Плоча в двора...

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Плоча в двора...

Мнениеот m@rtin на 08 Юни 2013 22:55

Здравейте , искаме да си направим беседка в двора но преди това ще трябва да се излее и плоча.
Във тази сфера съм доста бос и ще съм благодарен на някой друг съвет.
Земята е чернозем,плочата мислим да бъде 4/5 или 4/6м , и въпросът ми е как да процедираме??
Терена няма почти никакъв наклон , пропадания няма - съдя за това че има една бетонна пътечка
5см дебелина без армировка и на места има леки напуквания само,а е сигурно на 30г.
Ще има ли нужда от "стъпки" или да заложим на ~15см плоча с малко по-силна армировка??
Давайте съвети колеги че скоро почваме moil.gif
Аватар
m@rtin
СМР
СМР

Re: Плоча в двора...

Мнениеот yaneff82 на 09 Юни 2013 07:35

Аз моята я направих много лесно - имах стари бетонни колове за ограда наредих ги и върху тях сложих вместо арматура стара мрежа от ограда и стана много здраво , не знам колко години минаха но нямам ядове .Ако нямаш колове изкопай една дупка насипи я с чакъл отгоре арматурата и заливай 15 см е предостатъчно .
Монтаж на гипсокартон - снимки http://www.yaneff82.snimka.bg

Страницата ми в фейсбук - https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D ... 422?ref=hl
Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот Flo на 09 Юни 2013 08:23

m@rtin написа:Здравейте , искаме да си направим беседка в двора но преди това ще трябва да се излее и плоча.
Във тази сфера съм доста бос и ще съм благодарен на някой друг съвет.
Земята е чернозем,плочата мислим да бъде 4/5 или 4/6м , и въпросът ми е как да процедираме??
Терена няма почти никакъв наклон , пропадания няма - съдя за това че има една бетонна пътечка
5см дебелина без армировка и на места има леки напуквания само,а е сигурно на 30г.
Ще има ли нужда от "стъпки" или да заложим на ~15см плоча с малко по-силна армировка??
Давайте съвети колеги че скоро почваме moil.gif

Даваме:
-изравняване на подложката /земната основа/,оразмеряване ,кофраж страничен по ниво
-уплътняване на основата чрез трамбоване с "пачи крак"( има фирми ,които отдават под наем такава техника )
-нанасяне на слой от чакъл 10 см и трамбоване с "пачи крак"
-нанасяне на слой от пясък 5 см.,като пясъчна възглавница
-покриване с найлон на пясъчната възглавница против "кървене на бетона"
-нанасяне на настилка с 15 см дебелина от филц-бетон клас В25(размер на чакъла 5-16 мм ) с добавки: суперпластификатор карбоксилатен,плюс добавка за водоплътност,плюс полипропиленови армиращи фибри,и вибриране на бетона с иглен вибратор,заглаждане
-до 2 часа от заливането плътно покриване на пресния бетон с найлон или нанасяне на парафин-восъчна емулсия против напукване "Flocure",ако площта е голяма.Ако няма нито едно от двете ,пръскане с вода във вид на водна мъгла върху бетона почти постоянно и най-задължително във времето около 12-я и 20-я час от заливането,когато температурата от хидртацията на цимента има най-високи стойности и риска от напукване на бетона е най -голям.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот m@rtin на 10 Юни 2013 21:44

Благодаря за изчерпателния отговор :)
И да попитам само за информация и обща култура-
закакво се полагат чакъла и пясъка??Чакъла предполагам е за дренаж??
Аватар
m@rtin
СМР
СМР

Мнениеот Flo на 10 Юни 2013 22:32

m@rtin написа:Благодаря за изчерпателния отговор :)
И да попитам само за информация и обща култура-
за какво се полагат чакъла и пясъка?? Чакъла предполагам е за дренаж??

Не е съвсем точно за дренаж,макар ,че и така може да се каже. За подложка на бетона е основно ,щото е и трамбован.Освен за здравина, защитава бетона от провисване вследствие ерозия на почвата и от капилярна влага и свързаната с нея солева корозия.Понеже капилярите са пресечени ,възможностите за движение на повърхностни води на горе са силно ограничени.В този смисъл може да се нарече и дренаж . Солевата корозия иначе е свързана с високото съдържание на минерални соли в повърхностните води.Под повърхностни води се разбира влага,а солите са от най-различен произход ,например от торене наоколо ,гниене, или от състава на почвата.Най-агресивни спрямо бетона са сулфатите и затова популярен цимент е сулфатоустойчивия. Пясъка е за мека възглавница, в този случай да пази найлона от скъсване ,както главно и да облекчи напрежението при линейни разширения на бетоновата настилка отгоре му.Ако няма възглавница,ще трябва да се режат дилатационни фуги на тия 20 м2 площадка ,със ширина най-малко 1,5 см.,което си е предизвикателство за визията и разход по гъвкави връзки за запълването на фугите.Трябва да осигуриш и свобода,отстояние по периферията на площадката, за да се поемат на бетона линейните разширения. Това,накратко и малко опростено е обяснението за чакъла и пясъка.
Ще добавя и малко за армировката. Когато има чакълена подложка под плочата на двора няма смисъл от армирането с метални мрежи 6м или 8 мм особено заварени,каквато е масовата много погрешна практика.Даже е противопоказно.Причината е,че без необходимите добавки бетона пие много вода,нормално до около 30 % от масата си.Това води до електрокорозия на металната мрежа първо при заварките и после по останалата част. Вследствие на корозията на метала,обема на арматурата се увеличава и предизвиква напукване на бетона. Това позволява проникване на още повече вода и процесът продължава до унищожаването на бетона от нацепването.Затова, за такава бетонова настилка , при външни атмосферни условия за армиране ,най-подходящо е използването на полипропиленови фибри
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот Балканджия на 11 Юни 2013 22:02

Flo написа: Не е съвсем точно за дренаж...

Изключително полезна за мен информация (двата ти отговора). Понеже се каня да правя нещо подобно, да попитам и аз. Надявам се авторът да не се сърди, че ползвам неговата тема, но не виждам смисъл д аотварям нова, а и нещата са сходни.

Старият ни паянтов дърварник беше върху доста яки бетонни основи - ширина 35 см, над земята стърчат 20-25, надолу не знам колко са, но предполагам още поне 25 см. Практически не са мръднали за повече от 30 години. Съборих дърварника и мисля да поставя върху основите лек навес за почивка, май сега му викат барбекю.

Вътре между основите искам да го постеля с каменни плочи (тикли от покрив). И аз така си мислех - 10 см трошен чакъл върху трамбована пръст, и той трамбован и после 5 см пясък. И нататък вече не знам. Чудех се дали да подложа 5-6 см бетон и отгоре да лепя плочите или пък само да ги наредя върху пясъка и да залея фугите, или пък да не заливам фугите (както при паветата) - това последното май няма да стане.

В Троян, където е къщата фирма няма да се хване с това, пък и ще е скъпо. Майсторите (то сега в Троян всички сме майстори, даже и тези дето знаят по-малко от мен) всеки със свой акъл и или го слушаш или си отива.

Та малко от твоя акъл ще ми дойде много добре. Аааа да, плочникът няма да носи нищо освен два миндера, маса, столове и печка.
Балканджия
Потребител

Мнениеот Flo на 12 Юни 2013 06:35

Тука има много хора с опит по такива настилки от естествен камък,но аз не съм от тях за съжаление.Не мога да ти дам полезно мнение по въпроса.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот Балканджия на 12 Юни 2013 08:20

Flo написа:Тука има много хора с опит по такива настилки от естествен камък,но аз не съм от тях за съжаление.Не мога да ти дам полезно мнение по въпроса.

ОК. Ще попрочета тук-там, пък накрая ще ги нахвърлям все някак. Пътеките в двора ге слагахме с баща ми преди около 40 години. На основната само малко са се отворили фугите (двете пред и зад къщата са доста улегнали и разместени), а по нея що дъжд и порои са минали. Плочникът ще е под покрив, на утъпкано с години място, сигурно както и да го наредя, няма да избяга далеко. sk (43).gif
Балканджия
Потребител

Мнениеот емил на 12 Юни 2013 21:48

Не , че искам нещо да кажа , но не съм съгласен напълно с мнението на Фло .
Даже това което е писал - за корозия по заварките на електрозаварените мрежи е възмутително .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот Flo на 12 Юни 2013 22:15

емил написа:Не , че искам нещо да кажа , но не съм съгласен напълно с мнението на Фло .
Даже това което е писал - за корозия по заварките на електрозаварените мрежи е възмутително .

Възмутително или не, не съм аз човека ,който е измислил "жертвения анод". Това е цинков грунд-протектор, с който се обмазват заварките на арматурата и самата нея.Значи проблемът с електрохимичната корозия съществува. sk (6).gif Отделно ,но пак по темата ,метална арматура се слага в бетона ,защото бетона няма якост на опън ,съответно на огъване ,и когато става въпрос за бетонова настилка ,а не за етажна плоча например, желязото си е излишен безмислен лукс,който даже води и до проблеми.
Изображение
Изображение
Ето и как става:
Изображение

и самия механизъм на реакцията:
http://ars.els-cdn.com/content/image/1-s2.0-S0958946501000580-gr1.jpg
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот m@rtin на 12 Юни 2013 23:47

Като леем плочата няма да има нужда от армировка ли?
Аватар
m@rtin
СМР
СМР

Мнениеот Flo на 13 Юни 2013 08:42

m@rtin написа:Като леем плочата няма да има нужда от армировка ли?

Не леете плоча ,ами бетонова настилка.За бетонова настилка с подложка от чакъл и пясък при външни атмосферни условия се армира бетона с полипропиленови фибри и няма нужда от желязо.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот m@rtin на 01 Юли 2013 16:58

Вдруги ден ще заливаме и мислим да минем с "хеликоптер" бетона.
В този случай ще има ли нужда от пръскане с вода или покриване с найлон?
Аватар
m@rtin
СМР
СМР

Мнениеот Flo на 01 Юли 2013 17:49

m@rtin написа:Вдруги ден ще заливаме и мислим да минем с "хеликоптер" бетона.
В този случай ще има ли нужда от пръскане с вода или покриване с найлон?

Винаги има нужда. Пръскайте и завивайте , непременно и във времето на двата пика на температурата от хидратацията на бетона-12-я час и 20-я час.След 36-я час вече няма нужда. Използвам случая да спомена,че при по-големи площи пресен бетон професионалното отношение е се пръска с парафин-восъчна емулсия от 150-200 мл/м2.Нашата марка е Flokure. Споменавам това с образователна цел.
FLOKURE
FLOKURE e парафин емулсия, за предпазване на пресен бетон от пукнатини от пластично и влажностно съсъхване при неблагоприятни за пресния бетон атмосферни условия на висока температура,ниска влажност и обветряне. Формира защитен филм на повърхноста на бетона (бетонната повърхност да не губи вода ) осигурява оптимална здравина за развитие на бетона на място, предотвратява бързото изсушаване на материала.
Стандарти
ASTM C 309 Тип 2 клас B
Приложения
? летища и бетонни настилки,
? бетонни приложения в пътното движение,
? мостове и изграждането на високи сгради,
? изграждане на канали и големи площи от бетон,
? висока температура ,ниска влажност, изпаряване и въздушни потоци над прясно излятия бетон..
Предимства
? създавайки филм, който същевременно запазва влагата в бетона помага на цимента по-добре да хидратира.
? по-ефикасен и по-разходно ефективен от други алтернативи за предпазване на пресен бетон като покрития от найлон и поливане с вода.
? висока функции на задържане на вода.
? на повърхността, причинени от бързото изсъхване (свиване) пукнатини намаляват два и повече пъти.
? осигурява гладка повърхност.
? подходяща и за вътрешна употреба.
? приложението е просто, намалява разходите за труд.
? нанася се на повърхността на пресния бетон с пулверизиране или валяк

FLOKURE е със средна консумация от 0,15 до 0,20 kg/m2. При ясно и ветровито време и в среда с висока температура, за да се гарантира ефективното втвърдяване на бетона,може да се повиши разхода в потреблението на парафиновата емулсия на 0,30 kg/m2.
Цена:ориентировъчна 0,85 ?/kg , FOB-Varna
Опаковка:
25 кг туби
Срок на годност:
12 месеца от датата на производство при подходящи условия за съхранение +5- +30*C.
Външен вид:бяла ,непрозрачна течност(emulsion O/W )
рН:6,5-7
D20*C: 0,970-0,990 kg/L
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот m@rtin на 05 Юли 2013 16:22

Плочата е залята , специални благодарности на FLO .
Сега следва беседката,и ще имам още някоя питанка:)
Размерите и ще бъдат 6/4м , и мисля да слагам попове през 2м на четирите дължини.
И тука идва моментът в който се замислям как да избегна подпори в средата на беседката..
С Ники мислим вариант напречните столици да са по-якички за да нямат нужда от подпиране в средата,
примерно да не е 10/12 ами 10/14 или 10/16 ... и върху тях пак попове на които вече си ляга билната
столица. Я споделете как бихте го направили вие JC-ThankYou.gif

Изображение
Аватар
m@rtin
СМР
СМР

Следваща

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон