Строеж на нова къща - актуална тема за цени и процедури

Строежи, огради, подпорни стени, терасиране и др.

Re: Строеж на нова къща - актуална тема за цени и процедури

Мнениеот Rado_smolian на 28 Сеп 2011 12:24

vicky_b написа:Здравейте, отново.....
Радо , аз бавно ,но славно вървя по твоите стъпки...и така имам следният въпрос :след като вчера подписахме приложение 2(откриване на строителната площадка и линия за стоеж) трябва ли този протокол да го регистрирам някъде?В общината си имат копие, а в ДНСК трябва ли?мерси предварително JC-ThankYou.gif

Не протокол 2 не се регистрира.Но прати едно писмо с входящ номер на РДНСК във вашия район, че е започнал строеж и е заведена заповедна книга.То си има точен текст, ако изкаш мога да ти го кажа как беше точно, че непомня. sk (43).gif
Ако има нещо питай sk (56).gif
"Тези, които изковаха от мечовете си рала, сега орат за онези, които си запазиха мечовете"
Аватар
Rado_smolian
Потребител

Мнениеот vicky_b на 07 Окт 2011 14:49

Здравей Радо отново, аз да питам за заповедната книга-ти заверява ли я в общината?Доколкото разбрах не се заверява ама аз нали все се притеснявам , ати си минал по тези стъпки.
и аз имам едно предложение понеже форума е много хубав-може да се отвори една тема само за документацията и бюрократщината:)
vicky_b

Мнениеот Rado_smolian на 12 Окт 2011 15:24

Не не се заверява.Тя стои при техническия ръководител.Просто се пускат писма до общината и РДНСК един вид, че е започнал строеж.
"Тези, които изковаха от мечовете си рала, сега орат за онези, които си запазиха мечовете"
Аватар
Rado_smolian
Потребител

Мнениеот пламен.великов на 12 Ное 2011 21:01

Здравейте,приятели!http://bgremonti.com/forum/posting.php?mode=reply&f=35&t=1684#
Моето семейство строи малка двуетажна къща.Вече сме на ниво втора(и последна) плоча.Горещо се интересувам от един въпрос......При продължаването на всяка колона след кота нула, не вкарахме и 4те пръчки на горната арматура, в биглите на долната част от арматурата.Т.е. точно на снадката на арматурата поне 2те пръчки от горната част са свободни отвън(не са обхванати с бигла поне 40см)...Това сериозен пропуск ли е ? Дали при евентуално земетресение това няма да се окаже слабо място,защото по презумция точно в долната част над земята са най-големите напрежения. Бих бил дълбоко благодарен на всяко компетентно и професионално мнение.Дали това е сериозна грешка и поправима ли е тя?Защото чух най-различни мнения вкл.да се поизкърти до арматура и да се заварят долните и "свободните" горни пръчки в няколко точки и отново да се изпълни с цимент...
Както се казва майстори много ,но ако някой същински може да помогне благодаря предварително.
пламен.великов
Потребител

Мнениеот Flo на 12 Ное 2011 22:57

пламен.великов написа:.При продължаването на всяка колона след кота нула, не вкарахме и 4те пръчки на горната арматура, в биглите на долната част от арматурата.Т.е. точно на снадката на арматурата поне 2те пръчки от горната част са свободни отвън(не са обхванати с бигла поне 40см)...Това сериозен пропуск ли е ?.

Нищо не разбрах!Горната арматура на плочата ,ако е с долно и горно армиране не сте привързали към армировката на колоната/фусовете/ли ? Конструктора как е приел армирането или няма такъв?
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот speysi на 12 Ное 2011 23:03

Правилото е долната колона/фусовете, които излизат над плочата/, трябва да влезнат в новата колона, след което да се превържат с тел.
Стремената в зоната на снаждане се сгъстяват през 10см.Това е правилния начин, но станалото - станало, не го мисли толкова.
Съветвам те нищо да не правиш по колоните.
Аватар
speysi
Активен потребител

Мнениеот academil на 13 Ное 2011 09:35

speysi написа:...Съветвам те нищо да не правиш по колоните.

Правилно, дори задължително.
Микропукнатините - следствие разбиването, в най-слабото място на колоните - връзката, ще го отслабят още повече.
Най-вече при земетръс с хоризонтална съставляваща сила, в това място колоната ще загуби устойчивост(изкълчи, счупи).
Експерименталната проверка е проста: натиснете силно аксиално неогъваща се пръчка със срез в средата, и бутнете най-долния й край.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот пламен.великов на 13 Ное 2011 15:23

Mного благодаря!

Само за да доизясня ситуацията ...Сега на практика се получи така:фусовете и горните пръчки на колоната се застъпват около 40-50см,но НЯМАТ общо стреме. Само две от горните пръчки влизат в стремето, което обхваща фусовете.На всичко отгоре стремената са на 20-25см, а не на 10.Или на практика в застъпената зона от 40 см ,има само 2 стремена и те НЕ обхващат и 8те пръчки.
Но доколкото разбирам вие категорично отхвърляте варианта пробиване (не къртене) и заваряване на свободните 2 горни пръчки за фусовете.

С Уважение.
пламен.великов
Потребител

Мнениеот academil на 13 Ное 2011 16:18

пламен.великов написа:...Само за да доизясня ситуацията ...

С това обяснение стана още по-неразбираема, за мен, ситуацията.
Без снимки, и без добро описание на ситуацията, само гадаем и формулираме хипотези.

Вече се чувствам задължен да кажа какво съм разбрал, за да няма разминаване.
Предполагам, че тези колони между първа и втора плоча са излети,
и впоследствие някой - предполага се съучастник в издевателствата над арматуризма, дава съвет за заваряване,
щото като у всички българи отпосле му идва акъла,
разрушавайки бетона или разпробивайки,
за да е възможно приближаване+заваряване на вертикалните арматури към фусовете.

Предлага се за обсъждане втора технологична операция вместо разбиване - пробиване или разпробиване.
Чисто технологично - зависи колко време е минало от изливането на колоните, има ли добавки в бетона, марка на бетона и пр.
Ако е над 20-на дни, никакво пробиване, или разпробиване, предположително с ударна машина.
Изключвам пробиване с бор-корона.

Каквото и да е пробиване ще наруши еднородността и ще намали общата якост на колоната в местото на пробива,
с каквито и да е диаметър и дълбочина да е, сравнимо с образуване на микропукнатини.

academil написа:
speysi написа:...Съветвам те нищо да не правиш по колоните.

Правилно, дори задължително.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот пламен.великов на 13 Ное 2011 17:29

Ами като чета отговора ,много точно си ме разбрал, аcademil...Съжалявам ,че не мога да се изразя по-точно.Наистина е трудно без снимка или схемичка.
Наистина колоните са вече изляти (преди много повече от 20 дни),добавка в бетона няма. И това беше питането: за заваряване (те са си приближени) на пръчките към фусовете.И по-точно да се претеглят плюсовете и минусите.Виждам обаче ,че всички изтъкват само минуси т.е. за заздравителен ефект от тази интервенция никой не споменава.
Аз отново благодаря на всички отзовали се!
пламен.великов
Потребител

Мнениеот stefansmail на 09 Дек 2011 17:58

Здравейте, искаме да построим къща на два етажа с плоча над втория и подпокривно пространство (почти като тази на Радо) , тъй като искам до подпокривното пространство да стигат нормални стълби а не "моряшка стълба" архитекта се опитва да ме убеди че се увеличава РЗП-то и съоветно неговия хонорар , а от там и такси данъци и т.н. Покрива ми ще е двускатен , като няма да имам надзид , а ще е стъпал на плочата. Общо взето вариантите ми са два - промяна на проекта (който е в идейна фаза) , или смяна на архитекта. Ще съм благодарен на всеки който може да даде мнение по въпроса :respekt:
Аватар
stefansmail
Активен потребител

Мнениеот Flo на 09 Дек 2011 22:52

stefansmail написа:Здравейте, искаме да построим къща на два етажа с плоча над втория и подпокривно пространство (почти като тази на Радо) , тъй като искам до подпокривното пространство да стигат нормални стълби а не "моряшка стълба" архитекта се опитва да ме убеди че се увеличава РЗП-то и съоветно неговия хонорар , а от там и такси данъци и т.н. Покрива ми ще е двускатен , като няма да имам надзид , а ще е стъпал на плочата. Общо взето вариантите ми са два - промяна на проекта (който е в идейна фаза) , или смяна на архитекта. Ще съм благодарен на всеки който може да даде мнение по въпроса :respekt:

Архитектът Ви е прав,тъй-като масивни стълби от стоманобетон и бетонна плоча за таван говорят за обитаемо таванско помещение,което автоматично увеличава РЗП-то с площа на плочата.Това ще излезе по проект и от там данъците,независимо ,че Вие може да твърдите ,че няма да го ползвате.Затова и в проекта изрично се упоменава използвоемо или неизползваемо е подпокривното пространство.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот stefansmail на 10 Дек 2011 14:51

Ако масивните стълби от стоманобетон са критерий за определяне на "обитаемо таванско помещение" то не може да няма някакъв начин да се подменят с олекотено стълбище (метал и дърво) или "моряшка стълба с по голям отвор в плочата , с идеята да се монтират стълби на по късен етап , които не се виждат в проекта :? Търся някакъв вариант и съм сигурен , че има такъв , но за съжаление не мога да очаквам от архитекта да ми го подскаже и сам да се откаже от една трета от хонорара който очаква да получи. За това ще съм благодарен на всеки който може да ми помогне в моята дилема :respekt:
Аватар
stefansmail
Активен потребител

Мнениеот Flo на 10 Дек 2011 15:39

Критерият си го знаят проектантите,за Вас е важно какво е отразено в проекта-обитаемо или необитаемо подпокривно пространство.Иначе технологичният отвор на таванната плоча е около 2,50- 3м дължина х 1 м. ширина за стълбището ,което искате.Има особенност на армиране на плочата около този отвор и без съгласието на конструктора няма да можете да си направите стълбище ,ако го няма в проекта,тъй като конструктора приема изпълнението на армировъчния план на плочата по проект и разрешава бетонирането,което отразява и в заповедната книга.
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот academil на 10 Дек 2011 15:45

Един съсед, 2-3 години след строежа, фундира една тръба, и около нея развъртя външна кръгла метална стълба, челна фасада.
Със сигурност не е платил на архитект за проект, всяка железарска фирма умее да прави кръгла стълба.
Един по-далечен, се вижда, че е спретнал външна стълба тип "хотелска аварийна", явно също е спестил архитектския хонорар.
Как стои въпросът с промяна на предназначение и плащане на данъци в тези случаи обаче не знам.
academil
Експерт

ПредишнаСледваща

Назад към Земни работи, кофраж, армиране и стоманобетон