Проблеми с комина

Проблеми с комина

Мнениеот Garo22 на 16 Окт 2014 15:59

Идва зима и се зараждат "нови" идеи . Преди време се опитахме да включим печка-камина в съществуващ комин в хола. В началото всичко си беше ОК , но след няколко дни почна да дими в стаята и практически не можеше да се използува комина. Малко информация. Сградата е монолитна на 6-7етажа, акт16 през 1998г,. не е санирана, макар че има частична топлоизолация на северната стена,която е калканна. Няма шапка на комина. Ние сме на 3 етаж, над нас има един съсед който би могъл да създава проблеми. Самият комин е от две тела (поне по външни размери), намира се на северната стена на сградата, вътрешен. След това ту димеше, ту работеше, не е забелязана връзка с видимите атмосферни условия.В началото почва да работи и след около 1 час ,тъкмо огъня е станал хубав, и започва да дими и в стаята не се живее. Та въпроса ми е на какво би се дължало подобно поведение на комина, има ли начин да се подобри смукателната му сила и как, дали е възможно недобрата работа да се дължи на грешки или непочистен комин, липса на шапка или да хвърля вината на съседа? Също, ако включа печката в широката част на комина дали ще се подобри работата му? Ако съседа ползува някакви клапи, не знам нищо за подобни, но си го помислих, възможно ли е да пусна частично тръба в широкия комин, докато го прескоча, т.е да сляза под неговото включване(той е на последен етаж) и въобще възможно ли е частично поставяне на тръба в комин. Приемаме ,че съседа няма да съдейства, също и приемаме, че включванията по етажите не са направени по правилата. Някой може ли да ми помогне със съвети какво може да се направи?
Garo22
Потребител

Re: Проблеми с комина

Мнениеот academil на 16 Окт 2014 18:06

Първо, коминът е обща етажна собственост и съответно никой няма право нито да пуска тръби, нито да се включва - ако е сифонен,
директно в общия димоход, никой няма право да зауства и аспиратори.
Изобщо този конструктивен елемент е с предназначение само за отвеждане на димни газове, и не подлежи на никакви реконструкции,
самоволни, без решение на ОС на ЕС.

А дали може нещо да се измисли в този форум е необходима още доста информация.
Точен брой на етажите?
Етажна височина или общо височина на комина от розетка?
Размери на напречното сечение на комина?
Мощност на горивната камера?
Гориво, влажност ?
Начин на подвеждане на свеж въздух за горивния процес и какъв дебит?
Размери на помещението с ГК?
Покрив - плосък, скатен?
Разположение на комина на покрива, възвишаване над плосък, отстояния до било и стрехи?
Наличие на покривни постройки около комина?
Наличие на по-високи постройки около сградата?
Уточнение - сифонен комин ли е?
Местоположение на сградата?
Надморска височина?
Роза на ветровете, по възможност.
Дограма - стара, нова, алуминиева или РVС, тип и при наличие на данни инфилтрация на външен въздух?
Наличие на аспиратори, вентилатори, уплътнения по врати?
Информация за самоволни включвания на аспиратори, директно в общия комин и пр. забранени деяния от съседи?
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот Garo22 на 17 Окт 2014 12:58

Знам много добре кое е етажна собственост и какво имам право да правя с нея . Налага ми се да познавам действуващите нормативи, Зут и Закона за етажната собственост. Зная също, че и съседа, който ми създава проблеми е наясно с нещата. Ако всеки действуваше съгласно закона и нормите и си вършеше работата по съвест, бихме си ползували безпроблемно предвидените в проекта инсталации към сградата( имам пълна проектна документация по всички части за въпросната сграда). Не мисля ,че най-добрия начин за решаване на нещата е каране със съседите или съдене. .Приемете, че комина е изпълнен без апартаментните преминавания към общия въздуховод, и всички розетки са на малката част от коминното тяло. Най много да има дупки към широката част на коминното тяло. Може би ще ми предложите да потърся отговорност и от стоителя защо нещата не са изпълнени както трябва.Просто искам да си реша по възможност проблема без да създавам проблеми на никой от живеещите в сградата и без самата аз да си създавам неприятности.
Етажната височина е стандартната при проектирането на сгради в съоствествие с действащите нормативи към мимента. Мисля ,че форума е професионален и това би трябвало да е ясно при стандартно строителство, същото важи и за розетката. Но щом е необходимо ще конкретизирам: ет.височина светло 2.60 , долен ръб на розетката на 0.4м от тавана. Северната стена е с топлоизолация, фасадната не е изолирана. Въпросното коминно тяло е на скатната част на покрива.Етажите на сградата са 6, но този комин е в ската над 5 етаж. Сградата е топлоснабдена, съседите под и над нас ползуват парно през целия зимен сезон. В помещението се поддържа темпоратура от 10-16 градуса без пуснато парно. Искам да ползувам печка-камина тип "Леда" или друга от същия производител, по памет 9кВ мощност, и 6 кВ на водната риза. Ще се монтира стандартно с обикновени кюнци, като всяка печка. друго не предвиждаме. Целта е доотопляване и жив огън,( може и включване към инсталацията за парно към основната разклонителна тръба за апартамента по нататък,засега само идея). Но това не би трябвало да е от значение, мен ме интересува комина и как да мога да го ползувам.Все пак си е монтирана инсталация. Може и на други от блока да потрябва.
Garo22
Потребител

Мнениеот academil на 18 Окт 2014 12:55

Garo22 написа:...Мисля ,че форума е професионален и това би трябвало да е ясно при стандартно строителство...

Несъмнено форумът е професионален. И поради тази причина ще си позволя да отбележа, че стандартно строителство отдавна няма...
Стандартно строителство съществуваше единствено при ЕПЖС до 1992 г., но съгласно понятията в стандартизацията, дори при тях е
дребносерийно, по няколко типови панелни блока.
Впрочем, какво му е стандартното на този необичаен излаз на комин над скатен покрив на 5-ти етаж на 6(или 7?)-етажна сграда:
Garo22 написа:...Въпросното коминно тяло е на скиатната част на покрива.Етажите на сградата са 6, но този комин е в ската над
5 етаж...

и кой стандарт да потърся, че да изясня важните отстояния от било по хоризонтала, и наклон на правата комин-било, за да кажа със
сигурност, че това е комин, най-вероятно проектиран за димоход, защото може и да не е.

Това, следващото, е вместо констатация, че в този период на съграждане на процесната сграда се творяха всякакви строителни чудеса,
всеки виждал веднъж тесла проектираше и строеше. А Българският държавен стандарт престана да е задължителен, стана препоръчителен.
Garo22 написа:...Сградата е монолитна на 6-7етажа, акт16 през 1998 г...

По НАРЕДБА №2/1987 г. ЗА ППСТН, в сила през 1998 г., по отношение на комините на жилищни сгради няма никакви изисквания, каквито има
във всички ПП наредби след 2004 г.
Същото се отнася и за вентилационните вертикални трактове за отдушници.
Практиката от соц.времето - известно е, че ЕПЖС са с комини сифонен тип, съществуват различни схеми, топлофицираните нямат димоходни
комини. За монолитните сгради по същото време се прилага правилото за включване на отоплителните уреди през етаж, ако не са със
самостоятелни комини за всеки етаж.
Каква част от тези практики и правила се прилага квалифицирано в периода до ЗУТ е напълно неизвестно, от статистиката на оплакванията
следва малко.

Garo22 написа:...Приемете, че комина е изпълнен без апартаментните преминавания към общия въздуховод, и всички розетки са на малката
част от коминното тяло. Най много да има дупки към широката част на коминното тяло.

Информацията е крайно неясна, непълна, неточна, особено при наличието на проекти по всички части, и не дава възможност за каквито и да
е технически изводи, даже и за идентификация на типа на комина, камо ли на схемата.

Garo22 написа:...имам пълна проекта документация по всички части за въпросната сграда.

Необходими са детайли от проекта, по цялата коминна вертикала, вкл. материал на коминните тела, по проект и в действителност.

Впрочем според предисторията на казуса е налице самоуправство - умишлени действия за намаляване или елиминиране на тягата на активния
комин с цел предотвратяване използването на отоплителени уреди на дърва.
Обаче не е изключено и авторът на темата да осъществява самоуправство - сградата е с централно отопление, не е ясно дали по проект има
комини-димоходи.

Ако сградата е в София, най-вероятен е междусъседски спор относно предназначението на вертикалните трактове.

Ситуацията отдавна е в областта на правните квалификации. Обективно всякакви технически действия няма да имат самостоятелен положителен
резултат и най-вероятно ще се стигне до намеса на съдебни инстанции.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот Garo22 на 19 Окт 2014 19:22

[color=#BF0080][color=#BF00BF][/color][/color]Re: Проблеми с комина

Мнениеот academil на 18 Окт 2014 05:55

Garo22 написа:...Мисля ,че форума е професионален и това би трябвало да е ясно при стандартно строителство...

Несъмнено форумът е професионален. И поради тази причина ще си позволя да отбележа, че стандартно строителство отдавна няма...
Стандартно строителство съществуваше единствено при ЕПЖС до 1992 г., но съгласно понятията в стандартизацията, дори при тях е

Цитата е неточен. Конкретния абзац касае конкретно етажната височина . Височината при строителство на жилищни сгради е указана и всеки действуващ проектант и строител знае коя е минимално допустимата височина при строителство на сгради. Когато сградата е еднофамилна може да се предполага различие, но при масовото строителство на блокове се работи с минимална височина на етажите.
НАРЕДБА № 5 ОТ 17 МАЙ 1995 Г. ЗА ПРАВИЛА И НОРМИ ПО ТЕРИТОРИАЛНО И СЕЛИЩНО УСТРОЙСТВО
Издадена от Министерството на териториалното развитие и строителството, обн., ДВ, бр. 48 от 26 май 1995 г., изм., бр. 30 от 1996 г., бр. 7 от 1998г.
Чл. 99. (1) Светлата височина на жилищните помещения трябва да бъде най-малко 2,5м
МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО
НАРЕДБА No 5
21.05. 2001 г за правила и нормативи за устройство на територията обн.,ДВ,бр.51 05.07 2001 г.)
(3) Светлата височина на жилищните помещения в нови жилищни сгради трябва да бъде най-малко 2,60 м. ?

"Информацията е крайно неясна, непълна, неточна, особено при наличието на проекти по всички части, и не дава възможност за каквито и да е технически изводи, даже и за идентификация на типа на комина, камо ли на схемата.
Необходими са детайли от проекта, по цялата коминна вертикала, вкл. материал на коминните тела, по проект и в действителност

В общините одобрават така наречените „Технически проекти”, в които не е задълзително прилагане на детайли. Детайлите се дават във фаза РП , т.е. работен проект.
Комина е изграден от стандартни коминни тела 50/30 , които се произвеждат в България с дебелина на стената 4 см. Минава стандартно през всички етажи, на последния етаж има мезонет и комина попада в скатната част на покрива,(snimka)
Не знам от какво изграждат коминните тела , но в листовките на предприятията пише че са от леки ботени. Не виждам какво не ви е ясно.
""Обаче не е изключено и авторът на темата да осъществява самоуправство - сградата е с централно отопление, не е ясно дали по проект има комини-димоходи. ""
Отново непознаване на законите и което е по-неприятно обвиняване в самоуправство без наличие на достатъчно информация,. Цитирам
НАРЕДБА № 5

ОТ 17 МАЙ 1995 Г. ЗА ПРАВИЛА И НОРМИ ПО ТЕРИТОРИАЛНО И СЕЛИЩНО УСТРОЙСТВО
Издадена от Министерството на териториалното развитие и строителството, обн., ДВ, бр. 48 от 26 май 1995 г., изм., бр. 30 от 1996 г., бр. 7 от 1998г.
Чл. 96. (Изм. - ДВ, бр. 30 от 1996 г., бр. 7 от 1998г.) В жилищата задължително се предвиждат комини в дневните и кухните.
НАРЕДБА № 7 ОТ 22 ДЕКЕМВРИ 2003 Г. ЗА ПРАВИЛА И НОРМАТИВИ ЗА УСТРОЙСТВО НА ОТДЕЛНИТЕ ВИДОВЕ ТЕРИТОРИИ И УСТРОЙСТВЕНИ ЗОНИ
ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО
Обн. ДВ. бр.3 от 13 Януари 2004г., изм. ДВ. бр.10 от 28 Януари 2005г., изм. ДВ. бр.11 от 1 Февруари 2005г., изм. ДВ. бр.51 от 21 Юни 2005г., изм. ДВ. бр.63 от 2 Август 2005г.
Чл. 112. В жилищата задължително се предвиждат комини в дневните и в кухните.

"" Ситуацията отдавна е в областта на правните квалификации. Обективно всякакви технически действия няма да имат самостоятелен положителен резултат и най-вероятно ще се стигне до намеса на съдебни инстанции .""

Решението е вземане на решение на общото събрание , намиране на фирма която се занимава с реконстукция на комини и възлагане за ремонт на комина,от покрива. След това следене за изпълнението на работата .. Има достатъчно друга информация в интернет. Така че аз не съм се ограничила с чакане на съвети само от този форум. А колкото до съдебните инстанции.. я камилата я камиларя..
Аз търсех във форума възможност за техническо решение на въпроса с комина . Административната част на нещата са допълнителна опция, която е въпрос на друг вид разглеждане, може би в юридическите форуми?
Garo22
Потребител

Мнениеот Garo22 на 19 Окт 2014 19:49

New Microsoft Office Word Document.docx
Garo22 написа:[color=#BF0080][color=#BF00BF][/color][/color]Re: Проблеми с комина

Мнениеот academil на 18 Окт 2014 05:55

Цитата е неточен. Конкретния абзац касае конкретно етажната височина . Височината при строителство на жилищни сгради е указана и всеки действуващ проектант и строител знае коя е минимално допустимата височина при строителство на сгради. Когато сградата е еднофамилна може да се предполага различие, но при масовото строителство на блокове се работи с минимална височина на етажите.
НАРЕДБА № 5 ОТ 17 МАЙ 1995 Г. ЗА ПРАВИЛА И НОРМИ ПО ТЕРИТОРИАЛНО И СЕЛИЩНО УСТРОЙСТВО
Чл. 99. (1) Светлата височина на жилищните помещения трябва да бъде най-малко 2,5м
МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО
НАРЕДБА No 5
21.05. 2001 г за правила и нормативи за устройство на територията обн.,ДВ,бр.51 05.07 2001 г.)
(3) Светлата височина на жилищните помещения в нови жилищни сгради трябва да бъде най-малко 2,60 м. ?

"Информацията е крайно неясна, непълна, неточна, особено при наличието на проекти по всички части, и не дава възможност за каквито и да е технически изводи, даже и за идентификация на типа на комина, камо ли на схемата.
Необходими са детайли от проекта, по цялата коминна вертикала, вкл. материал на коминните тела, по проект и в действителност

В общините одобрават така наречените „Технически проекти”, в които не е задълзително прилагане на детайли. Детайлите се дават във фаза РП , т.е. работен проект.
Комина е изграден от стандартни коминни тела 50/30 , които се произвеждат в България с дебелина на стената 4 см. Минава стандартно през всички етажи, на последния етаж има мезонет и комина попада в скатната част на покрива,(snimka)
Не знам от какво изграждат коминните тела , но в листовките на предприятията пише че са от леки ботени. Не виждам какво не ви е ясно.
""Обаче не е изключено и авторът на темата да осъществява самоуправство - сградата е с централно отопление, не е ясно дали по проект има комини-димоходи. ""
Отново непознаване на законите и което е по-неприятно обвиняване в самоуправство без наличие на достатъчно информация,. Цитирам
НАРЕДБА № 5

ОТ 17 МАЙ 1995 Г. ЗА ПРАВИЛА И НОРМИ ПО ТЕРИТОРИАЛНО И СЕЛИЩНО УСТРОЙСТВО
Чл. 96. (Изм. - ДВ, бр. 30 от 1996 г., бр. 7 от 1998г.) В жилищата задължително се предвиждат комини в дневните и кухните.
НАРЕДБА № 7 ОТ 22 ДЕКЕМВРИ 2003 Г. ЗА ПРАВИЛА И НОРМАТИВИ ЗА УСТРОЙСТВО НА ОТДЕЛНИТЕ ВИДОВЕ ТЕРИТОРИИ И УСТРОЙСТВЕНИ ЗОНИ
ИЗДАДЕНА ОТ МИНИСТЕРСТВО НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО
Обн. ДВ. бр.3 от 13 Януари 2004г., изм. ДВ. бр.10 от 28 Януари 2005г., изм. ДВ. бр.11 от 1 Февруари 2005г., изм. ДВ. бр.51 от 21 Юни 2005г., изм. ДВ. бр.63 от 2 Август 2005г.
Чл. 112. В жилищата задължително се предвиждат комини в дневните и в кухните.

"" Ситуацията отдавна е в областта на правните квалификации. Обективно всякакви технически действия няма да имат самостоятелен положителен резултат и най-вероятно ще се стигне до намеса на съдебни инстанции .""

Решението е вземане на решение на общото събрание , намиране на фирма която се занимава с реконстукция на комини и възлагане за ремонт на комина,от покрива. След това следене за изпълнението на работата .. Има достатъчно друга информация в интернет. Така че аз не съм се ограничила с чакане на съвети само от този форум. А колкото до съдебните инстанции.. я камилата я камиларя..
Аз търсех във форума възможност за техническо решение на въпроса с комина . Административната част на нещата са допълнителна опция, която е въпрос на друг вид разглеждане, може би в юридическите форуми?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Garo22
Потребител

Мнениеот academil на 20 Окт 2014 14:57

ПРЕЖДЕПИС. Този пост съществува, защото отговорите на всеки въпрос са разглеждат и през призмата на многобройните читатели на
този форум.

Недопустимо странна, парадоксална ситуация:
Garo22 написа:...имам пълна проекта документация по всички части за въпросната сграда.

Garo22 написа:...Детайлите се дават във фаза РП , т.е. работен проект.

Да, и не съм твърдял нещо друго, просто считам, че щом имате пълна документация, имате и тази, с детайлите !!! Защо пак не я давате?
Garo22 написа:...Приемете, че комина е изпълнен без апартаментните преминавания към общия въздуховод, и всички розетки са на
малката част от коминното тяло. Най много да има дупки към широката част на коминното тяло.

В името на какво трябва да гадая, да генерирам всевъзможни хипотези - кога е проектирана сградата, какъв е ОВК-проектът, променян
ли е в хода на строителството, какъв е този комин, кой и защо е правил тези "дупки към широката част"? Или примерно колко над 2.5 м е
етажната височина и еднаква ли е по етажи ? Или колко е коминът над ската и другите там ъгли, наклони и отстояния? Или коя Наредба е
приложима!!! z_ile3516.gif

Лично аз се чувствам некомфортно, защото усещам непозволен натиск да давам безплатни полезни съвети в условията на недобронамерено
поддържана информационна недостатъчност. Отново подчертавам, че в област ОВК, отговорът обикновено изисква изчисления, защо трябва
да провеждам безсмислени изчисления по предположения за някой си, който очевидно не цени труда и времето ми, отказвайки да даде
информация, поискана съгласно правилата на форума!!! a (129).gif
Вие, колеги, съгласни ли сте да хвърляте боб, а Pooh да си извади магическото кълбо? Ако да, то съм любопитен да видя хипотезите ви.

Първият възможен извод от този парадокс е, че питащата не желае по някакви собствени съображения да представи пълна и точна
информация по проекта и сградата. Тоест крие нещо, и най-вероятно самата е в нарушение или е обвинявана в такова. Ама ние сме
виждали ВиК-инженери и в къде по-конфузни ситуации: не че искам да обобщавам, но винаги като чуя за ВиК-инженери се сещам, как
в четиризвезден хотел в Равда пиковото водопотребление се покриваше с по две кофи на баня+WC, бяха оставили цялата Бургаска област
без кофи лятото на 2005 година!!! :lachtot:

Вторият извод според форумните практики е, че питащата си има своя версия, и сега по разните форуми търси аргументи за подкрепата й,
а не изясняване на реалната ситуация. Такива въпроси тук единодушно се считат за провокативни и не получават отговор. sk (28).gif

Третият извод е, че нито проектът е за показване, нито изпълнението за снимане, в най-лошия смисъл. А това може и да е истина -
и наистина е истина, вижте прозорци по калкан тук-там по етажите, видно от приложената в предния пост снимка. Има се предвид и
строителната практика в периода 1992-1998 г.г., която в предния пост скицирах, съвсем не за да я хваля. Пак повтарям - това ще рече,
че коминът няма как да отговаря на някакви изисквания, защото по Наредба №2/1987 г. за ППСТН - отменена чак 2009 г. такива няма, и
при използването му създава проблеми следствие лош проект или по-скоро лошо изпълнение по установените строителни практики.
z_ile3511.gif

Проблемите предизвикват умишлени действия от димно засегнати на по-висок етаж за намаляване или елиминиране на тягата на активния
комин с цел предотвратяване използването на отоплителни уреди на дърва в него. Дали има самоуправство или е пълзящо натрупвано с
години напрежение е в прерогативите само на съдебните инстанции след цялостно разследване на историята на взаимоотношенията, кой
от 3-ти и по-високо-разположен-етаж как, откога и за какво ползва комина, но има индикации за самоуправство.
В най-добрия случай са налице различни трактовки на страните относно предназначението на комина, т.е. има спор, който не изключва
действия.
swordfight.gif

А процесната сграда в същия този период е замислена, проектирана, разрешавана, строена и узаконена през 1998 г., което изисква минимум
4 години технологическо време, по ония времена към 6 години поради мокрите процеси, значи е проектирана най-вероятно през 1992 г.
Какви нормативи от 1995 - 2003 г. размахва тук питащата доста истерично, естествено без да посочи датата на проекта ?!?

И какво отношение имат Наредби от 1995 г., 2001 г., 2003 г. към сграда, проектирана най-вероятно през 1992 г.,
и не по-късно от 1994 година?

Датиране на проекта извън посочения период ще е явен знак за фалшификация.
Garo22 написа:...НАРЕДБА № 5 ОТ 17 МАЙ 1995 Г., обн., ДВ, бр. 48 от 26 май 1995 г., изм., бр. 30 от 1996 г., бр. 7 от 1998 г...
НАРЕДБА No 5 21.05. 2001... НАРЕДБА № 7 ОТ 22 ДЕКЕМВРИ 2003 Г.

Не знам как е по другите форуми, ангажирани от питащата с настоящия казус, но понеже този форум е професионален ще посоча, че
до 26 Май 1995 г. е в сила НАРЕДБА № 5 ЗА ПРАВИЛА И НОРМИ ПО ТЕРИТОРИАЛНО И СЕЛИЩНО УСТРОЙСТВО ОТ 1977 Г.( отм. ДВ.
бр.48 от 26 Май 1995 г.), сиреч за разглежданата сграда са в сила съвсем други нормативи от посочените от питащата, от съвсем друга
Наредба №5, издадена 18 години по-рано:

Чл. 83...
...
(2) Димоотводни комини (обикновени или смукателни) се предвиждат за всички жилищни помещения и кухните, а при сгради с централно
отопление за дневните и кухните.
(3) Вентилационни канали се предвиждат за кухни, боксове и санитарни и домакински помещения.

За четящите информативно, с прости думи, при сгради с централно отопление дали да има комин в дадено помещение е зависело от това как е
наречено въпросното помещение в архитектурния проект, а и в ОВК-проекта: ако е спалня, кабинет, трапезария, вестибюл - няма комин, трябва
да е записано, че е дневна или кухня. Същевременно в чл.37 от същата Наредба е дадено описание на жилищните помещения, обаче липсва
описание на задължителните - решава архитектът. В типовото строителство на ЕПЖС, ЕК и ППП всичко е регламентирано чрез инструкциите на БСА
до проектантските организации. В условията на свободна практика на архитектите, вижда се, тази Наредба води до голям хаос.
Също според чл.37 няма жилищно или обслужващо помещение, именовано "хол", както го посочва неточно питащата още в първия пост.
А какво пише в обяснителната част на ОВК-проекта по разглеждания казус за въпросното помещение е скрито-покрито !!! :motz:

Очевидно е, че констатациите в предния ми пост:
academil написа:...Обаче не е изключено и авторът на темата да осъществява самоуправство - сградата е с централно отопление, не е
ясно дали по проект има комини-димоходи.
Ако сградата е в София, най-вероятен е междусъседски спор относно предназначението на вертикалните трактове.
Ситуацията отдавна е в областта на правните квалификации...

са точни и нямат нужда от ревизиране, понеже няма и нова полезна информация, изрично поискана съгласно правилата на този форум.
:D
Впрочем правните квалификации изискват първо да се установи приложимата Наредба, след това статутът на помещението по Арх.част,
предназначението на вертикалния тракт съгласно ОВК-проект, оттам нататък е ЗУЕС и чак след него ГПК, пътят е дълъг, не знам да е
славен. :fies:

Впрочем, имах версии за техническите причини за коминния казус, защото причините дефинират възможностите за техническо решение,
даже ги записах някъде, докато чаках поисканата информация. Ако се сетя да си спомня, sk (23).gif докато питащата организира ОС на
ЕС с необходимо всеобщо съгласие с нотариална заверка за донкихотовското начинание crazy.gif - пълна реконструкция на комина от
покрива до мазето, което по чл.32 на Наредба № Із-2377 от 15 септември 2011 г. представлява инвестиционен проект, няма да е зле...
Но сега не мога да си наложа да седна да ги търся, версиите, досадно е от 500 км, нищо че режимът е TEAMVIEWER. sk (46).gif
Освен това се разотивам от тази тема, щото профилактирам "Абонатната станция" на апартамента на Лъвов мост. a (42).gif
Слава богу, че нямаме любители на живия огън около него! Малкото културни софиянци си го палим на село.
:D
academil
Експерт

Мнениеот Garo22 на 20 Окт 2014 21:08

Недопустимо странна, парадоксална ситуация:

Garo22 написа:...Детайлите се дават във фаза РП , т.е. работен проект.

Отговарям
Наличие на технически проект се смята на пълна проектна документация. Детайли се изискават от инвеститора при нужда и допълнително се заплащат. Липсата на един или друг детайл не се счита за непълнота в проекта.
Garo22 написа:...Приемете, че комина е изпълнен без апартаментните преминавания към общия въздуховод, и всички розетки са на
малката част от коминното тяло. Най много да има дупки към широката част на коминното тяло.

В името на какво трябва да гадая, да генерирам всевъзможни хипотези - кога е проектирана сградата, какъв е ОВК-проектът, променян
ли е в хода на строителството, какъв е този комин, кой и защо е правил тези "дупки към широката част"? Или примерно колко над 2.5 м е
етажната височина и еднаква ли е по етажи ? Или колко е коминът над ската и другите там ъгли, наклони и отстояния? Или коя Наредба е
приложима!!!

Тук сте прав, не е необходимо да се гадае, досега не съм чувала ОВК инженер да изчислява въздуховоди или комини, просто ги залага такива каквито има в производство . Аз ви дадох отговор на въпроса с етажната височина, казах Ви какво е заложеното коминно тяло, казах също къде на покрива се появава. Колко е над покрива не зная, ще погледна в проекта, но колко е изпълнено не зная ( видимо не излиза над плоската част на покрива)

Първият възможен извод от този парадокс е, че питащата не желае по някакви собствени съображения да представи пълна и точна информация по проекта и сградата. Тоест крие нещо, и най-вероятно самата е в нарушение или е обвинявана в такова. Ама ние сме виждали ВиК-инженери и в къде по-конфузни ситуации: не че искам да обобщавам, но винаги като чуя за ВиК-инженери се сещам, как в четиризвезден хотел в Равда пиковото водопотребление се покриваше с по две кофи на баня+WC, бяха оставили цялата Бургаска област без кофи лятото на 2005 година!!!

Давам Ви необходимата информация, какво общо тук има проекта? Целият този абзац е излишен. Какво значи”крие нещо”? Ама че глупост, защо да крия? В момента имам проблем със сканирането , затова прикачих налична снимка , на която се вижда въпросния дебел комин. Казах ясно- комина е в дневната, по проект е дневна и е заложена като дневна; етажна височина 2,60м , комина излиза в скосената част на покрива над 5 ет. , ние сме на 3 етаж, заложено е коминно тяло, 50/30 , разделено на две камери. (Видяла съм заложеното тяло в процеса на строителството). Дебелина на стената на въпросното коминно тяло е 4 см.- мерено.Казах че комина е на северната стена, и че предполагам че съсед е включил нещо, което пречи на нормалната работа на комина, защото работата на комина изведнъж се променя и не мога да намеря друга логика за такава промяна. Ако човек е запознат (а аз не съм) с начина на работа на комините и необходимите условия за нормална работа може да изтъкне и друга причина за връщането на дима от комина.
Вие да не се явявате в ролата на разследващ административни престъпления, защо и на какво основание непрекъснато твърдите, че съм в нарушение или съм обвинавана в такова!

По отношение на ВиК инженерите- да има ги всякакви, но лично аз не съм проектирала обектите, които изброихте, затова пък съм проектирала много други, които си работят добре. И не виждам какво общо има това с комините. Некоректна реплика, изказана с цел да засегне и говореща за личност, която няма какво друго да каже.

Вторият извод според форумните практики е, че питащата си има своя версия, и сега по разните форуми търси аргументи за подкрепата й, а не изясняване на реалната ситуация. Такива въпроси тук единодушно се считат за провокативни и не получават отговор.

Нямах никаква версия за въпросния комин, очаквах от Вас да чуя нещо друго освен обвинения в самоуправство и липса на информация. Но тъй като се стигна до този неприятен диалог реших да поровя още в нета, то е логично. Защо ще си играя да злепоставям някой, не ми е в практиката, но пък и когато е необходимо отговарям . Форум-това за мен е: аз знам нещо и го казвам, друг знае друго и така се приближаваме до реалната ситуация . Въртеше ми се нещо като: проверете височина над билото- трябва да е толкова, фуги между коминните тела- комина не тегли, трябва да има шапка и т.н. и др. от сорта ,които участвуват в теглителната сила на комина и които аз не знам и за да проверя какво му е необходимо на един комин трябва доста да се ровя.
Третият извод е, че нито проектът е за показване, нито изпълнението за снимане, в най-лошия смисъл. А това може и да е истина - и наистина е истина, вижте прозорци по калкан тук-там по етажите, видно от приложената в предния пост снимка. Има се предвид и
строителната практика в периода 1992-1998 г.г., която в предния пост скицирах, съвсем не за да я хваля. Пак повтарям - това ще рече, че коминът няма как да отговаря на някакви изисквания, защото по Наредба №2/1987 г. за ППСТН - отменена чак 2009 г. такива няма, и
при използването му създава проблеми следствие лош проект или по-скоро лошо изпълнение по установените строителни практики.

Проблемите предизвикват умишлени действия от димно засегнати на по-висок етаж за намаляване или елиминиране на тягата на активния комин с цел предотвратяване използването на отоплителни уреди на дърва в него. Дали има самоуправство или е пълзящо натрупвано с години напрежение е в прерогативите само на съдебните инстанции след цялостно разследване на историята на взаимоотношенията, кой от 3-ти и по-високо-разположен-етаж как, откога и за какво ползва комина, но има индикации за самоуправство.
В най-добрия случай са налице различни трактовки на страните относно предназначението на комина, т.е. има спор, който не изключва действия.

Най сетне нещо по същество, за липса на изисквания за комина в ППСТН 2,( което не означава , че в други норми няма такива изисквания. Още нещо–ако намеря стар противопожарен правилник може и да излезе информация ) , Засяга се и начина на стоеж на новите сгради. Да това е по същество: Комина е изпълнен некачествено, по наблюдения от строителството през тези години, и може би затова не работи. И отново за съдебни действия..
А процесната сграда в същия този период е замислена, проектирана, разрешавана, строена и узаконена през 1998 г., което изисква минимум
4 години технологическо време, по ония времена към 6 години поради мокрите процеси, значи е проектирана най-вероятно през 1992 г.
Какви нормативи от 1995 - 2003 г. размахва тук питащата доста истерично, естествено без да посочи датата на проекта ?!?

Проекта е одобрен през 2004г. Наистина не съм посочила дата, грешката е моя, но само по отношение на пропусната дата на проекта. Трябва да са спазени нормите към края на 2004г.
За четящите информативно, с прости думи, при сгради с централно отопление дали да има комин в дадено помещение е зависело от това как е наречено въпросното помещение в архитектурния проект, а и в ОВК-проекта: ако е спалня, кабинет, трапезария, вестибюл - няма комин, трябвада е записано, че е дневна или кухня. Същевременно в чл.37 от същата Наредба е дадено описание на жилищните помещения, обаче липсва описание на задължителните - решава архитектът. В типовото строителство на ЕПЖС, ЕК и ППП всичко е регламентирано чрез инструкциите на БСА до проектантските организации. В условията на свободна практика на архитектите, вижда се, тази Наредба води до голям хаос.( Сега пък си позволява да коментира норматива, като че не е писан от колектив от професионалисти . Нормите са си норми, те се изпълняват не се коментират)
Също според чл.37 няма жилищно или обслужващо помещение, именовано "хол", както го посочва неточно питащата още в първия пост.
А какво пише в обяснителната част на ОВК-проекта по разглеждания казус за въпросното помещение е скрито-покрито !!! ( В ОВК записката пише това, което е дал архитекта, а архитекта е написал дневна )

Ако пишещия е свикнал да не се съобразява с действуващите нормативи значи той не спазва закона, за какви самоуправства тогава само ми говори! Нормите , ЗУТ и т.н са задължителни и за строители и за проектанти. Виждала съм много „майстори” , които променят дадените проекти, защото знаели повече. И после си патят ползвателите.
Колкото до ОС- пробвана практика- минава се с един списък и се събират подписите на живущите,- след това домоуправителя декларира пред нотариус , че подписите са достоверни и казуса ти е решен! Нищо сложно. Изчислява се процента на съгласните според ид.части на апартаментите. Като вземеш от големите апартаменти и си готов.

Впрочем, имах версии за техническите причини за коминния казус, защото причините дефинират възможностите за техническо решение.
Нали точно това толкова време чакам: възможни версии. Аз не мога да ида на покрива да проверя как е комина, но има хора, които като им кажеш какво да проверяват могат да го направят.
Благодара за вниманието, мисля че достатъчно говорихме на тази тема. Може би аз грешно съм разбрала думата ”ФОРУМ”. Извиняван се ако съм била груба.
Garo22
Потребител

Мнениеот емил на 20 Окт 2014 21:53

Понеже скоро развалях и правих подобен комин ,(не съм спец. по комини ),
на времето изпълнението им е отвратително и през пръсти .
Направен по съвременните критерии резултатът беше покъртително добър ...
Липсата на шапка не намаля тегленето , тръба през участъка на съседа може да прекарате само ако разбиете метър два от вашият , и е с доста проблеми .
Проходимоста може да прецените дори по звука - когато говори някой се чува отчетливо , според мен може да пробиете и пробвате включване в широката част .
просто неизвестните и изненадите са толкова много , че само опитно може да се установи работещ вариант .
Просто Ви трябва повече смелост и безотговорност .
Съфорумникът се е опитал да Ви отговори , и е отделил мн време , но по подадената инфо е невъзможно по- добре така,че няма място за сърдене ...
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот Garo22 на 21 Окт 2014 13:38

Благодаря,Емил, сигурно ще опитаме. Наистина, може би изпълнението е лошо, защото когато измазвахме жилището, майсторите споменаха,че фугите на коминните тела не са направени добре. Тогава не обърнах внимание, като си помислих че толкова много мазилка има отгоре ,че това не би трябвало да има значение. Но сега като чета се оказва ,че комина трябвало да е гладък отвътре, по-добре теглел ако е кръгъл и т.н. (Може и да е само реклама, защото попаднах на тази информация в сайтовете за някакви нов тип комини от неръждавейка, и че така санирали старите комини, които са се разрушили .) sk (43).gif
Garo22
Потребител

Мнениеот chapara на 21 Окт 2014 15:06

Така едва ли някой го е градил комина sk (43).gif
http://www.misiamoiatdom.com/200-%D0%BA ... 0%B5%D0%BB

http://remonti.info/remonti-stroitelstvo-komini/
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот Garo22 на 21 Окт 2014 17:10

Благодаря на chapara за конкретната информация. sk (38).gif . Сайта за изграждането на комина е много интересен и определено може да е от полза за нови коминни тела, както и заради информацията за вътрешния отвор . Ще трябва и да проверим каква е височината на коминното тяло спрямо билото, това пък би могло да се регулира. Текста си го "преписах" и ще го видя подробно. Нашия комин има борд. Отново благодаря, ще си подредя получената информация и ще я сравня с наличното наше коминно тяло и ще пиша какво се е получило. Може би след няколко дни,защото сега няма как да се качим на покрива. sk (43).gif
Garo22
Потребител

Мнениеот емил на 21 Окт 2014 20:47

Ааъъ, тъй като отворът е предвиден за няколко отоплителни уреда - той има запас от сечение , лошо измазването от вътре няма да намали критично тягата , правоъгълното сечение - също .

Височината над билото също когато няма вятър не оказва влияние, а при вятър зависи от разст до билото , (и има един ъгъл 10 гр който трябва да се спази) .
Може да се компенсира с специални шапки .
Проверете просто визуално има ли проходимост нагоре( със смартфон прим . ) . happy1.gif
Аз съм плочкажия , и това не е професионално , по - скоро рационално мнение .
Не , че искам нещо да кажа , но ако може пляскащо емотиконче и за мен .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Мнениеот chapara на 21 Окт 2014 22:40

емил написа:Ааъъ,
Не , че искам нещо да кажа , но ако може пляскащо емотиконче и за мен .

Заслужи си го Laie_67.gif a (12).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот Garo22 на 22 Окт 2014 01:55

За Емил!
С удоволствие , ето го sk (38).gif , sk (29).gif
Garo22
Потребител

Назад към Камини, барбекю, огнища и декорации.