Камина с въздушно отопление - ПОМОЩ

Камина с въздушно отопление - ПОМОЩ

Мнениеот rosenmvr на 24 Дек 2014 00:29

Колеги имам проблем с камината и не мога да го реша за това ви моля да ми помогнете.
Идеята беше да я направя за нова година но ударих на греда , сега ще се опитам да ви дам възможно най-много инфо с надеждата да ме спасите.
Къщата е 100м2 или 250м3
Камерата е http://www.sklep.kawinski.pl/p1,w1-18kw.html
Булото го направих от огнеупорен картон и вата 3см с алуминиево фолио като оставих по 11 см от всякъде на камерата до ватата.
Направих и втори таван на 210см от пода и на 5 см под него са ми решетките за топъл въздух а на 10-15 см под тях слиза въздухопровод 160мм водещ до турбоекстрактора на тавана.
Изградих всички въздухопроводи в под покривното пространство като използвах разпределителна кутия с 4 изхода и две тетки всичко на 125мм.
В къщата съм монтирам 6 нагнетателни клапи на 125 мм от които 3 за всяка стая, 1 за коридор и 1 за стаята с камината.
Вентилатора които използвам е
http://www.airtradecentre.com/BG/BG/doc ... %BD%D0%B8/ модел CFV 160 540 м3/ч смятал съм го да може за 1 час да обърне два пъти въздуха в къщата.
Проблема е следния днес в топлото време около 4-7 гр камината не можа да стопли къщата в стаята с камината температърата се покачи значително до към 22 гр. , но в другите стаи само 12 гр. От нагнетателните клапи излиза топлина с температура между 60-80 гр но струята ми се струва много малка .Усеща се някъде на около 10 см от клапата само. При тази температура на клапите в булото температурата е 200 гр . От самата камина през решетките бълва като ламя.
Прегледах обстоино за пропуски на топъл въздух след въздухопровода но нямам никакви.
Дори опитах да затворя две клапи да останат само 4 но нямаше значителна промяна.
Кажете къде съм сгрешел и как мога да го отстраня този проблем , прикачам снимки на всичко:http://prikachi.com/images.php?images/795/7801795x.jpg; http://prikachi.com/images.php?images/797/7801797V.jpg ; http://prikachi.com/images.php?images/800/7801800c.jpg ; http://prikachi.com/images.php?images/803/7801803R.jpg ; http://prikachi.com/images.php?images/805/7801805O.jpg ; http://prikachi.com/images.php?images/806/7801806Z.jpg ; http://prikachi.com/images.php?images/809/7801809i.jpg ; http://prikachi.com/images.php?images/810/7801810W.jpg ; http://prikachi.com/images.php?images/790/7788790Y.jpg ; http://prikachi.com/images.php?images/817/7801817t.jpg
rosenmvr
Потребител

Re: Камина с въздушно отопление - ПОМОЩ

Мнениеот academil на 24 Дек 2014 10:53

rosenmvr написа:...От нагнетателните клапи излиза топлина с температура между 60-80 гр но струята ми се струва много малка .Усеща се някъде на около 10 см от клапата само. При тази температура на клапите в булото температурата е 200 гр . От самата камина през решетките бълва като ламя.
...
Дори опитах да затворя две клапи да останат само 4 но нямаше значителна промяна.

От описанието, снимките не са особено информативни, следва:
1. Вентилаторът работи с много нисък напор, максимален напор 240 Па.
2. Дебитът е 90 м3/ч за отделните дифузори, допустим за най-малкия размер (какъв е?), съпротивлението 25-35 Па.
3. Проблемът е един и същ за всички клонове.
Възможните причини могат да са:
1. Неправилно свързване на вентилатора.
2. Запушване в централен въздуховод.
3. Отсъствие на трансферни решетки с площ минимум 2 пъти площта на дифузора в съответното помещение.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот rosenmvr на 24 Дек 2014 11:36

Колега първо да благодаря за отговора.
Проблема е във всичките стай еднакъв с много малка разлика в зависимост от дължината на въздухпровода.
Дифузьори са отворени еднакво после опитах да затворя на 100% два и нямаше ефект.
Ако правилно съм те разбрал за решетките на булото имам три за студен въздух и три за топъл с еднакви светли размери 2- 270*70 и 1 - 370*120 общо 6бр.
Засмукването на въздуха от стайте става през отворените врати на помещенията.
Вентилатора е вързан да смуче от булото и да нагнетява към разпределителната кутия. Въздуховодите съм ги проверил за запушване нямат. Единсвено имах пропуск на топъл въздух от вентилатора през коплиращата гривна на самия вентилатор , която уплътних с силикон.

Единственото нещо което се сещам е че съм използвал въздогховод който се явява перфориран.
rosenmvr
Потребител

Мнениеот academil на 24 Дек 2014 12:17

rosenmvr написа:...
- Мога ли да реша проблема с миризмите поставяйки филтри с активен въглен в долната част на булото на камерата от където се засмуква въздуха.
- До колко ще има шум в другите стай дали ще може да се спи нормално.

- Дали ще е проблем това че няма да има обратна цирколация и тя трябва да се осъществява през отворените врати или през процепите под тях нощно време.
...

Какво от тези предварителни намерения е реализирано ? Филтри, шумозаглушители ?
Или информацията не е достатъчна, в смисъл не всичко е казано, или има груба грешка в изпълнението. Видимо на една от снимките
топлоизолацията не опира плътно във въздушната риза отстрани. Така ли е?
За обратната циркулация е необходимо да има ТРАНСФЕРНИ РЕШЕТКИ в долния край на вратите на отопляваните въздушно помещения,
но при отворени врати циркулация ще има.
Решетките на самата облицовка на камината работят на естествена конвекция и имат много слаба връзка с принудителната циркулация
посредством вентилатора.
Още веднъж провери дали вентилаторът не е свързан обратно - да е подаден горещия въздух на изхода. Защото нищо друго не остава, а явно
има голямо съпротивление от запушване на въздушния поток или малък напор на вентилатора.
Схемата на Мънцата е с по-малко аеродинамично съпротивление, но не на порядъци.

ДОПЪЛНЕНИЕ. След постване на горния текст се новопояви гъвкав шумопоглъщащ въздуховод. Не променя нищо.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот rosenmvr на 24 Дек 2014 12:53

Горния цитат е от друга тема и няма нищо от него изпълнено тук.
Иначе си прав че разстоянието от камерата до ватата ми е 11см.
Пак казвам температурата в булото е около 200гр.
До колкото си представям 90м3 от клапата трябва да духа горе долу като вентилатор на баня или като духалка а то е като полъх от уста.
Вентилатора е проверен засмукващата част е е челно на срещу оста на турбината а нагнетателната е от към перките, това което ме притеснява е че има около 2 см разстояние на турбината от към задната страна където е термодатчика , дали не губи налягане .
Трабите 100% не са запушени но определено ми се струва че екстрактора духа по малко от колкото абсурбатор с 500м3.
rosenmvr
Потребител

Мнениеот academil на 24 Дек 2014 13:18

Добре, изяснихме, че по въздуховодната част всичко е в ред - въздуховоди, решетки, дифузори, температури. Разсъжденията са правилни.
С най-голяма вероятност причината е във вентилатора - възможен е фабричен дефект, примерно ниски обороти, високо съпротивление,
може и да е свързан погрешно по ел.част, то и теоретично няма кой знае какво да се обърка; все пак АТС са реномиран лейбъл.
academil
Експерт

Мнениеот rosenmvr на 24 Дек 2014 18:05

Адмирации към колегата academil проблема се оказа точно това което каза той вентилатора въртеше на обратно не знам защо кабелите бяха объркани сега са коригирани и всичко е ок има значително по голяма струя. Сега оставя да видя при тази струя каква ще бъде температурата за загряния въздух. В какви граници трябва да бъде и грешка ли е че дифузорите са на тавана и дали разстоянието от камерата до ватата , което е 11 см трябва да му сложа по още един лист вата за да го намаля на 7см.

Светили и весели празници на всички в форума.
rosenmvr
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 25 Дек 2014 23:59

rosenmvr написа:Адмирации към колегата academil проблема се оказа точно това което каза той вентилатора въртеше на обратно не знам защо кабелите бяха объркани сега са коригирани и всичко е ок има значително по голяма струя. Сега оставя да видя при тази струя каква ще бъде температурата за загряния въздух. В какви граници трябва да бъде и грешка ли е че дифузорите са на тавана и дали разстоянието от камерата до ватата , което е 11 см трябва да му сложа по още един лист вата за да го намаля на 7см.

Светили и весели празници на всички в форума.

В какви граници трябва да бъде и грешка ли е че дифузорите са на тавана и дали разстоянието от камерата до ватата , което е 11 см трябва да му сложа по още един лист вата за да го намаля на 7см.

Не го прави нищо няма да промениш /освен това че има вероятност да ти замирише на прегоряло фолио/,вместо това трябваше да имаш монтиран метален топлообменик / суха риза / около горивната камера само и единствено захранваща разводката за топъл въздух към турбоекстрактора а не както си го направил да пъхнеш захранващият въздуховод над камерата и БЛА,БЛА освен това там той ще прегори след време там е нужно да е поцинкована или неръздаема ламарина.
И още нещо разпределителя на тавана трябва да е тип звезда,най ефективен е .
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот rosenmvr на 26 Дек 2014 18:55

"MASTERCAM"]Не го прави нищо няма да промениш /освен това че има вероятност да ти замирише на прегоряло фолио/,вместо това трябваше да имаш монтиран метален топлообменик / суха риза / около горивната камера само и единствено захранваща разводката за топъл въздух към турбоекстрактора а не както си го направил да пъхнеш захранващият въздуховод над камерата и БЛА,БЛА освен това там той ще прегори след време там е нужно да е поцинкована или неръздаема ламарина.
И още нещо разпределителя на тавана трябва да е тип звезда,най ефективен е .

Благодаря за съвета камерата е затворена само с картон така че не е проблем да я отворя и да сложа втора риза с поцинкована траба вместо гувкавия въздуховод , но на какво растояние да направя втората риза от камерата и има ли изискванв за ламарината. Може ли да е с един изход или по добре два по 125. Трябва ли да следвам извивкитв на камерата или мога да я направа проста правоъгална както е на камините на прити.
rosenmvr
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 26 Дек 2014 23:41

Разстоянието 5-6 см поцинкована ламарина 1.5-2мм права форма от долната страна отворена по целият периметър на камерата ,два изхода+ Y -КОНЕКТОР И Ф150 до екстрактора.
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот rosenmvr на 05 Яну 2015 13:51

Да е честита новата 2015г. на всички.

На 31 .12 направих първите проби .
Запалих камината около 11 часа на обяд и около 18:30 часа вече имах около 27 гр в хола ( около 45км2) където е камината , но в другите помещение 13-16 гр.
Полъха от клапите беше слаб а температурата на изходящия въздух около 60 гр. На сутринта проверих посоката на въртене не вентилатора и установих че е правилна както е показана и на охлаждащата перка на мотора, от тук следва че не е била обърната никога. Качих се на тавана и от разпределителната кутия разкачих единия кръг , на които имах съмнения че въздухопровода се надува. Затапих отвора с парче вата така останаха само 3 нагнетателни клапи.
Определено на 3 клапи започна значително да се усеща струя топъл въздух мога да кажа че с махната клапа струята се усеща почети до пода а и температурата на затопления въздух бе около 90 гр, въздуха в помещението бързо се покачи до 24 гр при положение че при камината бе 25 гр. Оставам с впечатление че тези въздухопроводи ( шумопоглъщащите) изпускат налягането между средната част и горната обвивка , която няма как да пристегна плътно на всякъде. Няма си на представа дали разсъждавам правилно , мисля евентуално да купя не изолиран ALUFLEX AA3 и да опитам да го подменя с този перфорирания който е сега под изолацията. Другото което ме притеснява е това разстояние на турбината на вентилатора до задната и страна и дали не трябва да е по широка.
Турбина ; Турбина размер
И на последно място когато затворя клапата на газовете и притока за въздух на 100% камерата продължава да гори и то доста интензивно , дали може да се направи нещо.
Хрумва ми да сложа едно парче ламарина 4-5 мм хванато с винтове за сегашната клапа с идея да намаля разстоянието за да може да затваря още по плътно или това е по грешно.
rosenmvr
Потребител

Назад към Камини, барбекю, огнища и декорации.