Камина с въздушна риза

Камина с въздушна риза

Мнениеот ogimil на 08 Мар 2011 20:42

Здравейте,
Вече повече от година се ползвам от услугите на прекрасния Ви форум и да си призная честно, досега от него съм научил много неща. Нямаше да отворя тази тема и да ви занимавам с моите проблеми, ако някъде бях намерил твърдо решение на един проблем. А той е следният:
Предстои ми изграждане на система за отопление с горивна камера и въздуховоди за отопление на 5 стаи, разположени на два етажа (вторият е подпокривен) с обща квадратура 80 кв.м. и обем около 200 куб.м. От доста време обикалям из интернет и по магазините за да избера горивна камера и останалите аксесоари. Вече съм се спрял на френска чугунена камера 14 kW. Проблемът, обаче е ВЪЗДУШНАТА РИЗА. Специалисти по магазините ми предлагат два различни варианта:
1. Като въздушна риза да се използва булото на камината (от гипсокартон с изолация 3 - 4 см вата с алуминиево фолио), от която излиза въддуховод и с вентилатор топлият въдух се отвежда към съответните стаи.
2. Да се постави допълнително метално тяло (въздушна риза) върху горивната камера, със съответни отвори за въздуховоди и с вентилатор - пак към стаите.
МОЛЯ, ДАЙТЕ СЪВЕТ КОЙ ОТ ДВАТА ВАРИАНТА Е ПО-УДАЧЕН!!!
По стар български обичай и по финансови причини камината ще се изгражда от мойта скромна личност (ще ми е за пръв път естествено) и това поражда в мене следния въпрос отнасящ се и за двата варианта:
- Трябва ли да се остави извод от въздуховода с клапа в помещението, където ще бъде камината (30 кв.м.) или тя ще може да се отоплява само от отворите на булото. Имам опасение, че вентилаторът ще дърпа въздуха по въздуховода и напорът в свободните отвори на булото ще бъде малък.
Благодаря предварително!!!
ogimil
Потребител

Re: Камина с въздушна риза

Мнениеот MASTERCAM на 09 Мар 2011 14:18

Здравей ogimil.нямя такъв стар български обичаи всичко да си правим сами особенно когато не си наясно точно какво трябва да се направи.Относно финансовите възможности как да го разбирам не искаш да платиш на специалисти за да ти изградят цялата инсталация + самата камина а си готов да дадеш минимум 1600 лв само за горивната камера +сухата риза +вентилатора /екстрактор/и това е при положение че купиш най евтината френска камера която е около 1000 лв със клапата/шибъра/.
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот ogimil на 09 Мар 2011 19:53

Здравей MASTERCAM,
Без значение кой ще изгражда инсталацията, цената на материалите е една и съща. А за труд ще отидат още 1000 и повече лв. Мисля, че никак не са малко, поне за мене. Зададох въпроса, защото различни специалисти ми предлагат тези варианти, като всеки ме убеждава, че той е прав и си противоречат един на друг. Съжалявам, ако съм задал некоректен въпрос и ако съм те засегнал с него, а щом не получавам конкретен отговор, повече няма да се включвам. Ще намеря някакво решение.
Благодаря!
P.S. А това за стария български обичай беше за повишаване на настроението, въпреки че до известна степен си е истина.
ogimil
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 09 Мар 2011 22:40

Сухата риза около горивната камера е печелившият вариант.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот vabolo на 27 Мар 2011 17:15

ogimil написа:......
- Трябва ли да се остави извод от въздуховода с клапа в помещението, където ще бъде камината (30 кв.м.) или тя ще може да се отоплява само от отворите на булото. Имам опасение, че вентилаторът ще дърпа въздуха по въздуховода и напорът в свободните отвори на булото ще бъде малък.
Благодаря предварително!!!

Здравейте!
Моля ви да отговорите на цитирания въпрос! Живо ме интересува и мен, защото имам следния проблем:
Помещението, в което ми е камината се затопля чудесно, докато се включи вентилатора /екстрактора/. Като се включи, в другите помещения става "баня", но в хола, където е камината не остава от топлото :)
Отворите в ГК над камерата са два. Преди да се включи вентилатора "духат" яко топло, но след включването, от там започва да "смуче" въздух, а не да духа топло.
Та питането е : Ако се вкара в помещението с камината един извод от въздуховода /има възможност/ , дали ще има желания ефект?
Благодаря на отзовалите се !
vabolo
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 27 Мар 2011 17:28

Проблема е разрешим но е свързан с разрушаване на булото оформено с гипскартон,след което се възстановява отново.
За по подробен отговор прикачете снимки на камината или обяснете по подробно етапите на изграждането.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот vabolo на 27 Мар 2011 18:07

Ами нямам много снимки, а и тези които ги имам са много големи и не мога да ги кача.
Ще се опитам да обясня, доколкото мога / жена съм все пак :)/
Камината няма метална въздушна риза. Булото всъщност играе тази роля. От булото излиза гъвкав въздуховод, който "влиза" във вентилатора. Вентилатора е на фирма "Техногама". Ето този:
http://www.technogamma.org/products/ventilator/V550.php
Него ни каза да купим майстора, защото другият v350 не бил достатъчно мощен за тази камера -15 кв.
Той няма регулатор за температура. Включва се мисля на около 70 градуса, ако това е важно. Монтиран е в коридора-по технически изисквания на производителя вентилаторът да е монтиран на около 3 метра от камерата.
От изхода на вентилатора звездообразно тръгват въздуховоди към другите помещения -баня около 6кв.м, кухня около 9 кв.м и спалня около 12 кв.м. като преди да влезе в спалнята е поставено едно т-образно разклонение. Единият му край излиза в коридора, а другия е свободен- затапен е засега.
Във всички помещения става топло. Даже доста, но в хола , където е камината не е достатъчно топло, след като се включи вентилатора.
Та се чудим,, ако свободния въздуховод го върнем обратно в хола, дали ще стане и там топличко като в другите помещения?

Офф-ф-ф-. Дано сте ме рабрали :headbash:
vabolo
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 27 Мар 2011 18:23

Разбрах ви много добре.
А въпросният" майстор" не ви ли обясни че този вид вентилатори/екстрактори/ не е предвиден за такова включване както при вашият случай ,този вид вентилатори се употребява само и единствено за да изсмуква горещ въздух от специално монтирана метална суха риза около горивната камера,във вашият случай е трябвало да се използва другият вид вентилатори които се монтират под горивната камера и е нагнетяващ а не изсмукващ топъл въздух.
Правилният начин е монтирането на метална суха риза около горивната камера от която се дърпа тноплият въздух към съседните помещения,а за помещението във което камината се ползва лъчистата топлина излъчвана от стъклото на горивната камера и топлият въздух които по естествена конвекция излиза от отворите на булото на камината,този въздух навлиза от основата на камината нагрява се около димоотводната тръба и металното тяло на камината и излиза през отворите на булото.
Затапеният изход няма да реши проблема а преработка на начина за подаването на топъл въздух към помещенията.
За да се преработи дивотията на въпросният "майстор" ще трябва да се демонтира булото камината и да се монтира въпросната "суха риза" също така е добре да се постави филтър които да обира евентуалните нежелателни миризми които неминуемо съпровождат подаваният към останалите помещения топъл въздух.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот vabolo на 28 Мар 2011 12:25

Благодаря Ви за изчерпателния отговор!
Ще обмислим как да постъпим.
Само още един въпрос:
Понякога в другите помещения мирише малко на пушек. Камината не пуши, поне не се усеща в хола. Но в другите помещения понякога /не винаги / се усеща лека миризма на пушек.
Според Вас на какво може да се дължи това?
Питах еди познат, който уж разбира от ОВИ и според него има вероятност свежия въздух за доброто горене на камината да не достига и тя да започва да пуши, но вентилаторът да всмуква бързо този пушек и да го праща в другите помещения. Дали е възможно това да е причината?
vabolo
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 28 Мар 2011 12:47

На този въпрос мога да дам отговор след като видя снимки на самата камина и на облицовката и, по възможност по подробни и най вече от местата около вратичката на горивната камера.

Възможни причини:
1.Недобре уплътнена връзка между горивната камера и димоотводната тръба.
2.Неправилно боравене със клапата /шибъра/на димоотвода на камерата при отваряне на вратичката за зареждане с дърва.
3.Липса на филтър след вентилатора.
4.Не добре работеща горивна камера.
5.При отваряне на вратичката за зареждане с гориво подлизва дим към помещението които навлиза в булото на камината а от там и във стаите в които се подава топлият въздух тъй като топлият въздух се взима директно от вътрешната част на булото на камината.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот vabolo на 28 Мар 2011 16:46

Още веднъж Ви благодаря!
Да, наистина не сме много внимателни, когато слагаме дърва sk (12).gif
Доста често се случва да не отворим клапата. Забравяме!
А за първия проблем ще мислим! Хич не ми се ще да разбиваме :?
А какво според Вас би се получило, ако все пак вкараме един от въздуховодите в хола? Така и така ни предстои ремонт на коридора, за да се скрият въздуховодите за другите стаи. Ще търсим само майстори по гипскартон или за окачен таван . Още не сме се спрели на вариант, но това лято предстои.
Не ми се иска пак да го търсим този човек /майстора/. Те бяха двама и са някъде от Хасковско. Баща и син, които това работят. Препоръчаха ни ги съседи по вила, но при тях няма никакви проблеми, защото камината им е без въдуховоди и топлят с нея само една стая.
vabolo
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 28 Мар 2011 17:08

vabolo написа:Още веднъж Ви благодаря!
Да, наистина не сме много внимателни, когато слагаме дърва sk (12).gif
Доста често се случва да не отворим клапата. Забравяме!
А за първия проблем ще мислим! Хич не ми се ще да разбиваме :?
А какво според Вас би се получило, ако все пак вкараме един от въздуховодите в хола? Така и така ни предстои ремонт на коридора, за да се скрият въздуховодите за другите стаи. Ще търсим само майстори по гипскартон или за окачен таван . Още не сме се спрели на вариант, но това лято предстои.
Не ми се иска пак да го търсим този човек /майстора/. Те бяха двама и са някъде от Хасковско. Баща и син, които това работят. Препоръчаха ни ги съседи по вила, но при тях няма никакви проблеми, защото камината им е без въдуховоди и топлят с нея само една стая.

Няма как да се реши проблема без да се разбива горната част на камината варианта да се вкара затапената във момента тръба във хола по никъкав начин няма да помогне проблема ще си остане,решението е това което ви написах.
Кажете за кое населено място става въпрос .
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот academil на 28 Мар 2011 18:08

Г-жо VABOLO !
Много точно описахте проблемите си, за което Ви поздравявам !
В посочения сайт няма диаграма на въпросния вентилатор, за да се определи какъв е напорът му. Предполагам, че имате нормален хол от 18-20 кв.м. и заедно с другите помещения са с общ обем около 120 куб.м., което означава кратност на рециркулация 5, което е твърде много. Оптималната кратност е 2-2.5, което означава , че вентилатор с дебит 350 куб.м/ч е достатъчен, а също би имал и по-нисък напор. Високият работен напор е една от причините за появата на мирис на дим в другите помещения. Намалянето на напора на вече монтирания вентилатор ще се постигне чрез монтаж на филтър с подходящо аеродинамично съпротивление.
И абсолютно всичко посочено от MasterCam, е точно и вярно, поради което е напълно излишно да пиша същото. И затова ще си позволя да Ви посъветвам да се спрете на един от добрите майстори на камини в България, едновременно с това и перфектен майстор на декорации от гипс и гипс-картони във всички модификации, а именно MasterCam ! Желая Ви успех !
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот yankov2001 на 14 Май 2011 09:35

Здравейте!
Предстои ми изграждане на камина с въздушна риза за едноетажна вила с площ 80 кв.м. Екстрактора и въздуховодите ще са в подпокривното пространство. Възниква следния въпрос: Къде да разположа клапите в отделните стаи? Разговарях с няколко фирми за монтаж и те ми предлагат различни противоречиви решения. Единия майстор ги разположи горе на тавана зад всяка врата. Другият каза,че за да има добра циркулация клапите трябва да са в срещуположния на вратите ъгъл и да се свалят на 50 см от пода. Моето вътрешно убеждение е, че клапата трябва да е разположена така, че да не духа директно към мястото, където най често се стои - легло, маса, диван и т.н. Иначе се получава един дискомфорт, както при неправилно поставен климатик. Какво според вас е правилното решение? Вашето мнение ще ми помогне да преценя компетентността на фирмите за монтаж на камини и да избера една от тях. Прикачил съм схема на стаите. Имам и втори въпос. Нужно ли е да извеждам допълнителна клапа за стаята, в която ще е камината? Понеже вероятно няма да има изградена суха риза, а за това ще се ползва булото на камината (това предлагат всички фирми в Бургас). Дали екстрактора няма да издърпва горещия въздух за другите стаи и от горните решетки на камината вместо да излиза топлина дори да засмуква навътре?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
yankov2001

Мнениеот MASTERCAM на 19 Май 2011 19:46

Въпростиге клапи се монтират по възможност или под прозорците което в повечето случаи е невъзможно или над прозорците или в близост до тях.В повечето случаи точното им разположение зависи от конкретната ситоация .
Сухата риза е препоръчителна освен ако фирмите не са мързеливи да я изработят,така разделяш топлият въздух на два кръга единият е този със вентилатора /екстрактора /а другият е само от декоративните решетки на булото на камината.

dgp.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Следваща

Назад към Камини, барбекю, огнища и декорации.