Камина с въздуховоди B 7.2

Камина с въздуховоди B 7.2

Мнениеот pgplamen на 08 Окт 2015 18:52

Здравейте на всички. Казвам се Пламен, живея в град Костенец, хобито ми е риболов, работя като шофьор сайтове имам няколко. Това дано е достатъчно за представяне и изпълнение на първата точка на форума. От няколко месеца следя форума с интерес и ще се обърна към вас с молба за помощ и препоръки. Закупих къща и почти съм готов с основния ремонт (нова плоча, почти нов покрив,) Дограмата е подменена изцяло с 5 камерна PVS от Рехау троен стъкло пакет (едно К+едно четири сезона+едно обикновено) В момента се поставя изолация 8 сантиметра стиропор от Баумит, мазилката е Силикат топ. Предстой да се направи окачен таван като ще се постави вата от минимум 15 сантиметра. Къщата е на един етаж. Сега и голямата ми дилема за камина с въздухопроводи. 1. Спрял съм се на камина от Мармодом модела е http://marmodom.com/bg/firebox/76/gorivna-kamera-b7.2-s-edno-staklo 2. Вата мисля да взема от Knauf Insulation с алуминиево фолио и плътност 100 килограма. 3 Вентилатор http://moby-bg.com/product/222/ventilatori-za-kamini-vents-kam.html 4. Въздухопровод нямам идея дали да се спра на спироканали и да ги изолирам или направо да взема от гъвкавите http://www.oiebg.com/ventilatsiya/vazduhovodi/spiralno-naviti-kragli/gavkav-vazduhovod-izoliran-isoflex Ето и една схема на разположението на стайте Изображение Прочетох доста за камините с въздуховоди но ако желаете може да ми помогнете с предложения как да изградя самия въздухопровод. Въздухопровода ще бъде прекаран на тавана. Ето линк към разположението защото снимката се показва само половината http://sukicarp.com/Untitled-2.jpg
Благодаря ви предварително.
pgplamen

Re: Камина с въздуховоди B 7.2

Мнениеот pgplamen на 16 Окт 2015 19:34

Здраве да е. z_wsm62.gif
pgplamen

Мнениеот pgplamen на 25 Окт 2015 02:03

JC-ThankYou.gif
pgplamen

Мнениеот academil на 25 Окт 2015 18:17

Дариус написа:Прояви малко търпение , явно имат работа и по рядко влизат във форума . Иначе като специалисти , много са в час .

Несъмнено това е така.
pgplamen написа: JC-ThankYou.gif

Има защо.
Ето защо.

В темата се засягат - от професионална гледна точка, редица въпроси, чисто проектантски и изчислителни, които изискват задължителен отговор.
1. Изчисляване на топлинните загуби, което по същество е съвършено нов топлинен проект по част ОВК на обекта.
Посочената, неизвестно как определена, топлинна мощност, не съответства на физическите параметри на помещенията.
Доколкото си спомням повече от два пъти.
А това се отразява и на комин, и на дебит на вентилатор(и), и на компенсационните механизми за въздушния баланс,
и още такива съвсем сериозни характеристики.
2. Необходимо е изчисление и на комина. Липсват каквито и да е данни - височина, живо сечение, вид на материала, разположение
на/над покрива, роза на ветровете, наличие на особени ветрови зони и пр.
Очевидно е, че при тази ситуация след време или ще има нови писъци тук, или там в друг форум - ама комина не тегли, ама комина пуши,
ама горивната камера харчи много дърва и пр.
Няма да е далеч и вероятното разпространяване на оплаквания - ето, видите ли - цитат, питах в професионалния форум,
оттам ми дадоха съвети, ама на, не мога да се отоплявам, в стаите е лисичарник, нищо не разбират.
И веднага ще се цитира баснята за Ноевия ковчег и "Титаник".
Постингите на питащия дават съвсем сериозни основания за подобни предположения.
3. Необходимо е изчисление на количеството свеж въздух за горивния процес, и организация на подвеждането.
Дограмата е не-помня-колко-пластова, но с минимална инфилтрация, а въздух за горенето безусловно е необходим.
4. Необходимо е изчисление на масовия обем въздух, явяващ се транспортен агент на топлинните потоци по стаи, размери на въздуховодите,
дебит и напор на вентилатор, един или повече, изчисление на компенсацията, решетки и пр.
Трасирането на въздуховодите е последна, нищо че се явява централен пункт на въпроса на питащия, и съвсем елементарна задача.
По-важна е диспозицията на решетките.
5. Необходимо е съгласуване на посочените материални баланси на въздуха с наличието на локални вентилации - кухненска аспирация,
принудителна WC-вентилация, същото и за баня, същото за канализацията, организация на компенсацията на последните.
6. Необходимо е съгласуване на посочените материални баланси на въздуха с минимално необходимата кратност на обмен на въздуха в
жилищни помещения, удовлетворяващи санитарно-хигиенните норми; след това връщане отново в т.1.

Е, това е форум, наистина.
Професионалните становища тук се базират на проектантските методики, прилагани от специалистите с проектантска правоспособност.
И в никакъв случай на аналогии от типа "при мен е така и така", "чух/видях/прочетох еди-къде-си, че е еди-как-си" и пр.
Обаче това не превръща този форум в проектантско бюро.

academil написа:Още нещо важно, чиято специфика изисква регламентиране, дори до ниво правила на форума, за избягване на ред конфликтни ситуации,
предизвикани от неспециалисти, както и от потребители-самодейци, търсещи безплатно проектиране тук.
Проектът струва пари.

Многократно е посочвано:
academil написа:...В този форум с проектиране не се занимаваме, поради липса на проектантски статут на форума.

academil написа:...този форум не извършва проектантски дейности, нито влиза в комплексни изчислителни процедури.

academil написа:...Ако нямате проект - обърнете се към действащи проектанти.

academil написа:...Трябва да се направи подробен конструктивен проект, с конкретни данни, на базата на които да се извършат
технико-икономически изчисления.

academil написа:...Интернет-мрежата и форумите не са място за решаване на проектантски задачи, за които се иска подпис и печат.

:D

Со здравйе.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот pgplamen на 26 Окт 2015 21:57

JC-ThankYou.gif
pgplamen

Назад към Камини, барбекю, огнища и декорации.