Строеж на нова къща - актуална тема за цени и процедури

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Re: Строеж на нова къща - актуална тема за цени и процедури

Мнениеот stivemaster на 04 Фев 2012 21:33

Колега stefansmail няма нищо общо между стоманобетонното стълбище и по високата цена и не става ясно какъв е смисъла от него ако говорим за нормална къща без надзид. За каква височина на подпокривното пространство можем да говорим че да е обитаемо ?
stivemaster
Нарушил правилата на форума

Мнениеот stefansmail на 04 Фев 2012 21:51

Цялата тая работа със стълбата се оказа "за някой лев повече" смених архитекта и нещата си дойдоха на място.
Когато разбра че съм говорил със други негови колеги , и че ще го сменям ... ама чакай сега , станало е недоразумение... бях подготвен психически , че всеки във строежа ще се опита да ме прецака , но не очаквах това да започне още от архитекта - а , забравих да кажа , че архитекта ми беше познат a (129).gif
Аватар
stefansmail
Активен потребител

Мнениеот stivemaster на 04 Фев 2012 21:58

Според някои приятелите най лесно се прецакват , попаднал си на такъв ,щеше да ти прави проблеми и после.
stivemaster

Мнениеот papuas на 15 Мар 2012 12:15

Здравейте на всички!
Много хубава тема ,дава отговори на повечето въпроси свързани със строежа на една къща.
Аз все още съм на етап проучване, и единствената ориентировъчна цена,която не можах да видя никъде е за покрива,знам че основите и покрива са най-скъпото в къщата и затова:
Исках да питам Радо ,колко му излезе покрива общо, като материали без труд ?
sk (43).gif
papuas

Мнениеот mangini на 22 Юли 2012 03:53

Поздравления за страхотната тема! Въпрос към Rado_smolian - още на първите снимки ми се струва, че не е положена топлоизолация в основите, преди изливането на настилката? Или просто не е снимана? Иначе не смятам, че си дал много пари за архитектурния проект, къщата е проектирана със старание! sk (1).gif
mangini
Потребител

Мнениеот Rado_smolian на 22 Авг 2012 14:13

Топлоизолация от фибран сложиж след настилката, преди замазката.
"Тези, които изковаха от мечовете си рала, сега орат за онези, които си запазиха мечовете"
Аватар
Rado_smolian
Потребител

Мнениеот shulio на 23 Ное 2012 23:30

Чета че има доста компетентни хора та да питам и аз нещо

Как стои въпроса с направата на къща на един етаж с обитаемо подпокривно. Стоманобетонна конструкция без плоча и запълване с кирпич с дебелина на стената 80-100см. Ще има проблем при проектирането заради кирпича?
shulio

Мнениеот IvanR на 24 Ное 2012 13:58

Няма проблем при проектирането- носеща е ст.бет. к-ция, а кирпича е с ограждаща функция.
IvanR
Активен потребител

Мнениеот Flo на 24 Ное 2012 19:43

IvanR написа:Няма проблем при проектирането- носеща е ст.бет. к-ция, а кирпича е с ограждаща функция.

То при проектирането няма да има проблем.Проблема може да възникне при въвеждане в експлоатация ,като му искат на човека да покаже Декларация за съответствие на строителните продукти и Протокол от първоначално изпитване на кирпича ,ей по тази наредба:http://www.imotibg.com/static/index/8353
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот shulio на 25 Ное 2012 00:24

E тогава как може да се направи такава къща. Уж живеем в демокрация ама ако искам в собствения си имот да си направя къща от кирпич и няма да мога :)
shulio

Мнениеот Flo на 25 Ное 2012 10:02

shulio написа:E тогава как може да се направи такава къща. Уж живеем в демокрация ама ако искам в собствения си имот да си направя къща от кирпич и няма да мога :)

Демокрацията е мимолетен акт и се изчерпва с пускането на бюлетина при избори.През останалото време си със чатала на врата,задължен да храниш публичната администрация-държавна и общинска,а пък тя в България е в уродливи размери.
Вероятният подход за да си законен с кирпича е първо да ти е проектирана къщата с него,после да си намериш сертифицирана лаборатория за оценка на съответствието на строителни продукти и да им занесеш 16 броя тухли да ги изпитват и да ти издадат протокол за първоначално изпитване с оценка за съответствието по еди кой си стандарт,ако има.Ако няма стандарт за кирпича се прилага процедура по техническо одобрение,което може да излезе по-скъпо от къщата ти.Затова рационалния подход е правиш си каквото си искаш и се надяваш да не ти чопли по стената комисията при въвеждане в експлоатация на сградата.
Обикновено гледат да си спазил отстоянията и да няма разминаване между плана и направеното като изместени стени и т.н. и документите като протоколи по време на строителството в добрия случай.

Между другото идеята с кирпича е добра.Това е материал ,който дава много добър комфорт на обитаване.Последните години германците са луднали по глинените къщи и кирпичени стени.Даже химическия гигант BASF,има разработки за добавки за водоустойчивост на кирпича.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот shulio на 25 Ное 2012 12:32

В този вариант предполагам ще трябва в проекта да се пише, че съм ползвал някакъв друг материал за запълване и да представя документи за него. Или това няма да ми го търсят. Ровя се вече в законите, но не намирам уреден този въпрос. Аз мога да искам и в землянка да живея ама те няма да ми разрешат :) - луда работа.

Ако за тухлите ми искат само този сертификат за качество е добре. Строя си с кирпич, измазвам и ги викам на оглед, но ако искат и фактура, че съм ги купил - тогава ще е набутване. Защото сертификат може да се вземе и без пари, но документ за закупуване ще трябва да си го платя
shulio

Мнениеот Flo на 25 Ное 2012 13:14

shulio написа:В този вариант предполагам ще трябва в проекта да се пише, че съм ползвал някакъв друг материал за запълване и да представя документи за него. Или това няма да ми го търсят. Ровя се вече в законите, но не намирам уреден този въпрос. Аз мога да искам и в землянка да живея ама те няма да ми разрешат :) - луда работа.

Ако за тухлите ми искат само този сертификат за качество е добре. Строя си с кирпич, измазвам и ги викам на оглед, но ако искат и фактура, че съм ги купил - тогава ще е набутване. Защото сертификат може да се вземе и без пари, но документ за закупуване ще трябва да си го платя

Никой няма да ти иска фактура,не е тяхна работа къде, какво плащаш,то и това остана само,като връх на административния тормоз.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот stefansmail на 11 Апр 2013 13:28

Здравейте ,
за да не отварям нова тема , ще пиша тук и предполагам , че все на някой ще е полезна информацията която ще ви предоставя sk (43).gif

Реших да си правя къща и се сблъсках със какви ли не бюрократщини , разходи от всякакъв характер (не фигуриращи в първоначалната ми сметка)
майстори от рода "вай-що-стори" и ... абе веселба голяма е едно такова начинание.

Парцела е собственост на двама човека и happy.gif бягането напред назад е по голямо. Първо след изкарването на скицата се оказа че има разминаване в квадратите по скица и по нотариален акт. Просто когато са занемали парцела преди време са го заснели както е била оградатакъм момента (леко изместена ) и разминаването е налице. За да се оправи това разминаване (което се оказа че присъства в 90 процента от парцелите в района) се прави проект за промяна на кадастъра, молби скици (изгубих им бройката) и такси на всякъде естествено.

При получаването на заветната скица отговаряща на нотариалния акт (три месеца разкарване срокове др.) пристъпихме към проекта и разрешението за строеж.
Имах леки премеждия със архитекта за които съм споменал по напред във темата.
Отстъпване право на строеж от другия собственик - нещо от рода (разрешавам ти да си посториш къща в твоята част от парцела - излишни 1300лв)
След това оферти от строителни фирми и бригади - (идеята ми беше да си купувам материалите - бетон , желязо и др , да си ангажирам сам багер за изкопа камиони за извозване и доставяне на пясък и отсевки - ТОВА Е ПРАВИЛНИЯТ НАЧИН) разбрахме се с един строител за грубия строеж ( без покрива ) и се почна moil.gif

Изкоп
Изображение

основи
Изображение

обратен насип , отсевки и трамбоване
Изображение

арматура , заливане
Изображение

Изображение

зидария ,изолация на основите
Изображение
Изображение
Изображение

подготовка за втора плоча
Изображение

стълбище
Изображение

и пак арматура и гофрета за кабелите на осветлението
Изображение

продължаваме нагоре
Изображение

момента който чаках с нетърпение - да си свършат работата "майсторите" и да излязат от обекта , че имаше моменти в които , като ги гледах какво правят и как си вършат работата sk (22).gif
Изображение

Изображение

моя милост се заема с покрива - който ми е първия , носъм сигурен , че ако бях хванал някой друг да го прави , едва ли щеше да го направи по добре от мен и пак трябваше да му седя на главата и да следя как си върши работата :motz:
(ТОВА Е НАЧИНА АКО ИСКАТЕ НЕЩАТА ДА СЛУЧВАТ КАКТО ВИЕ ИСКАТЕ) ако ги оставите да работят както си знаят нещата пак се случват , но не по най добрия за вас начин , а по възможно най лесния за "майсторите" начин.
Не случайно слагам майстори в кавички :datz:

Един от малкото слънчеви зимни дни
Изображение
Изображение
Изображение

и крайния резултат към момента
Изображение
Последна промяна stefansmail на 11 Апр 2013 13:47, променена общо 1 път
Аватар
stefansmail
Активен потребител

Мнениеот stefansmail на 11 Апр 2013 13:44

Тук ще кача информация за разходите , директно копирана от файла наречен "Разходи" sk (42).gif
Къщата е 75кв първа плоча 85кв втора плоча и 90кв трета плоча и дотук ми излезе грубо 50 000

Дялба – проект за промяна на кадастър – огради-скици-нотариален акт ~ 1000 лв.

Скица + виза за проектиране 100лв.

Съгласуване виза – вик и енерго ~ 100 лв.
предварителни договори +съласуване проект-вик 60 лв. , енерго 94 + 38 лв.

Проект – 3350 лв.
(архитектура, конструкции, ВиК , електро, геодезия 250лв, вертикална планировка, ПБЗ, доклад-енергийна ефективност , геоложки доклад)

5000 лв

Надзор -
доклад 150 лв

Внасяне в общината + изчакване за одобрение 403лв

Отстъпено право на строеж скица-30 лв +.дан.отценка 20 лв+пълномощно+50лв+ 1210лв

14 дневен срок за обжалване и получаване строителното разрешение – 200лв

2060 лв

Събаряне стара постройка и извозване отпадъци (багер+10 курса) - 760лв

Канализация ( Ф160 Ф110 Ф32 шахта проволка) – 400лв
Багер за канализацията – 35лв/час - 105лв
Пясък 100лв Доставка 60лв – 160лв

Геодезист-колчета – 4 точки – 160лв
Откриване строителна площатка - 50лв
Изкоп - 300лв +100
Тръби – 260лв

2030 лв

Фибран за основите - 235лв
Дренажна мембрана 60кв - 115лв
Отсевки – 210лв
Разтвор за зидане Баумит – 500лв
Цимент за първия ред тухли - 25лв
Общината – кота нула - 60лв
Диск за рязане на тухлите – 25лв
Тухли – 8 палета +транспорт – 1360лв
Пирони – 80лв
Стиропор 3см (2 пакета 0.48 кб/м) – 34лв
Труд - 5000лв
Разни – 100лв

7744 лв

Тухли - 8 палета/25 – 1 палет/12 – 80бр/8см +транспорт – 1860лв
Каменна вата 9кв. - 35лв
Пирони - 45лв
Тухли 5п.25см/4п.12см+ разтвор – 1890лв
Трион за тухли - 76лв
Желязо – Керамика 1646 кг + транспорт - 2217лв (1.08 без ддс)+70
Крепеж , осигуровка , мълниезащита за покрива - 230лв
Шина - 45лв
XPS за трета плочата– 400 лв
Труд – 3000 лв
Разни – (50 - пирони и др.-150 на работниците -100на конструктора) -300 лв
Чакъл 10.3 тона - 180лв

10 278 лв

Разтвoр саниране арматура - 30 лв
Пластификатор - 20 лв
Цимент - 155лв
Труд заливане пояси – 40 лв
Грунд,шегели,др.крепеж- 55 лв
Разтвор за зидане + транспорт - 180лв
Шпилки(осиг.) ,планки ,гайки,шайби и др. – 300 лв
Винкели за покрива + транспорт – 200 лв
Греди , ребра – 1520 лв
Грунд –дърво -100 лв
Грунд-метал – 20 лв
Болтове Профили Хилти – 67 лв
Капандура Велукс - 360 лв
OSB итонг лепило – 1177 лв
Снегозадържащи керемиди - 183 лв
Скоби за улуци 46 бр – 175 лв
Лак + импрегнатор +види за дир.монтаж – 36 лв
Крайни ламарини за покрива 12бр – 195 лв
Болтове – 60 лв
Комин Schiedel - 400 лв
Летви – 500 лв
Челни дъски+лак – 250 лв
Подпокривна мембрана – 216 лв
Пирони + телчета за такер – 50 лв
Труд – качване OSB и летви – 60 лв
Керемиди капаци доставка – 1600 лв
Улуци – 207 лв
Елементи за било – 150лв
Обшивка на комин + изолация - 52 лв

8358 лв

+
Бетон с добавка за водоплътност- 19 + 8 + 23 +22 + 24
Желязо - 1600кг + 1800кг +450кг
13 690

ГРУБ СТРОЕЖ
49 160 лв
със сигурност има и нещо друго което съм пропуснал sk (23).gif , но може да се придобие представа за общия разход.
Аватар
stefansmail
Активен потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон