Изместване на Въздуховоден комин в 8 етажен блок

Изместване на Въздуховоден комин в 8 етажен блок

Мнениеот didko_5 на 03 Яну 2018 16:00

Здравейте на всички, имам нужда от помощ и за това много се надявам някой да ми помогне. От 3 дни търся из нета сходен с моя проблем, но без успех.
Закупих си апартамент на 8 етаж, като аз съм на последния живущ етаж,а над мен са тавански помещения. Стария собственик на апартамента е бутнал стената между тоалетната и кухнята и ги е обединил в една стая. Но вътре в стената е имало комин - въздуховоден ( разделен на две. Едната част дърпа мръсният въздух от тоалетната, а другата е предназначена за аспирацията в кухнята). Понеже не е могъл да го премахне, го е ставил и сега е по средата на стаята (кухнята). Сега се чудя как да го преместя...
Имам идея - да го пусна с тръба най малко фи-110 от пода с коляно по самия под ( хоризонтално) докато не стигне до стената, там с коляно 90 градуса да го вдигна към тавана по стената ( вертикално), след което пак с коляно 90 градуса да го пусна пак ( хоризонтално) по тавана докато стигне неговата си дупка в тавана. По нагоре си продължава по неговия си път. Демек аз искам само да го преместя за да не е по средата на кухнята.
На кратко - излиза от плочата в краката ми, от там с коляно тръгва 1.5 метра хоризонтално, после коляно и върви 2.60 метра вертикално, после коляно и пак 1.5 метра хоризонтално - след което коляно и влиза в старото си легло. Общо 4 пъти трябва да направи завой. Притеснява ме мисълта, че може да няма достатъчно тяга, и да не дърпа достатъчно заради завойте. ПОМАГАЙТЕ МОЛЯ.
didko_5

Re: Изместване на Въздуховоден комин в 8 етажен блок

Мнениеот baumeisterhaus на 03 Яну 2018 16:16

Image
Повече за мен на - https://goo.gl/8SebdR
Аватар
baumeisterhaus
Потребител

Мнениеот Lube на 04 Яну 2018 14:23

На въздуховод колена не са проблем, спокойно можеш да го местиш, стига да не намаляваш размера.
Проблема който изниква е, че не може да го вкопаеш(абсурд е, няма да обяснявам защо подробно), и като имаш един праг от 15см. на пода(тавана не го броим).
Ватата в куфара за обезшумяване е задължителна.
Успех
Аватар
Lube
Потребител

Мнениеот chapara на 04 Яну 2018 14:44

https://moby-bg.com/category/34/ploski- ... uREALw_wcB

https://www.google.bg/search?q=%D0%BF%D ... 11&bih=454

Мое лично мнение е че не е правилно местенето в жилище в което от долу живеят нам'си кви индивиди, незнаейки кой от тях ще включи в един добър момент печка на твърдо гориво или скаричка някаква. Какво ли не съм виждал, и вградено барбекю в отдушник. Вадил съм и съм спасявал птица паднала във въздуховод, осем етажа по надолу от покрива. Предполагам знаете и в какъв ред се вкарват тръбите една в друга при направа на въздуховод и че при така наречените хоризонтални части пак има минимален наклон за евентуален конденз sk (43).gif
Иначе аз лично съм правил такова местене преди около 20 години с хоризонтална част около 5-6 метра, с плоски въздуховоди, което и до ден днешен си функционира безпроблемно, нооо е в индивидуална къща!!!!!
"Чапара" Е.О.О.Д.
Фирма за довършителни строителни дейности.
Божо от Софето
Изображение
Аватар
chapara
СМР
СМР

Мнениеот baumeisterhaus на 04 Яну 2018 16:07

Здравей didko_5,
Почнахме тема извън правилата на форума, но администратора е в правото си дали да я прекрати или продължи.
Въпреки това вече е разискван подобен казус през 2014 г. viewtopic.php?f=101&t=4623
Цитирам колега academil: Първо, коминът е обща етажна собственост и съответно никой няма право нито да пуска тръби, нито да се включва - ако е сифонен, директно в общия димоход, никой няма право да зауства и аспиратори. Изобщо този конструктивен елемент е с предназначение само за отвеждане на димни газове, и не подлежи на никакви реконструкции, самоволни, без решение на УС на ЕС.
Успех!!!
Image
Повече за мен на - https://goo.gl/8SebdR
Аватар
baumeisterhaus
Потребител

Мнениеот емил на 11 Яну 2018 12:53

Първо го разруши :D .
После виж вътре има ли следи от сажди . (никой няма правода влючва печки там , ако е включил - хвърли му пиратки в отвора )
После с ПЛОСЪК въздуховод го изкараи само хоризонтално , пробии си стената където е удобно навън , и оформи отворът отвън с решетка .
Това е незаконно , и все едно не съм го казвал аз .
Нещата са временни .
Аватар
емил
ПРОФЕСИОНАЛИСТ
ПРОФЕСИОНАЛИСТ

Назад към Камини, барбекю, огнища и декорации.