И пак за ЖБ плочите и гредоредите

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

И пак за ЖБ плочите и гредоредите

Мнениеот Вени Г на 28 Юни 2016 23:18

Здравейте, предстои ми полагане на плоча върху гредоред на каменна къща с полувкопана маза и според мен много добър гредоред, който няма да се маха след това. Но се налага преразпределение на площта и най- важното направа на полутавански етаж, което ще е сериозно изпитание за гредореда и не ми се рискува. Ще се изчистят всички вътрешни зидове и фасадния, който е паянта тухла, хем да легне плочата, хем да си направя цял зид с нови светли отвори , площ на плочата ок.55м2 като хубавото е че има разделителен зид в мазата който може да е носещ, но не е в средата, а дели на 2/3 и 1/3 прибл. И ето го притеснителния факт: всяка плоча има т.нар. провисване след декофриране, може да е милиметри, може и сантиметри, зависи от параметрите, но го има. Гредите и хоризонталната кюприя ще го понесат, но подпората на кюприята ми се струва че ще се сцепи като кибритена клечка или ще се изплесне от каменната си стъпка. Та питането е дали ще издържи, дали преди това да я подменя с по-яка, или да се излее една колонка близо до тая подпора в комплект със кръстосани скрити греди пресичащи се над нея? Още не съм предприел конкретни действия и ще се радвам на всяко мнение, дори опит да ме откажат от бетона, че го недолюбвам, но аргументите ще надделеят:)
поздрави
Вени Г

Re: И пак за ЖБ плочите и гредоредите

Мнениеот titex на 29 Юни 2016 16:34

Освен от стоманобетон, колоната би могла да бъде и метална... Помислете и за такава алтернатива.

Успех в начинанието!
"В дългосрочен план всички сме мъртви!" Джон Мейнард Кейнс
titex
Потребител

Re: И пак за ЖБ плочите и гредоредите

Мнениеот Вени Г на 05 Юли 2016 07:30

Сега въпроса доби друг оттенък - дали при декофриране да се махне И въпросната подпора за да се напрегне плочата преди да я натоваря със зид и покрив, защото после И те ще тежат върху нея заедно с плочата, и чак след това да я сложа по-скоро като декоративен елемент, и плочата да си носи товара.....Колеги, как мислите?
Вени Г

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон