необяснимо за мен?

необяснимо за мен?

Мнениеот gal61 на 12 Яну 2015 18:02

Здравейте,тази година се получи странен ефект с печка ,тип камина,които не мога да си обясня.Проблемите са няколко...
1.при отваряне на вратичката (затоплена камина) понякога връща пушек- не го прави винаги,но се случва често - (отворени са всички клапи....)
2.живея на 1 жилищен етаж( блока е 6 етажен)- камината е включена директно в комина( използвам 2 от 3 те секции)- тяга огромна и това е проблем -хвърчат искри от дърветата ,огъня изяжда дървото наполовина и .... дотам.
3.мисля,че не топли нормално - след камината има:кюнец стандартен+турска лира с клапан+2 бр криволи+малик кюнец-20 см,розетка,комин - при отворени клапи на камината и турската лира - огъня гори мноого бурно и тръбите замирисват ,при притворена клапа на лирата -гори слабо(чистени са тръбите и учудващо почти нямаше нагар ).
Помагайте - къде е проблема ???? снощи 2 часа не можем да стоплим 20 м2...
Поздрави от МОРЕТО
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
gal61
Потребител

Re: необяснимо за мен?

Мнениеот gal61 на 13 Яну 2015 10:07

ето и реалното състояние.....
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
gal61
Потребител

Мнениеот academil на 13 Яну 2015 11:59

Информацията е крайно недостатъчна.
Тази година странен ефект, а прежните години какъв е ефектът и какво е променено?
Каква е топлинната мощност на печката?
Какво се разбира под шифрованото наименование - 2 от 3-те секции?
По какъв начин се подвежда свеж въздух за горивния процес?
Регулиране на свежия въздух?
Каква е влажността на дървата?
Каква е външната дограма на помещението?
Каква и интериорната дограма на жилището, вкл.прагове до външната врата и до WC, баня, инфилтрация на въздух?
Има ли кухненски аспиратор в помещението, къде и как е изведен, вкл. клапи на въздуховода?
Каква е вентилацията на банята и на WC?
Морето, морето, ама там са най-различни розите на ветровете ?
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот chapara на 13 Яну 2015 12:09

И комина трябва да се чисти sk (29).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот gal61 на 13 Яну 2015 12:59

еееee,аз питам за камина ,не за атомен реактор все пак...... sk (12).gif
ще се опитам да отговоря на всички въпроси подред
друга година не пушеше и топлеше значително повече
мисля ,че е 9 kw
комина е стандартен за блок - 3 секции(коминки бетонни) аз съм на 1 етаж,навремето съборих комина и в панела остана дупка,която обхваща 2 секции ( 1 цяла +1/2 ) останалата част от комина явно отива в плочата и комина на съседа отгоре- при мен не се вижда. Само аз ползвам комина- съседите са баровци и никой не ползва точно този комин.
"По какъв начин се подвежда свеж въздух за горивния процес? -голяма стая ,на която се отваря вратата нонякога- как да и доставя свеж въздух????
Алуминиева дограма- не духа,затваря се добре- с стаята няма включено нищо друго - трапезария е - 2 врата и 1 прозорец
дърва - не мога да кажа с колка влажност са,но същите в камера "Сахара" горят идеално,топлят и нещо важно - правят жар,докато при печката-камина жар изобщо няма - директно пепел-
Комина е чистен целия март 2014
Подозирам турската лира - само тя имаше нагар лятото при чистенето- при тази тяга ,няма логика да има пушек.
Възможно аз нещо да бъркам - клапата на самата печка никога не съм я ползвал- само с клапата на лирата регулирам силата на горене-

Други подробности- няма
gal61
Потребител

Мнениеот academil на 13 Яну 2015 13:53

За твое сведение атомните реактори и електронните колайдери ги познаваме по-добре от твоята печка, българска направия, с турски ъпгрейд,
наричана гръмко камина, и шифрована като руския СТЕЛТ-бомбардировач.

Проблема с пропушването се дължи на ниската степен на инфилтрация на въздух през външната дограма. Помещението остава с подналягане,
а свеж въздух за горивния процес се осигурява през вентилационните отвори на банята и WC поради извънредно високата тяга - включване
в основната тръба, а не в локалния канал на сифонен комин. При отваряне на вратичката налягането в помещението започва да се изравнява
през комина с атмосферното налягане, дебитът на свеж въздудх през отворена вратичка не се удовлетворява от въздуха през вентилационните
отвори, имащи свое по-голямо аеродинамично съпротивление, поради което коминът връща обратно следствие напора.
Явлението се усилва или появява при повишена атмосферна влажност и пориви на вятъра срещу комина.

Печката не топли поради изключително висок коефициент на излишък на въздух, дължащ се на прекомерно високата тяга, а тя се дължи на
самодейното/самоволното НЕПРАВИЛНО включване в две от трите секции на сифонен комин, т.е. в централния общ отвор и в локалния отвор,
последния в случая не играе роля на комин поради по-високо съпротивление.
Най-вероятно прежните години поради непочистен комин тягата е била съществено по-малка, дори и при абсолютно неправилното включване
в основната тръба на сифонен комин, поради което коефициентът на излишък на въздух е бил в границите на нормалното, или немного извън
тях, и печката е работела добре, в смисъл топлела е.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот gal61 на 13 Яну 2015 14:27

Благодаря за изчерпателния отговор,само не намирам решението на пролема sk (38).gif
И сега какво правим ????
moil.gif smileyhugbighugs.gif
gal61
Потребител

Мнениеот academil на 13 Яну 2015 14:38

Тeма: Формулиране -> за всички, задаващи въпроси.
Мнение от academil на Пон Май 23, 2011 8:49 am
"Форумът е професионален и не е място за начално ограмотяване.
Задавайки въпрос във форум, трябва да сте сигурен, че имате поне минимума знания да разберете отговорите, които ще получите."

Ние считаме, че в областта на атомните реактори, както и в тая на техните древни сродници - печките на дърва,
идентификацията на проблема дава и решението на проблема.
:D
academil
Експерт

Мнениеот gal61 на 13 Яну 2015 15:13

Добре, и това е нещо. sk (41).gif
Аз определено не съм експерт по камини и комини . С друго си вадя хляба ,но съм от любознателните и търсещите....
Спомената преди камера "Сахара" сам я слагах,обличал и измислил въздуховодите - при комшиите идваха МАЙСТОРИ от най-сериозната фирма в Бургас (слагаха друг модел камера,която след 4 години вече пуши и не топли- това са подробности,но същите бяха единодушни,че моя вариант няма да гори и топли... Да,ама не ....Гори като луда и 1 час след запалването става 26 градуса- 65м3......,20 минути след това - втория етаж става 25 гр.- още 30 мин - барбекюто става 23-24 гр....- с 1 бр камера за вграждане "Сахара"- суха ...
Може да не сме профита,но все разбираме нещо от техника...
Моля това да се се приема като заяждане,просто исках да намеря решение на проблемите си- получих доста теория( която всъщност зная по принцип).
Варианта да зидам наново комин- не ме устройва,а и ми загрозява визията.... Laie_67.gif
Търся елегантен начин..........
z_ile3511.gif
gal61
Потребител

Назад към Камини, барбекю, огнища и декорации.