Камина с въздуховоди без вентилатор

Re: Камина с въздуховоди без вентилатор

Мнениеот MASTERCAM на 19 Сеп 2010 22:39

dimed написа:
MASTERCAM написа:Сега разгледах плановете на етажите ,ще ти е необходима по мощна горивна камера например 14КВ най удобното според мен място от където можеш да вземеш външният въздух е в ляво от камината от външната стена на къщата .Можеш да го предвидиш предварително.

Благодаря, тъкмо прочетох темата за монтаж на камина viewtopic.php?f=101&t=1019, доста подробно е описан процеса, когато дойде време догодина може да се пробвам moil.gif , само дето досега не съм срещнал повече подробности за самата въздушна риза и тръбопроводите с екстрактора, но като дойде времето ще питам.
Все пак не разбрах има ли проблем с увеличена акустика между стаите?

Не няма проблем с акустиката а със миризмите от помещението където е камината ,ако не се сложи специален филтър .
https://www.facebook.com/MasterFireplaceArt
Моите лични мобилни номера на които може да се свържете с мен.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот dimed на 19 Сеп 2010 23:04

MASTERCAM написа:
dimed написа:
MASTERCAM написа:Сега разгледах плановете на етажите ,ще ти е необходима по мощна горивна камера например 14КВ най удобното според мен място от където можеш да вземеш външният въздух е в ляво от камината от външната стена на къщата .Можеш да го предвидиш предварително.

Благодаря, тъкмо прочетох темата за монтаж на камина viewtopic.php?f=101&t=1019, доста подробно е описан процеса, когато дойде време догодина може да се пробвам moil.gif , само дето досега не съм срещнал повече подробности за самата въздушна риза и тръбопроводите с екстрактора, но като дойде времето ще питам.
Все пак не разбрах има ли проблем с увеличена акустика между стаите?

Не няма проблем с акустиката а със миризмите от помещението където е камината ,ако не се сложи специален филтър .

Благодаря Мастеркам,

От всичко което прочетох из форума и от конкретното разположение на стаите достигнах до извода, че трябва да си изградя камина 14кВ с въздушна риза, вграден екстрактор, при което ще се получат съвсем кратки пътища до съседните стаи, единствено за последната спалня ще имам тръба от няколко метра през средната стая до нея.
Дано не прекалявам с въпросите, но тъй като днес направихме първата копка за къщата, и след месец ще трябва евентуално да се прави комин,
1.да се изгражда ли комин на втория етаж или да оставя място за монтаж на димоотвод /облечен с ГК/, а комина да започне непосредствено под покрива (защо е обяснено в първия ми пост).
2. Като се лее плочата на втория етаж трябва ли да се остави отвор в плочата за комина и въздуховодите или в последствие се разбиват.
3. Въздушните ризи универсални ли са или се правят/поръчват за конкретната камера
dimed
Потребител

Мнениеот dimed на 20 Сеп 2010 17:21

Схема тръби камина 2 етаж.pdf
Схема тръби камина 1 етаж.pdf

Mastercam,
днес ми остана малко време и направих 2 схеми как евентуално биха могли да минават въздуховодите.
Как ти изглеждат нещата, особено на 2 етаж от къде е по-добре да преминава тръбата за крайната стая и добре ли е същата тръба да захранва банята, която ще се топли по-рядко или поне не едновременно със спалнята.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
dimed
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 20 Сеп 2010 18:31

dimed написа:
Схема тръби камина 2 етаж.pdf
Схема тръби камина 1 етаж.pdf

Mastercam,
днес ми остана малко време и направих 2 схеми как евентуално биха могли да минават въздуховодите.
Как ти изглеждат нещата, особено на 2 етаж от къде е по-добре да преминава тръбата за крайната стая и добре ли е същата тръба да захранва банята, която ще се топли по-рядко или поне не едновременно със спалнята.

Ще ти отговоря но по късно че постоянно ми прекъсва нета. z_wsm61.gif
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот MASTERCAM на 22 Сеп 2010 19:21

Въздуховодите трябва по възможност да минават по най краткият път ,на въздуховода към най далечната стая/спалня/ ще му е необходим Т-образен разпределител със клапа ,за да прекъсваш потока топъл въздух към банята когато е необходимо.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот dimed на 22 Сеп 2010 23:09

MASTERCAM написа:Въздуховодите трябва по възможност да минават по най краткият път ,на въздуховода към най далечната стая/спалня/ ще му е необходим Т-образен разпределител със клапа ,за да прекъсваш потока топъл въздух към банята когато е необходимо.

Извинявай,
какво мислиш все пак по въпроса за комина, трябва ли да се изгражда от тухли или ще се монтира направо тръба?
dimed
Потребител

Мнениеот iani00 на 27 Сеп 2010 19:32

Извинете ме не е точно по темата но имам вьпрос .Със какво да импрегнарам
Врачански камък . така че да се запечата и да не поема мъсотия.
Име илимарка .Благодаря предварително
iani00
Потребител

Мнениеот MASTERCAM на 06 Окт 2010 19:47

dimed написа:
MASTERCAM написа:Въздуховодите трябва по възможност да минават по най краткият път ,на въздуховода към най далечната стая/спалня/ ще му е необходим Т-образен разпределител със клапа ,за да прекъсваш потока топъл въздух към банята когато е необходимо.

Извинявай,
какво мислиш все пак по въпроса за комина, трябва ли да се изгражда от тухли или ще се монтира направо тръба?

Става и с тръба но трябва да я топлоизолираш иначе конденз,може и с керамични коминни тела с кръгло сечение. sk (43).gif
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот Flo на 23 Апр 2011 18:11

Колега,MASTERCAM реших да питам в тая тема дали има камини едновременно с водна риза и въздушна камера с възможност за въздушно отопление и чрез въздуховоди?
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот MASTERCAM на 24 Апр 2011 09:54

Фло една Пловдивска фирма произвежда такива горивни камери може и по индивидуална поръчка,но при такава комбинация предимство има водната риза тя отнема по голямата част от топлинната енергия.

127_1.jpg

123_1.jpg

401_1.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот Flo на 24 Апр 2011 13:10

sk (56).gif Мерси колега,след няколко месеца ще ми трябват два броя и ще те търся за съдействие! Мислиш ли,че димоотвода на показаните от теб камери е 200 мм. да предвидя отсега коминните тела?
Предвидил съм рекуператор,входящия атмосферен въздух минава през земята, позатопля се и влиза в рекуператора където топлообменя с изходящия от къщата въздух и после минава за донагряване през въздушната камера на камината и от там през въздуховоди навсякъде из помещенията. Така ,кой знае колко голяма мощност на камината не е необходима.Водния кръг пък ще ми трябва за подово на хол 30 м2, 2 бойлера и 2 банни лири,така,че и тука не ме трябват кой знае какви мощности,затова ми се струва,че това,което показваш ще ми пасне на проекта!Поздрави!
Последна промяна Flo на 24 Апр 2011 13:26, променена общо 1 път
Flo
БЕТОНИ
БЕТОНИ

Мнениеот MASTERCAM на 24 Апр 2011 13:22

Сечението на димоотвода зависи до голяма степен от мощноста на горивната камера но има и със сечение 200мм.Когато решиш заповядай със най голямо удоволствие ще ти съдействам.
0894391142 /Globul.
0889 391142 / Мtel
Аватар
MASTERCAM
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот Мънцата на 02 Яну 2012 03:11

dimed написа:Здравейте,
Съвсем нов съм в този форум. Моля за Вашето мнение относно въздушна камина , защото нямам опит с камини.
Започваме строеж на къща близо до Варна ( 2 етажа по 75м2) и съм се спрял на вариант за отопление камина с въздуховоди.
Камината ще е на първия етаж в помещение от 40м2, като на гърба на камината, зад стена има малка спалня от 10м2.
Коминът или димоходната тръба преминава по стената на втория етаж през спалня от 18м2, а от другата страна на стената има средна спалня от 13м2. Последната спалня на 2 етаж е 14м2 и е на края, след средната спалня. (т.е няма допир с комина)

Посетих фирма във Варна, където ми предложиха прост и евтин вариант:
На втория етаж не се изгражда комин, а се поставя стоманена димоотбеждаща тръба, която се облича с ГК, спалнята с "тръбата" ще се отоплява от горещия въздух през 2 бр.решетки в ГК.
Помещението (40м2), където е камината се топли от самата камина.
Малката спалня зад камината и средната спалня от втория етаж се отопляват от горещия въздух от пространството над камината. Предполагам, че ще излиза тръба в най-високата точка на изолацията, която ще се разделя на две -една за малката спалня 1 етаж и една за средна спалня 2 етаж.
Единствено последната спалня няма да има отопление.
Тъй като къщата няма да с еизползва за целогодишни живеене, това за сега ми изглежда разумен компромис.
Предимствата според тях са цена, липса на вентилатор, малко тръби.
Моля за Вашето мнение за целесъобразността на този вариант. В случая не изхождам от най-ниска цена, а по-скоро от позицията, че къщата ще е за сезонно ползване.

Може ли евентуално в последствие да се монтира вентилатор и да се осигори отопление на крайната спалня?
В първоначалния вариант няма ли да се чува между спалните, където са монтирани тръбите?

Тъй като в момента се прави първата копка по строежа има ли нещо, което може предварително да се заложи, като например тръбопровод за захранващ въздух за въздушната камера?

Така и не разбрах как да прикача чертежи на етажите. Имам ги в pdf. и прехвърлени в paint.

Благодаря

Такааа, въпреки че и тази тема е стара, сега я виждам и поствам за протокола и за четящите в бъдеще sk (43).gif Визираната фирма на 100% е нашата, сигурен съм по простата причина, че въпросния вариант е разработен и се предлага само от нас, доколкото знам sk (56).gif И смея да твърдя, че е правилният, особено в конкретния случай sk (6).gif С уточнението, че става дума за частта с комина! Колкото до инсталацията - както правилно сте отбелязали, въпросният вариант е разумен компромис, прилаган от нас само в краен случай и то по желание на клиента, предвид спестяване на средства за инсталация! И пак се връщам на комина, защото не знам доколко е станало ясно на аудиторията за какво точно става дума! От камерата на първия етаж, вместо да се заусти димоотводната тръба в отвора на първа плоча, се зауства директно във отвора на втора плоча! В частта между първа и втора плоча, около димоотводната тръба се изгражда "кутия", аналогично на хотата/булото от гипскартон и вата /Rockwool 100-110кг/м3/. Едната решетка се монтира в долната част, другата в горната !!! Идеята е да се осигури конвекция на загретия въздух. Само тръбата отдава до 1.5kw/м.л!!! При височина на етажа 2.5м ....... И всичката тази мощност е БОНУС !!! Както и от инсталацията, между другото ... sk (6).gif Скоро ще пусна снимки!
Отдавна съм поканил Академил на кафе в офиса, но ето още един повод да го направя, ще съчетаем приятното с полезното sk (43).gif А после ще ми е интересен неговия професионален коментар по темата sk (43).gif
Аватар
Мънцата
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

Мнениеот vladilen на 02 Яну 2012 23:39

интересно sk (49).gif
ще чакаме
vladilen
Потребител

Мнениеот Мънцата на 09 Яну 2012 19:53

Ето снимките

Изображение

Изображение

Горна решетка
Изображение

Долна решетка
Изображение

Това е положението, утре ако не забравя ще замеря и температурите z_wsm47.gif
Аватар
Мънцата
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК
КАМИНИ И ЕСТЕСТВЕН КАМЪК

ПредишнаСледваща

Назад към Камини, барбекю, огнища и декорации.