Изграждане и оразмеряване на покриви - теория

Re: Изграждане и оразмеряване на покриви - теория

Мнениеот love_idol на 27 Мар 2011 12:29

Наистина много добро форумче браво!
love_idol

Мнениеот batman на 10 Апр 2011 09:34

Виждам че съм позакъснял, но все пак ако не си почнал Momch, съветвам те да преосмислиш идеята си и да въведеш някои корекции.
1.Според мен не е добре, че навеса ти е едноскатен. Предлагам отпред на пуснеш малък(къс) скат, но ще ти е като бранник!
2. Наклона на ската ти ми се стори твърде голям. При силен вятър ще стане като "платно".
3. Не видях да си предвидил отводняването. Навеса е твърде дълъг, а не си сметнал количеството вода което трябва да се отведе и къде?
4. Клещи трябва да имаш, но прецени къде да ги поставиш!
5. При къта за отдих си прекъснал втория ред столица - незнайно защо? Не забравяй, че освен на вятър, за отводняване, покрива се оразмерява и за сняг(а ако е мокър снега...)! А той тежи много! Последните години се завиши норматива при който се изчислява!
batman
Активист

Мнениеот Momch на 11 Апр 2011 10:23

Изображение003.JPG
PIC_0026.JPG
1.doc
PIC_0026.JPG
Здравей probcho sk (43).gif

Не си позъкъснал със съветите. Не съм го почнал още този навес. Благодарение на форума (и други подобни) идеята се „поизбистри”и доби почти окончателен вид.
1.Да навеса няма да е толкова едноскатен – виж снимка 26 и другата триизмерна фигура.
2.Наклона не е голям- точно според нормите 15 градуса наклон.
3.От задна страна (тя е откъм улица-черен път) ще има улук за събиране на водата и отвеждането и –виж сега съществуващото положение-снимка 003 и 8
4. Клещите ще има ... виж PDF-а (дано се отваря)
5.При къта за отдих...не съм прекъснал втория ред столица. Там на втория ред липсва стълб. Това не значи обаче , че няма да има столица. Ще има но ще бъдат 2 бр. Метални. Идеята е в този кът за отдих да се получи едно пространство 5 на 5 м. В което когато се „моташ” да няма какво да ти пречи.... да може да поставиш спокойно маса по средата със канапета или столове около нея.

6.До към края на април трябва да си направя справка какви документи ще ми искат в общината като разрешително и когато са готови (разрешителните) може би ще пристъпя към построяването. До тогава... може още нещо леко да „мръдне”....

PIC_0026.JPG
1.doc
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Momch
Потребител

Мнениеот Momch на 11 Апр 2011 10:35

okon4_variant.pdf
Трябва да кликнеш върху 1.doc и ще видиш друга вариация на триизмерно изображение.... sk (43).gif
Благодаря за препоръките... sk (43).gif
Очаквам още.... всякакви мнения...но моля Ви не ми обръщайте "генералния план" в противоположна посока. Приемам препоръки за начините на сглобка на стълбове, столици, ребра.... sk (43).gif
Momch
Потребител

Мнениеот Momch на 11 Апр 2011 12:24

И ...ето на тези чертежчета се вижда до известна степен КЛЕЩИТЕ.
Momch
Потребител

Мнениеот Momch на 14 Апр 2011 13:12

probcho Леко ме накара да се замисля за....
2. Наклона на ската ти ми се стори твърде голям. При силен вятър ще стане като "платно". sk (43).gif
Не голям.Дори май е малък. Теорията сочи, че: За обикновени керамични керемиди, наклона е желателно да бъде 40%, т.е. 40см на метър.(при мен е 15 градуса = 30%) Керемидите могат да се наредят при всякакъв наклон, но при по-малък от 40% при дъжд вятъра набутва водата обратно и подлизва под керемидите. В същност за повече конкретност за всички, които се интересуват, искам да уточня, че попаднах на добра информация. Наклонът се компенсира от застъпването на керемидите. При наклон от 17 до 25 градуса разстоянието между летвите, на които се коват керемидите, е 31.5 см. т. е. припокриването е по-голямо. Ако наклонът е 25-30 градуса, разстоянието е 33см. Това пише в книгите.(това не са мой открития). Темата най – подробно е разгледана тук: http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=20200 sk (49).gif
Momch
Потребител

Мнениеот batman на 17 Апр 2011 18:54

Не знам...
Не съм специалист! Но това, на което се опираш се отнася за двускатен или четирискатен покрив (т.е. затворени) докато твоя е едноскатен и на всичкото отгоре е и отворен. Сега ако знаеш и розата на ветровете при твоя двор каква е ще разбереш дали което ти казвам е вярно. Хубаво е да се има на предвид и това че вятъра, както действа отгоре при тебе ще действа и от долу... Потърси специалист и да се мине по нормалния ред...
Успех!
batman
Активист

Мнениеот IvanR на 18 Апр 2011 13:03

Здравейте, прочетох темата "на един дъх" и реших да напиша нещо.
За изчисляване на стр. к-ции съществува "Наредба за основните положения за проектиране на к-циите на строежите и въздействията върху тях"-според Наредбата:
За изчисляване на усилията, к-цията се натоварва с:
1.Собствено тегло
2.Сняг-според района
3.Вятър-според района/действа в хориз. и верт. направление/
4.Земетръс-според района,почвата,вида на сградата и категорията строеж по ЗУТ
В случая няма други товари.
Тези натоварвания се редуцират с коефициенти на натоварване и съчетание. Следва статическо изчисляване на к-цията и намиране на екстремните стойности на усилията във всеки елемент.Сега оразмеряване с тези усилия според "Норми за проектиране на дървени и пластмасови к-ции". Оразмеряват се и фундаментите.
След всички тези "глупости"- първа копка и КАСА БИРА!!!!
IvanR
Активен потребител

Мнениеот Momch на 25 Май 2011 11:00

PIC_0029.JPG
PIC_0027.JPG
PIC_0026.JPG
PIC_0025.JPG
PIC_0024.JPG
PIC_0023.JPG
PIC_0021.JPG
PIC_0020.JPG
PIC_0022.JPG

Здравейте на всички.
Спряхте я нещо тази готинска тема за „Изграждане и оразмеряване на покриви - теория”
Не съм го почнал още този мой навес поради метереологичните особености до скоро (лошото време).Оказа се също, че 100 % сух дървен материал не се намира от раз.
Тук ясно се виждат и "клещите".
Но в собствена подкрепа и за оборване на песимистичните изказвания до тук, вижте един готов подобен навес като моя (дори още по мащабен). Готински направен, много просто и обикновено. sk (43).gif
Някой дето ме убеждаваха до сега „.... натоварвания ...усилия... няма да ми издържи конструкцията...„ със сигурност не са прави. :D
(не знам защо някои снимки се дублираха)
Momch
Потребител

Мнениеот ctef60 на 03 Юни 2011 13:03

Добре си се захванал да обмислиш предварително всичко.
Съветите са единствено за да те предпазят от възможни грешки.
Сега, хубаво си показал този последния навес. Но без да съм специалист, така като го гледам, напречните разстояния м-у поповете не са малки. Не се вижда с какво е покрит, но предполагам, а и според наклона му, че е битум, който е доста по-лек от керемиди, както ти смяташ да ползваш. Имай го едно на ум и не се подвеждай по големите отстояния.
Друго, наклоните които гониш. Норматива за керемиди е 20гр. а и малко отгоре.
Тая работа с рзстоянията м-у летвите под керемидите, нещо не ми станя много ясна. Как така при един наклон разстоянието ще е едно, а при друг друго, след като керемидите си имат глъб-зъб и се "закопчват" една за друга? Освен разбира се да имаш предвид турски керемиди, които наистина може да се застъпват различно, според условията.
ctef60
Потребител

Мнениеот ctef60 на 03 Юни 2011 13:31

batsande написа:Продава ли се такъв покривен транспортир или може и се направи и с подръчни средства.Не съм виждал по магазините

Точно такъв транспортир, като в PDFа не съм срещал, но има подобни. Това което съм намирал у нас ми се струва доста скъпо. Но в Ebay ето това се намира на приемлива цена. Най-ниската цена на която съм попадал, излиза около 25 лв. с доставката от Англия. Както е видно, уреда освен транспортир има и прав и 45гр. ъгъл с нивелир, а и ъглополвяща с която може да се намира бързо и лесно център на окръжност. Тъси се "PROTRACTOR".
protractor.JPG

Става разбира се и като си изработите и шаблон с наклона на съответния покрив.
ctef60
Потребител

Мнениеот jimi на 19 Окт 2011 22:23

айде и аз да издам жабарските покриви какви са

Изображение

Изображение

както са основите така плана го дава и покрива да е със същите трегери

Изображение
jimi
Потребител

Мнениеот darina_g на 05 Апр 2012 09:35

eто и малко материали с теория и от мен. Надявам се да ви е полезна информацията, събрана от различни учебници и написана от доц. д-р инж. Красимир Ениманев - Сградостроителство и архитектура
darina_g
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 05 Апр 2012 20:54

Благодаря за файла! a (84).gif
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот darina_g на 06 Апр 2012 08:57

за нищо...за теория поне мога да допълвам и помагам, за практиката обаче - се информирам от форума :D
darina_g
Потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Покрив