Камина с въздуховоди без вентилатор

Re: Камина с въздуховоди без вентилатор

Мнениеот firecock на 03 Окт 2014 21:17

А какво е мнението ви за НЕчугунена горивна камера от БГ производител? Струва ми се, че някъде видях такава даже с вентилатор.
firecock
Потребител

Мнениеот Мънцата на 03 Окт 2014 22:58

firecock написа:А какво е мнението ви за НЕчугунена горивна камера от БГ производител? Струва ми се, че някъде видях такава даже с вентилатор.

Лично аз мисля, че е по-добре такава камера, отколкото тази в Бриколаж. Не препоръчвам обаче да е с вграден вентилатор, освен ако няма да се топли допълнително само банята, примерно. За цялостно отопление най-добрия и изпитан във времето начин, е да се направи система с въздуховоди и турбоекстрактор.
Аватар
Мънцата
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот firecock на 05 Окт 2014 21:15

Добре, съгласен! Знам че БГ камера си е компромис, но си мисля и друго. Ако е ламаринена, а не чугунена и след време се повреди нещо, то тогава хващам електрожена и я оправям, което е плюс! Не знам обаче, доколко можем да се доверим на мощноста посочена от производителите! Т.е., ако пише примерно 10 KW номинал, дали е така? Друг въпрос, на който все още не съм намерил категорично (и финансово приемливо) решение е филтрирането на въздуха от помещението с камината (хол) към останалите отоплявани помещения! Доста хора се оплакват от миризми на цигари и т.н... Някъде четох за електростатични филтри, но не знам дали са ефективни срещу миризми и дали някои го е приложил на практика в БГ? И в крайна сметка, си задавам въпроса, дали ако си взема една БГ тенекиена камера на Прити или Дипломат от порядъка на 10-15 KW, на цена към 500 лева няма да ми свърши работа? Днес в Практикер гледах някаква "Сахара" на Дипломат.. Горе долу има фасон, но стъклото ми се видя мн. малко (забелязвам го като тенденция при нашите камини това със малките прозорци). И заради малкото стъкло, дали ще излъчва достатъчно топлина директно в хола?
firecock
Потребител

Мнениеот Мънцата на 06 Окт 2014 14:07

За 500лв няма как да се купи нещо свястно, факт! Това са продукти, които са създадени да изкарат година-две и после се сменя. По тази причина не е рентабилно да се прави хубава облицовка и каквото и да е. Дизайн, реални мощности, качество и пр. на подобни продукти няма смисъл коментирам, виждам, че и сам сте сте стигнал до някои изводи sk (1).gif Размера на стъклото не е съществен фактор, ако не държите на естетиката. При цена само на керамичните стъкла от порядъка на 600лв/м2, е разбираемо защо тенденцията за размера на стъклата на Бг производителите е такава. sk (43).gif Иначе, ако се топли само хола, ще Ви върши работа и най-простата печка, без значение размера и цената.
Аватар
Мънцата
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот firecock на 06 Окт 2014 20:52

Така е. За под хилядарка, няма свястна горивна камера. Ок. А някакви идеи за филтрирането на въздуха от въздушната риза към помещенията? Подаването на свеж въздух отвън директно в ризата вариант ли е? Т.е. на принципа на автомобилното парно.
firecock
Потребител

Предишна

Назад към Камини, барбекю, огнища и декорации.