Моля за мнение за полагане на бетон

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Моля за мнение за полагане на бетон

Мнениеот droidd на 10 Авг 2017 12:14

Здравейте, Майстори!
Предварително се извинявам за питането, изчетох доста из форума и разбрах, че еднозначен отговор няма, но все пак се надявам на помощ и препоръки sk (12).gif
Предстои ни изливане на бетон, на бетонен пояс.
Обекта е на 25 км. от Пловдив.Къщата е 51 кв.м. от тухли четворки. Старият покрив е свален, направен е кофраж, положена е арматурата и предстои изливане на бетон около 2 м3. От най близкия бетонов възел, ни излиза почти 600 лв. доставката на бетона и затова мъжа ми реши да вика хора и да се прави ръчно. Закарали сме една бетонобъркачка от 200 л. на обекта и събота / 12,08,/, ще се лее. sk (42).gif

От тук идват и моите опасения дали всичко ще се получи добре по няколко причини:

1. за пропорциите цимент / пясък / филц / - колкото хора - толкова мнения, а и ме убеждават, че няма страшно, едно време само така са строили.

2. относно пояса, ми се обяснява, че няма какво толкова да носи, а нали от горе ще има покрив с керамични керемиди, което си е голяма тежест в моите очи sk (23).gif

3. цимента, който гледам са стоварили на обекта е Вулкан 32,5 N, a aз си мисля, че трябва да e 42.5 R.

4. и температурите ги дават 35 - 36 градуса sk (46).gif

5. от прочетеното, разбрах, че след изливане бетона се покрива с найлон, ама и това нямало нужда, ще го завият с велпапета и ще се полива.

Станах за подигравка, че много чета и се занимавам с работи дето не разбирам / което е вярно де /, ама искам всичко да стане както трябва.

Искрено се надявам на конкретни препоръки JC-ThankYou.gif
droidd
Потребител

Re: Моля за мнение за полагане на бетон

Мнениеот Стилиян Лукаров на 11 Авг 2017 01:43

Съотношението не е само между пясъка и филца. Има указани количества на цимент и вода. Болшинството от хората, които пестят от пари за бетон, пестят и от парите за домашната му направа. Така че, не съм сигурен, че каквото се напише, ще се спази. Особено за точните съотношения на частите.
По друг въпрос - пояса е предвиден да обединява товара от покрива и да го предава на колоните. Във вашия случай е на стените. Тежестта на покрива се увеличава сериозно зимата, когато го затрупа снега, а при силни ветрове се увеличава момента на завихряне в който се предават усукващи товари на пояса. Освен правилното технологично изпълнение на конструкцията му и закрепването и към пояса, също е важно и самия пояс да е с правилни геометрични размери спрямо товара, който носи, и разбира се да бъде здраво изграден от стоманобетон.
Личното ми мнение е, че да правите основен ремонт на покрив, а да искате да спестите 200-300 лева от бетон за пояс,( защото от тези 600 лева, все пак ще купите материалите и ще си ги докарате до обекта по някакъв начин и все ще ви излезе 300 лева) е несериозно!
Съветвам ви да подсигурите 6 човека за работа, за да може когато започнете процеса по бъркане, носене и наливане, да не го прекъсвате и чак когато излеете и последния материал да спрете. До тогава никакви почивки. Помислете, дали хората ви имат капацитет за постоянна работа! При тази температура на въздуха, бетона бързо ще съсъхва и ако се бавите, няма да е добре за качеството на крайния продукт.

Ето ви една рецепта за бетон клас В 15, но гледайте да я спазите съвсем точно, за да не получите накрая замазка вместо бетон:
Сега обърнете внимание - съотношението се мери в теглови части, не в обемни! Една кофа с вода тежи по-малко от една кофа с пясък!

Чакъл - 1600 кг
Пясък - 800 кг
Цимент - 300 кг
Вода - 200 литра

И моля ви, когато се чуе редовния въпрос "За какво ти е толкова цимент? Какво ще го правиш?", просто обяснете, че правите бетон, а не замазка. sk (37).gif
Относно грижите след наливането му - това, което са ви казали за велпапето и водата е вярно и правилно. Правилно е също и със найлон. Правилно е и завиване с черга и поливане. Правилно е и изграждане на навес за сянка и пак поливане. Правилно е и само поливане. И т.н. Няма само един установен начин за поддържане влажността на бетона, който да е най-правилният, има много варианти. Основната идея е да го поддържате влажен първите няколко дни ( в учебниците пише 7 дни).
Последно ще добавя, не позволявайте на никого да променя количествата на водата и цимента, и въобще на всеки от четирите компонента! Изпълнете рецептата точно! При завишена вода ще получите бетон с нисък клас, а при завишен цимент бързо напукване. И в двата случая е погрешно. Обратния вариант - при занижена вода ще уморите хората с лопатите, които и без това ги чака къртовска работа, а при занижен цимент отново получавате слаб бетон. В общи линии, промените ли нанякъде водоциментното съдържание на рецептата без необходимите изчисления, ще сбъркате. Това, което може да се пропусне във вашия случай са по-точните изчисления за зърнометрията на пясъка и чакъла - едър, среден ситен, както и дали пясъка е сух или мокър.
Използвайте цимента, който сте взели 32,5 R. Този 42,5 R е по-силен, но с него ще ви напуква повече. Той е удачен по-скоро за по-студените месеци на годината или при по-специални изисквания.

Това е горе долу.
Успех. sk (49).gif
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот droidd на 11 Авг 2017 10:08

Много благодаря на Админ, за изчерпателния и бърз отговор! JC-ThankYou.gif
Ако зависеше от мен, със сигурност щях да предпочета бетоновоза, но мнението на мъжа е с предимство moil.gif
Благодаря и за рецептата. Това с тегловите части, не знам как да го докарам sk (42).gif Ползвах една руска таблица, според която
10л. пясък = 15 кг.
10л. филц = 16,5 кг.
Ясно ми е, че това е относително, според големината на фракцията, но друго не се сещам. Все пак ще изсипваме с кофи в бетонобъркачката.
Още веднъж благодаря и ще гледам да се отчета с резултата sk (40).gif
Хубав ден на всички съфорумци и хубави почивни дни , за който ще почива sk (56).gif
droidd
Потребител

Мнениеот rockwall на 02 Сеп 2017 12:06

как е плочата ?

сигурно съжалихте, че не взехте готов бетон, но всеки трябва да мине през нещо такова, за да го разбере :)

Дано се е получило
http://www.rockwallstone.eu
Изкуствен Камък - Естествена Красота
Аватар
rockwall
Специалист - консултант

Мнениеот droidd на 04 Сеп 2017 14:09

rockwall написа:как е плочата ?

сигурно съжалихте, че не взехте готов бетон, но всеки трябва да мине през нещо такова, за да го разбере :)

Дано се е получило

sk (42).gif Да, аз лично не бих се подложила втори път на подобен екшън. sk (28).gif
Бяхме "усигурили" 6 човека. 3-ма приятели на мъжа ми + 2-ма наети работници, твърдящи, че са с опит в строителството и изливането на бетон. Единият от приятелите в последния момент късно вечерта се отказа. sk (25).gif
Вторият приятел поработи до към 13ч. и започна да мрънка да спираме, че е гладен. Единия от работниците спря да работи в 11ч., че му било лошо, а другия беше толкова неадекватен, че като му поискаха вода да намокрят кофража, той я изля в количката с готовия бетон :wallbash: Не ми се мисли, колко пъти го е правил преди да го видя, че аз отидох малко по-късно на обекта. Беше мнооого горещо и бетона се пукаше почти веднага, където са биглите. В крайна сметка аз се качих да поливам, че нямаше кой друг. Беше ми толкова притеснено, че нямам думи. Надявам се все пак всичко да е наред. Да е живо и здраво едното момче, което работеше, като змей. В един момент сам си караше количките с пясъка и филца и обслужваше бетонобъркачката, а мъжът ми изливаше бетона. Приключихме към 16ч.
Другото, което всички твърдяха, че пясъка трябва да е повече от филца. За пръв път виждали такава пропорция sk (23).gif Все пак беше както искахме поне горе -доло, но трудно мога да преценя, доколко се е получило.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Сега двамата с мъжа ми правим покрива....аз само помагам: нося, държа, подавам.

Изображение
Изображение
Снощи завихме с найлон, че скоро няма да имаме време да продължим.
Абе....луда работа :datz:
droidd
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 04 Сеп 2017 22:58

droidd написа:Другото, което всички твърдяха, че пясъка трябва да е повече от филца. За пръв път виждали такава пропорция sk (23).gif Все пак беше както искахме поне горе -доло, но трудно мога да преценя, доколко се е получило.

:fies:
Подобни реакции и коментари визирах в поста си! sk (37).gif
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот droidd на 05 Сеп 2017 09:43

:jumpgrin: Забравих да спомена още нещо интересно. "Разбирачите" с опит, като наливали бетон на колони или плоча, правили бетона с много вода, че като бил рядък ставало по-здраво. Огромна е ползата от този форум, че човек ако не е информиран е нормално да повярва на всякакви твърдения от "майстори". Радвам се, че има И компетентни хора, като Вас, които си разбират от работата JC-ThankYou.gif
droidd
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 05 Сеп 2017 21:46

Ако се заиграете с "разбирачите", ще пусна малко снимки от няколко учебника за онагледяване... или по-скоро ще пусна кориците на учебниците, че да им покажете, къде да четат. sk (41).gif
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон