Строеж на нова къща - актуална тема за цени и процедури

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Re: Строеж на нова къща - актуална тема за цени и процедури

Мнениеот albena_kr_mishewa на 06 Юли 2011 19:51

Здравейте на всички ! Много се радвам,че съществува форум ,в който всички можем да обменяме отговори,въпроси и мнения,които ни вълнуват. Та накратко искам да попитам: Съпруга ми има къща на 3 етажа и искаме да вдигнем още един - 100кв. Та въпроса ми е колко ще ми струва построяването на този етаж,който е 100кв.+ новия покрив . Разрешенията,скиците,грубия строеж и покрива. Приготвили сме си около 25 000лв. Според вас ще се вместим ли в семейния бюджет? Благодаря предварително за отговора sk (43).gif sk (29).gif
albena_kr_mishewa

Мнениеот Стилиян Лукаров на 06 Юли 2011 21:21

Не посочвате района в който се намира къщата? Ако правилно съм разбрал, първо ще трябва да разрушите съществуващия покрив на къщата и после да започнете строежа. Съвсем ориентировъчно ще ви кажа, че според грубите ми сметки няма да минете с по-малко от 45 000 лева. Това е цена с намиране на евтини майстори. Ако се хванете да влагате качествени материали в покрива минималната цена ще отиде на 55 000 лева.
Това си е мое мнение, има колеги, които са на ти с грубия строеж тук, нека те да се изкажат (знам, че без проект е трудно, но... ориентировъчна минимална цена).
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот albena_kr_mishewa на 07 Юли 2011 14:53

Ами къщата се намира в град близо до Пловдив. Да, първо мислим да махнем покрива,но да използваме колкото се може повече каремиди и т.н от стария за новия покрив. Как мога с точност да разбера колко ще ми струва всичко това. Трябва да намеря архитект или строителна фирма? Те ли изчисляват материали + труд+покрив на каква цена ще е? И другият ми въпос е какви документи трябва да изкарам преди да съм започнало строежа и колко пари ще струва и това sk (42).gif
albena_kr_mishewa

Мнениеот komal56 на 07 Юли 2011 18:36

Най-напред питайте главния архитект на общината ,дали такова надстрояване е възможно,т.е. допустимо според ЗУТ.Ако искате да вдигнете изцяло нов етаж,това означава, че променяте кота стреха,което според мен няма да Ви разрешат.Друга възвожност е да искате реконструкция на съществуващия покрив,без промяна кота стреха .При това положение е възможно да се обособи мансарден етаж в пространството на самия покрив.
komal56
Потребител

Мнениеот academil на 07 Юли 2011 20:31

sk (49).gif Абсолютно професионално становище.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот ЧефоС на 07 Юли 2011 20:50

albena_kr_mishewa написа: ... и искаме да вдигнем още един - 100кв. ...

В България всичко е възможно. Но аз имам въпрос - какво налага да се вдига още един етаж?
ЧефоС
Нарушил правилата на форума

Мнениеот MASTERCAM на 07 Юли 2011 20:55

Стефане това което е наложило и ти да си спретнеш вила във Белащица. sk (43).gif Излишък от пари или наложаща нужда от жилищна площ.
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот ЧефоС на 07 Юли 2011 21:02

Има малка разлика. Аз не строя читалище на 4 етажа, а вила за живеене. Сам го виждаш. А за парите - те винаги не достигат. Децата ми са вече големи, не искат пари, и за това предприех това приключение. Знам, че няма да доживея да го завърша, то такъв е живота.
ЧефоС

Мнениеот MASTERCAM на 07 Юли 2011 21:05

Е никои няма да живее с орлите,не те обвинявам че си направил вила а и хората не строят прогимназия а само искат да вдигнат още един етаж което според мен е нужда от жилищна площ.
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот albena_kr_mishewa на 07 Юли 2011 23:24

Да, така е . Имаме голяма нужда от това жилище. А при този архитект със плана на цялата къща ли трябва да се отиде ?Смисъл трябва да изкараме план на това ,което искаме да строим и тогава да отидем при архитект или направо с плана на цялата къща и той ще ни каже възможно ли е или не . Не съм достатъчно компетентна по дадения въпрос. А това да реконструираме покрива е много хубава идея,но има някакви наследници и няма как да се получи,защото и те имат части от тавана. А в случай, че ни разрешат строителството, към кого трябва да се обърна,за да ми кажат точно колко ще ми струва целия строеж,за да мога да разбера дали ще ми стигне бюджета.Благоддаря на всички за отделеното време :) sk (1).gif sk (1).gif sk (49).gif sk (40).gif
albena_kr_mishewa

Мнениеот Rado_smolian на 08 Юли 2011 08:18

Така и аз да се включа малко.
Първо трябва да се отиде в общината (при главния архитект)за да разбереш подробният устройствен план във вашата зона с какво застрояване е(Кота корниз).
Ако позволява тази височина на етажа се изготвят планове, одобряват се в общината и се започва стоежа.
Малко е рисковано с 25 000 до къде ще стигнете.
За точни сметки неможе да се каже докато няма проект.Всички други ориентировъчни сметки са така на "коляно"

Има и нещо друго.Вие сигурни ли сте, че конструкцията ще издържи надстройката.Ходили ли сте при конструктор със плановете на къщата за консултация.Надстройката да не ви излезе по скъпа от нов строеж(ако трябва допълнително укрепване на конструкцията) sk (43).gif
"Тези, които изковаха от мечовете си рала, сега орат за онези, които си запазиха мечовете"
Аватар
Rado_smolian
Потребител

Мнениеот komal56 на 08 Юли 2011 08:29

Явно вашият случай е доста заплетен.За да строитете трябва съгласие и на останалите съсобственици.Без това нищо не можете да правите.В тази връзка пак Ви казвам:питайте главния архитект на общината.Това няма да Ви струва нито лев.Не възлагайте каквото и да е строителство или проектиране баз да имате виза за проучване и проестиране и след това одобрени проекти.В противен случай ще се превърнете в едни от героите от серияла "Столичани в повече".
komal56
Потребител

Мнениеот academil на 08 Юли 2011 08:43

komal56 написа:...За да строите трябва съгласие и на останалите съсобственици...

Първа точка. Нотариално заверено съгласие на всички останали съсобственици.
Втора точка. Становище на архитекта на общината за допустима височина на застрояване.
Трета точка. Становище на конструктор по отношение на надстрояване на сградата.
Четвърта точка. Ескизен технически проект на конструкциите за изготвяне на предварителна КСС /Количествено-стойностна сметка/. Обърнете се към архитектурна фирма да Ви изготви срещу малко заплащане това проектче, с ангажимента от Ваша страна, че ако КСС влиза в бюджета , същата фирма ще изготви работния проект. Точка трета може да се реши по същия начин.
Пета точка. Възлагане на работен проект по всички части: Конструкции-зидове, ж.б.плочи, покрив, вътрешни мазилки или гипскартон, фаянс, теракот; Ел.част - силова и слаботокова; ВиК-воднабдяване, канализация, отвеждане на покривните води; ОВК - изчисления на топлинните загуби за отопление и на топлинните товари за охлаждане, топлотехнически проект на топлоизолации и оценка на топлотехническата ефективност на сградата; архитектура - фасадни решения. Подробни КСС по части, спецификациите на материалите са част от проектите. Средна обща цена на работен проект 16 лв./кв.м., но съм виждал проекти и по 8, и по 28. Добре е да има написано едно ясно и пълно Задание за проектиране, т.е. какво искате, брой стаи, сервизни помещения, тераси, изолации, дограми, фаянси, теракоти, паркети, мазилки и т.н., описание как си представяте етажа в завършен вид.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот palmeto на 08 Юли 2011 22:31

Уважаеми съфорумници, струва ми се че темата беше за строеж на къща, а не за събаряне на покрив и издигане на още един етаж. Наистина информацията е полезна, нооооо.
На мен лично ми е интересно Радо до къде стигна с къщата и най-много ме интересува финансовата страна.
Искрено моля Радо от Смолян да сподели ако е необходимо в друга тема.
palmeto

Мнениеот МАЙСТОР ВТ на 09 Юли 2011 00:19

с 25 000 лв до никаде няма да стигнете! няма фирма която да се хване да строи на по малко от 25 лв на квадрат груб строеж на 4 етаж .това прави само труда 25000 на етажа даже и да съборят покрива без пари пак 25 хил са нищо.следва новия покрив труда ако е двускатен и без обшивки и хидроизолаций почва от 27-8 лв.ако има улами и куковици цената отива на 35, според мен труда на това е минимум 50 хил moil.gif
Аватар
МАЙСТОР ВТ
СМР
СМР

ПредишнаСледваща

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон