Въпрос за едропанелни сгради

Въпрос за едропанелни сгради

Мнениеот vils на 10 Май 2019 15:02

Здравейте,

До колкото знам основите и сутерена на панелните сгради се изграждат монолитно (за да се намали ефекта от слягания на почвата, към който този тип сгради са особено чувствителни).
Има ли други монолитни елементи от сградата или останалото е сглобявано със заварки и панели?
По-специално ме интересува как е строена асансьорната шахта и стълбищната клетка.
Как са изградени стените, в които са отворите на входните врати на апартаментите (панели със заварки, по метода на пълзящия кофраж - както е при ППП или друг начин)? Тези стени за 3 - 2 в едната посока и 1 в другата.
Същото ме интересува и за стените на асансьорната шахта - моноилтни/сглобявани.

Поздрави!
vils

Re: Въпрос за едропанелни сгради

Мнениеот em67 на 12 Май 2019 10:15

Панели със заваряване .
https://www.bgremonti.com/forum/viewtop ... a&start=15
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот vils на 12 Май 2019 18:09

em67 написа:Панели със заваряване .

Благодаря за отговора!
Ако това е вярно остава непонятно (поне за мен) как инженер-конструкторите проектирали панелните блокове навремето са оставили тези сгради без негъвкаво, кораво монолитно вертикално ядро (по височината), което да ограничава по-големи отклонения на сградата (поне в едната посока) при по-силни земетресения?

Темата от линка е свързана не с монолитните стени, а по-скоро с начина, по който подовите панели на терасите са захванати за вертикалните фасадни панели, но така ме навежда на друг също интересен въпрос. В темата се говори основно за терасите, а какво е различното при лоджиите? Подовият панел на лоджиите освен, че е запънат на фасадния панел, той лежи ли и захванат ли е по някакъв начин за страничните вертикални панели ограждащи самата лоджия?

Поздрави!
vils

Мнениеот em67 на 15 Май 2019 00:35

vils написа:
em67 написа:Панели със заваряване .

Благодаря за отговора!
Ако това е вярно остава непонятно (поне за мен) как инженер-конструкторите проектирали панелните блокове навремето са оставили тези сгради без негъвкаво, кораво монолитно вертикално ядро (по височината), което да ограничава по-големи отклонения на сградата (поне в едната посока) при по-силни земетресения?

Темата от линка е свързана не с монолитните стени, а по-скоро с начина, по който подовите панели на терасите са захванати за вертикалните фасадни панели, но така ме навежда на друг също интересен въпрос. В темата се говори основно за терасите, а какво е различното при лоджиите? Подовият панел на лоджиите освен, че е запънат на фасадния панел, той лежи ли и захванат ли е по някакъв начин за страничните вертикални панели ограждащи самата лоджия?

Поздрави!

В темата от линка има чертежи на панелната конструкция! Сам по себе си този чертеж отговаря на зададените въпроси.
Лоджиите са подпрени конзолно във вертикалните елементи
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот vils на 15 Май 2019 11:20

em67 написа:
В темата от линка има чертежи на панелната конструкция! Сам по себе си този чертеж отговаря на зададените въпроси.
Лоджиите са подпрени конзолно във вертикалните елементи

Благодаря отново аз отговора! Какво по-точно означава "подпрени конзолно"?
В литературата също съм срешал и словосъчетанието "фасадни греди" (в контекста на това, че фасадните не носещи панели са били окачени на тези греди). Някой знае ли какво означава това и къде се намират тези греди? Нали уж в панелните блокове няма греди и колони като виско е сглобвно с панели?
Например един цитат: "Фасадната греда е в два типоразмера 160/300 и 300/300 см за ПРУ, произвежда се от бетон марка Б 200."

Извинявам се, ако въпрсите ми ви се струват елементарни или глупави.
vils

Мнениеот Стилиян Лукаров на 15 Май 2019 21:34

Най-просто казано, конзола е нещо (плоча, греда), което стърчи и е подпряно, само в единия си край върху стена, плоча или греда. Обикновено в разрез прилича на буква Г. :)
SHL - Строителство и ремонт
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
http://www.bgremonti.com
http://www.otpushvane.com
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Аватар
Стилиян Лукаров
СМР
СМР

Мнениеот vils на 16 Май 2019 12:43

Здравейте,

До колко разбирам подовият панел на лоджийте е подпрян на (лежи на) 2-те си къси страни на вертикалните ограждащи панели като едновременно с това е напрегнат на едната си дълга страна на не носещия фасаден панел (на другата дълга страна са окачени парапетите).
Къде тогава е мястото на фасадната греда? Къде се намира тази греда (предполагам е скрита) и как е захваната за констукцията на сградата? Таваноподовият панел заварен ли е тази греда? С други думи как фасадните не носещи панели (където са враторпозорците) са окачени на останалите носещи панели и каква е връзката им с фасадната греда? Имам в предвид по-специлано номенклатура БС-69-Сф и нейните призводни (останалите мисля, че нямат лоджий).
vils

Мнениеот em67 на 17 Май 2019 22:25

academil написа:Форумът е професионален и не е място за начално ограмотяване.

Задавайки въпрос във форум, трябва да сте сигурен, че имате поне минимума знания да разберете отговорите, които ще получите.
Иначе е безсмислено да питате, защото отговорът на всеки въпрос поражда нови въпроси !
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Мнениеот em67 на 19 Май 2019 08:29

Аватар
em67
Електроинженер
Електроинженер

Назад към Архитектура, дизайн и инженеринг