Трайност (живот) на покривни материали!

Трайност (живот) на покривни материали!

Мнениеот професионал на 16 Сеп 2012 23:01

Колеги, пускам темата провокиран от един оглед на който ходих тия дни.Става въпрос за стар наш клиент,на когото сме му правили подпорни стени в двора и сега има нужда от капитален ремонт на покрива - смяна на битумните керемиди с керамични или метални (например Ондустийл )!Причината е тотално изчерпания ресурс на битумките за едва 12 години!(като проблема е от поне 2-3 г.)Като се има предвид, че клиента не е скъперник и е купувал най-доброто на пазара към онзи момент, този период на мен ми се вижда мноого кратък - досега винаги съм мислел, че твърденията за 10 годишния живот на битумните керемиди са плод на нелоялна конкуренция, но уви...Като капак на всичко отгоре, пластмасовите олуци така са "изгорели" от слънцето, че са се разцепили по дължина и на места са надупчени от градушка! a (12).gifЕто някои снимки които показват състоянието на битумките:
55.jpg
56.jpg
57.jpg
58.jpg
Снимките са от различни скатове и различни модели битумни керемиди, като единствената зависимост, която открих е, че пораженията са по-големи на по-южните скатове - което е нормално според мен.
    П.П.
В тази тема можем да споделим наблюденията си за най-различни покривни материали - удържали или не проверката на времето, или поне дали са изкарали гаранционния си срок!
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Ако човек обича занаята си,резултатите никога не закъсняват!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Re: Трайност (живот) на покривни материали!

Мнениеот yaneff82 на 17 Сеп 2012 18:37

Те гаранцията повечето си я изкарват , ама винаги съм се чудил на колеги които дават 15 г гаранция на покрив направен с вид битум -несериозно е .
Не харесвам пластмасови улуци ,избеляват ,стават чупливи но пък са лесно за монтаж.Аз на клиентите винаги им препоръчвам поцинковани , било то по трудоемко за монтаж Има едни пластмасови Чешки ама от към цена не се барат /като лайнян вестник на драки са / иначе им дават 30 г гаранция .
Винаги когато правя покрив и подписвам гаранция и договор искам от склада сертификат за материала с гаранция за него и го прикрепям към гаранцията.
Сега правя голям покрив на блок с два пласта изолация ,гаранция за труд 5 г на материалите 10г толкова дават от завода .Бордовете ги обличам с поцинкована ламарина 0,55 мм гаранция от мене 5 г от завода 20 г

Тези битумни керемиди като ги гледам са си изгубили еластичноста тоест изгорели са от слънцето и гаранцията им е минала , че те ако бяха вечни ще умрем от глад Laie_67.gif .
Монтаж на гипсокартон - снимки http://www.yaneff82.snimka.bg

Страницата ми в фейсбук - https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D ... 422?ref=hl
Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот santaclash на 17 Сеп 2012 19:43

Могат и 20 да изкарат.Но битумен покрив задължително се проверява на две години, в области с по-топъл климат-всяка година.Това ще рече, че веднъж в годината (най-добре сега по това време,когато е минал сезонът на градушките и не са доши още есенните дъждове), някой трябва да се качи на покрива и да прегледа за повреди.
При навременна смяна на повредените части, животът на такъв покрив наистина може спокойно да се закръгли на поне 15 години, без собственикът да трябва да прави значителни вложения в ремонта му.Тук-там някоя повредена керемида за смяна

Причината това никой да не го прави у нас е, че хората от десетилетия са свикнали с керамиката.Сменяш като потече.Ама не като прокапе,а когато нещата станат вече съвсем да няма на къде.Съвременните технологии не позволяват такова отношение.То и за керамиката е валидно...Още има хора,дето не възприемат сериозно постановката,че бетонови керемиди трябва периодично да се боядисват.Животът им се удължава с пъти.Ама не...слага се...и до там.
С керамичните е същото.Редят майсторите един перфектен,изпънат отвсякъде покрив,замазват капаците и..."дим да ги няма".И понеже вече всеки има компютър, човекът отваря нета, вижда снимка на същия покрив и....я...ама той не е съвсем същият.Този от снимката един такъв с равномерен цвят,с отблясъци...пък неговият в 5 различни цвята (защото е случил примерно в доставката до неговия обект да има керемиди от три различни партиди)...И така се раждат легендите за "майсторите на запад"...които работят със същите керемиди.

Непознаване на технологията, казано с две думи.Боро например имат чудесна боя за керемиди.Защо не се ползва...нямам идея...Тя вярно,че е към 100 лева голямата бака,ама с тая бака се минават на две ръце около 100 квадрата.Ново боядисване...след 4-5 години.Но не се прави.
santaclash
Активен потребител

Мнениеот професионал на 17 Сеп 2012 22:53

santaclash написа:Но битумен покрив задължително се проверява на две години, в области с по-топъл климат-всяка година.Това ще рече, че веднъж в годината (най-добре сега по това време,когато е минал сезонът на градушките и не са доши още есенните дъждове), някой трябва да се качи на покрива и да прегледа за повреди.
Колега, ми то така живота му е не 20 години, а вечен!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот santaclash на 18 Сеп 2012 00:26

Вечен няма да е.Каквото и да го правиш-горна граница около 20-25 години преди пълна замяна.Това е при някакви оптимални условия.Горещо лято,градушки...периодът отива наполовина.Ограничения на материала-няма как да се надскочат.В един момент стават ронливи-разпадат се и..до там.
santaclash
Активен потребител

Мнениеот професионал на 18 Сеп 2012 22:24

santaclash написа:Каквото и да го правиш-горна граница около 20-25 години преди пълна замяна.Това е при някакви оптимални условия.Горещо лято,градушки...периодът отива наполовина.Ограничения на материала-няма как да се надскочат.В един момент стават ронливи-разпадат се и..до там.
Ами колега нали и аз това казвам - ти май не четеш внимателно!Какъв е смисъла всяка година да кърпиш (иначе новия покрив) и пак да го докараш до 12 години (това е половината на 25), колкото ще изкара и без поддръжка?Според мен ако един покрив има нужда от профилактика всяка година, значи нещо в него не е както трябва!Гаранцията нали затова е гаранция - през този период фирмата ти гарантира устойчивост на покритието - ако на 3-4-5 година (при 10 годишен гаранционен период), ти имаш нужда от профилактика (подмяна) на елементи значи не са изпълнени гаранционни условия!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот santaclash на 18 Сеп 2012 23:38

Този спор е безсмислен-естествено,че от тая гледна точка стоят така нещата.
Но се загледах пак в снимките и ми стана интересно...вентилацията на този повреденият покрив как е изпълнена?
santaclash
Активен потребител

Мнениеот професионал на 19 Сеп 2012 19:51

Няма вентилация!!!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот santaclash на 19 Сеп 2012 21:51

Вентилацията е абсолютно задължителна за покрив с битумни керемиди.Който ги е полагал,в случая не е спазил правилата за монтажа.На точно тази мисъл ме наведоха снимките на дългите пукнатини.
На невентилиран покрив нито един производител на битумни керемиди не дава пълната гаранция на материала,а най често изобщо няма такава.
За пример-указанията за монтаж на Ондулин...едно доказано име при този вид продукти:
http://www.onduline.com/bg//files/docs/1341594634.pdf

Без вентилация животът на битумните керемиди се намалява драстично.
santaclash
Активен потребител

Мнениеот професионал на 19 Сеп 2012 22:37

Да,вярно е че е задължителна, но аз не виждам какво е отношението и към "остаряването" на материала - той е изгубил абсолютно всякаква еластичност и се чупи като вафла - от липсата на вентилация страдат дървената конструкция и помещенията отдолу, заради конденза, но битумните керемиди са отвън и липсата на вентилация не би трябвало да ги компроментира като материал! :?
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот santaclash на 20 Сеп 2012 01:02

Тотално ги компрометира.Прегряват.Това води до намаляване на циклите топло-студено,което са сметнати да издържат,слепване,на следващия цикъл слепените керемиди не могат да поемат разширението и се получават прокъсвания-видими пукнатини.
През лятото въздухът отнема значителна част от топлината на покрива,а зимата освен да изнася влагата,върши и още една работа-внася под покривната конструкция леко загрят въздух,спомагайки за равномерно снеготопене,без образуване на лед.Все пак в нашия климатичен регион,през светлата част от денонощието, преобладават положителните температури на въздуха.Без вентилация този ресурс остава неизползван и закономерно идват проблемите с влагата под керемидите.Битумът е органичен материал-влагата е фактор който си го уврежда бавно,но сигурно.
santaclash
Активен потребител

Мнениеот yaneff82 на 20 Сеп 2012 07:32

Под тях какво има ОСБ,десчена ламперия или нещо друго ? Само не ми казвай че е ламперия ,че тази пукнатина ми изглежда като от движение на основата на керемидите ,не ми се вярва тази пукнатина да е от лоша вентилация или липсата на такава ,другите щети е възможно да са от това , но не и пукнатината. Има ли първи пласт изолация под тях?

Страницата ми в фейсбук - https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D ... 422?ref=hl
Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот професионал на 20 Сеп 2012 16:13

Под първите две не знам какво има - това е от градинската барака, а под битумките от вторите снимки (те са от къщата), е ламперия.
santaclash
Благодаря за разяснението!Логично е !
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот yaneff82 на 20 Сеп 2012 18:20

Ламперията е другото логично обяснение.

Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот santaclash на 20 Сеп 2012 19:11

Не мога да го открия в нета...имаше едно клипче,на което се вижда как проверяват температурата на две конструкции,покрити с битумни керемиди,лятото.Едната е вентилирана,другата не.Невентилираната беше по-топла с около 30 градуса.Конструкцията на вентилираната беше съвсем проста (нещо такова: http://www.alcespostandbeam.com/SIPs/ve ... lation.htm).В САЩ първите опити за създаване на покривен материал на основата на битум датират още от преди Първата световна.Някъде по време на Втората световна пък е създаден първият стандарт за покривна вентилация, който фиксира съотношението размер на отворите за вентилация (горни+долни)/площ на покрива на 1:300.До ден днешен това е най-често ползваният стандарт.Някаква "средна хубост",която върши работа.Има местни регулации и там вече нещата варират от 1:100 до...1:600 май беше най-голямото съотношение.У нас,естествено,такова животно нЕма.Няма и да е появи.
Топлопроводните качества на битума са доста добри...те на всичките петролни деривати са повече от прилични...та като вземе някой да ти говори за топлоизолация на база петрол...имай едно наум,че или знае малко,или не му е съвсем чиста работата :)
Чудесно си проверждат топлината в дълбочина и имат нужда от охлаждане.Маслото в двигателя е много сходно по тази си характеристика с битума.Една доста "пещерняшка" аналогия за хората,свикнали да работят с точни числа и прецизни сметки,но за случая ми се струва достатъчно точна.
santaclash
Активен потребител

Следваща

Назад към Покрив