Каква бормашина да си взема

Изображение

Каква бормашина да си взема

Мнениеот Indep на 06 Мар 2017 17:57

Здравейте, не разбирам особено много от строителна текника за това ми трябва малко помощ по въпроса. Попринцип искам да си купя нещо, което да дупчи всичко - материали като дърво, ПВЦ, камък (мрамор, гранит), стъкло и най-важното - плексиглас. Общо взето нямам си представа дали трябва да е удърна или не все пак не се занимавам професионално и може да се каже, че искам нещо, което да ми върши работа. Препоръчайте нещо качествено, макар и на по-висока цена. Разглеждал съм техника и останах с впечатление, че цената на една хубава машинка е около 200-250 лв. Също така искам да ви попитам бихте ли ми казали някакъв сайт или магазин, от където да си купя качествени дрелки за дупчене на плексиглас,някакъв ъглошлаф (или инструмент за рязане) и дискове за рязане на плексиглас с дебелина над 5 мм както и шлайф машина и винтоверт. Сега, наясно съм, че рязането и дупченето и като цяло работата с плексиглас е много по трудна от тази с дърво, затова реших да се допитам до някого с опит, така че моля за компетентни коментари по темата!
Indep
Потребител

Re: Каква бормашина да си взема

Мнениеот Стилиян Лукаров на 06 Мар 2017 22:30

Indep написа:Сега, наясно съм, че рязането и дупченето и като цяло работата с плексиглас е много по трудна от тази с дърво, затова реших да се допитам до някого с опит, така че моля за компетентни коментари по темата!

Тъкмо да ти отговоря и... изчетох поста до края. :D
Не съм работил с плексиглас и ще си замълча. sk (37).gif
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот Indep на 07 Мар 2017 01:05

А като цяло какво би ми препоръчал? При плексиглас а има само 2 важни условия : високи обороти и гладки срязове. Плексигласа представлява плоскости от акрил които са много сходни до стъклените, но са доста по лесни за обработване и като цяло по-устойчиви на вибрации. Но както казах оборотите са водещи, защото при по висока температура започва да се топи и става грозна картинка. Освен това акрила се лепи със специално акрилни лепило. Специфичното при това лепило, е че докато секундното запълва всяка малка пролука и в последствие се втвърдява, акрилното лепило действа по скоро като "разтапя" повърхността на намазаната повърхност и в последствие отделните елементи се спояват и превръщат в едно цяло. Минуса на това лепило - за да се залепят качествено, сегметите трябва да бъдат абсолютно равни. За целта използват шкурки и специална паста за да загладят ръбовете и това е причината да ми се налага да купя и шлайф машина. Ъглошлайфа е на същия принцип - гладък диск и високи обороти.
Това е като цяло
Indep
Потребител

Мнениеот Стилиян Лукаров на 07 Мар 2017 03:15

Като цяло търси машини на марките Бош, Макита, Девалт.
Работата с различните материали се извършва с различни за това бургии. Ще си купиш правилните консумативи и ще може да пробиваш или обработваш всеки материал, щом си взел машината. Машината е една и е важна, но за различните материали се използва точния консуматив.
Порзагледах перфоратори на Бош и харесах този:
http://www.bosch-professional.com/bg/bg/rotary-hammer-with-sds-plus-gbh-2-28-f-131445-0611267600.html#be-detail-product-executions
Потърси го в магазин "Ташев-Галвинг" - там има огромен избор и на Макита и Девалт, все ще харесаш нещо.
Успех.
SHL - Строителство и ремонт
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот titex на 08 Мар 2017 01:33

Плексигласът е особен материал. Имам съвсем ограничен опит и досег с него. Както казват Братушките:" Ето бьiло давно и неправда"... Та до колкто помня, плексигласът може да се лепи с хлороформ. Но трябва да се внимава да не се надрусаш... sk (37).gif

Другото което си спомням е, че плексигласът и спирта не се долюбват. Матеряла се напуква от досега със Спиритус Вини... sk (43).gif
"В дългосрочен план всички сме мъртви!" Джон Мейнард Кейнс
titex
Потребител

Мнениеот Indep на 09 Мар 2017 21:31

То ако трябва да съм честен, по-голям проблем ми е да си намеря боргии от колкото машина.
Indep
Потребител

Мнениеот titex на 10 Мар 2017 13:06

По темата:

Може би е добре да се спреш на дрекла(русизъм)/бормашина(германизъм)/бушелица(сърбизъм) sk (37).gif , на която оборотите да се регулират плавно в широк диапазон. Важно е при различните обороти да няма голям пад на мощноста. Това ще даде възможност за работа със свредла с различни диаметри при подходящи режими.

За свредлата:

Има ли някаква особеност в свредлата или има специални свредла за работа с този материал? Може да е подходяшо да се ползват свредла за дърво. Друг вариант е да са свредла за метал, но заточени под друг ъгъл или по различен начин.

Бърза проверка в чичко Гугъл показва, че ъгълът на заточване е значително по-остър http://www.bertram31.com/proj/tips/drill_acrylic.htm

Препоръчват се ниски до средни скорости(обороти) и накрая на отворите да се направи фаска с фрезенк за снемане на острия ръб и сваляне на напреженията .
titex
Потребител

Мнениеот titex на 10 Мар 2017 13:25

А ети и един линк в който съветват как свредло за метал да се заточи за работа с твърди пластмаси и специално с акрил. Има и ориентировъчни обороти за бормшината, но тук казват, че зависи от инструмента, а също и от подаването му.

http://www.plasticsmag.com/features.asp?fIssue=sep/oct-01
titex
Потребител

Мнениеот $4ЕN на 11 Мар 2017 03:17

Въпросните свредла се казват проходни.
Със заострянето на обикновенно свредло за метал ще стане, но не знам колко ще е трайно и колко дупки искате да пробиете. Понеже при проходните свредла режещият ръб в с необходимият ъгъл.
Изображение

Аз лично ползвам проходно свредло 5мм на някаква фирма Festool май се казваше.

http://www.kaitech.bg/bg/index.php?product=491064-Festool-Prohodno-svredlo-HW-HW-S8-D5-30&products=frezeri

Не знам обаче дали ще ви се дават толкова пари за една бургиика дълга 3см.

Само, че това не е точно свредло, а е фрезер и е за работа с оберфреза. На нея могат да й се регулират оборотите в много голям диапазон. Също така всички отвори са под перфектен ъгъл от 90°.

За рязане на плексиглас използвам циркуляр с водещ линеал и специален диск.

Изображение

Изображение

На снимките е кухненски плот, но принципа на работа е същият.
Харесайте новата ми страница във фейсбук :)
mana.bg

Стоян Халембаков 0897614847
schenbmxjnkys[at]gmai.com

"Промяната на човешкото съзнание вече не е лукс, който, така да се каже, е постижим само за малцина, а необходимост, за да не се самоунищожи човешкият род."
Екхарт Толе
Аватар
$4ЕN
Модератор
Модератор

Мнениеот Indep на 11 Мар 2017 12:10

Мерси много!
Indep
Потребител

Назад към Дърдорилня