питане за комин

Re: питане за комин

Мнениеот bibiqn на 07 Юли 2014 13:02

academil написа:
bibiqn написа:...Питането ми беше конкретно към този потребител!

Тази благодарност на този потребител е от 2010 година. Още повече, че конкретно питане към конкретен потребител се отправя на ЛС или e-mail (съществуват) поради ниската степен на общозначимост на подобни питания.
Освен това във втория пост на ТАЗИ тема МАСТЕРКАМ е обяснил и онагледил по перфектен начин как се изгражда комин от коминни тела.
В този пост се отговаря очевидно и на въпроса за "пукане": щом висококвалифиран майстор предлага коминните тела, такова явление не съществува.
А позоваване на въпроса за "пукане" на коминни тела от областта на фолклора на некомптенентни форуми като Розали и БГ-мама, и други подобни, в този форум е смехотворно. Не е достатъчно, очевидно, да не си с "ръцете в гъза", по-важно е последният етаж да е достатъчно мебелиран.

Ако форума на направи си сам е равностоен на бг,мама здраве да е щом така мислиш.Пък че питам директно в темата ,не мисля че е проблем,може и други потребители да се интересуват и така ще намерят отговори.Както и да е.Скоро се регистрирах в този форум ,ама явно тука става въпрос не за форум, в който хората обменят опит и знания с цел да помогнат на други.а за форум на дървени философи.

лек и спорен
bibiqn
Потребител

Мнениеот academil на 07 Юли 2014 13:54

bibiqn написа:...явно тука става въпрос не за форум,...а за форум на дървени философи.

Това едва ли е така, след като от НС непрекъснато идват тук за решаване на нерешени въпроси. И ти си един от тях.
В този форум битува мнение, че е проява на неуважение към професионалистите да се задава въпрос, чийто отговор съществува във форума.
А каква проява е въпрос, зададен в тема, в която е налице перфектен отговор на въпроса, с практическа реализация ?
bibiqn написа:...Ако форума на направи си сам е равностоен на бг,мама здраве да е щом така мислиш.

Даже не мисля,че е равностоен. Най-малкото,че сайтът бг.мама наскоро е продаден за 10 милиона.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот bibiqn на 07 Юли 2014 16:28

От къде тръгна и къде стигнахме.Както и да е.
спорен ден
bibiqn
Потребител

Мнениеот bibiqn на 11 Юли 2014 09:30

Само да попитам дали е удачен вариант,че ми е малко лесен за изпълнение да тръгна от плочата на покрива.Притеснява ме височината дали няма да е малко .околу 3-3,5 метра ще се получи.Моля за съвет.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
bibiqn
Потребител

Мнениеот academil на 11 Юли 2014 10:50

bibiqn написа:Само да попитам дали е удачен вариант...

Този вариант не е удачен по простата причина, че при изгаряне на дърва и въглища се отделят и натрупват сажди, особено по хоризонталната част,
и кюнците трява да се чистят периодично, свалят се и се "изтупват" навън.
Например при недостатъчно сухи дърва веднъж седмично.
"Честността е най-големият лукс, който човек може да си позволи." - Джеръм Клапка Джеръм
academil
Експерт

Мнениеот bibiqn на 11 Юли 2014 11:25

academil написа:
bibiqn написа:Само да попитам дали е удачен вариант...

Този вариант не е удачен по простата причина, че при изгаряне на дърва и въглища се отделят и натрупват сажди, особено по хоризонталната част,
и кюнците трява да се чистят периодично, свалят се и се "изтупват" навън.
Например при недостатъчно сухи дърва веднъж седмично.

Мисля да го направя с розетка от двете страни на плочата за да може лесно да се сваля и почиства.
и ревизионно капаче зад розетката на комина.
bibiqn
Потребител

Мнениеот academil на 14 Юли 2014 11:34

Идеята не е добра, това го казах, но явно не е достатъчно.
Първо, намалява се съществено конвективният топлообен на кюнците в отопляваното помещение поради елиминиране на хоризонталния
участък, това ще доведе до повишен разход на дърва.
Съвсем приблизително 1 кубик в повече на отоплителен сезон, 60-70 лева, независимо от намалените загуби през тавана.
Второ, кюнецът в слабо отоплявания таван ще се охлажда съществено, което ще доведе до намаляване на температурната тяга,
разполагаема в зидан комин.
Или кюнецът трябва да се изолира дебело, което влиза в конфликт с преждеспоменатото почистване.
Зиданият комин в тавана и над покрива трябва пак да е добре изолиран.
Рядкото почистване означава падане на тягата, намаляване на кпд на печката поради недостатъчен коефициент на излишък на въздух,
респ. повишаване на разхода на дърва.
Естествено, експериментални данни няма, предните съображения от общотеоретичен характер са достатъчни за възпиране от
зле замислени експерименти.
Искам да кажа, че нито съм виждал, нито съм чел за подобен коминокюнец.
Има реализации тип "направисам" за основно отопление на втори жилищен етаж (стая) чрез оребрен метален комин, в куфар с решетки.
Има и професионални подобни реализации за утилизация на остатъчната топлина на димните газове.
Това обаче са съвсем други ситуации.
academil
Експерт

Мнениеот bibiqn на 14 Юли 2014 12:36

academil написа:Идеята не е добра, това го казах, но явно не е достатъчно.
Първо, намалява се съществено конвективният топлообен на кюнците в отопляваното помещение поради елиминиране на хоризонталния
участък, това ще доведе до повишен разход на дърва.
Съвсем приблизително 1 кубик в повече на отоплителен сезон, 60-70 лева, независимо от намалените загуби през тавана.
Второ, кюнецът в слабо отоплявания таван ще се охлажда съществено, което ще доведе до намаляване на температурната тяга,
разполагаема в зидан комин.
Или кюнецът трябва да се изолира дебело, което влиза в конфликт с преждеспоменатото почистване.
Зиданият комин в тавана и над покрива трябва пак да е добре изолиран.
Рядкото почистване означава падане на тягата, намаляване на кпд на печката поради недостатъчен коефициент на излишък на въздух,
респ. повишаване на разхода на дърва.
Естествено, експериментални данни няма, предните съображения от общотеоретичен характер са достатъчни за възпиране от
зле замислени експерименти.
Искам да кажа, че нито съм виждал, нито съм чел за подобен коминокюнец.
Има реализации тип "направисам" за основно отопление на втори жилищен етаж (стая) чрез оребрен метален комин, в куфар с решетки.
Има и професионални подобни реализации за утилизация на остатъчната топлина на димните газове.
Това обаче са съвсем други ситуации.

Благодаря за съвета ,значи оставам на вариант 1 комина да го почна от пода на стаята да мине през плочата и т.н.
Спорна седмица
bibiqn
Потребител

Мнениеот korkodil на 08 Авг 2014 17:21

Здравейте
И аз имам едно питане ...Искам да преустроя една маза на кухня , само дето там няма комин! Има ли външни комини от ламарина някаква? Виждал съм тук от медна ламарина или е някаква сплав , не знам . Та питам в БГ има ли нещо такова ?
korkodil

Мнениеот academil на 08 Авг 2014 18:02

В България се предлагат стандартни коминни системи, комини, фуксове и фасонни части от INOX с или без топлоизолация, едностенни и двойностенни.
Също така всяка ОВК-фирма може да изгради нестандартен комин от всякакъв огнеустойчив материал в зависимост от горивото.
При всички случаи се разработва поддържаща конструкция.
academil
Експерт

Мнениеот m.konsulov на 21 Яну 2015 13:38

Здравейте!
Предстои ми изграждането на комин около 8м.за котел на дърва или въглища.Чудя се дали да го направя само с керамични тела ф250 на КЕБЕ или с керамични тела КЕБЕ ф250 + каменна вата 3см. с ал.фолио + иноксови тръби ф180 ?
Котлето ще е около 25кв.правено.
Моля за съвет как да направя комина правилно за да не съжалявам после!
m.konsulov
Потребител

Мнениеот професионал на 21 Яну 2015 21:37

Втория посочен от теб вариант е по-добър. sk (6).gif
Ако човек обича занаята си,резултатите никога не закъсняват!
    (Аз)
Аватар
професионал
ГРУБ СТРОЕЖ
ГРУБ СТРОЕЖ

Мнениеот m.konsulov на 21 Яну 2015 22:58

Ок,но има ли някакви тънкости при изграждането на втория вариант? При него вътрешният диаметър може да бъде макс ф180.Това ще ми е достатъчно ли за котел? При първият вариант е ф 250 и е доста по приемлив като средства! :?
m.konsulov
Потребител

Мнениеот m.konsulov на 27 Яну 2015 19:42

В началото на темата действително MASTERCAM е обяснил изграждането на комин от керамични тела,но това е все пак е преди 5 г.Дали сега нещата стоят по същият начин? :?
m.konsulov
Потребител

Мнениеот chapara на 28 Яну 2015 12:50

Едва ли димът върви в друга посока след 5 години sk (43).gif
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

ПредишнаСледваща

Назад към Камини, барбекю, огнища и декорации.