Повдигане/подпиране на дървена греда гредоред

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Повдигане/подпиране на дървена греда гредоред

Мнениеот Mori13 на 17 Юни 2019 15:39

Привет, сблъсквам се с един проблем на селската си къща, за който имам нужда от малко акъл. Значи тя полупаянтова, основи суха зидария, нагоре тухла и гредоред. Едната греда в мазето обаче е почнала да огъва, я тя носи и зид над себе си, който е пропукал. Налага се да подпра гредата. Аз подпирането ще го направя с метална греда и бетонна стъпка, но ми се искаше да се опитам първо да повдигна леко гредата, ако е възможно... теоретично зида отгоре, който е тухла единичка не ще да е толкова тежък. само се чудя с какво - някакъв хидравличен крик си мисля да ползвам, с друго надали ще стане. И дали да се занимавам изобщо или просто да укрепя и после да запълвам пукнатината.... лошото е че ми се е изметнала и касата на вратата и не се затваря вече, та ще трябва и нея да премонтирам. Щурца е дървен.
Аватар
Mori13

Re: Повдигане/подпиране на дървена греда гредоред

Мнениеот Стилиян Лукаров на 17 Юни 2019 18:39

Единственото, което ми идва на ум е да се подготви металната подпора, като се направи умишлено по- дълга с 0,5 до 1см. После с набиване по посока дължината на гредата да си легне на мястото. По този начин ще бъде от самото начало под напрежение. Другия подобен вариант е след изправяне на мястото и, да се подложат два срещуположни клина долу в основата и да се набият яко. Широката част на клиновете може да бъде до 2-3 см. Трети вариант е комбинация от първите два... а четвърти вариант е първия, но с да кажем вече 2-3-4см по дълга греда и ползване помощта на крик. За да се ползва крик трябва да се подготвят една пета на която да стъпи (яка 4-5 см талпа или 5мм ламарина и двете с р-ри 20х20см) и един лост с две пети в двата му края. Така мисля, че ще се получи, ако първия вариант с набиването не стане, както си го пишем и мислим. sk (43).gif
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон