN
Активен потребител

Мнениеот Flo на 08 Фев 2012 21:32

Аз в смисъла на подпочвена вода влагам понятието висока подземна вода.Нивото и се повишава при валежи.Ами имаш късмет,че през сухия сезон не влиза в мазата.Какво може да се направи поне отвътре като начало писах по-горе. Правиш един холкер долу в основанието на стените,така,че после като лепиш битумната изолация да прави лек завой подгъва нагоре да не е на 90 градуса ,лепиш си хидрото и отгоре едно бетонче.Ако не ти е много голяма площа на мазата,може два пласта рулонна бетумна хидроизолация на кръст да налепиш.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот IJAN на 08 Фев 2012 21:39

Холкера от цимент и пясък в съотношение 1/1-дали ще е удачно.Иначе за сухия сезон-даже и сега е сухо навсякъде-но като вали2-3 дена непрекъснато явно тогава се вдига нивото-на около 1км има планинска река -вярно малка е-но дали има отношение към високите подпочвени води-не знам.
Аватар
IJAN
Активен потребител

Мнениеот Flo на 08 Фев 2012 21:47

IJAN написа:Холкера от цимент и пясък в съотношение 1/1-дали ще е удачно.Иначе за сухия сезон-даже и сега е сухо навсякъде-но като вали2-3 дена непрекъснато явно тогава се вдига нивото-на около 1км има планинска река -вярно малка е-но дали има отношение към високите подпочвени води-не знам.

То холкера е колкото да не ти се пречупи битумното руло като го подгъваш нагоре и загряваш с пърлячката.Може да му сложиш и С 200 в разтвора за холкера.Аз правя така: 1кг.С200,1,5 л.вода,3 кг цимент ,разбърквам с дрелката и слагам пясък на око за да си регулирам консистенцията,понякога пясъка е колкото цимента.Една идея водно стъкло в разтвора силно ускорява втвърдяването.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот IJAN на 08 Фев 2012 21:56

Блгодаря Фло за рецептата.Ще пробваме с нея за холкера.Иначе дали е удачно самия холкер да се обмазва с някаква течна хидроизолация.Какво ти е мнението за фибран на пода и отгоре бетон с добавки за водоплътност.
Аватар
IJAN
Активен потребител

Мнениеот gidik на 08 Фев 2012 21:58

IJAN написа:на около 1км има планинска река -вярно малка е-но дали има отношение към високите подпочвени води-не знам.

Възможно е да има, но не е задължително. Моята къща е на 1,5 км от река и откакто й падна нивото водния стълб на подпочвените води се намали с близо 4 метра. При моя случай обаче става въпрос за средното течение на една река.

Това, че къщата ти има дренаж и въпреки това избиват води в сутерена означава, че нещо не е наред с дренажа и водата избира пукнатините в стени и под като по-малко съпротивление. Запомни това водата е като тока търси най-малкото съпротивление и избива оттам. Тя не е глупава като нас инженерите и шега с нея не бива. Не мога да се съглася с теб, че имаш работещ дренаж и мазето ти се наводнява. Нещо не е наред. Дебита на дренажа например или нещо друго. Можеш ли да опишеш стъпка по стъпка как е изпълнен този дренаж и на какво ниво е поставен спрямо пода на сутерена?
Сървис Индъстри ЕООД
gidik.si@gmail.com"
Аватар
gidik
СМР
СМР

Мнениеот Flo на 08 Фев 2012 22:08

IJAN написа:Блгодаря Фло за рецептата.Ще пробваме с нея за холкера.Иначе дали е удачно самия холкер да се обмазва с някаква течна хидроизолация.Какво ти е мнението за фибран на пода и отгоре бетон с добавки за водоплътност.

Фибрана не е хидроизолация.Може да се сложи върху битумната хидроизолация и тогава да се затисне с бетон. Обаче аз имам друго мнение за фибрана там,че не е нужен. Не знам колко ти е дълбоко мазето, но от пода му би трябвало да излизат нагоре едни 12 градуса геотермална температура,което прави температурния режим постоянен. или с други думи няма смисъл да слагаш фибран на пода на мазата ,ако не сложиш такъв и по стените.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

ПредишнаСледваща

Назад към Хидроизолация