Основи на стара къща

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Основи на стара къща

Мнениеот pavelpenkov на 07 Сеп 2016 12:53

Здравейте
имам двуетажна къща, която искам да реставрирам/ремонтирам...абе каквото се наложи. Къщата е строена 47-а година. Основите са каменни, но не е ясно на каква дълбочина. Зидовете са изцяло тухлени, без колони в ъглите. Гредоред между двата етажа. Има вътрешно стълбище от бетон, изградено в последствие. Има напукана мазилка из цялата къща. Махнах мазилката в една от стаите и показах тухлите. На едно място се вижда как има разместване на зида и има около два сантиметра отвор, около метър в стената, в който видимо има раздалечаване на тухлите, но няма накланяне или тем подобни. Тухлите навсякъде бият на кухо - малки са, не са четворки. В друга стая махнах дюшемето защото от него излизаше бурен на едно място и прокопах 30-тина сантиметра докато стигна до твърда пръст с идеята да леем я плоча, я нещо. Но сега се двоумя ако налея 30 см бетон няма ли да увелича напрежението върху каменния зид и така да съборя къщата? Бях водил преди време строителен инжинер и той каза - още 2 етажа можеш да вдигнеш на тея основи. Ама много съмнително ми звучи след като има толкова много напуквания в зидовете. Отвън обаче напукванията са минимални, макар, че мазилката изглежда все едно ще се събори всеки момент. Иначе съм измислил евтин вариант за ремонт на къщата като цяло - Гипсова мазилка там където старата мазилка е напукана за да стегне и заздрави зида, след това или шпакловка или директно лепене на гипсокартон. Тъй като гредореда е грозен, но здрав, смятам да нивелирам с летви по дължина и да сложа гипсокартон - окачените тавани ще ми излязат златни, а и не искам да изолирам към втория етаж. Но нищо не мога да направя преди да оправя основите - региона, който обитавам е ограничен откъм инжинери, а фирмите, които работят използват всичките този инжинер, който бях водил, така че....
pavelpenkov
Потребител

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон