Мобилен климатик тип "направи сам" за изтънчени майстори

Отопление, вентилация и климатизация. Битови горещи води.

Мобилен климатик тип "направи сам" за изтънчени майстори

Мнениеот academil на 11 Юни 2014 14:05

За направата на най-простия климатик ще са необходими:
- 10-на бирени бутилки 2 л непълно пълни с вода, дълбоко замразени във фризер
или специалните фризерни кутии, които са пълни с антифриз;
- малък вентилатор 20-50 куб.м/ч (бански 220 V или компютърен 12 V, за компютърния отделно захранване),
- термобокс (пенополистиренова кутия) тип "направи сам" с дебелина на стената поне 100 мм, с размери съобразно бутилките или кутиите;
- втори термобокс (транспортен) за съхраняване на допълнителните охлаждащи бутилки/кутии;
- коляно 45 градуса от ф110, друг подходящ диаметър;
- парче канализационна РVС-тръба ф 110 или с диаметъра на коляното, колкото да достига почти до дъното на кутията;
В капака на първия термобокс се изрязват два отвора. Първият за вентилатора, а втория по диаметъра на коляното.
коляното е необходимо за насочено разпределение на хладния поток въздух в стаята под ъгъл нагоре.
Принципът на действие на самоделния климатик е пределно прост.
В термобокса се поставят 2-3 бутилки/кутии, поставя се капакът, на който са монтирани вентилаторът и коляното с тръбата.
Включва се вентилаторът.
Въздушният поток, подаван от вентилатора в термобокса се охлажда и от дъното на кутията излиза навън през коляното,
охладен до около 10 градуса Ц.
След 2-4 часа бутилките се подменят.

Със сигурност не само ще получите по-комфортни условия за работа в затворено помещение, но и ще предизвикате възторг в клиентите. :D

климатик-вар-2-1.jpg

климатик-вар-2-2.jpg

По нагледни материали от Интернет.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Re: Мобилен климатик тип "направи сам" за изтънчени майстори

Мнениеот ahmakov на 11 Юни 2014 19:54

Q' = (4.19 kJ/kg.K) (6.0 kg) ((0 oC) - (-20 oC))= 503kJ
Q"= (335 kJ/kg) (6.0 kg) = 2010kJ
Q = Q' + Q" = 503kJ + 2010kJ = 2513kJ

3 бутилки за 2 часа 349W :cold: :hot:
3 бутилки за 4 часа 174W :cold: :cold: :hot:

academil написа:...
- термобокс (пенополистиренова кутия) тип "направи сам" с дебелина на стената поне 100 мм, с размери съобразно бутилките или кутиите;
...
Със сигурност не само ще получите по-комфортни условия за работа в затворено помещение, но и ще предизвикате възторг в клиентите.

Това с поне 100mm защо, за да не се преохладим ли? :hot:
Да със сигурност...Докато замразявате бутилките водата във фризера, ще получите доста повече топлина ...
ahmakov
Нарушил правилата на форума

Мнениеот academil на 12 Юни 2014 02:05

ahmakov написа:....

Представянето в този форум е задължително, считано от 3-ти юни т.г.
Поради липса на такова, следва известното.
Самопризнание Самият той за Себе си - Абе кръгло Нищо !
ahmakov написа:...Ако имах и телефона, и сайта, и имена и още много други работи щяха да са изписани.
...

Да видим другите за него:
Публикувано на: Сря Фев 06, 2013 11:08 am
Zurlata написа:Ахмакооооов , ахмаков ... ама ти си мреш да осираш на хората темите, прегледах те из целия форум как се дърлиш с хората цитат-контра,
цитат-контра,цитат-контра..... и то за безмислени неща. Ти да не си някой професор с неосъществени мечти :ТРЪТ: и ся всеку тук ти е крив за нещо,
кой за запетая, кои за някоя "величина", или тениска....

magi208 написа:Забелязвам някаква форма на лично отношение от страна на гн.Ahmakov и гн.idunno.
/Последното не знам дали е господин моля да ме извини ако не е/...

И ние не знаем за "Последното"...И за тандема нищо не знаем...То при тая там анонимност, знае ли се от първото до последното кое какво е...
За всеки случай аз се разотивам, не щеме да чакаме одговор...Щото може да се яви LGBT, простиосподи.
Появих се само да ви кажа - Самият Той отново за себе си:
Ahmakov написа:...аз...съм много гаден...

пак в горепосочения форум по тема "Отопление с термопомпа."
Това аз го считахме недостоверно известно, но все пак автентичното самопризнание е по-важно. Не ли?
И е правдиво, съдейки по красноречивите преценки, колкото и да са емоционални...
И предизвика пристъп на уважение, за честността, който, разбира се, бързо премина.

Хайде, марш при необразованите !
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот емил на 12 Юни 2014 20:52

Не ми харесва идеята за климатика , също и конструкцията .
Бих си направил подобен но с твърда кутия от водоустойчив шперплат( за да се ползва и като столче) с радиаторче от парно на кола и охладител течаща чешмяна вода .
Там където работим има в изобилие безплатен ( за майстора) ток и вода , трябва да има и място за една бира .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот ahmakov на 14 Юни 2014 16:25

academil написа:...

Дааа, явно престоят в Индия не ви се е отразил добре.
И кое от написаното не е вярно, та ви доведе до това словоблудство?

academil написа:...Хайде, марш при необразованите !

След посещение при образованите бях шокиран. Цитирам :
"Jerome Pettiford
преди 1 месец

Just a thought If you get the temp to below freezing then the cooler should never melt right?? "

А ето и първоизточника:http://www.youtube.com/watch?v=D3YvF4eVQO0
Някой се опитва да изплува от мазето, май...

academil написа:...Представянето в този форум е задължително, считано от 3-ти юни т.г....

Дааа, май има промени, а вие защо не ги спазвате. Не е ли редно, първо да ги спазите и след това, да искате другите да ги спазват?

Емиле, доколкото си спомням, водата във Враца не е много студена, а по едно време и режим на водата имаше. Не за друго, да не ти се стопли бирата. :prost:
ahmakov

Мнениеот yaneff82 на 14 Юни 2014 20:02

Ще помоля да се вземат някакви мерки към този индивид ,защото сериозно почва да лази по нервите . a (151).gif
Монтаж на гипсокартон - снимки http://www.yaneff82.snimka.bg

Страницата ми в фейсбук - https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D ... 422?ref=hl
Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот емил на 14 Юни 2014 20:25

Към кой , отгоре сме 3-4 индивида happy1.gif ?
Стегнете се и спрете да се разправяте , тва е някакъв мазохизъм излагате себе си , дори не можете да се дразните качествено .

Пишете нещо за хладилниче с елементи на Пелтие ( Пелтие ми звучи като име на некав неосъзнат френски гей )
Бе явно Вие няма да се оправите , ми ще ме развалите мен :D
Стига с тези гейски заяждания , осъзнайте се , или поне сключете едномесечен мир ... до края на юли ??
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот em67 на 15 Юни 2014 14:23

емил написа:Към кой , отгоре сме 3-4 индивида happy1.gif ?
Стегнете се и спрете да се разправяте , тва е някакъв мазохизъм излагате себе си , дори не можете да се дразните качествено .

Пишете нещо за хладилниче с елементи на Пелтие ( Пелтие ми звучи като име на некав неосъзнат френски гей )
Бе явно Вие няма да се оправите , ми ще ме развалите мен :D
Стига с тези гейски заяждания , осъзнайте се , или поне сключете едномесечен мир ... до края на юли ??

Елемент на Пелтие , другата част от името му - "Елемент на Зеебек " също не звучи зле sk (43).gif
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот емил на 15 Юни 2014 22:38

Заебек... наистина ... нямам думи .

Чак сега разбрах , че обикновенна биметална термодвойка като и се пусне ток - нагрява и охлажда... :D

http://distiller.from-bulgaria.eu/index ... &Itemid=14

този е по - разпространен елемент , и става за микро хладилниче .
http://animabg.com/store/electronics/03 ... p?cls=0320

Проблемът е че подобно хладилниче струва 60 лв готово,и като залепя 4 плочки съм ги изкарал . .. а хладилничето трябвада го правя 2 дена .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот em67 на 16 Юни 2014 01:03

емил написа:Заебек... наистина ... нямам думи .

Чак сега разбрах , че обикновенна биметална термодвойка като и се пусне ток - нагрява и охлажда... :D

http://distiller.from-bulgaria.eu/index ... &Itemid=14

този е по - разпространен елемент , и става за микро хладилниче .
http://animabg.com/store/electronics/03 ... p?cls=0320

Проблемът е че подобно хладилниче струва 60 лв готово,и като залепя 4 плочки съм ги изкарал . .. а хладилничето трябвада го правя 2 дена .

Ако тръгнеш по метода направи си сам , то само плочката е около 25/28лева ( TEC1-12712, 12V, 12A .145W тази за която си дал линк е TEC1-12706 12V ,4.5А ,60W) , от там започваш .

Подариха ми хладилна чанта с елемент на Пелтие , струва около 90 лв . Не съм във възторг от нея , шумничка е , сама да охлади и е трудно ( [smilie=to funny.gif] аз не мога толкова да чакам за бира) но да запазва вече охладена бира става . Ще я пробвам с 100Wp PV панел като ходя на риба ..
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот Стилиян Лукаров на 16 Юни 2014 12:22

За заинтересованите: Ахмаков е баннат от форума, заради провокативните си постове към членове на форума. Винаги съм апелирал за толерантност и уважение между колеги. Но най-вече изгонването е заради системното пренебрегване на правилата за представяне във форума!
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот yaneff82 на 16 Юни 2014 21:26

Човека явно беше доста на вътре в нещата с които се занимава ,и би бил полезен за форума жалко ,че в света в който живее всъщност не е реалния свят .

Страницата ми в фейсбук - https://www.facebook.com/pages/%D0%A1%D ... 422?ref=hl
Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот academil на 17 Юни 2014 07:29

yaneff82 написа:Човека явно беше доста на вътре в нещата с които се занимава, и би бил полезен за форума...

А с кои неща се занимава ? Кажи поне едно нещо, направено от "човека" ! И на какво ниво? И като какъв се занимава?
Аз лично за 2 години не разбрах какви са нещата, с които въпросната персона конкретно се занимава. Освен проявите на тотално хейтърство в два форума - тук и в "Направи сам", а и в някои фирмени сайтове. Ако някой е разбрал нещо друго, моля да го напише.
yaneff82, в едни твърде сложни инженерни области, в които ти самият нямаш нито необходимото образование, нито какъвто и да е опит,
даже терминологията ти е твърде чужда - пишеш термини с груби граматически грешки, просто нямам представа на какво основание правиш публични преценки. sk (23).gif
Нещо, което съм писал отдавна и тук, и в "НС" по молба на модератор там - въпросната персона няма необходимите знания да предложи правилно решение на топлотехническа задача на нивото на ПУЦ, не на техникумско или студентско ниво, обсъждана и решавана в продължение на 35 страници, месеци наред, в "НС".
Тани написа:...ще съм (сме) ти благодарен, ако погледнеш и тази тема,
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... #p489245...

Желаещите могат да прегледат проявите на въпросната личност и тук и в "НС" - няма нито едно добронамерено написано становище или мнение, което би било от полза на когото и да е. А изтритите от модератори и администратори мнения поради недопустими в кой да е форум долнопробна лексика и провокативни нападки са десетократно повече.
За сравнение - при отдавна отстраненият Стефан/Стефко/ЧефоС/Тухлар полезните становища са доста над 75 % в широк кръг въпроси, включително инженерни.
academil
Експерт

Мнениеот yaneff82 на 18 Юни 2014 07:01

Разбира се , че не разбирам от инженерство и никога не съм твърдял обратното и поради тази причина и терминологията не ми е ясна .Не знам ( или по точно досещам се ) с каква цел го спомена това .
Останах с впечатлението ,че човека има знания ,за тебе знаем , но и двамата не сте социални .

И моля те спри да категоризираш и критикуваш хората които не са си го заслужили .

Аватар
yaneff82
СУХО СТРОИТЕЛСТВО
СУХО СТРОИТЕЛСТВО

Мнениеот academil на 18 Юни 2014 09:06

yaneff82 написа:...и двамата не сте социални .

И моля те спри да категоризираш и критикуваш хората които не са си го заслужили .

Навсякъде защищавам правдата, сиреч каузи, а не отмъщавам за лични обиди. Какво по-обществено-полезно, сиреч социално, от това ?
academil
Експерт

Следваща

Назад към ОВК и БГВ