Дебелина на стените на открито огнище и комин

Дебелина на стените на открито огнище и комин

Мнениеот spastonov на 15 Дек 2014 20:25

Здравейте,

Първо искам да благодаря на всички за изключително ценната информация която споделяте тук, наистина евала!

Мерак ми е да си направя сам камина с открито огнище вкъщи и разполагам с ограничен бюджет и ограничено място :) След като изчетох много материали, мисля че съм доста наясно с размерите на отвора, сечение, височина на комина, зидането на тухли, отливането на огнеупорния бетон, димосборната камера, клапата... Искам да ви помоля за съвет относно дебелината на стените и за облицовката:
1. Стените на огнището ще ги иззидам със стандартни шамотни тухли (23х11х6.5), т.е. стената ще е дебела 11 см., трябва ли отвън да иззидам с още тухли или с итонг преди облицовката или може да облицовам директно върху шамотните тухли (предпочитания от мен вариант)?
2. Мога ли стените на димосборната камера и на комина да ги иззидам с "изправени" шамотни тухли, т.е. дебелината на стените да бъде 6.5 и отново директно в/у тухлите да сложа облицовка? Под комин имам предвид тяло 60 см. високо, с 60 градусов наклон, което ще свърже димосборната камера със съществуващия комин който се пада отстрани точно до камината.
3. Всякакви облицовъчни камъни ли вършат работа - естествени, изкуствени? Има ли важни неща, които да взема предвид при избора?

Благодаря предварително :)
spastonov
Потребител

Re: Дебелина на стените на открито огнище и комин

Мнениеот spastonov на 22 Дек 2014 00:11

Здравейте отново,

Реших да действам по-смело и вече имам налични тухли, смес за огнеупорен бетон + стоманени фибри, както и шамотна пръст за зидането. Засега се спирам на варианта зидане на огнището със стени 11 см. дебелина, а димосборната камера и комина - с 6.5 см. дебелина. Мисля да оставя правенето за след празниците, дотогава ще съм благодарен ако някой ме спре в случай че съм замислил голяма глупост :)
Още ми остава чуденето за вида на облицовката, чета че е по-добре с естествен камък, но не разбирам изкуствения дали става, но има рискове, или пък въобще не става. Ако не се намери отговор, ще направя останалото и ще видя колко се награвя при употреба и тогава ще го мисля. Ако успея ще начертая няколко схеми тия дни и ще ги кача.

Весели празници на всички!
spastonov
Потребител

Мнениеот spastonov на 07 Яну 2015 23:53

За много години!

Както обещах, качвам схеми, макар и доста аматьорски :)
С две думи - мисля да отлея дъното на огнището от обикновен бето, върху него да стъпят огнеупорни тухли 3 см. дебели, над тях стените са 11.5 см. дебели (със стандартни огнеупорни тухли), над тях щурц от огнеупорен бетон, в горния му край клапа, нагоре димосборна камера, на която стените откъм стаята ще бъдат 6.5 см. дебели (стандартни огнеупорни тухли, но сложени "настрани"), а тези откъм съществуващите стени - 3 см. дебели. Качвам и снимка на мястото, където е планирано да бъде камината.

Основното ми чудене е дали може димосборната камера да бъде "асиметрична" както съм я замислил (отдясно наклонена, отляво вертикална), защото коминът се пада отстрани? Ще съм наистина благодарен ако ми посочите и други неща които бъркам или съм пропуснал, за да не събарям всичко след няколко седмици :)

staia.jpg

kamina-1.jpg

kamina-2.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
spastonov
Потребител

Мнениеот spastonov на 10 Яну 2015 14:09

Поради липса на отговори се зачетох още повече в интернет и си отговорих на въпроса за димосборната камера - явно е добре стените и да са симетрично наклонени, дори препоръчват наклонът на страничните и предната стена да е еднакъв за да създава най-добра тяга. Все пак ще се радвам и на някой отговор с какъвто и да било коментар по проекта ми, вярвам че има какво да ми кажете :) Започвам да се чудя да не би аз да не правя нещо както трябва относно пускането на темата и задаването на въпросите, защото мина много време без никакъв отговор... Ако причината е в мен - моля някой да ми каже, за да се коригирам (както сега, така и за следващи теми).
Благодаря!
spastonov
Потребител

Мнениеот spastonov на 04 Фев 2015 12:45

Необяснимо за мен, но така и не получих никакъв отговор... Дето се вика, една псувня да беше пуснал някой, пак щеше да е нещо :) Но както и да е... с отговор или без, камината вече е почти готова! Засега изглежда повече от успешна, вече мина съвсем леко пробно палене и дърпа доста добре. Предстои облицоването (с естествен камък - гнайс) и постепенното вдигане на по-високи температури. Очаквайте снимки ;)
spastonov
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 04 Фев 2015 18:06

Здравей Спасе ,на форума не е прието да се псува .Чакаме снимки от тежкото палене .
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Назад към Камини, барбекю, огнища и декорации.