Цени и ценообразуване. Оферта към краен клиент.

Това е раздел в помощ на клиента!
Тук всеки клиент може да покаже офертата, която е получил за обсъждане!
При съмнения за некоректни оферти, ние сме готови да помогнем с нашите знания и опит!

Цени и ценообразуване. Оферта към краен клиент.

Мнениеот alexyani на 24 Ное 2009 01:42

Въпроса на потребителя:
Здравейте,искам да ви попитам каква е цената за бетонен покрив 50кв.м. В момента е дървена конструкция и керемиди,искаме да го махнем и да го направим едноскатен бетонен покрив. В най-високата си част на средата е 2.50м. Интересува ме цената за работа,материали/арматура и бетон/.

Въпроса на този човек в друга категория от форума провокира отговора на kalisto_mj по-долу. Отговорът на kalisto_mj пък провокира моите въпроси към него. Тъй като не получих отговор реших да копирам темата тук и да призова колегите да порасъждаваме върху темата "Цени и ценообразуване. Оферта към краен клиент." Също така искам да попитам и клиентите: Колко често ви се е случвало да получите оферта от Строител или Майстор и в последствие тази оферта да бъде увеличена поради факта, че е излязла още работа, която не е била предвидена? Естествено и без вие да я пожелавате изрично!
Вторият въпрос към клиентите и потребителите на строителни и ремонтни услуги е: Колко често ви се е случвало да видите реклама за евтин ремонт и в последствие, като го поръчате, ремонта да ви излезе с 50% или повече оскъпяване?
Искам да създам тази дискусия поради зачестилите подобни случай спрямо клиенти от наши колеги! Искам също и да се опитам да изчистя поне малко името на Строителя от цялата помия която се излива върху него от страна на хората, благодарение на хилядите "майстори" тръгнали да печелят "лесните" пари в строителството и които сериозно подбиват и манипулират цените на пазара, поне до като не стъпят на обекта! Стъпят ли на обекта на клиента всичко се променя обаче!
Тъй като kalisto_mj работи по доста евтини цени които не съм виждал в София може би от преди 10 години исках да дискутирам с него начина му на работа и успеха в бизнеса. Все още се надявам да ми обясни методологията да работиш като фирма, да наемаш хора за работа и да им плащаш по-малко от 10лв/м2 и на края и клиента да е доволен от качеството на свършената работа. Определено формулата за успеха е важна в този случай.

Е все пак се надявам повече колеги да се включим и да се опитаме да си разясним този феномен на строителния пазар.

Администратор на форума: Стилиян Лукаров
Аватар
alexyani

Re: Цени и ценообразуване. Оферта към краен клиент.

Мнениеот kalisto_mj на 07 Яну 2010 13:28

Това са цените за труд на нашата фирма,ако проявявате интерес мойе да се свържете с нас на адрес kalisto_mj@abv.bg" onclick="window.open(this.href);return false;
Калисто ЕМ ДЖИ-7 ЕООД извършва всякаква строителна и ремонтна дейност.Гаранция за качество и работа в срок!
Цени за труд /без ДДС/ на някои от извършваните услуги
ГРУБ СТРОЕЖ
Ивични основи - 25лв/м2 Фондамент -20лв/м2
Стандартен етаж безгредова плоча -22лв/м2
Стандартен етаж според проекта и бр.на гредите -22/26лв/м2
Покрив железобетонен с наклони до 45 градуса -28лв/м2
Покрив-дървена конструкция,мушама,летви и керемиди без обшивка -29лв/м2
Покрив-дървена конструкция,мушама,битумни керемиди без обшивка -24лв/м2
Челни дъски -2.50лж/м
ЗИДАРИЯ
Зидария стени до 25см. (тухла четворка) -2.50лв/м2
Зидария стени 12см. (тухла четворка) -2.50лв/м2
Зидария над 25см. -3.00лв/м2
Зидария газобетон до 15см -2.00лв/м2 до 25см.-2.50лв/м2 над 25см. -3.20лв/м2
Мазилка до 2.5см -3.00лв/м2 + варова шпакловка -4.50лв/м2
Мазилка от 2,5см до 4см. -5.00лв/м2 + варова шпакловка -6.50лв/м2

ЗАМАЗКИ
Замазка до 5см. -3.00лв/м2 от 5 до 10см. -5.50лв/м2
Замазка на стълбища -7.00лв/стъпало
ЗАмазка пердашена до 5см -4.00лв/м2 от 5 до 10см. -6.50лв/м2
ФАЯНС И ТЕРАКОТ
Общи части до 50м2 -11.00лв/м2 над 50м2 -9.00лв/м2
Бани и санитерни помещения до 20м2 -12.00лв/м2
Лайсни -1.50лв/м Фриз -3.00лв/м
Цените варират според размера на плочките и сложноста на изпълнение.
ГИПСОКАРТОН
Лепене -7.00лв/м2 С конструкция -10.00лв/м2
Тавани -12.00лв/м2 Поставяне на вата -1.30лв/м2
ТОПЛОИЗОЛАЦИЯ
Лепене,дюбелиране,2 ръце шпакловка с мрежа -12.00лв/м2
Минерална,силикатна мазилка -4 до 8лв/м2

ФИРМАТА ПРЕДЛАГА ПРЕДВАРИТЕЛЕН ОГЛЕД С ДОПЪЛНИТЕЛНО ДОГОВАРЯНЕ НА РАЗУМНИ ЦЕНИ СПОРЕД ОБЕКТА. тел.за контакти 0878760413 Емил Петров
kalisto_mj

Мнениеот Стилиян Лукаров на 07 Яну 2010 23:22

Колега kalisto_mj, понеже някой от дейностите за които сте дал цени съвпадат с моите, искам да изкоментираме някой от начините на ценообразуване спрямо крайния вид на продукта и вид на отстъпката в проценти при по-голям обем на квадратурата. Естествено визирам работа на обекти в София! Винаги ми е било приятно да говоря с човек, който има ясни и точно представени цени за крайния клиент. :)

Ще започна с въпрос касаещ човека отворил тази тема: Покрив железобетонен с наклони до 45 градуса -28лв/м2
Инересува ме това което чета, дали се отнася за пълния комплект от дейности, като започнем от кофража за покрива, минем през армирането му по проект и на края приключим с наливане на бетона. Влиза ли в тази цена декофрирането? И последния въпрос ми е дали клиента плаща за кофражния инвентар или вашата фирма си има всичко необходимо? Само като пример ще посоча, че ако клиента си купува кофража, плаща транспорта до обекта си и естествено след завършване на работата кофража е намалял с 5 до 10% заради технологична фира, то цената се променя драстично. Да не говорим, че в последствие този инвентар, който заема място трябва да бъде съхраняван в подходящо помещение.

Другият въпрос ми е за следната офертна цена: Стандартен етаж според проекта и бр.на гредите -22/26лв/м2
Интересува ме плочогреда с РЗП 600м2 на кота 0 с дебелина 30см и общ брой колони 24. Какво включва офертната цена и може ли да се разчита на отстъпка с оглед на по-голямата квадратура? Също така каква е цената на същата плоча, но изпълнена на кота +8,60м.?

Следващата цена е: Зидария газобетон до 15см -2.00лв/м2 до 25см.-2.50лв/м2 над 25см. -3.20лв/м2
Тук въпроса ми е кратък. Интересува ме посочените размери за какво отговарят? За дебелината на газобетона или за дебелината на стената? Ще дам пример: Стена с дебелина 25см. може да се иззида и с газобетонно блокче с дебелина 15см. Също така по твоята цена разбирам, че мога да си поръчам при теб да ми иззидаш външна фасадна стена с дебелина 0.60м. с газобетон 30х30х60см. на цена 3,20лв/м2, това така ли е? И да кажем, че стена с размери 3,30х6.00м (около 20м2.) ще ми излезе 64лв. за труд без ДДС?!

Последните цени в ценоразписа ти ми предизвикаха най-голям интерес и искам да те питам за тях:
ФАЯНС И ТЕРАКОТ
Общи части до 50м2 -11.00лв/м2 над 50м2 -9.00лв/м2
Бани и санитерни помещения до 20м2 -12.00лв/м2
Лайсни -1.50лв/м Фриз -3.00лв/м

Въпроса ми е следния: При баня с квадратура 22м2 цената за полагане на плочки е 11лв/м2, така ли е?
Представи си баня с 11м2 под и 44м2 стени. Това са 55м2 общо. Височината на банята е 2.60м. В банята има два прозореца с р-ри 0,8х0,60м и 2.0х0,80м, една врата, 4 П-образни колони и 1 Г-образна. Общ под с един сифон и помещение за къпане с още един сифон. Според ценоразписа ти излиза, че ти ще налепиш плочките в банята (които са с размер 20х30см. фаянс и 30х30см. под) както следва за: под и стени 55м2 х 9лв. = 495лв.; Монтаж на метални лайсни по въшен ъгъл - 31,80м х 1,50лв = 47,70лв. Фриз в банята няма. Цялата сума за да налепиш банята излиза 542,70 лева. Въпросът ми е вярна ли е моята калкулация направена по твоя ценоразпис който си пуснал тук?

Сега искам да продължа с въпросите си sk (37).gif Извини ме за нескромноста ми, но когато става въпрос за ценообразуване на строителния пазар и качество на услигите винаги дискутирам с интерес проблемите в сектора с опитните колеги sk (43).gif sk (12).gif .

Всъщност въпросите ми ще гравитират само около предложените от теб офертни цени за труд за лепене на плочки в баня, тъй като от справката която направих се оказва, че на пазара друг не работи на цени от 9-12лв за квадрат.
Миналото лято майстори на облицовки и настилки искаха и им се плащаше в зависимост от квадратурата на плочките от 20 до 30лв за квадратен метър.
Сега цените паднаха и хората искат от 13 до 20лв/м2. Разбирам, че в момента е невъзможно да намериш майстор който да работи на по-ниски цени от теб и за това предполагам, че ти самият си изпълнителя на плочките?! Така ли е? Ако пък наемаш колеги и при пазарена от теб цена 9лв/м2 на помещения над 50м2 (както твърдиш), ти ще трябва да плащаш на този човек около 6-8лв/м2. Не мисля, че ще се хванеш за 55 или 110 лева печалба от такава голяма баня и решавам, че ти си работиш еднолично.
Все пак имаш и поне един чирак до теб на когото да плащаш около 20лв надница.
Ако приемем, че лепиш по 10м2 фаянс на ден и имаш забавяне от общо три дни заради петте колони, двата прозореца и вратата, които трябва да се обърнат с плочки и лайсни, то сметката излиза, че стените без първи ред ще бъдат готови за 7 работни дни.Да приемем, че пода с двата сифона и съответните наклони ще ги направиш за 2 дни с кърпежите. На другия ден се правят кърпежите на стените и на следващия ден се фугира. Това всичко прави 11 работни дни.
По проста сметка до тук излиза, че подпомаган от един човек ти завършваш една голяма баня за 11 работни дни и получаваш за труда си 542,70 лева!
Поздравявам те за бързината! Аз и мойте колеги правим плочките в подобна баня за около 18-20 работни дни. Познавам двама колеги които са наистина бързи и единият от тях ще я врътне за около 15 дни, а другият за 12-13 при това сам.
Продължавам нататък. За 11 дни ти ще платиш на твоя човек 220 лева надница. Твойте фактически разходи ако си непушач са около 10 лева на ден - пътни и храна. Предполагам, че точно тези дни няма да счупиш ъглошлайф или да се наложи да купуваш диамантина за плочките, абе предполагам, че други разходи по инвентар, машини и кола няма да имаш.
На края излиза, че получаваш 542,7лв, плащаш разходи 310лв и за теб остават 232,7лв, иначе казано чистата надницата на ден ти е 21,15 лева!
Ако работиш и в Събота излиза, че за един месец имаш 24 работни дни и чистия месечен диход ти е 507,60 лева. Тези пари предполагам ти стигат за храна и сметките на семейството.
И това всичко се получава само ако ти лично работиш на обекта. Ясно е, че наемеш ли майстор за теб ще остане една десета от тези пари. Освен ако в момента нямаш поне дузина подобни обекти?! Надявам се, че нямаш фирма, защото месечната и подръжка е при критичен минимум около 200 лева?!

Но тъй като ти явно работиш на тези цени след като си ги пуснал тук, а предполагам имаш и завършени обекти, искам да те помоля да покажеш къде и какво си направил, за да видим със съфорумците (евентуални твой клиенти) какво е нивото на качеството на обектите ти при издаването им.

По долу ще ти пусна две снимки на моя работа. Искам да те питам ако ти се обадя аз или някой клиент, дали ще можеш за около 260 - 300 лева да направиш баня 24м2 с качеството на тази от снимката? За материалите не мисли - аз ще ги поема и ще организирам доставката им на обекта.
И понеже офертните ти цени са за цялостен строеж и ремонт искам да те попитам ако калкулираме по тях ще можеш ли в срок да направиш всички ремонтни дейности по къщата на клиент с качество, като тези на снимката? Имам предвид да нямаш петна и засечки по фасадите, плочките да нямат зъби и да не се разминават, конструкцията на къщата да е точно по проекта, защото клиентите ми си плащат на строителен надзор и т.н.

Ще се радвам ако се включиш в дебата. Тук може да стане една чудесна тема в която клиенти да питат майстори и предприемачи колко наистина би им излезнал ремонта. Може да отговорим на въпроси от рода на "Крайна ли е офертата на предприемача към клиента?", или "След подадената оферта и започване на работата ще има ли офериране на допълнителни и "забравени" дейности, костващи допълнителни пари на клиента и ако е "Да!", колко точно би му струвало?
Винаги съм имал силно желание да поговоря с колеги, които работят на по-ниски цени от пазарните и да разбера пътя на цената от ценоразписа им до офертата, а и от там до крайната цена която ще плати клиент за своя ремонт. Просто ми е интересен механизма на ценообразуване. И тъй като тук гледаме да си помагаме, ако ти ми помогнеш да разбера този механизъм, то аз ще успея да зарадвам клиентите си с по-ниски цени от пазарните, за което пък ще ти бъда безкрайно задължен! sk (40).gif
Ако темата се разработи обещавам да я отделя за да се консултираме като Добри колеги, помагайски си с каквото можем! Тъкмо и да не пълним темата на alexyani с мнения, които не го интересуват пряко.

А сега ето и обещаните снимки sk (29).gif

Това са снимките на три бани:

Изображение

Изображение

Изображение

А сега идва ред на къщите:

Изображение

Изображение

Изображение
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот Стилиян Лукаров на 11 Яну 2010 20:39

Като начало ще кажа, че за толкова години на мен не ми се е случвало да си допазарявам офертите след първоначалното им подаване до клиент! Независимо дали става въпрос за баня, апартамент или къща! Естествено, че винаги или в 80% от случайте е имало допълнителни дейности, но те са били винаги по желание на клиента! В моята оферта предвиждам евентуално къртене или заздравяване на основата или възникването на някои скрити работи. Естествено това се случва не с един, а с два или три огледа за сваляне на размери и проверка на амортизацията и състоянието на бъдещия ми обект. Само като пример ще дам апартамент в центъра на София срещу МВР който беше около 110 м2. Първия ми оглед беше рутинен колкото за се запозная с клиента, обекта и да кажа ориентировъчна цена. Вторият оглед продължи около 5 часа и 30 минути и се наложи да се ходи още един път, за да се досвалят наякой размери. Апартамента трябваше да бъде ремонтиран основно. Вторият път свърших работа за 2 часа. Правете сметка, че свалям размери с лазерна рулетка, а не с обикновенна! После сметките в нас ми отнеха ден и половина и на края ми трябваха още три часа, за да бъде набрано всичко на компютъра както трябва и клиента да получи КРАЙНА И ТВЪРДА ОФЕРТА!
Иначе при средно статистическата панелка свалянето за размери ми отнема около 4 часа. Колкото повече дейности се извършват, толкова повече време е необходимо за взимане на размерите, за да можеш да подадеш наистина крайна и твърда оферта и клиента ти да бъде спокоен, че няма да го "товариш" ненужно.
От самото начало на кариерата си съм се стремял към постигане на тази Крайна оферта и в много случай заради този ми навик конкуренцията ми взима клиентите. Естествено (не винаги) съм чувал, че ремонта в последствие излезнал колкото моята оферта, а понякога и по-скъпо. Тук е продължението на темата! Защо някой колеги залагат на непълната Оферта и в последствие се получава, че са "забравили" за този детаил или са допуснали "техническа грешка" изпускайкии да напишат "една цифричка" в полето за броя на контактите или квадратурата на стените? Или просто оферират работа "шпакловка на стени", но спестяват "малката подробност", че мазилката по стените е рехава и ако не се изкърти всичко е безмислено! Когато това се случи естествено клиента няма къде да ходи - вече е започнал да плаща и питайки за цената на новата услуга, разбира, че тепърва ще се кърти, после ще се чисти и извозва строителния отпадък и на края ще се мажат стените! Ето ви още 3 пера от ремонта които могат да стигнат неподозирана и непосилна за клиента сума!
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот jebi на 12 Яну 2010 01:27

Едва ли има еднозначен отговор...
Досега не се е случвало да искам допълнително пари, спрямо договорените за свършена работа. Ако нещо съм изпуснал или не съм предвидил, остава за моя сметка. Досега се е случвало 2 пъти...
Често ми се случва да работя след "майстори" работещи на изгодни цени и си мисля, че понякога трябва голям талант да можеш да объркаш толкова много работата!
Напоследък обаче с тая криза все по-често ми се случва да ходя само на огледи. Първо питам дали наистина искат да им свърша работата, или просто събират оферти, защото ако искат най-ниската оферта, няма да е моята... е, понякога стоя и без работа :)
Нищо не изглежда така, както си го представяш; и не става така, както си го мислиш...
jebi
Активист

Мнениеот Стилиян Лукаров на 12 Яну 2010 01:50

Това за събирачите на оферти е и мой проблем!
На мен не ми се е случвало да си "допълня" офертата към клиента, но често излизат дребни и допълнителни дейности, които би трябвало да съм предвидил. В повечето случай съм подготвен, но на няколко пъти (повече от 10!) са ме изненадвали разни "творения" или просто нещо което няма как да го предвидя. Така или иначе клиента не разбира за тези подробности!
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот special на 13 Яну 2010 10:32

А колко често виждаме цени, например за топлоизолация 32лв/м2 (като реклама), с материали най-много до 6 лв/м2, останалото за труд, но в последствие споделят на клиента че ако искат да им е по-добре трябва лайсни и други подобни "добавки" и накрая се получава, че цената на м2 излиза към 50-60 лв на клиента, но тъй като се е захванал си ги плаща, но първоначално, ако види оферирана ПЪЛНА оферта от 45лв/м2 му се струва скъпо. Не знам дали го разясних добре, но това е масова практика, от която външният изглед на фасадите е отвратителен и ниско качествен...но за качеството на материалите и свършената работа клиентът ще го усети след една зима. sk (28).gif
Съдете за Вашия успех по това, от което трябва да се откажете при постигането му.

ИзображениеИзображениеИзображение
http://otpushvane.com
Аватар
special
Експерт

Мнениеот Стилиян Лукаров на 14 Яну 2010 02:21

Почти го разясни както трябва... Laie_67.gif .
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот Стилиян Лукаров на 14 Яну 2010 11:33

Ще дам едно предложение на всички съфорумци!
Ако решите да правите ремонт и вече сте си избрали Изпълнител и сте получили оферта, която обаче не ви е ясна или се съмнявате в нея, аз ви предлагам да я пуснете тук и с колегите ще се постараем да ви я разясним или да ви покажем всички възможни капани в нея! Тоест перата които не са пълни и може да се очаква препазаряване на офертата.
Тъй като ми е дошло до гуша от "хитреци" които оферират евтино единствено на думи, аз се наемам лично да ви съветвам в тази тема относно офертите на колегите! Мога да помогна в 90% от оферираните цени. За другите 10% също има кой да помага.
И така, ако има нуждаещи се от разясняване на подадените им оферти, нека пишат тук!
И не забравяйте един закон - ако строител или майстор не е в състояние да ви направи точна, ясна и крайна писмена оферта, разбита по дейности и материали, то по-добре не се захващайте с него! Проблемите при подобен род пазарене следват един след друг!
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот special на 14 Яну 2010 20:33

admin написа:Ще дам едно предложение на всички съфорумци!
Ако решите да правите ремонт и вече сте си избрали Изпълнител и сте получили оферта, която обаче не ви е ясна или се съмнявате в нея, аз ви предлагам да я пуснете тук и с колегите ще се постараем да ви я разясним или да ви покажем всички възможни капани в нея! Тоест перата които не са пълни и може да се очаква препазаряване на офертата.
Тъй като ми е дошло до гуша от "хитреци" които оферират евтино единствено на думи, аз се наемам лично да ви съветвам в тази тема относно офертите на колегите! Мога да помогна в 90% от оферираните цени. За другите 10% също има кой да помага.
И така, ако има нуждаещи се от разясняване на подадените им оферти, нека пишат тук!
И не забравяйте един закон - ако строител или майстор не е в състояние да ви направи точна, ясна и крайна писмена оферта, разбита по дейности и материали, то по-добре не се захващайте с него! Проблемите при подобен род пазарене следван един след друг!

a (84).gif Добра, много добра идея
Съдете за Вашия успех по това, от което трябва да се откажете при постигането му.

ИзображениеИзображениеИзображение
http://otpushvane.com
Аватар
special
Експерт

Мнениеот rumen_iankov на 14 Яну 2010 21:02

А как смятате материалите за една баня.Примерно мазилка,замазка лепило за плочки и т.н.Защото някой път в началото е едно ,но като тръгнеш да къртиш плочките и като почне да пада мазилка се вханеш в приключение. sk (43).gif
ВиК услуги,Ремонт на бани 0887737270
http://rumen1972.snimka.bg/?profile,albums
rumen_iankov
Активист

Мнениеот Стилиян Лукаров на 14 Яну 2010 21:31

Ами започнеш ли да къртиш в офертата се включват задължително и следните услуги:
1. Къртене
2. Събиране и извозване на стр. отпадък
3. Измазване - мазилка
4.Лепене
Не може да тръгнеш да къртиш баня и да се надяваш, че после няма да мажеш! Няма такъв филм! Дори да е панел и плочките да паднат лесно, то панелите са си криви и пак си иска мазилка. За това в офертата задължително си включваш и измазването на банята! В противен случай се получава момента с препазаряване и от там надуване на цената. Само че има клиенти, които не приемат подобни финтове и казват: "Да си мислил и смятал!"
В цитирания случай излизат още две дейности, които общо струват около 250 - 300 лева от горе. В евтините случай - 200лв.
Материалите за измазването си ги хващам винаги върху дебелина на слоя 4-5см, ако не мога да измеря веднага денивелацията. Върху тази дебелина калкулирам пясъка, цимента и варта (или добавката за лепливост).
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот jebi на 15 Яну 2010 00:49

rumen_iankov написа:А как смятате материалите за една баня.Примерно мазилка,замазка лепило за плочки и т.н.Защото някой път в началото е едно ,но като тръгнеш да къртиш плочките и като почне да пада мазилка се вханеш в приключение. sk (43).gif

Точно! Тъй като си работя сам, ако трябва да се къртят стари плочки, съветвам клиентите да си наемат фирма за къртене и извозване на отпадъци, щото ако аз ги къртя, излиза по-скъпо :)
Има няколко фирми, които се занимават с къртене и извозване и са много точни. Къртят точно това, което трябва, а за мен остава само измазване и лепене на плочки, така, че няма разминавене в офертата.
Нищо не изглежда така, както си го представяш; и не става така, както си го мислиш...
jebi
Активист

Мнениеот Стилиян Лукаров на 22 Яну 2010 12:50

Така е, но ти оферираш само плочки, нали? Ако оферираш цялостен ремонт на апартамент, тогава не бива да пропускаш нищо.
А и Яна по-горе даде пример, който е почти точен. Масовата цена за топлоизолация е около 40лв/м2. Най-евтино е 36-38лв. и по-скъпо до 42лв - такива са всички оферти рекламирани по сходен начин. Но какво мислиш ми отговори един такъв предприемач или майстор може да е бил, когато застанах до него в момента в който работеше изолацията на апартамент на 1-ви етаж? Когато го попитах, дали може аз да си доставя материалите започна да усуква, че цената е комплектна и си върви с материалите. А материалите бяха не евтини, а безсрамно евтини! Пълен и тотален боклук! Питай ме кога ще се съглася да ми се сложи на къщата ЕПС с плътност 10кг/м3!? Или да ми сложи мазилка която струва 6-8 лева чувалчето!? Извинете, ама чистия цимент вече струва 6лв! Представете си какво е качеството на материала който ви слагат! Лепилото им за лепене и шпакловане също е на цената на цимента или с лев по-скъпо. Пълен абсурд. За около 30м2 топлоизолация този човек беше докарал поне 4 вида ЕПС (бял стиропор), имаше и 3 листа Неопор между тях, както и син и зелен XPS с различни дебелини. Ремонта който извършваше, като че ли го правеше с останките от материалите на 3-4 обекта. Не казвам, че всички са така, но в цитирания от мен случай е точно такъв ремонт. И сега черешката на всичко! Човекът никъде не слагаше лайсни! Когато го попитах защо не се поставят, той ми отговори, че клиентът му не си е платил за тях. Тъй като аз се изцъклих и той прочете въпроса в очите ми, направо ми отговори, че материали и труд за ръбохранители се калкулира отделно и струва 15лв/м! Така обаче и не стигнахме до споразумение да работи с мой материали или с такива които той ми препоръча, но аз си купя! Човекът отказва да работи с материали купени от клиента му! Но за сметка на това е готов да работи с по-хубави и скъпи материали, стига той да ги достави!
Чудя се дали този изпълнител е инцидентен случай или това е масова практика на хората работещи около цената 40лв/м2 за труд и материали?
В крайна сметка се оказа, че ако искам да ми се вложат добри материали и да имам прави ръбове, аз трябва да платя цени от 50 до 60лв/м2! Остава обаче пак въпроса за качеството на изпълнение, да не говорим за стриктното следване на технологията!
Между другото цената на ВСИЧКИ материалите в примера който съм дал по горе е с обща стойност 5,50 - 6лв/м2! Вие си направете сметка, дали работят евтино тези "ЕВТИНИ МАЙСТОРИ"?! Мисля че вече е време някой да разясни термина "евтино" какво означава!
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот M?rtel на 26 Яну 2010 23:44

Този феномен с дъмпинга и дребното тарикатство го има навсякъде и във всички форми. Дали автомеханик или зъболекар, глупаците се пробват навсякъде. Казвам нарочно глупаци, защото подобни хитрини са като прибори за еднократно ползване. Всеки човек, без значение от социалното му положение, се информира преди да избере и ангажира фирма, преди да закупи определен продукт, преди да отиде да се лекува, преди да отиде на почивка... всеки проучва позара според два основни критерия: цена и качество! От решаващо значение за успешното пласиране на продукт или услуга е балансът между цената и качеството. За това има социологически проучвания и статистики. Ако една фирма си позволи некоректност и лошо свършена работа, то тя рискува доброто си име. Поне аз мисля, че реномето е особено важно точно в сферата на строителния занаят. Формулата е проста: работиш ли добре и адекватно на заплащането си, ще имаш винаги работа!
Но въпреки това, виждаме, че тази логика явно не функционира! И то защото в България специално има особено плодородна почва за виреенето на дребни хитрици и "специалисти по всичко". Тази почва се нарича бедност. Българският потребител, в случая клиент, е принуден да се конфронтира и задоволява с очевидни лъжи и измами, защото се ориентира само по един от критериите. И този критерий е цената. Или има случаи, при които някой супер фирмаджия с фосфориращо Ауди си е поръчал нова баня и е остановил след това, че плочките са залепени с плюнка!!!!????
В един от коментарите прочетох, че има оплаквания от липса на оферти! Това е най-фрапиращото в случая! В България се строи и ремонтира, та пара се вдига... Пазарът експлоадира от строителни продукти, строителните супермаркети никнат като гъби! Офертите би трябвало да се сипят като порой и даже да не се смогва от оферти!Куцо и съкато строи, купува и продава имоти... И въпреки липсват поръчки за хора, които действително работят качествено, умно и коректно! Та затова действайте, дерзайте и не се оставяйте да ви взимат хляба, който сте си заслужили с кръв и пот! a (84).gif
M?rtel
Потребител

Следваща

Назад към Цени и ценообразуване. Оферта към краен клиент.