Обличане на камина с аквапанел.

Re: Обличане на камина с аквапанел.

Мнениеот pooh на 03 Фев 2014 22:12

АКВАпанел - заложено е още в името.
Аква, предполага наличие на вода, която нещо не я виждам в комплект с камина или горивна камера.
Материала няма нищо общо с термоустойчивоста - той е за мокри помещения и външна употреба.
Преди да ни направят бедни, ще ни направят прости!
Колкото повече - толкова повече!
3 пъти режа ... и все късо!
Аватар
pooh
ПРОФЕСИОНАЛИСТ Сухо с-тво

Мнениеот pooh на 04 Фев 2014 01:29

sashot написа:Въпросът ми беше има ли друга,освен по-високата цена, причина аквапанелът да не се използва за обличане на камини. Класът на негоримост му е А1,срещу А2 за гипскартоните и гипсфазерите.

Отговорът ми беше - ДА - различното предназначение на плоскостите Aquapanel! Явно не съм бил достатъчно конкретен.
Китайската промишленост бълва още по-негорими "магнезиеви" плоскости ... кой, както иска да си опакова камината от друга страна. Сигурен съм, че има доста по-скъпи решения от Аквапанела ... и най-вероятно - точно толкова удачни.
Преди да ни направят бедни, ще ни направят прости!
Колкото повече - толкова повече!
3 пъти режа ... и все късо!
Аватар
pooh

Мнениеот academil на 04 Фев 2014 03:36

sashot написа:Въпросът ми беше има ли друга,освен по-високата цена, причина аквапанелът да не се използва за обличане на камини. Класът на негоримост му е А1,срещу А2 за гипскартоните и гипсфазерите.

В НАРЕДБА № Із-1971/29.10.2009 г. за строително-технически правила и норми за осигуряване на бeзопасност при пожар липсват изисквания към облицовките на камини с горивни камери.
Най-близкият клас класифицирани в Наредбата топлотехнически съоръжения е "Комини":
Чл. 127. Комините на сградите се изпълняват от строителни продукти с клас по реакция на огън най-малко А2, с огнеустойчивост I 120, при спазване на изискванията на БДС EN 13501-2 „Класификация на строителни продукти и елементи по отношение на реакцията им на огън. Част 2: Класификация въз основа на резултати от изпитвания на устойчивост на огън с изключение на вентилационни инсталации”. Фугите се запълват по цялата дължина на комина.

Основното понятие в Наредбата е клас по реакция на огън, съответно с означения А-F, от негорими продукти до горими.

Конкретно при този и всички подобни случаи изборът на материал най-малко с клас по реакция на огън А2 с огнеустойчивост I 120 е единствено икономически. Най-често се търси минимална инвестиция, при тези съоръжения луксозните и бутиковите изпълнения са рядкост.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот academil на 04 Фев 2014 10:29

sashot написа:...Затова потърсих съвет. Впрочем продължавам да очаквам мнения и съображения.

Уважаеми, ти не търсиш съвет, а потвърждение на собствените си все още неясни виждания, характерни за всеки лаик,
сблъскал се със сложен проблем.
Поради което и провеждаш този референдум, очакайки да намериш решение според многообразието на мненията.

Очевидно си от тези, които стискат 100-те лева, независимо от пренебрежението към такава сума, за читав проект от професионалист.
При това разчиташ на информация - не знания, почерпена от УИКИ и рекламни сайтове.

Без да имам претенции за изчерпателност, наскоро водих широк разговор с психолог на тема " Как лаиците търсят евтини решения ? ",
в частност питания по форуми.
Има такива - формулира психологът - те събират много мнения, съгласяват се, че поредното мнение е най-правилно, но продължават да питат,
защото не могат да осмислят получените знания. Много често питат инфантилно, или провокационно.
И накрая винаги постъпват по най-неправилния начин - и евтино и некачествено.
Такива са винаги недоволни. Бягай от такива клиенти
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот academil на 04 Фев 2014 20:00

И в БГ-мама и клонинга, също дават съвети относно камините, по-представителен ще е референдума. :D
academil
Експерт

Мнениеот MASTERCAM на 05 Фев 2014 19:02

sashot написа:T.e. причините са чисто икономически. Странно, защото разликата, по мое скромно мнение, за една средностатистическа камина би била стотина лева. Което не е кой-знае колко на фона на общата инвестиция. А механически аквапанелът е много по-здрав, отколкото който и да е гипскартон или гипсфазер.
Предстои ми да изграждам две камини с вграждане на чугунени камери и много ми се ще, вместо гипсовите плоскости, към които, признавам чистосърдечно, питая недоверие стигащо до неприязън, да използвам вдъхващите ми повече доверие като якост аквапанели, но ме притеснява това, че те са изградени на базата на т.нар. "леки бетони", в които присъстват топчета вспенен полистирол или както е по-модерно да се казва сега полистирен - с една дума стиропор. Този материал, дори и при нормална стайна температура има свойството, макар и бавно, да деструктира, при което отделя далеч не безвредния стирол и други не по-полезни за здравето въглеводороди. При повишена температура, на каквато неизбежно ще са подложени стените на булото, независимо от изолацията под тях, процесът на тази деполимеризация и отделянето на вредни вещества ще се ускори. Затова потърсих съвет. Впрочем продължавам да очаквам мнения и съображения.

Sashot булото на камината може да бъде изградено от газобетонни блокчета,пожароустойчив гипскартон,гипсфазер,обикновен гипскартон ,аквапанел,плоскости маглайт,водоустойчив гипскартон, но задължително вътрешната страна на изброените по горе материали трябва да е топлоизолирана с подходящата за целта каменна фолирана вата с дебелина минимум 3 см.
Във по белите европейски страни дори вече не се използва вата и гипскартон .
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот MASTERCAM на 05 Фев 2014 19:46

Би било добре да покажеш какво си направил до тук,може и да си сгрешил някъде .Не съм видял до момента гневни реакции и обиди.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот MASTERCAM на 06 Фев 2014 01:52

каменна вата на Кнауф изолейшънз, тип Чимни, твърди плочи с кашировка от алуминиево фолио
Това не е правилната вата.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Следваща

Назад към Камини, барбекю, огнища и декорации.