Изграждане и оразмеряване на покриви - теория

Re: Изграждане и оразмеряване на покриви - теория

Мнениеот batsande на 02 Фев 2011 22:19

Продава ли се такъв покривен транспортир или може и се направи и с подръчни средства.Не съм виждал по магазините
Изкопни дейности, строителна механизация под наем, товарни превози
тел. 0894 367 119
0879 926 725
batsande
Потребител

Мнениеот Momch на 17 Фев 2011 13:17

sk (43).gif
Здравейте на майсторите.... sk (43).gif
Много "постно" до тук по темата....
Аз нямам претенциите да бъда майстор и специалист по темата но искам да направя опита да се включа със теория по въпроса и със една практическа закачка.От отговорите на някои от вас ако се включат ще проличи майсторлъка , а четящите ще се понаучат.
1.Разгледайте темата:Тема: Дървени покриви и покривни и конструкции намираща се на следния линк:
http://www.offroad-bulgaria.com/showthr ... 436&page=1 (за тези от вас който вече не са били там)
Няма смисъл да плагиатствам и да ви преразказвам неща от тази тема.Там обаче има с тонове повече информация не само по теорията ,а и от практиката.
Сега и за задачката sk (43).gif
Направил съм си малко проектче за навес.... но нещо не мога да си го харесам и да си гласувам доверие. Моля помогнете с мнение и конкретика. Надявам се от добрите отговори и останалите да понаучат нещо.
Питанията ми ще се базират на модел на конструкцията. И тези дни ще добавя при необходимост чертежи.
Модела на навес е в два варианта:
Първи вариант дължина – L-1160 см., и ширина –В-400 см. и височина отпред-Н-350 см. Височина отзад-Н-220 см.
Втори вариант дължина – L-1160 см., и ширина –В-500 см. и височина отпред-Н-380 см. Височина отзад-Н-220 см.

Предназначение:
1.В лявата му част – гаражна клетка;
2. Веднага след нея - багажно и инвентарно помещение
3.Кът за отдих и почивка със камина. (ще се опитам да пеиствам нещо на което искам да прилича)
1 и 2 ще са затворени помещения, а 3 ще е затворено от три страни и отворено отпред

Въпросите са:
1. Стълбовете (поповете) могат да бъдат в два варианта:
За съжаление снимките които исках да кача са с голям размер и за сега не мога.... но може да ги видите на http://www.offroad-bulgaria.com/showthr ... 436&page=5
- Първи вариант 6 бр. през 232 см.
- Втори вариант 5 бр. през 290 см.
На мен лично ми допада да бъдат през 290 см.
С какво сечение да бъдат стълбовете? 10/10; 12/12; 14/14 ? или друго?
2. Разстоянието между първата редица стълбове и задната е 5 метра, а по наклона на ребрата се получава те да са дълги 620 см. (60 см отзад за стреха и 30 см отпред за стреха)

С какво сечение да бъдат ребрата? 6/10 ; 8/12 ? или друго?
На какво разстояние да бъдат ребрата едно от друго?- на 50 см.;на 60 см. Или друго?

Лично аз се притеснявам, че се получава голямо разстояние между първи ред (предния) стълбове и втори ред (задния)стълбове.

Не искам да слагам главни биндерови греди между първи и втори ред стълбове за да не намалявам височината на помещението. Но дали ще се получи достатъчно здраво на натиск от снегове (например 20-30 см. сняг)

После имам още един доста неясен момент. Това е Пространствено укрепване. То давало стабилност на конструкцията от пориви на вятъра (да не я катурне , обърне). Как да се случи това не ми е ясно.
Въобще даже не се сещам какви повече въпроси да задам. Ще съм Ви страшно благодарен.... а когато стане готово и барбекюто може да почерпя.
За сега толкова.... готов съм да Ви чуя и да отговарям на въпроси. Чакам и идеи.
Momch
Потребител

Мнениеот Momch на 17 Фев 2011 13:19

Не успах да кача снимки поради големия им размер ...за сега .Но има ги на http://www.offroad-bulgaria.com/showthr ... 436&page=5 (най долу). Може да ги видите там.
Momch
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 17 Фев 2011 15:20

Определено с твоята задачка раздела оживява. Дано се включат нашите знаещи колеги. Ман тук ме няма, но ще чета с интерес. :)
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот Momch на 17 Фев 2011 15:42

sk (43).gif
O.K.
А аз обещавам, че този навес ще го направя. Има още какво да изкусурявам в чертежите на конструкцията....
В процеса на строителството ще правя по етапно снимки, както и детайлни такива. Когато всичко стане готово ще публикувам всичко най - подробно за да има от какво да се учат останалите на практически опита. Ако има грешки дори...то човек се учи от грешките си. И да не допускат подобни като мен ако съм допуснал някъде.
Momch
Потребител

Мнениеот speysi на 17 Фев 2011 21:33

Това определено си е задача за конструктор. Навеса ще стане доста голям, ще трябва да издържа на сняг, на вятър, което никак не е маловажно.Ще трябва да предвидиш и добри основи. Голямо значение има също и с какво ще бъде покрит, различните материали имат различно тегло. Снимките които споменаваш не мога да ги видя, защото не съм регистриран във въпросния форум. Ребра с размер 620см може да намериш само по поръчка, а и сечението трябва да е доста голямо, иначе ще се огънат, препоръчвам ти да има средна столица. Ако се опиташ да качиш чертеж ще стане по-ясно.
Аватар
speysi
Активен потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 17 Фев 2011 21:38

Помощ за качването на снимки - http://www.bgremonti.com/forum/viewtopic.php?f=27&t=671
SHL - Строителство и ремонт
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот Momch на 18 Фев 2011 11:23

Изображението трябва да е поне 0 пиксела широко, 0 пиксела високо и максимално 800 пиксела широко и 600 пиксела високо. Изпратеното изображение е 1600 пиксела широко и 1200 пиксела високо.
sk (25).gif
Подскажете моля Ви как това изображение което искам да кача, да го сваля от 1600 пиксела широко и 1200 пиксела високо на максимално 800 пиксела широко и 600 пиксела високо...

А на онези които нямат регистрация в http://www.offroad-bulgaria.com/showthr ... 436&page=5 препоръчвам да си направят.Става бързо и лесно и описаните неща за "Дървени покриви и покривни и конструкции" са доста полезни и ако детайлно проследите цялата тема писания и приложени файлове ще научите много.
Momch
Потребител

Мнениеот манката на 18 Фев 2011 13:08

DSC00429.JPG
От личен опит ще ти дам съвет-имам идентиче навес като този дето си замислил:Вече 7 година го ползвам не е мръднал,имам чуството че и две коли да качиш отгоре ще издържи!Правил съм го лично аз и жена ми Laie_67.gif (съвсем сериозно).Моят е вързан в задната част към съществуващ покрив-доколкото разбирам при теб ще е вързан изцяло към някъкав фундамент-плоча или?Според мен за стълбове ползвай 12/12 см(продават ги груби нешлайфани ,след като ги изшлайфаш може и сам да го сториш с флексито и подходящ накрайник,стават перфектно глатки-щкурка 80 после180,зависи какво гониш!)
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
манката
Активен потребител

Мнениеот манката на 18 Фев 2011 13:16

Momch ,ама дай някакво чертежче така по думите ти нещо не мога да се ориентирам! :?
манката
Активен потребител

Мнениеот манката на 18 Фев 2011 13:26

3_16.jpg
Ето още една снимка.
манката
Активен потребител

Мнениеот манката на 18 Фев 2011 13:38

За носещите стълбове 12/12см- във бетона предварително заложи планки в който да ги набиеш.(железар може да ти ги направи от профил 1000мм/1000мм x 3мм-ще се наложи да намалиш материала за да ги набиеш-не е сложно moil.gif
манката
Активен потребител

Мнениеот манката на 18 Фев 2011 13:57

По възможност търси сух материал-чамов,на 5 метра 12/12 го има нагоре мисля че е с поръчка(съответно по скъпичък)Ако е суров на 5 метра има вероятност с времото да се истумби ако няма средна столица както казва Speici.Моят материал го купувах сух-случайно го открих (казаха ми от държавния резерв Laie_67.gif )-не е изметнал въобще!!За ребра вземи поне 8/12см като лягат на 8см- мицата.За разстоянието между ребрата мисля че на тези 6м и 20см трябва да е най-много 50см.Имай в предвид дължината на съчака отгоре(или с каквото ще го покриваш)на коя греда ще се застъпи!Според мен действай с винтове а не с пирони sk (49).gif
манката
Активен потребител

Мнениеот манката на 18 Фев 2011 14:00

За материал виж в БУЛ ЛЕС на околовръстното-южната дъга,между Бояна и Драгалевци-доста добре е заредено има и хубави лакове на Бошемит и Садолин-за мен най-добрите(изпробвани).
манката
Активен потребител

Мнениеот Momch на 18 Фев 2011 17:22

004kandaferi1.jpg
Изображение014.jpg
Изображение04.jpg
PIC_0027.JPG
Изображение00.jpg
Изображение0.jpg
PIC_0027.JPG
Momch
Потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Покрив