Строеж на нова къща - актуална тема за цени и процедури

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Re: Строеж на нова къща - актуална тема за цени и процедури

Мнениеот academil на 09 Юли 2011 07:19

Напълно споделям становището на колегата palmeto.
Тема на Rado_smolian е чудесна като замисъл и развитие.
Така трябва да остане до края, и в самостоятелна и значима тема.

Темата на albena_kr_mishewa , а и други подобни, които не могат да останат без отговор,
би следвало да се обособяват в отделни теми в раздела, с подходящи заглавия.
Надявам се, Admin-ът да стори това.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот academil на 09 Юли 2011 07:45

МАЙСТОР ВТ написа:... 25000 на етажа...

Майсторе ВТ, не плаши жената. Имаш грешка един порядък, сиреч 10 пъти, в оценката за труд.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот МАЙСТОР ВТ на 09 Юли 2011 17:41

sk (41).gif опаа збъркал съм с една 0 sk (12).gif извинявам се sk (40).gif аз работя 30 лв квадрата груб строеж и 30-35 квадрата покрив.и събарянето на този стар покрив е около 450лв.или труд бих пуснал оферта за тази надстроика на груб строеж 6950 лв а матерялите вече е доста относително.това го смятам като видя плановете и спецификациите.
Аватар
МАЙСТОР ВТ
СМР
СМР

Мнениеот rockwall на 26 Юли 2011 22:36

подкрепям силно academil

почнах да чета темата с интерес, ама някъде към втората страница хубавата прегледна тема се превърна в бюро СПРАВКИи съвсем се изгуби идеята на Смолянския колега

Админ-е вземи премести запитванията и т.н някъде и да оставим човекът да разкаже за неговата къща.
Той и така си казва всичко с подробности, а който не е разбрал или иска нещо да пита - има и лични, има и НОВИ теми

язък за хубавото начало
http://www.rockwallstone.eu
Изкуствен Камък - Естествена Красота
Аватар
rockwall
Специалист - консултант

Мнениеот silviti на 27 Авг 2011 13:22

Привет на всички!

Поднасям най-сърдечните си поздравления към Радо за професионализма, мерака и най-вече желанието му да сподели цялата тази безценна информация с нас.

Ако съм спам, моля админа да ме изтрие, не искам да разводнявам прекрасната тема.

На нас ни предстои строеж на вила. В момента закупуваме земята, преговаряме с архитекта - засега сме договорили 10-12 Евро/м2, проведохме предварителен разговор със строителна фирма, на която вярваме защото са се доказали във времето пред нас като качествени и коректни изпълнители по ремонти. Та същите те ни казаха, че точна цена за грубия строеж за къщичката, която е на линка долу, могат да дадат едва след като количествените сметки от проектанта са налице. Все пак ни казаха ориентировчна цифра - 250 Евро.м2 без покрива!!! Аз съм в тежък шок!!! После казаха, че можело и до 175 Евро/м2 да се стигне...пак без покрива....

Ние с мъжът ми нямаме никакви знания и опит в тази област и затова не можем и да се пазарим адекватно...

Въпросът ми е: Наистина ли с бригада грубият строеж излиза толкова по-евтино в сравнение с фирма? И ако да, няма ли риск да ни лъжат в пари и качество с оглед на това, че сме тотал невежи с мъжа ми?

Вашето мнение какво е за бригадите? Предимства и недостатъци?

Ето и визуализация на къщурката, която сме харесали. Разбира се с някои промени, съобразно нашия вкус. sk (6).gif

http://www.thehouseplanshop.com/2381/pl ... h-0077.php
silviti
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 27 Авг 2011 21:24

Темата не мисля да я разделям, именно защото е полезна. Радо я е написал чудесно и заради това хората влизат и питат точно тук. Малко са темите, които провокират дълги дебати впоследствие. Тази е от тях и не мисля да я развалям, като я разделям или заключвам. Това което е написано от Радо се чете от всички - не се омаловажава или разводнява с новите въпроси и отговори по темата. И накрая - точно защото темата е полезна я направих "Важна", за да я четат всички и да се дебатира по нея.

Към silviti - наемете си фирма и подпишете договор! За да работите с бригада ви трябва много доверен човек, който да ги контролира, а също и да организира доставките на материали. Работата със самостоятелни бригади или майстори е с много висок рисков фактор!
Ако работите с фирма и имате такъв човек, тогава може да подпишете договор за инвеститорски контрол. Когато фирмите знаят, че са контролирани от човек, който разбира, внимават повече в работата!
Контролният орган трябва да поеме работата още по време на подаване на офертите на изпълнителите. Също така, ще ви даде и доста ценни съвети.

ПП. Между другото цената за вашата къща е в в сферата на нормалното. Ако строяхте кооперация щяхте да се спазарите на 130 - 150 евро/м2, но с еднофамилните къщи и пристройките е така! Колкото по-малко работа, толкова по-скъпо.
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот ЧефоС на 28 Авг 2011 19:57

Имам въпрос. Може ли да се сключи договор с бригадира на бригадата, нотариално заверен? И да са указани всички клаузи, като за фирма. Пак да има строителен контрол, и съответните неустойки на договора. Каква ще е разликата, освен начисляваното ДДС, което е винаги + за фирмата.
ЧефоС
Нарушил правилата на форума
Нарушил правилата на форума

Мнениеот Flo на 28 Авг 2011 23:36

ЧефоС написа:Имам въпрос. Може ли да се сключи договор с бригадира на бригадата, нотариално заверен? И да са указани всички клаузи, като за фирма. Пак да има строителен контрол, и съответните неустойки на договора. Каква ще е разликата, освен начисляваното ДДС, което е винаги + за фирмата.

Според ЗУТ :"Чл. 160.(2) Взаимоотношенията между участниците в строителството се уреждат с писмени договори. "
.В случая бригадира като страна /участник,изпълнител/ сключва договор за поръчка съгласно ЗЗД с всички упоменати клаузи плюс специфичните уговорки. В тоя случай обаче ми се струва,че общинския строителен контрол ще му изисква документ за професионална пригодност-правоспособно техническо лице,понеже е физическо лице, тъй-като и фирмите са задължени да имат такова правоспособно лице на щат.
Чл. 163а. (Нов - ДВ, бр. 65 от 2003 г.) (1) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2006 г.) Строителят е длъжен да назначи по трудов договор технически правоспособни лица, които да извършват техническо ръководство на строежите.

(2) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2006 г.) Технически правоспособни са лицата, получили дипломи от акредитирано висше училище с квалификация "строителен инженер", "инженер" или "архитект", както и лицата със средно образование с четиригодишен курс на обучение и придобита професионална квалификация в областите "Архитектура и строителство" и "Техника".

Значи бригадира би трябвало да има поне диплома от техникума по сградостроене,ако се явява строител,което обикновено не става!Практиката е да си наемеш технически ръководител,който да носи отговорност за строителния процес извършван от бригадата,като в този случай едва ли можеш да вмениш съществени отговорности на бригадира като 10 г.гаранционен срок например,тъй-като отговорността е на техническия ръководител.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот vicky_b на 29 Авг 2011 19:41

(2) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2006 г.) Технически правоспособни са лицата, получили дипломи от акредитирано висше училище с квалификация "строителен инженер", "инженер" или "архитект", както и лицата със средно образование с четиригодишен курс на обучение и придобита професионална квалификация в областите "Архитектура и строителство" и "Техника".

Здравейте, да разбирам ли че аз ,след като съм завъшила строителният техникум специалност Стоителство z_ile3516.gif и Архитектура , мога да си бъда сама технически на предстоящия строеж?
vicky_b

Мнениеот MASTERCAM на 29 Авг 2011 19:47

Учението е важно дипломата също но според мен е по важна практиката и това което човек има под черепната кора. sk (43).gif
Има много хора завършили една или друга специалност които нямат и 1 час стаж по това което са завършили .
Последна промяна MASTERCAM на 29 Авг 2011 19:49, променена общо 1 път
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот vicky_b на 29 Авг 2011 19:49

тук разбира се си много прав.Човек имам много учен и невоятно способен -за жалост все още не е дипломиран инженер(както и аз).Затова ме интересува конкретно за подписите и документацията
Последна промяна vicky_b на 29 Авг 2011 19:52, променена общо 1 път
vicky_b

Мнениеот Flo на 29 Авг 2011 19:50

vicky_b написа:(2) (Нова - ДВ, бр. 108 от 2006 г.) Технически правоспособни са лицата, получили дипломи от акредитирано висше училище с квалификация "строителен инженер", "инженер" или "архитект", както и лицата със средно образование с четиригодишен курс на обучение и придобита професионална квалификация в областите "Архитектура и строителство" и "Техника".

Здравейте, да разбирам ли че аз ,след като съм завъшила строителният техникум специалност Стоителство z_ile3516.gif и Архитектура , мога да си бъда сама технически на предстоящия строеж?

Разбира се! Ксерокопие от дипломата ще Ви искат при Протокол за откриване на строителна линия и ниво,където ще фигурирате като технически ръководител на строежа със съответно положените подписи по различните точки от протокола.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот i_mandolin на 13 Сеп 2011 17:23

Здравейте.Интерсесува ме, дали някой има представа за това, бетонпомпите с каква дължина на стрелата са. Проблема е, че строежа, който ще подхванем е вътрешна сграда, така, че стрелата на бетонпомпата ще трябва да преминава над основната сграда, която е около 8,5 метра висока а до другата сграда ще е около 25 - 40 метра разстояние.

Благодаря
i_mandolin
Потребител

Мнениеот Rado_smolian на 14 Сеп 2011 11:41

i_mandolin написа:Здравейте.Интерсесува ме, дали някой има представа за това, бетонпомпите с каква дължина на стрелата са. Проблема е, че строежа, който ще подхванем е вътрешна сграда, така, че стрелата на бетонпомпата ще трябва да преминава над основната сграда, която е около 8,5 метра висока а до другата сграда ще е около 25 - 40 метра разстояние.

Благодаря

Най-често използваните са 36м. и 42 м.Над 42м. трудно може да се намери! sk (43).gif
"Тези, които изковаха от мечовете си рала, сега орат за онези, които си запазиха мечовете"
Аватар
Rado_smolian
Потребител

Мнениеот vicky_b на 27 Сеп 2011 13:37

Здравейте, отново.....
Радо , аз бавно ,но славно вървя по твоите стъпки...и така имам следният въпрос :след като вчера подписахме приложение 2(откриване на строителната площадка и линия за стоеж) трябва ли този протокол да го регистрирам някъде?В общината си имат копие, а в ДНСК трябва ли?мерси предварително JC-ThankYou.gif
vicky_b

ПредишнаСледваща

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон