Носещи стени

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Носещи стени

Мнениеот xnimff на 09 Май 2008 12:18

Здравейте на всички строители moil.gif a (88).gif . Случайно попаднах във форума, но имам въпрос, на който се надявам да получа професионален отговор тук. Та положението е следното. С приятеля ми решихме да ремонтираме жилището, в което мислим да живеем заедно, но тъй като в апартамента никой не е живял доста време сметнахме, че е най-удачно да направим основно обновление, вместо планираното "освежаване". И в процеса решихме да поразширим малко кухнята като махнем една стена която според нас беше декоративна. После обаче приятел архитект ни каза, че ималко вариант тази стена да е носеща или поне продължение на носещата, може би била шайба и така нататък... Истината е обаче, че с моето нищо неразбиращо от строителство око и общата ми култура, никога не бих определила стената като носеща, тъй като тя беше около 50см с дебелина не повече от 10см (дори 10 са много) и целта й беше да формира нещо като ниша в кухнята, която на нас не ни трябва. Нямаше дебела арматура, а тази която беше, си беше от самия панел и в не много голямо количество. После разбрах, че въпросните шайби са доста по-долеми и стабилни и по принцип се правят в асансьорните шахти.... Така ли е наистина :? ?!? Та въпроса ми е има ли вариант стената наистина да е носеща или продължение на носещата, защото ако е така положението става не много розово a (12).gif . Притеснява ме и факта, че сме на първия етах и неискам да мисля какво може да се случи ако..... Та помагайте!
Аватар
xnimff

Re: Носещи стени

Мнениеот special на 09 Май 2008 14:18

Здрасти, админа е на обекта и довечера ще ти отговори....... звъннах му a (6).gif
Съдете за Вашия успех по това, от което трябва да се откажете при постигането му.

ИзображениеИзображениеИзображение
http://www.bgremonti.com
http://otpushvane.com
Аватар
special
Експерт

Мнениеот Стилиян Лукаров на 13 Май 2008 00:01

xnimff написа:Здравейте на всички строители moil.gif a (88).gif . Случайно попаднах във форума, но имам въпрос, на който се надявам да получа професионален отговор тук. Та положението е следното. С приятеля ми решихме да ремонтираме жилището, в което мислим да живеем заедно, но тъй като в апартамента никой не е живял доста време сметнахме, че е най-удачно да направим основно обновление, вместо планираното "освежаване". И в процеса решихме да поразширим малко кухнята като махнем една стена която според нас беше декоративна. После обаче приятел архитект ни каза, че ималко вариант тази стена да е носеща или поне продължение на носещата, може би била шайба и така нататък... Истината е обаче, че с моето нищо неразбиращо от строителство око и общата ми култура, никога не бих определила стената като носеща, тъй като тя беше около 50см с дебелина не повече от 10см (дори 10 са много) и целта й беше да формира нещо като ниша в кухнята, която на нас не ни трябва. Нямаше дебела арматура, а тази която беше, си беше от самия панел и в не много голямо количество. После разбрах, че въпросните шайби са доста по-долеми и стабилни и по принцип се правят в асансьорните шахти.... Така ли е наистина :? ?!? Та въпроса ми е има ли вариант стената наистина да е носеща или продължение на носещата, защото ако е така положението става не много розово a (12).gif . Притеснява ме и факта, че сме на първия етах и неискам да мисля какво може да се случи ако..... Та помагайте!

Здравей,
отговарям със закъснение поради насъбралата се в последно време много работа moil.gif
Не е лошо да пуснеш снимка за по точно определяне на вида на стената. Има вариант да е от носещите елементи на конструкцията.
Ако е това, което си мисля, стеничката е била под трегера в кухнята и не е трябвало да я бутете. Обикновенно, когато се усвояват балкони се бута само подпрозоречната стена, но не и страниците те подпират гредата над тях, върху която пък лежи плочата.
Със сигурност сте отслабили констукцията в тази част на апартамента. Стеничката не е шайба, но също изпълнява подпираща роля. А и да допълня, че шайбите на са само в асансьора :) В преградните стени на панелките има арматура ф6 или няма въобще, но страниците под прозорците определено са усилени за да носят повече натоварване. Съвета ми е да се обърнете към конструктор и той да ви даде съвет, как да реагирате. При лек земетръс, може да се получат нарушения и пукнатини в плочата или ако съседа над вас, реши да прави ремонт и в даден момент си нареди всички материали на склад върху тази плоча.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот xnimff на 13 Май 2008 10:37

Здрасти и благодаря за изчерпаемия отговор sk (1).gif !!! Посъветвахме се с познат строител, който каза че стената не е носеща, но все пак да поясня, че тя беше в самата кухня и не е останала от усвояване на балкон. В последствие разбрах, че всъщност е образувала ниша, която е била вграден гардероб... Все пак благодаря пак за отговора :) a (61).gif Сега поне знам как се усвоява балкон :)
Аватар
xnimff

Мнениеот Стилиян Лукаров на 13 Май 2008 21:48

Желая успех с бъдещите ремонти moil.gif Ако имате нужда, можете да се отнасяте за съвети при нас във форума a (84).gif
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот пирончо на 26 Сеп 2009 22:22

малко късно видях темичката по принцип колегите са прави че трябва да се погледне на място и то от инж.конструктор .но за орентация носещите стени се изграждат с дебелина 25см. и минимална дължина 2.00м. от плътни единични тухли и завършват от двете стени с стомано бетони колони . a (88).gif
пирончо
Потребител

Мнениеот Ehpetko на 11 Окт 2009 21:57

xnimff написа:Здравейте на всички строители moil.gif a (88).gif . Случайно попаднах във форума, но имам въпрос, на който се надявам да получа професионален отговор тук. Та положението е следното. С приятеля ми решихме да ремонтираме жилището, в което мислим да живеем заедно, но тъй като в апартамента никой не е живял доста време сметнахме, че е най-удачно да направим основно обновление, вместо планираното "освежаване". И в процеса решихме да поразширим малко кухнята като махнем една стена която според нас беше декоративна. После обаче приятел архитект ни каза, че ималко вариант тази стена да е носеща или поне продължение на носещата, може би била шайба и така нататък... Истината е обаче, че с моето нищо неразбиращо от строителство око и общата ми култура, никога не бих определила стената като носеща, тъй като тя беше около 50см с дебелина не повече от 10см (дори 10 са много) и целта й беше да формира нещо като ниша в кухнята, която на нас не ни трябва. Нямаше дебела арматура, а тази която беше, си беше от самия панел и в не много голямо количество. После разбрах, че въпросните шайби са доста по-долеми и стабилни и по принцип се правят в асансьорните шахти.... Така ли е наистина :? ?!? Та въпроса ми е има ли вариант стената наистина да е носеща или продължение на носещата, защото ако е така положението става не много розово a (12).gif . Притеснява ме и факта, че сме на първия етах и неискам да мисля какво може да се случи ако..... Та помагайте!

new-user.gif

късно се включвам...май
не съм много вещ ,но до колкото знам в повечето случаи носещите стени са крайни ,не може стена с дебелина от 10см.
да е носеща както казва Пирончо ,те обикновено са с по - голяма дебелина от 25 см. и горница
обикновено в панелките рядко има вътрешни носещи стени , освен преградните на стаите,докато при пълзящия куфраж е друго , a (88).gif
там има ,има и колони , едно време тези стени ( от 10 см. не преградни) ги правеха от гипсови блокове 50/50 см. или нещо подобно :jumpgrin:
защото все пак всички стени са преградни...нали...
Ehpetko
Активен потребител

Мнениеот teobg на 12 Яну 2011 18:03

Здравейте на всички и от мен.
И на мен ми предстой ремонт в кухнята, мисля да махаме вътрешната дограма и кухнята и терасата да се съединят, като ми се иска да махна една стена за да може плота да стане по дълъг.
Но не съм сигурен дали е правилно да я махам? Въпросната стена която мисля да махам е очертана в червено.
Прилагам снимка и като уточнение аз живея на последения етаж - т.е. няма какво да тежи над нас.
Изображение
teobg

Мнениеот Стилиян Лукаров на 12 Яну 2011 19:45

Тцъ! sk (46).gif
Можеш да махнеш дограмата и да бутнеш панела под нея, но точно тази стена не пипай! Носи ти горния трегер.
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот dango на 12 Яну 2011 20:34

Админа е прав! Панелните конструкции са от скелетно ставен тип и 90% от стените са носещи!
Не мога да не спомена и друго нещо. В последно време доста се разшумя за т.нар. незаконни ремонти, защото всяка промяна изключваща боядисване и освежаване е промяна в архитектурата и конструкцията на сградата! А за такава промяна се изисква да се извадят съответните документи, проекти и разрешителни. Прочети тази статия.
Аватар
dango
Активен потребител

Мнениеот teobg на 12 Яну 2011 20:43

admin написа:Тцъ! sk (46).gif
Можеш да махнеш дограмата и да бутнеш панела под нея, но точно тази стена не пипай! Носи ти горния трегер.

sk (40).gif Благодаря за конкретния отговор JC-ThankYou.gif
teobg

Мнениеот Pawel_M на 01 Фев 2014 22:26

Здравейте, правя ремонт на апартамента и реших да бутна стената между кухнятя и хола. Проблемът е, че вече я съборих и се оказа, че стената е била носеща. От дясната страна стигнах до колоната а отлявата страна на готовият отвор е стената от която почваше вратата на кухнята. Отворът е с размери 2,30м дължина и 2,50 м височина. Зидът на стената беше 25 цм дебел. над стената има трегер около 15 -17 см висок и широк 25 см. В стената имаше отвор за врата.
Проблем ли е премахването на стената при условие, чепо не от едната страна има колона и отгоре има трегер?
CAM00333.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Pawel_M

Мнениеот професионал на 01 Фев 2014 23:15

Няма проблем - силни земетресения може и да няма повече! :?
Ако човек обича занаята си,резултатите никога не закъсняват!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот Pawel_M на 02 Фев 2014 08:27

Бих искал да разбера от професионалисти какво трябва да се предприеме за да се задрави и укрепне конструкцията.
Pawel_M

Мнениеот academil на 02 Фев 2014 12:41

Pawel_M написа:...Отворът е с размери 2,30м дължина и 2,50 м височина.
Зидът на стената беше 25 цм дебел. над стената има трегер около 15 -17 см висок и широк 25 см. В стената имаше отвор за врата.

По наличната информация най-вероятно стената е носеща, какво носи и на какъв товар е изчислявана без пълен план не може да се каже.
Обаче може да се изчисли по обратен ред, сложно.
Изобщо тази хоризонтален елемент, наричан трегер, представлява елементарен пояс за равномерно разпределение на товара на горния етаж, не е греда.
Укрепване е препоръчително.
В най-общ вид едно възможно решение при създадената ситуация е монтиране на:
- хоризонтална кутиеобразна греда от метални кухи профили 5 броя 50х100х5мм, или 6 броя 40х80х4 мм, всеки с тясната страна надолу,
заварени един за друг; хваната с метални дюбели за трегера, примерно през 40-50см, двустранно;
- от лявата страна вертикална колона от кухи профили 5 броя 50х100х5мм, или 6 броя 40х80х4 мм, всеки с тясната страна към стената,
заварени един за друг; хваната с метални дюбели за стената, примерно през 40-50см, двустранно;
- от дясната страна вертикална колона от кухи профили 5 броя 50х100х5мм, или 6 броя 40х80х4 мм, всеки с тясната страна към колоната,
заварени един за друг; хваната с метални дюбели за гредата, примерно през 40-50см, двустранно; тази допълнителна греда може и да е по-слаба;
- особено важни са триъгълните укрепващи елементи в горните ъгли; след това същите се декорират с овални профили;
- броят и общата ширина на профилите очевидно ще се определят от начина на завършване/измазване и изравняване с трегера/стената/колоната.

В този форум проекти и изчисления не се извършват. За конкретни изчисления, ако желаете, се обърнете към проектант-конструктор.

Решение на един сходен проблем е разискван в тема
viewtopic.php?f=35&t=1926&p=22701&hilit=%D0%B3%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B0#p22701

Препоръка.Ако се спрете на подобно решение с метални профили, сведете до минимум заварките на място,
вземете сериозни противопожарни мерки при вътрешните заварки, както и мерки против пръскане на шлака из помещението.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон