Конвектор ватове/квадратура

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

Конвектор ватове/квадратура

Мнениеот RTM на 04 Сеп 2014 08:52

Ще купувам за спалнята конвектор на ADAX. Но не знам как да сметна колко ватов, ще е оптималния за стаята.
Стаята е 13 квадрата, панел, средна стая, южно изложение, нова PVC дограма, изолация на под и таван, но без външна изолация за момента.

Ще се поддържа 24 градуса 24 часа защото има и бебок в стаята :)

Спрял съм се на PV917 1700W. Дали тези ватове ще са оптималните за стаята?

EDIT:
academil написа:Моля, прочетете тема:
Формулиране -> за всички, задаващи въпроси,
viewforum.php?f=33
и отново задайте въпроса.

Ами то остана само да кажа, че е за град Ловеч, приблизителна надморска височина 360м :)
2-ри етаж. Под мен и над мен няма никой зимата.
Последна промяна RTM на 04 Сеп 2014 11:32, променена общо 2 пъти
RTM
Активен потребител

Re: Конвектор ватове/квадратура

Мнениеот academil на 04 Сеп 2014 11:18

Моля, прочетете тема:
Формулиране -> за всички, задаващи въпроси,
viewforum.php?f=33
и отново задайте въпроса.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот RTM на 04 Сеп 2014 12:15

Намерих това което търсих.
Ако и други се чудят тук има калкулатор за изчисление на приблизителните ватове, които са ви нужни.
http://adax.co/%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BA%D1%83%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80/
RTM
Активен потребител

Мнениеот academil на 04 Сеп 2014 13:03

RTM написа:Намерих това което търсих.
Ако и други се чудят тук има калкулатор за изчисление на приблизителните ватове, които са ви нужни.
...

Млади момко, мноооооооооого, ама мноооого си далеч от истината !!!
Толкова далеч,че има много съществени опасности за здравето на вашето бебе.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот academil на 04 Сеп 2014 17:28

Преди малко го писах, но се налага пак да го напиша - много пъти съм казвал, че съм длъжен да изясня истината,
но в никакъв случай не ми е цел да вдъхвам вяра или да променям убеждения.
Питащият обаче е убеден, че е намерил това, което е търсил. Толкова е убеден, че даже препоръчва това на всички нуждаещи се.
Това че първото съвсем не е така, знам, мисля, само аз. И към второто съм също толкова резервиран.
Вярно е, не са създадени условията за взимане на информирано решение, обаче за всичко това носи вина единствено питащият.
При това въпросът по темата е с прекалено частен характер, едва ли ще има друг питащ със сходен въпрос, темата е форумно малозначима.
Така че трябва да променям убеждения, което е в дисонанс с принципите ми, и безполезно за форумното общество.
Поради всичко по-горно ще се въздържа да публикувам становище за изясняване на истината по темата, което становище, естествено е
написано, вкл. със сравнително точни изчисления, не по разни фирмени калкулатори, а по Наредбата за БЪлгария, даже повече.

Всъщност единствено полезното за форумните читатели е тази препоръка, да не се доверяват на разните фирмени калкулатори.
Ако не са плод на местна адаптационна самодейност, обикновено от wiki-уки топлоспециалисти,
то са сътворени по разни чужбини, съответно за други климатични условия, и за други строителни материали.

А микроклиматът, знайно е, не се дефинира само от температура, има и мирис, има и прах с алергенен състав, и пр.и пр.
Вие знаете, казвал съм ги.
academil
Експерт

Мнениеот RTM на 05 Сеп 2014 09:12

1. Не беше нужно арогантно поведение за да ми кажеш, че този калкулатор не ми върши работа.
2. Продължаваш да си драскаш без насоченост към темата, което си е чист спам и те помолих ако нямаш желание за смислен отговор да не го правиш!
3. "Правила" на под форума. Ами напиши го, че е задължително за да стане "Правило". Според това, което искаш в темата "за всички, задаващи въпроси" съм дал подробна информация.

academil написа:За всички задаващи въпроси.

Необходимо е да се спретне в началото едно малко"задание за проектиране", така се нарича и е валидно за абсолютно всички части в строителството: ОВК, Ел, архитектурно-строителна, ВиК и пр.

При всички видове климатични и отоплителни инсталации включва
- описание на географския район
- предназначение на помещенията
- наличие на външна топлоизолация
- колко е дебела
- каква е
- или няма никаква топлоизолация,
- дограма - стара, нова, алуминиева или ПVС, тип и при наличие на данни инфилтрация на външен въздух

Задание на проекта? - говорим за една стая. Описано е, че е средна с южно изложение
- описание на географския район - зададен
- предназначение на помещенията - зададено
- наличие на външна топлоизолация - зададено
- или няма никаква топлоизолация - задено
- Дограма - зададено
+допълнително инфо

Ама аз ако знаех какво се иска нямаше да питам.
Напиши, че се иска квадратура на прозорец, врати и тнт.

academil написа:А микроклиматът, знайно е, не се дефинира само от температура, има и мирис, има и прах с алергенен състав, и пр.и пр.
Вие знаете, казвал съм ги.

А кое е по малкото ЗЛО? Климатика или конвектора. Ясно е за микроклимата, но не мога да си позволя диви сметки за ток и да ползвам маслен радятор примерно.

Въпреки това ти благодаря за поведението, защото ме накара сам да си изровя информация как се пресмята по стандарт (не говоря за калкулатора, който съм пуснал) и си свърших работа.

Благодаря на съфорумците, че изтърпяха това. А на някой може и да му е било забавно.

И да отправя едно искане към АДМИНА. Ако е удобно да се изтрие този безполезен цирк (темата ми).

Едно съветче към academil... поработи над поведението си. Забелязвам, че на много теми се държиш по същия начин и след това ми обяснявай какво ми било поведението. Явно имаш акъл в главата, но това не те прави по велик от останалите sk (6).gif

Темата приключена!
RTM
Активен потребител

Мнениеот academil на 05 Сеп 2014 10:37

Отношението ми към всички питащи е еднакво. Обаче имам навика да ги разпределям по класове, просто спецификата на материята го изисква.
Почти всички въпроси в ОВК и БГВ част изискват да се направят минимум няколко сметки, най-често за накръстни топломасообменни процеси,
в други случаи си е почти проект, както е в тази тема. За да подготвя читав отговор на въпрос отделям обикновено по час, по значимите
теми и повече, а не праскам отговор дюлгерската, по аналогия. Безплатен професионален отговор.
Не са ми приятни дребните хитреци тип Андрешко, които си спестяват парите за една консултация, становище, експертиза или микропроект
от съответния професионалист. Както е в случая, както е в случая с врачанската панелка с ДТЗ, и още няколко такива.
За такива има друг форум, казва се "НАПРАВИ САМ", но отговорите са от типа "Не знам как е, не съм виждал, но според мен е ей-така".
И принципът на взаимопомощта от дилетантските форуми йезуитски нагло се прехвърля в професионалния форум.
А когато действията на Андрешко са съчетани с поведението на Бай Ганя, простъпките на този генномодифициран индивид изискват санкции,
според мен. Реагирам и санкционирам.
Не смятам, че тук е безплатно проектантско бюро, най-малкото форумът не е член на съответната асоциация на проектантите.

За да стане още по-ясно - не съм видял ни един фаянсаджия от този форум, а и от кой-да-е, вместо 5 реда съвет да отиде да налепи ей-така
без пари фаянса на питащия, или друг да му направи покрива, или трети - гипс-картона.
Или поне да му покаже, ама нагледно, сътветната операция, пак 1 час ще отдели.
А защо проектантът да прави проект безплатно ? Затова, че проектът представлява информация, и може да се предава по електронен път,
и при това пак си остава в автора, сиреч нищо не се губи.
Да, обаче някой проектант губи. За какво са учили тези проектанти, за какво съм ги обучавал ?
Обидно подценяване ролята на проекта, и работата на проектанта.
Въпросът е принципен, и от морално-етично естество. Лично на мен ми е съвестно.

Друг е въпросът при наличие на проект с дефекти, въпроси, които са обикновено извън ОВК-проект, ЕЛ-проект и т.н.,
много са, на които към отговорил обстойно.

А пропо, всеки един от отговорите, които съм дал по юридическите въпроси, би струвал на питащия минимум 50 лева,
по тарифата на адвокатските колективи, без транспорта. Тук обаче не изпитвам угризения на съвестта.

Темата, намирам, че е важна и трябва да остане.
academil
Експерт

Мнениеот RTM на 05 Сеп 2014 11:17

Разбирам, че и аз имам вина в цялата ситуация и може би не съм задал въпроса така, че да ме разберете правилно.
Не карам никой да ми проектира отоплението.
Просто исках да разбера как се пресмята и дали това устройство ще ми свърши работа.
Все пак това, че е 1700W не означава, че ефективността ще е като на инверторен климатик 1700W (да не говорим, че тук имам КОП и други фактори)
Всеки уред има различна ефективност за дадената му консумация.

ЕДИТ: Другия плюс заради, който съм се спрял на конвектора е (въпроса за здравето на бебока), че корпуса му не се нагрява и не е толкова опасен за любопитния бебок колкото радиатор от какъвто и да било тип.
И не изсушава въздуха. Да така е, поддържа по ниска работна температура, което спомага за развитието на бактерии, но има сервизен капак за почистване и смятам редовно да се стерилизира.
RTM
Активен потребител

Мнениеот academil на 05 Сеп 2014 12:28

За климатична зона 4, северна България - централна част, външната изчислителната температура е -17°C.
Външни температури от порядъка на -11°C до -16°C са доста на брой като дни.
Приблизителната необходима отоплителна мощност за панелна вътрешна стая с минимална инфилтрация за тази зона е
около 1 520 - 1 560 Вт.
При вас обаче проблемът стои по-сложно. При тази РVС-дограма трябва да осигурите 0.5-кратен непрекъснат 24-часов
въздухообмен на стаята, което при вас е около 15 куб.м/час.
Първо - трябва да монтирате на прозореца 2 вентилационни клапи, всяка с пропускателна способност 8-9 куб.м/час.
Второ. Необходими са трансферни решетки с площта на вентилационните прозоречни клапи или повече на вратата на тази стая
и на банската или WC-вратата, в краен случай на входната, за осигуряване на тяга за въздухообмена.
Обикновено се монтират ниско долу.
При това положение необходимата отоплителна мощност е около 2 000 Вт. Даже малко отгоре, в най-студените дни ще притваряте
леко клапите.
Панелните конвектори Адакс, а и другите също, са с вграден прецизен терморегулатор и скала за стайната температура от 5 °C
до 30 °C, така че преразход на електроенергия в топли зими и дни няма да има, а разликата в цената между съседните модели
по мощност в типореда не е съществена.

След това трябва да имате влагомер в стаята. Влажността трябва да се поддържа в границите 55-60 %.
Ако влажността е над 60 % има опасност от развъждане на плесени, което е асолютно противопоказно - трябва да закупите
компресорен влагоотделител, с производителност 6-7 литра/24 часа, ако има, по-вероятно е да намерите 8-10 литра,
шумово ниво непременно под 28 dB.
Влажност под 55% не е подходяща за бебето, но тук овлажняването лесно се постига с мокра марля като овлажнител.

Прах. Не мога да преценя, това зависи и от района, запрашеността му, интензивност на трафика, домашните мебели, килими и пр.,
но принципно ако се събира прах върху полирани/лакирани повърхности за ден-два, необходим е механичен филтър, може
с йонизатор, 5-6 куб.м/час, поне веднъж седмично почистване на филтрите.
Не го бъркайте с озонатор.

Непременно прочетете за необходимо и достатъчно повишаване на знанията тема " МУХЪЛ спасение"
viewtopic.php?f=82&t=1507
и тема "Пластмасовите прозорци - тихите убийци!" viewtopic.php?f=118&t=4421
academil
Експерт

Мнениеот RTM на 05 Сеп 2014 13:44

Благодаря за изчерпателния отговор! sk (49).gif
Двете теми, които препоръчвате ги изчетох вече.

Относно праха. Пролетта ремонтирах стаята до основи. Ламинат, без клилими, единствено чаршафите на спалнята са прахоносители (отделно това, което се внася с дрехи и тнт.). Района е в тихата част на града и няма много запрашаване според мен, няма на близо основни пътища или други с постоянен трафик за да вкарва прах отвън.
RTM
Активен потребител

Назад към ОВК и БГВ