Защита от корозия на арматурата

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Защита от корозия на арматурата

Мнениеот Flo на 12 Май 2012 19:55

Напоследък се замислям за ръждясалата арматура, излизаща от арматурните дворове.Напредналата корозия после продължава и в бетона.В Европата има стандарт за продукти инхибитори на корозия,хармонизиран и у нас БДС/EN 1504-7,обаче аз лично не съм виждал някъде да се използва за защита на арматурата.Как е според професионалистите тука,има ли хляб за такъв инхибитор у нас?
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Re: Защита от корозия на арматурата

Мнениеот Стилиян Лукаров на 12 Май 2012 21:18

Аз се бях замислял над въпроса за корозията преди около 2 седмици, когато си гледах ръждясалата арматура на село. По точно мислех с какво да я намажа, че хем да махне ръждата, хем да я запази във времето. Според мен би трябвало още в арматурният двор да ги мажат при поръчка на клиент.
Друг е въпроса каква химия съществува и колко ефективна е тя.
Личното ми мнение е, че на никой не му прави впечатление защитата на арматурата. Особено по обектите - още докато разтоварват и започват да монтират. Не съм сигурен, дали ще има добър търговски отзвук в клиентите подобен продукт, но съм сигурен, че трябва да го има на пазара, за такива като мен. :)
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот Flo на 13 Май 2012 10:36

Ръждясалото може да се мине с ръждопреобразувател и после с инхибитор на корозия.По-натам може да дискутираме особеностите и добрия избор за препарат според класа му. Един от начините ,който е и доста скъп е тъй-наречения "жертвен анод",като върху арматурата се нанася цинков грунд.Идеята е да се изяжда първо цинка вместо желязото.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот academil на 13 Май 2012 12:02

Flo написа:...Как е според професионалистите тука,има ли хляб за такъв инхибитор у нас?

Къде ?
Арматура за сухоземно строителство и арматура за водно строителство.
Метални конструкции.
Тръбопроводи и въздуховоди от черна стомана.

Единствено за тръбопроводи съм изисквал, и спазена с много усилия, че и заплахи, инхибиторна обработка.
За метални конструкции съм предписвал студено поцинковане на заварките. Не се изпълнява, зацапва се с грунд, протака се във времето, и толкова.
За арматура между строителните инженери твърдо е убеждението, че в условията на липса на въздух корозия не може да има;
виждал съм аргументите им във вид на парче бетон поне на 50 години с арматура.

По същество на ниво голяма строителна компания, отявлени противници на качеството, са строителните мениджъри -
финансовите се интересуват единствено от минимизация на себестойността за сметка на качеството и на материалите и на изпълнението,
съответно всяка скрита операция (работа), не даваща видим дефект в гаранционния срок, се нулира;
оперативните се интересуват единствено от срока на изпълнение -
ако трябва да се спази срока, ще се боядисва под точката на росата, дори при дъждовалеж.
А т.н. ИНЖЕНЕРИ НА ПРОЕКТ не се интересуват въобще от стандарти и нормативи, наука и логика -
при тях принципът е еднаквост с прототипния обект;
на един от обектите (2009 г.) прототипът беше от 1956 г., имам предвид нивото на термопомпените системи,
много години преди бума на термопомпите след нефтената криза от войната през 1973 г.

Интерес към инхибитори може да имат част от извършващите строителство по стопански начин,
по-малко на еднофамилни къщи,
и то технически и химически грамотни, финансово добре обезпечени.
Малка ниша, но относително стабилна.

Така е според моя опит.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот Flo на 13 Май 2012 18:34

academil написа:
Интерес към инхибитори може да имат част от извършващите строителство по стопански начин,
по-малко на еднофамилни къщи,
и то технически и химически грамотни, финансово добре обезпечени.
Малка ниша, но относително стабилна.

Така е според моя опит.

С други думи мисията невъзможна sk (37).gif Колко ли грамотни хора извършват строителство по стопански начин? Съдя и по себе си,че открих инхибиторите късно след като прекарах тонове ръждиво желязо на мойта къща.
Предполагам,ако пуснем тука преводни материали на публикации,щото български няма за корозията на арматурата за бетон може да е полезна тема,поне за общата култура,тъй да се каже.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот Стилиян Лукаров на 13 Май 2012 19:48

Flo написа:Предполагам,ако пуснем тука преводни материали на публикации,щото български няма за корозията на арматурата за бетон може да е полезна тема,поне за общата култура,тъй да се каже.

За подобни публикации съм винаги "За!". :)
SHL - Строителство и ремонт
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот calm на 17 Май 2012 15:21

Flo написа:Напредналата корозия после продължава и в бетона.

a (138).gif

academil написа:За арматура между строителните инженери твърдо е убеждението, че в условията на липса на въздух корозия не може да има;
виждал съм аргументите им във вид на парче бетон поне на 50 години с арматура.

a (84).gif

За корозия и получаване на ръжда е необходима оксидация, т.е. наличие на въздух. В бетона въздух няма. Дори и при потопен във вода стоманобетонен елемент арматурата в самия елемент няма да корозира.
Единствено при това положение корозията може да прогресира.
ИзображениеИзображениеИзображение

Друг е въпросът колко бързо и дълбоко корозира от направата до момента на влагането й в конструкцията, както и условията на съхранение в този период.
calm
Потребител

Мнениеот Flo на 17 Май 2012 17:22

В зависимост от условията на протичане се разграничават следните видове корозия:
1. Газова корозия. Корозия на металите в газове при отсъствие на влага, обикновено при висока температура.
2. Корозия в неелектролити. Корозия на металите в течни непроводящи органични среди(корозия на стоманени резервоари в нефтопродукти).
3. Атмосферна корозия. Най-масовата корозия на металите на въздуха с определена влажност при температури, при които водата се намира в течно състояние.
4. Корозия в електролити. Корозия на металите намиращи се във воден разтвор на киселини, основи и соли.
5. Почвена корозия. Наблюдава се при метални съоражения монтирани в почвата, като водопроводни тръби, релси, кабели и др. Без да са подложени на влиянието на външен електричен ток.
6. Електрокорозия. На този вид корозия са подложени намиращите се в почвата метални съоражения, които са под влиянието на външен електричен ток.
7. Контактна корозия. Електрохимична корозия при контакт в електролит на два метала с различни електродни потенциали.
8. Биокорозия. Всички случаи на корозия на металите под въздействие на отделените от микроорганизми продукти.
9. Корозия под напрежение. Извършва се при едновременно въздействие на корозионна среда и на механични напрежения.
10. Корозионна ерозия. Корозия на металите при едновременно триещо въздействие на самата корозионна среда или на твърди тела.
11. Корозионна кавитация. Корозия при ударно въздействие на корозионната среда.
12. Корозия в цепнатини. Корозия на металите в тесни цепнатини и пукнатини, изпълнени с електролит.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Изборът е голям!Дали няма въздух в бетона не мога да потвърдя със сигурност, но пък микропори и цепнатини почти винаги и навсякъде колкото искаш.Ремонтирал съм някоя и друга етажна плоча,дето тече като лейка,щото е лята в горещините, пък да не минава въздух през лейката хич не го вярвам.Но да се съгласим,че в бетона няма въздух и не протича атмосферна корозия,но остават другите възможности -химичната и електрохимичната корозия.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот academil на 26 Май 2012 08:25

calm написа:
academil написа:За арматура между строителните инженери твърдо е убеждението, че в условията на липса на въздух корозия не може да има; виждал съм аргументите им във вид на парче бетон поне на 50 години с арматура.

a (84).gif

В никакъв случай не съм изразявал не само адмирации за подобна теза, но дори и намек за позитив, видно от целия постинг.

Позволявам си категорично да възразя против подобни цитирания в пълно противоречие със смисъла на контекста.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот calm на 27 Май 2012 03:17

Цитатът да не се взема предвид от читателите и участниците в темата.

Има достатъчно строежи зарязани педи двадесет и повече години. Който иска да ходи и да кърти за да провери липсата, наличието и степента на корозия на арматурата в бетона. По този начин всеки ще може да направи собствени заключения.
calm
Потребител

Мнениеот complast на 20 Ное 2013 22:31

Ако си некакъв дистрибутор си кажи?По дебелите книги пише,че ръждясалата арматура по-здраво държи.И друго пише,че добре обмазаната с цимент арматура ръжа не я лови,освен око не е вкарана добавка в бетона с хлориди.Калциев хлорид например/който между другото е най-ефикасния ускорител на твърдеенето на бетона. /.
На времето/преди 50 години/ Бернар Моатасие /първия обиколил нон-стоп земята мореплавател/ беше намазал с циментово мляко неговия 200литров железен резервуар за вода и две години е пил от тази вода без водата да има вкус на ръжда.
Като пускате постове пишете с ква цел ги пускате!!!
complast
Нарушил правилата на форума
Нарушил правилата на форума

Мнениеот Мънцата на 20 Ное 2013 22:38

:respekt:
Аватар
Мънцата
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон