Укрепване на къща!

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Укрепване на къща!

Мнениеот професионал на 10 Авг 2012 22:32

Здравейте, приятели!За съжаление в момента има голям брой къщи в Пернишко нуждаещи се от подобен род укрепителни дейности, от една страна заради занижени изисквания по време на строителството (предимно стари къщи строени преди 50-60 г. и повече) и от друга страна заради откровенно некомпетентно и безотговорно такова (предимно строителство от 80-те години.)Ще започна темата с къща от първия тип - стара къща строена някъде през 50- 60-те,стените изпълнени с единични тухли, а таваните на гредоред.В общи линии къщата е издържала доста добре земетресението,но клиента е решил за собствена сигурност да я укрепи и санира.Тук ще спомена,че бях подготвил чудесен снимков материал от всеки един етап от работата по обекта,но една мръсна подла гад ме е издебнала в единствения ден в който си оставих чантичката с документите и фотоапарата в гаража и меко казано добре използва случая! sk (22).gif Все пак имах и доста снимки от телефона, с които смятам,че ще спретна темата добре!Започваме с изкопа за фундаменти на колоните.
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
Следващата стъпка е полагането на армировката,състояща се от скара от N 12 през 20 см. и фусови колони от N 14 с различно сечение - 4бр ъглови колони 50/50 и 6 бр прави 25/40.
5.jpg
6.jpg
7.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Ако човек обича занаята си,резултатите никога не закъсняват!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Re: Укрепване на къща!

Мнениеот професионал на 10 Авг 2012 23:11

Поради опасността от дестабилизиране на къщата (особено при честичко повтарящите се трусове),всички изкопи и изливания на бетон се правеха поетапно и затова се наложи фундаментите да се отливат в по-голямата си част с хоризонтално прекъсване,за да се даде възможност за залагане на армировката от рандбалката,и поетапното и отливане и на нея преди следващото подкопаване.
8.jpg
9.jpg
Където можеше,отливахме фундамента и рандбалката наведнъж:
10.jpg
11.jpg
След заливането с бетон на всички фундаменти и рандбалки,нещата вече изглеждат съвсем тривиално и продължаваме нагоре...
12.jpg
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg
17.jpg
...със изчукване на мазилката в зоната на колоните,измиване на прахта,армировка на колоните,кофраж бетон и...
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот IvanR на 11 Авг 2012 09:45

Това антисеизмично укрепване има ли конструктивен проект и ако да- спазен ли е?
IvanR
Активен потребител

Мнениеот academil на 11 Авг 2012 13:52

IvanR написа:Това антисеизмично укрепване има ли конструктивен проект...?

Аз си зададох преди този въпрос другия въпрос, който е решен, видимо по показаните резултатите, правилно - за което поздравления,
а именно - има ли технологически проект.
За отговор прерових за пореден път антисеизмичната Наредба 2 и ЗУТ, никъде няма подобна категория,
а в случая технологическият проект е по-важен от конструктивния.
Иначе подобни обновявания и основни ремонти си попадат под изискванията и на Наредба 2 и на ЗУТ.
А досега не съм виждал технологичен проект в строителството - по част ОВК изисквах веднъж, ама накрая го написах аз,
за Спринклерна уредба съм виждал, за "Конструктивен проект" никога - тя технологията се знае.
Та моят въпрос е - липсата на технологичен проект не компрометира ли конструктивния проект,
да го направи нереализуем, необходими съществени корекции, практически нов проект - кой ще плаща, време, такси и пр. ?
В смисъл точно при такива укрепвания на стари къщи технологията е много по-важна
от видимо елементарното от конструктивна гледна точка укрепване.
А де факто технологията става ясна след като се изкопаят, в случая основите,
т.е. инженер-конструкторът не е в състояние да напише технология, даже и да иска и да може.
Е, колко читав конструктивен проект ще направи ?
А ако се касае до държавни пари?
То и лични да са, кой ще е склонен да се изръси в критична ситуация, без да е сигурен в проекта.
Одобряване по ЗУТ на основен ремонт ?
Пък ако притурим и динамичната ситуация - ако земедрусне пак след като конструктивният проект е готов, но не е одобрен, тогава какво ?
Пък ако е одобрен - следва да се реализира според ЗУТ даже при наличие на нови пукнатини, идиотщина.
Ако не - кой ще плати за нов проект ?

Това са много съществени недостатъци на Наредба 2.
Практически при подобно следземетръсно укрепване Наредбата не е полезна, но поставя свойствените бюрократични пречки.
Което е предпоставка да не се спазва.
А и поставя конструкторите в доста неудобно, да не казвам полунаведено, състояние.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот професионал на 11 Авг 2012 20:29

Абсолютно всичко се извършва съгласно предварително изготвен конструктивен проект!Ако излезе някое непредвидено обстоятелство,като неточна кота на здравия,позволяващ фундиране земен пласт,някоя фатална пукнатина или нещо друго,с всички конструктори досега съм работил много добре и решаваме нещата в движение - на обекта има заповедна книга и всички изменения, допълнителни споразумения и изисквания се нанасят в нея!Всъщност в този проект имаше доста по-малко конструкторски грешки и недоразумения,отколкото в много други проекти отнасящи се за нови сгради, но се разбрах с конструктора да направя някои промени в него и нещата станаха доста добре!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот IvanR на 12 Авг 2012 09:31

Зададох въпроса за проект, защото от снимките се вижда, че не са спазени конструктивните изисквания за рамкови конструкции.
Конкрекно процентите на армиране, разтояния между надлъжните пръти в колоните и зоните на снаждане и сгъстяване. Ако това са пропуски в проекта/не вярвам или по скоро така трябва/, то изпълнението е добро с изключение на прегъването на един верт. прът на кота 0.00
IvanR
Активен потребител

Мнениеот професионал на 12 Авг 2012 23:16

В зоната на снаждане биглите са през 12см,а в останалата част - през 17см,повечето снадки са над 65см,но може да има и някоя с по-малко заради вкопан фундамент или нещо друго (допускам го за 1 или 2 фундамента,но разликата не е голяма).За броя на вертикалните пръти не знам норматива,но това определено не е единствения случай в който поставяме 4 стойки на бигла 22/36 - даже се случва доста често.Налага се корекция на фусовете,понеже в зоната на фундамента основата е изпълнена с каменна зидария,която не винаги е много права и избутва прътите малко навън и трябва да играе чука.Нагоре вече ги няма тези проблеми.
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот IvanR на 13 Авг 2012 15:31

Продължавам да твърдя, че има нещо недогледано- от проектант, надзор, строител или и от всички. Далеч съм от мисълта да се търси 'мъана", но какъв смисъл има сеизмично укрепване, което не отговаря на действащите нормативи. Няма да се впускам в обяснения защо е така, но ако има интерес към темата може да я разчоплим!
IvanR
Активен потребител

Мнениеот sergi на 27 Авг 2012 16:54

привет

дали е възможно да ме ориентирате, колко грубо би струвало изработката на 2 такива ъглови колони около 2 м.височина със същата цел-укрепване...приблизително.

10х предварително
sergi
Потребител

Мнениеот професионал на 27 Авг 2012 20:46

След отливането на колоните,следва направата на работна площадка на кота +2,95м,необходима ни за укрепването на кофража на гредата и колоните от следващия етап,като тук помествам снимки от идентична такава от кота +5,95м.Площадките и на двете коти играят ролята и на дъно на гредите.
18.jpg
19.jpg
20.jpg
Интересно беше укрепването на колоните от кота +2,95м,защото нямахме възможност да връзваме кофража през стените (клиента си правеше основен ремонт отвътре,въпреки предстоящото събаряне на покрива, и недовършеното външно укрепване - :? ) ,но в крайна сметка се справихме и стигнахме до покрива:
24.jpg
23.jpg
Тук следва разчистване на порядъчно количество боклуци,
21.jpg
22.jpg
но все пак най-накрая започнахме поетапното изграждане на покрива...
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот academil на 28 Авг 2012 11:36

IvanR написа:Продължавам да твърдя, че има нещо недогледано- от проектант, надзор, строител или и от всички. Далеч съм от мисълта да се търси 'мъана", но какъв смисъл има сеизмично укрепване, което не отговаря на действащите нормативи. Няма да се впускам в обяснения защо е така, но ако има интерес към темата може да я разчоплим!

Колега,
въобще не става дума за самоцелно търсене на недостатъци.
Със сигурност има хора с пострадали постройки - къде от земетресение, къде от лошо строителство или от лоша поддръжка,
които ще правят укрепване без проект, без държавни помощи.
Едно подробно и без съмнение компетентно изложение от теб, ще улесни много нуждаещи се в беда.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот $4ЕN на 28 Авг 2012 22:25

academil написа:Едно подробно и без съмнение компетентно изложение от теб, ще улесни много нуждаещи се в беда.

sk (49).gif :respekt:
Харесайте новата ми страница във фейсбук :)
mana.bg

Стоян Халембаков 0897614847
schenbmxjnkys[at]gmai.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот sergi на 29 Авг 2012 17:12

$4ЕN написа:
academil написа:Едно подробно и без съмнение компетентно изложение от теб, ще улесни много нуждаещи се в беда.

sk (49).gif :respekt:

а аз имах нужда само от малко инфо.... sk (40).gif
sergi
Потребител

Мнениеот IvanR на 29 Авг 2012 18:35

Строителството още повече това в земетръсни райони не е тухла в/у тухла и т.н. Няма еднозначен отговор за антисеизмично укрепване на сгради, така че едно общо изложение няма да е от полза на никого, дори напротив, ще подведе много хора. За да се направи проект или поне качественно становище за такова укрепване са нужни предварителни данни и/или проучване, като:
1.Местонахождение на сградата- район в БГ
2.Предназначение на сградата
3.Определяне на конструкцията като вид, система и вложени материяли
4.Оценка за състоянието на конструкцията за повреди
5.Вид и дълбочина на фундиране
6.Вид на почвата
7.Размери на сградата в план и височина- етажност
8.Отвори по фасадите, наличие на еркери и балкони
9.Разположение на сградата в парцела- свободно стояща, на калкан и т.н.
10.С укрепването ще се променят ли подовите конструкции, ще се правят ли пристройки и надстройки
Накрая нещо много важно- и най-добрия проект, може да се компрометира от изпълнението. При конкретни въпроси с данни мага да помогна.
IvanR
Активен потребител

Мнениеот IvanR на 29 Авг 2012 18:43

sergi написа:привет

дали е възможно да ме ориентирате, колко грубо би струвало изработката на 2 такива ъглови колони около 2 м.височина със същата цел-укрепване...приблизително.

10х предварително

Колко трябва да са високи/ от горен ръб фундамент до върха/и за кой район на БГ
IvanR
Активен потребител

Следваща

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон