Груб строеж в различен от познатият ни

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Груб строеж в различен от познатият ни

Мнениеот u3poD на 01 Май 2012 22:46

Тази система за изработване на плочите, винаги ми е била интересна. По разни строителни изложения бе представена и у нас но не намери приложение в практиката. На мен лично много ми харесва от към бързина и качество на изпълнение. Този начин на изпълнение е разпространен в Италия, Испания ...
Всичко може, но не всеки го може! За да се справяш, трябва да ти идва от вътре!
Аватар
u3poD
СМР
СМР

Re: Груб строеж в различен от познатият ни

Мнениеот емил на 02 Май 2012 18:46

Не виждам полза от тази система , даже не мога да се сетя защо са тези тухли ...
с платна е мн по- бързо , технологично ,
аз виждам мн недостатъци на тази система .
Не е лоша , но другите са по- добри .
Според мен .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот Flo на 02 Май 2012 21:06

емил написа:Не виждам полза от тази система , даже не мога да се сетя защо са тези тухли ...
с платна е мн по- бързо , технологично ,
аз виждам мн недостатъци на тази система .
Не е лоша , но другите са по- добри .
Според мен .

Напълно съм съгласен с горното!
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот rolls на 05 Май 2012 13:21

Виждал съм подобно нещо, но вместо тухли с блокчета ytong. На моя въпрос "Що за глупост е това?" ми отговориха, че било за олекотяване на конструкцията. Върху ytong-а има още поне 15 см бетон, ама идеята като цяло не ми се струва удачна, при положение, че блокчетата нямат такива зъбци като тухлите, на които да су задържат до изливане на бетона отгоре.
Аватар
rolls
Активен потребител

Мнениеот academil на 05 Май 2012 17:19

За съжаление ще си позволя да изразя адмирации към тази иновативна система на модулно строителство на хоризонтални конструкции.

Първо и според мен най-важното в системата.
Наличие на фабрично изготвени греди от 2 триъгълно армирани бетонни елемента и (свободно) полагане на (специални) тухли между тях.
Модулен строеж = бързина и ниска стойност.
А далечното разположение на горна и долна арматура съществено увеличава интегралния инерционен момент на всяка такава греда,
което автоматично сваля килограмите на горната арматура (ясно се вижда - арматурата е като за подпаркетна подова замазка).
Наличието на тухли съществено намалява разхода за бетон, това едно.
Наличието на греди през 500 мм намалява дебелината на плочата - 5см.
Съществено намалява теглото на съответните полета на плочата -
следователно намаляват броя на подпорите и времето за монтаж и демонтаж на кофраж, транспорт, склад и пр.
Поради намаляване теглото на плочата съществено се намалява времето на декофриране на полетата.
Съществено се увеличава сигурността при срещани грешки и загуба на устойчивост на подпори и срутване на целия кофраж с бетона (виждал съм).
Олекотената в цялост сграда (вероятно) ще има по-висока земетръсна устойчивост.

За подобрените топлоизолационните и шумоизолационни качества на пода/тавана -
16 см или 20 см тухла+5 см бетон, е съвсем излишно да се говори.

Следователно - бързина, ниска цена, високо качество, сигурност.
Персонални въпроси: academil@mail.bg
На лица без форумен статус не отговарям.
academil
Експерт

Мнениеот rolls на 05 Май 2012 18:05

За тази цялостна система съм съгласен, че има доста предимства, но по-горе имах предвид, че е глупост да се прави това с блокчетата ytong, за които споменах. Просто е "побългарена" идеята.
Както се казва за Голф-а - кял файда, че са го мислили 50 инженери от Волфсбург, когато го тунинговa един перничанин с основно образование. sk (43).gif

Ако не забравя тия дни ще снимам, тая чудесия, за която ви споменах да видите разликите.
Аватар
rolls
Активен потребител

Мнениеот професионал на 05 Май 2012 18:27

Академил,ще те поправя в часта засягаща кофрирането и подпорите - в този случай броя на подпорите е в пъти по-голям от бройката необходима за изпълнение на нещо подобно от най-обикновен инвентарен кофраж,а има и по-специални изпълнения с оребрени кофражни платна,при които производителноста се увеличава още повече( а броя на подпорите намалява).Вярно е, че се намалява разхода на бетон,но на негово място се появява разход за тухли (въпрос на сметки е кое ще излезе по-евтино), но едва ли ще има конструктор в България,който би приел с отворени обятия подобен род строителство, имайки предвид това,което трябва да изпълнявам по обектите от конструктивна гледна точка.Едно от най бързите (да не кажа най-бързото) строителства беше ЕПК, но не успя да се наложи в съвременното строителсво, въпреки страхотната бързина,която се постига с него, но на негово място има далеч по-лесни и бързи методи предлагани от Пери например,при които за да допуснеш авария, по време на бетониране трябва да си много,ама много незапознат с кофражните системи.Може би има някои предимства, но сигурно има значение района на прилагане на системата (географски и климатичен),още повече,че и Германия се прилага подобен вид строителсво,но с така наречените "подплочи" - тоест тънки панели със заложена армировка (долна) и фиксирани (като тук ) носачи за горната армировка,които се монтират върху предварително направената скара (кофраж), като тук,обаче предимството от конструктивна гледна точка е еднородността на материалите съставляващи плочата.За изолацийте нищо не мога да кажа - там sk (40).gif.
Ако човек обича занаята си,резултатите никога не закъсняват!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот academil на 05 Май 2012 19:08

професионал написа:...в този случай броя на подпорите е в пъти по-голям от бройката необходима за изпълнение на нещо подобно от най-обикновен инвентарен кофраж,а има и по-специални изпълнения с оребрени кофражни платна,при които производителноста се увеличава още повече( а броя на подпорите намалява)...

Конкретика по казуса.

Системата е BAUSTA, румънска интерпретация, ЕС-сертифицирана, строежът е 3-етажен блок с не повече от 2 жилища на етаж.
За сведение - налице е и система uniSOL, италианска, патентована, пълнеж - тухли, пенополистирол, пенобетон
(много по-добра, вероятно и по-скъпа).

Моля, всички взимащи отношение да бъдат любезни да се аргументират с изчисления: технически кг, сили, напрежения и пр.,
технико-икономически - лв./м2 за бетон, тухли, арматура, труд.
И за сродни системи, а не с на Колю Фичето направиите, или специални MALL-изпълнения .

ПП. Примерно моля да ми се обясни защо при сумарно тегло 30-50 % по-ниско (смятал съм го),
са необходими в пъти (колко точно?) повече подпори ? :?
academil
Експерт

Мнениеот професионал на 05 Май 2012 20:56

academil написа: Примерно моля да ми се обясни защо при сумарно тегло 30-50 % по-ниско (смятал съм го),
са необходими в пъти (колко точно?) повече подпори ?
Не казвам,че е необходимо - казвам,че във случая изпълнението което е направено е с повече подпори,отколкото биха били необходими при изпълнение с обикновенни греди - ВТ-20 примерно (такива греди оттдавна не се използват само в моловете) - и обикновенна 16-18 сантиметрова плоча.При зададени точно параметри (които не са видни от посочения клип) би могла да се изчисли с точност до 2-3 бройки точната цифра на подпорите необходими за изпълнението на тази плоча, и след внимателното преброяване на заложените в клипа подпори,ще можем да сметнем колко точно по-малко подпори са необходими при използването на кофражни трегери Пери ВТ20(24) - отделен е въпроса,какъв е смисъла от тая гимнастика,ама - нейсе!Пак при наличие на проект,а не на клипче от ю-туб,са възможни аргументи с технически и технико-икономически изчисления.
academil написа:Моля, всички взимащи отношение да бъдат любезни да се аргументират с изчисления: технически кг, сили, напрежения и пр.,
технико-икономически - лв./м2 за бетон, тухли, арматура, труд.
Академил-Сан,личният пример е основен метод за обучение,подттикващ към подражание,но пак питам - кому е нужно всичко това?Аз просто изказах мнение,базирано на 20 годишния ми стаж с кофражи (Пери,Дока,Хюнебек,Кауфман,Кофражна техника Пловдив и др ) включително и много монолитни кофражи (може би това на което ти казваш "на Кольо Фичето направиите").Жоро,извинявам се за спама в темата ти - ще редуцирам мненията си тук до минимум,и без това свободното ми време е дефицит!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот емил на 05 Май 2012 21:22

Но не може да казвате коя от многото изброени системи е по- добра .
Те са несравними , всеки инвеститор си има ако щете лични предпочитания , освен това Академил ги оценява като конструктор , Професионал като изпълнител , аз гледам скорост на изпълнение ...
( прочутият Германски девиз - НА СЕДМИЦА-ПЛОЧА sk (56).gif )

Фактът , че тези всички системи са оцеляли от 100 години значи че всяка си има място .
Определено на мен бетон с дебелина 5 см , ми предизвиква бурно недоволство, лични проблеми sk (56).gif .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот academil на 05 Май 2012 21:56

Темата е принципно нова. И твърде интересна.
Заинтригува ме топлотехнически и микроклиматично, запознах се подробно с термовизията и термомостовете,
и покрай тях и с особено привлекателния за мен (програмистки) модулен подход.
Вземайки отношение по темата се запознах с немската система - около 30 страници описание на немски,
румънската интерпретация - 4-5 страниц, естествено на румънски,
и италианската модулна система - около 50 страници на италиански.
И съвсем не намирам, че съм изяснил всичко, но е доста.
Там където не ми беше ясно, направих някои и други изчисления.
Някъде около час време.
А който e в дефицит за час време за професионален отговор не би следвало да пише.
Но ако форумът е престанал да е професионален и аз не съм забелязал, то моля за извинение за проявата на педантичност.

Иначе питам. Как архитектите - те не са строители с опит, ще се запознаят с предимства и недостатъци на подобни системи ?
И къде ? От рекламните диплянки ли ?
Колкото те са меродавни примерно за плюсове и минуси на пластмасовата дограма.
Или за течната топлоизолация ThermoShield.

ПП. Благодаря, конюнкцията "много пъти" се редуцира до "две-три бройки".
Съгласен, ако намалим дебелината на стената на подпорите, а и диаметъра до загуба на устойчивост, може да стане "пъти".
academil
Експерт

Мнениеот професионал на 05 Май 2012 22:57

academil написа:ПП. Благодаря, конюнкцията "много пъти" се редуцира до "две-три бройки".
Във моя пост няма написано такова нещо!Нито пък се редуцира!Казвам,че при наличието на проект,може да се изчисли точната бройка на подпори с точност до 2-3 бр.),при използване на инвентарни греди ВТ20(24),и ако някой преброи в клипа точната бройка на използваните подпори - едва тогава ще мога със точност да кажа с колко пъти по-малко подпори ще са необходими за направата на този кофраж(но със сигурност ще са поне наполовина).Моля,за внимателното четене и тълкуване на постовете ми.Не мисля,че пиша неразбираемо,така че,молбата ми не би трябвало да затрудни никого!
    П.П.
Показаната от Жоро система е перфектна откъм конструктивна гледна точка,спестява разходи от всичко каквото си помисли човек,и просто конструкторите в България още са недорасли да разберат предимствата на тази иновативна технология,за да почнат да правят сградите си по този бърз,лек,лесен и сеизмично-устойчив метод!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот chapara на 05 Май 2012 23:03

Изчетох Ви по диагонал , защото напоследък времето ми е кът, тази система съм я виждал 85'та в Тунис , та не знам колко е иновативна. Уребрени плочи, лесни за измазване, тухлата "дърпа". с години съм се чудел кога това ще се види тука , ееееееееееееееее доживях sk (5).gif Amazed-Rat.gif a (103).gif z_wsm47.gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот chapara на 05 Май 2012 23:05

chapara написа:Изчетох Ви по диагонал , защото напоследък времето ми е кът, тази система съм я виждал 85'та в Тунис , та не знам колко е иновативна. Уребрени плочи, лесни за измазване, тухлата "дърпа". с години съм се чудел кога това ще се види тука , ееееееееееееееее доживях sk (5).gif Amazed-Rat.gif a (103).gif z_wsm47.gif

Нека се допълня, колко години живееме след Арабския свят sk (23).gif sk (46).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот Flo на 06 Май 2012 11:10

Това е оставащ кофраж.По нашите нормативи няма отношение към изчисленията за дебелината и якостта на плочата. Каква е ролята на тухлите като оставащ кофраж никой не се нае тука с коментар. Според мен е безкрайно тъпо упражнение и скъпо вероятно ,за нашите условия,щото ние кофража може да си го обърнем поне два пъти и накрая да си го сложим на покрива за постоянно. За арабите може и да е оправдано по някаква причина,да речем някаква термоустойчивост към прегряване,ама да се твърди ,че сме години след арабите по строителни съвременни технологии е несериозно.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Следваща

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон