Изчисляване на ивични основи

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Изчисляване на ивични основи

Мнениеот mira.z на 03 Апр 2018 17:02

Здравейте,

Чудя се как да си сметна ПРИБЛИЗИТЕЛНОТО количество материал, което ще ми тябва за основите на къща, която предстои да се изгради. Къщата ще е на 2 етажа. Като, за момента (защото постоянно се променя проекта), първия етаж е 43кв., а втория - 55кв. Първия етаж, ще е висок 2.30м. Втория ще е мансарден, като в най-вичоката си част ще е 2.80м.

Запознах се колкото можах с това как се строят основи, но все още няма достатъчно информация, за да си сметна цената.
Знам, че много зависи от типа на почвата, но да речем, че почвата е някаква стандартна. Мястото се намира под било в ниската част на Стара Планина. Мястото не събира вода. В момента има дървена постройка, доста стара и никога не е имало някакво наводняване.

Та, според вас, колко трябва да са дълбоки ивичните основите и колко широки. Също така колко трябва да е дебела плочата върху тях? Има ли някаква формула, която да смята основата на база квадратите?

Само напомням, че искам просто да си направя грубата сметка. За да знам дали да строя с тухли, дали дървена къща, дали каравана, дали да ремонтирам текущата постройка.

Блгаодаря ви!
mira.z
Потребител

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон