Опасни куриози при изграждането на камини

Опасни куриози при изграждането на камини

Мнениеот MASTERCAM на 26 Ное 2011 23:37

Във тази тема от раздела ще се разглеждат камини ,пещи ,комини и въобще топлотехнически съоръжения които са изградени некачествено без спазване на елементарни технически и топлотехнически познания ,а също така и възможният ремонт и реновиране на такива топлотехнически съоръжения.
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Re: Опасни куриози при изграждането на камини

Мнениеот chapara на 26 Ное 2011 23:47

Драго я подай , какво те провокира sk (37).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот MASTERCAM на 27 Ное 2011 00:01

Ще ви покажа нещо което направо ме смая ,обади ми се една госпожа която беше доста уплашена и ми каза че след като запалят камината помещението във което е въпросната камина се задимява силно.Камината е със вградена горивна камера на ф."Герканд" със водна риза изградена е преди една година от" майстор" терорист. z_ile3516.gif
Вижте какво видях след като отидох на огледа. a (12).gif

Присъединяването на горивната камера към съществуващият комин /2 отвора със кръгло сечение Ф 130/ е осъществено със парче иноксова гофрирана тръба ф200 която си е предназначена за целта но от нея нагоре към комина говедото е пуснало две ръкавчета от обикновенна алуминиева гофрирана тръба която се използва само и единствено за разводка на студен въздух от кухненска аспирация.Освен това въпросното говедо е опаковало иноксовата димоотводна тръба ф200 със вата да не би случайно да замръзне без да използва необходимият за целта високотемпературен уплътняващ мастик , и другата глупост на въпросното говедо е че двете ръкавчета от алуминиевият въздуховод са просто натикани във широката тръба и увити със някакви парцали и алуминиево фолио . a (12).gif

Picture 001 [800x600].jpg

Ето какво се е случило със алуминиевите въздуховоди ,стопили са се и естествено от там идва и задимяването на помещението.

Picture 002 [800x600].jpg

Ето и иначе прилежно увитата със вата връзка тръба горивна камера което от своя страна също е голяма грешка защото тръбата не може да се охлажда и след време може да прогори.

Как да не му извиеш врътлето на такъв специалист. z_ile3516.gif

Пропуснах да спомена че във къщата където е въпросното творение живеят родителите на госпожата която ми се обади възрастни хора ,бащата има професионално заболяване няма абсолютно никакво обоняние камината е във хола където хората гледат вечерно време телевизия не е трудно да се досети човек че възрастните хора имат навика да подремват докато си гледат сериалчето а димните газове съдържат голамо количество въглероден двуокис и други вредни емисии особенно когато горивната камера е от по нисък клас без опция за вторично изгаряне и стандарта" Зелен пламък" при които отделянето на вредни емисии във атмосферата е нищожно каквато е и въпросната горивна камера. Вие сами си представете какво е можело да се случи.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот Kumay на 27 Ное 2011 00:08

Драго!
Идеята за темата е много добра, но към снимките добави името и телефона на терориста!
Да се пазят хората!
Бивш служител на Томика ЕООД! Сега в Техномонтаж ЕООД Асеновград - проектиране, производство, транспортиране и монтаж на метални конструкции и термопанели.
https://www.facebook.com/NikolayKlochev
https://www.facebook.com/TehnomontajEOOD/
Аватар
Kumay
ЕЛЕКТРОИНСТРУМЕНТИ
ЕЛЕКТРОИНСТРУМЕНТИ

Мнениеот MASTERCAM на 27 Ное 2011 00:11

Ето го и решението на проблема" метални гащи" 2 мм студено валцована ламарина във долната страна със кръгло сечение ф 205 мм влиза иноксовата димоотводна тръба а" крачолите "на гащите влизат във двата кръгли отвора на комина. sk (43).gif

Picture 003 [800x600].jpg

Picture 004 [800x600].jpg

Picture 005 [800x600].jpg

Picture 006 [800x600].jpg
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот MASTERCAM на 27 Ное 2011 00:14

Kumay написа:Драго!
Идеята за темата е много добра, но към снимките добави името и телефона на терориста!
Да се пазят хората!

Знам само че е бивш полицай преквалифицирал се в" майстор" каминаджия хората не могат да го открият поне така твърдят те.
Най страшното във описаният случай е че бащата на госпожата която ми се обади има професионално заболяване нама абсолютно никакво обоняние а камината е във хола където стоят вечерно време и гледат телевизия не е трудно да се досети човек че възрастните хора много често заспиват на диванчето пред телевизора а във димните газове има голямо съдържание на въглероден двуокис и други вредни емисии особенно при горивните камери от нисък клас които нямат вторично изгаряне и стандарта" Зелен пламък" при който изхвърляните във атмосферата димни газове са със нищожно ниски вредни емисии каквато е въпросната горивна камера.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот chapara на 27 Ное 2011 00:43

Ужассссссссс z_ile3518.gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот Мънца на 27 Ное 2011 02:45

Този гений на човешката мисъл наистина заслужава да носи титлата "терорист" sk (5).gif Драго, на твое място бих отстранил надписа долу-вляво от снимките, някой може да направи погрешна асоциация ... sk (6).gif В интерес на истината имам поне 5-6 такива случая. Винаги, когато участваме на изложения, на щанда поставяме реално изградена камина с разрез на хотата/булото/, за да виждат хората какво трябва да бъде отвътре! Но има доста хора, които гледайки решават, че въпросните неръждаеми димоотводи са въздуховоди. Впоследствие разбират истината, но за съжаление твърде късно ... sk (46).gif Потребителската култура у нас не е на необходимото ниво, факт, за което до голяма степен вина носят и търговците, или по-скоро нищожната, а понякога и липсата на такава - информация за продуктите, които предлагат! А и на българина все още му е необходимо време и подобни на този случай, за да преминем етапа "всичко мога, всичко знам"... sk (6).gif
По темата - най-фрапиращият случай от моята практика е следният:
Идва клиент, купува си горивна камера. На въпроса има ли кой да му я монтира, отговора е - имам голям майстор ве, някой си бай Иван, не можело да не го знам sk (43).gif На всички клиенти, решили да закупят какъвто и да било продукт не сме отказали информация и съответната консултация! Да, ама бай Иван си знаел работата sk (43).gif Доообре sk (3).gif Минава месец и ми звъни телефона. Клиента. Луд скандал - кви са тези боклуци дето продавате и т.н. Камерата се напукала /говорим за френска чугунена горивна камера/ sk (5).gif Отивам лично на оглед, за да видя за какво става въпрос. Като видях и ... онемях!!! Виждам един огромен бетонен куб, в който е "вградена" камерата! Бай Иван направил един сериозен кофраж около камерата и излял около 2 кубика бетон! Идеята била бетона да се загрявал и по този начин да постигнат "акумулиращ ефект" sk (5).gif sk (37).gif Това различни материали, това различно топлинно разширение, това въздухообмен и прочие за нищо ги нямаме sk (46).gif Камерата на г.з! Съжалявам само, че тогава нямах апарат в себе си, за да снимам! Викам му на клиента - я извикай бай ти Иван сега, да си поговорим заедно. Ама хък-мък .. бай Иван го няма, телефона изключен ... и т.н. Равносметката - една торба пари ... за едно ... нищо! Неслучайно французите са измислили едно много просто приложение към договора за продажба -
т.1. Подпис и печат на продавача, придружен със съответната документация и гаранционна карта, с описани гаранционни условия.
т.2. Подпис на лицето/фирмата извършили монтажа.
т.3 Подпис на клиента, че е запознат с горепосочените неща.

Драго, темата е много полезна a (84).gif
Аватар
Мънца
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот academil на 27 Ное 2011 11:12

За голямо съжаление подобни животозастрашаващи изпълнения съм виждал в много други области,
като се започне от строителните конструкции, мине се през вентилация на обгазявани помещения, и се стигне до ел.уредби и инсталации.

Но аз намирам, че за да съществуват такива изпълнения, за това голяма вина носят самите потребители.
Те самите създават условия за просъществуването на подобни псевдоизпълнители.
По дефиниция занаятчийското изпълнение е поръчково изпълнение,
априори детерминирано като качествено,
варира в много широки граници - от нормално (дребно производство), през бутиково, до авторски уникати...
А бутиково изпълнение с майстор-мошеник - каквато е повсеместната практика в БГ, няма как да се получи.
Но това е ефектът на чалга-културата, с ширещите се "БайГанювци" и "Андрешковци",
които гледат да прецакат я отсрещната страна, то ако не нея, то поне държавата...
Резонансният ефект се получава, когато и двете страни - поръчител и изпълнител, попадат в някоя от горните категории.

Има Закон за занаятите от 2001 г., там в списъка на занаятите фигурира 31. Изработване на камини, кахлени печки,
а за практикуване се изисква Занаятчийско свидетелство, редовно членство в Регионалната занаятчийска камара, данъчна регистрация.
Ако и в двата случая потребителите бяха поискали занаятчийско свидетелство,
а то трябва да бъде на видно място,
нямаше да имат никакви проблеми - само теоретично.
Просто защото държавата я няма на мястото й.
Всички западни компании са решили въпроса без участие на държавата.
Вносителят, респ. оторизираният продавач, издава гаранция, която обаче е валидна само ако монтажът е извършен от лице,
оторизирано за тази цел от самата фирма-вносител или фирмата-продавач,
който монтажник допопълва гаранцията, вкл. и дата на монтажа, от тази дата тече гаранционният срок.
В противен случай няма гаранция.
Така е с климатичната техника - формулата работи безупречно.

Колегата marind описва подобна схема, която ми се струва, че е по-скоро комбинация от западната и занаятчийската практики,
т.е. изисква се монтажникът да притежава квалификация, но проверка за това се прави от клиента,
а сертификацията е от Занаятчийската камера, а не всички тези да се вършат от вносителя.
Доста съществена разлика.
Щото само кетап майстор не прави.

Затруднен съм да формулирам полезен общовалиден извод от изнасянето на подобни на горните примери постфактум.
Чисто статистически погледнато, при подобни случаи пострадалите търсят помощ едва след като ситуацията е повече от плачевна.
А няма никаква информация за причиняващите такива поражения.
Едва ли по този начин може да се вдигне техническата култура на българите,
след като няма икономически условия за това,
юридическият фон е по-зле от икономическия,
а държавността е на прага на изчезване.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот Мънца на 27 Ное 2011 12:51

Предполагам, че тук има доста представители на фирми, сертифицирани по ISO 9001:2000. От 2006г сме сертифицирани и знаете ли колко хора са се заинтересували от това? 0 ... sk (6).gif Истината е, че определящият мотив при избор на изпълнител е ... цената, с малки изключения, разбира се sk (6).gif Колкото до вината за такива "бутикови" изпълнения - според мен проблема не е само в клиента, а и в изпълнителя, който се е съгласил на определен компромис в качеството, в името на някой лев sk (6).gif
Аватар
Мънца
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот MASTERCAM на 20 Дек 2011 12:58

Имам щастливата възможност да ви покажа ремонта на още една камина която е нямала щастието да бъде изградена от майстор който си разбира от работата а клиентите още по малко.
Малко предистория .
Камината е изградена преди 3 години от" майстор" който уж е попивал знания директно от извора,резултата е плачевен z_ile3516.gif Камината е изградена на мястото на старо огнище "баджа"помещението първоначално е било битова стая за разпивки от изграждането на камината до момента на ремонта камината е ползвана само няколко пъти защото димът от огнището е отивал не там където трабва а дори е излизали през контакти и въобще от където си е намерил място през кухините на тухлената зидария.Но бедите не свършили с това а в един прекрасен ден се запалва и самият комин което вече идва в повече на собствениците на това недоразумение и нещата опират до генерален ремонт напомещението във което е тази пародия на камина а и на помещенията през които е минавал старият комин .
Ето каква прекрасна гледка заварих при първоначалният оглед. a (12).gif

Picture 1.jpg

Добре се вижда къде точно са се разхождали димните газове.

Picture 2.jpg

Огнището не добре залепени огнеупорни тухли които са се разлепили от температурните разширения или не са залепени със подходящият за целта материал. a (12).gif
Picture 3.jpg

Пукнатини и плаващи тухли на гърба на огнището ,причината е същата.
Picture 4.jpg

А тук се виждат последствията от запалилият се комин /аз си мислех така при огледа,да ама не/ по нататък ще видите точно за какво иде реч.

Picture 5.jpg

Picture 6.jpg

Следва продължение.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот plo4kata на 20 Дек 2011 13:14

MASTERCAM написа:Ето го и решението на проблема" метални гащи" 2 мм студено валцована ламарина във долната страна със кръгло сечение ф 205 мм влиза иноксовата димоотводна тръба а" крачолите "на гащите влизат във двата кръгли отвора на комина. sk (43).gif

Picture 003 [800x600].jpg

Picture 004 [800x600].jpg

Picture 005 [800x600].jpg

Picture 006 [800x600].jpg

Прилича на произведение на изкуството,но аз бих позачукал внимателно двата ръба които се образуват от среза на голямата тръба за да няма такива глухи ъгълчета,които могат да влошат аеродинамиката в тръбата(това е мнение на непрофесионалист все пак),да ме извини уважаваният майстор на камини ако съм го обидил.
Аватар
plo4kata
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 20 Дек 2011 13:31

Не си ме обидил sk (43).gif при други обстоятелства тези ръбове биха пречили но във случая не оказват никакво влияние на тягата защото имаме 2 димоотводни тръби със кръгло сечение ф130 и 7 м височина освен това" гащите" могат да се сложат и директно върху изхода на горивната камера и нагоре със два ръкава от подходяща за целта димоотводна тръба ,но къй като тръбата ф 200 беше здрава и в наличност подходих по този начин .Защо трябвя излишно да се набутва клиента за нова тръба ф 130 .

Ако все пак имаш някакви съмнения мога да предоставя телефона на клиента и да попиташ как работи във момента камината. sk (43).gif
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот Мънца на 20 Дек 2011 17:04

MASTERCAM написа:Добре се вижда къде точно са се разхождали димните газове.

Мааалииии sk (5).gif Като го гледам само този дървен фриз ... цяло чудо е, че са се отървали със запалването само на комина sk (28).gif
Аватар
Мънца
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот Дайвар на 20 Дек 2011 21:45

MASTERCAM написа:.. 2 димоотводни тръби със кръгло сечение ф130 и 7 м височина освен това" гащите" могат да се сложат и директно върху изхода на горивната камера и нагоре със два ръкава от подходяща за целта димоотводна тръба..

Драгомире не се изказвай неподготвен. Гащите не се слагат на камерата поради най малко две причини:

1. Елементарна теория казва че тягата е по добра когато газовете са набрали извесна скорост преди да бъдат раделени в две тръби, в които тягата по правило ВИНАГИ е различна !
2. Две тръби с диаметър 14см почти винаги са по скъпи от една с диаметър 20см

Поради тези тънкости 'гащите' ВИНАГИ се залагат в отоворите на комина, а не в/у камерата. Крайно време е да го научиш след като имаш претенции за каминджия. Успех !
Дайвар
Нарушил правилата на форума
Нарушил правилата на форума

Следваща

Назад към Камини, барбекю, огнища и декорации.